deputeerde opende expositie mder duikerspak genieten m een schatkamer uit zee 4 ichting over gas ectriciteit op >eerterreinen Indiase muziek in Waalder dorpshuis DE LADING VAN HET 'H Geslaagd Geen lokale zaterdag in juli en augustus Koude weer stagneert groei snijmaïs Foto-impressies wad te zien in EcoMare Jan Dirksoord-gebied wordt gedraineerd !DAG 27 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 en enorme fles „Vin Van Diepen" van de wand te lichten rmee een informatiebord te onthullen, opende gedeputeer- da van Diepen gisteren in het Maritiem en Juttersmuseum ositie „De lading van het flessenwrak". De tentoonstelling de afsluiting van het inventarisatie-onderzoek naar enkele swrakken in de Waddenzee, dat archeoloog Piet Kleij heeft ierd. De gedeputeerde ontving tevens het eerste exemplaar t boekje „Onderwaterarcheologie rond Texel, een schatka- der de zeespiegel". sitie, met vondsten als leren n, veel flessen en kruiken, urgijnskist met Inhoud en lebruiksvoorwerpen, is zeer te van het bekijken waard, elijke informatie op tekst- en tien krijgen bezoekers een idruk van het onderwaterar- ische werk. iterarcheologie is altijd al één lelangrijkste thema's van het en Juttersmuseum geweest, verwonderlijk, aangezien het ordt omringd met water vól mte wrakken. ter, directeur van de Stichting luseum legde tijdens de ope- dat de amateurduikers die als de wrakken bezochten, heb ben meegeholpen met de ontwikke ling van de onderwaterarcheologie. Er zijn inmiddels richtlijnen ingesteld door de overheid, waardoor niet iedereen meer zomaar aan het schat graven kan gaan in zee. In dit advies is tevens sprake van één centraal on- derwaterarcheologisch depót met twee regionale dependances. Het Texelse museum zag grote mogelijk heden. Kuiper: „Door een depót op het eiland te vestigen kunnen we be zoekers ook het proces van conser vering van belangrijke vondsten laten zien. Dat maakt het spannende avon tuur van duikers die iets bijzonders vinden voor iedereen tastbaar." In 2050.... Er werd een werkgroep opgericht die te vondsten uit het flessenwrak zijn bijvoorbeeld deze potjes en spuiten uit een chirur- de praktische mogelijkheden voor een depót op Texel onderzocht. De resul taten waren zeer positief. De voorma lige WVC-minister Brinkman kondigde dan ook tijdens een bezoek aan het eiland aan dat het alleen nog maar een kwestie van tijd was, want het depót zou er komen. „Inmiddels heb ik begrepen dat dat wel 2050 kan worden....", verzuchtte Kuiper. Om toch alvast een impuls te geven aan het onderwaterarcheologisch on derzoek rond Texel heeft de werk groep het inventarisatieproject opgezet. Dit kon worden betaald met incidentele bijdragen van de gemeen te, de provincie en het rijk. Onderwaterarcheoloog Piet Kleij nam in maart vorig jaar zijn intrek in het museum en legde contacten met Texelse amateurduikers. Ze stonden hem allemaal welwillend te woord, toonden hem vondsten en vertelden over wrakken die ze kenden. „Ik heb me beperkt tot een gebied ten oosten van Oudeschild", aldus Kleij. „Aan de hand van verhalen en vondsten heb ik uitgezocht welke wrakken uit archeologisch oogpunt interessant zijn en welke niet. De medewerking was fantastisch, dat viel me mee. Want er kwam toch maar een vreemde snoeshaan aan de deur die vroeg of hij even in de kast mocht kijken...." Flessenwrak Hoewel het aanvankelijk niet de be doeling was, raakten de duikers gaandeweg het onderzoek zo enthou siast dat het idee voor een ten toonstelling werd geopperd. Besloten werd een tijdelijke expositie in te richten met materiaal uit één van de meest bijzondere ontdekkingen: het flessenwrak. Maar er zijn zóveel meer interessante vondsten naar voren ge komen door het onderzoek van Kleij, dat in de toekomst nog meer (tijdelij ke) tentoonstellingen kunnen worden ingericht. Het boekje van de hand van Kleij over de onderwaterarcheologie rond het eiland is een tweede positief ne veneffect van het onderzoek. Het is voor 75,50 verkrijgbaar in het mu seum en bij de Texelse boekhandels. rste week van juli wordt op ende Texelse kampeerterrei- rlichting gegeven over >en) en electriciteit. De orga an de campagne is in han ds brandweer, de lelijke afdeling milieubeheer 'EN. Een demonstratiewagen ihell is aanwezig om de ma- verduidelijken. De betrokken is zijn van mening dat over uik van gas en electriciteit d onduidelijkheid bestaat, dt nog steeds zeer slordig gesprongen." et gebruik van met LPG ge- opaan/butaanflessen en het ip LPG in oude autoreservoirs >g te vaak voor. Gebruik van deze manier is uiterst ge- het in Duitsland niet verbo- jnt te zijn om in campers op loken, is het dat hier wel. -station op Texel heeft strikte ekregen rond naleving van dit zaterdagochtend haalt Scou- ;e' °od papier op. De mensen ®rzocht deze spullen vóór lur aan de straat te zetten, s vlot kunnen worden ingela- de oudpapierwagen kunt u eedschappen voor de derde ™jt. Komende zaterdag lud papier etc. opgehaald in Bnde straten: aardlaan, Lieuwstraat. Tjak- at en Wiisterstraat. aal wordt zaterdag oud pa- jahaald. Leerlingen, ouders en en van de Redmer Ijska pen tussen 9.30 en 10.30 I® de huizen. Oud papier kan [den ingeleverd bij de scha- ln De Mars te Den Burg, Bt Kotex-gebouw (vóór 9.30 gebod en de politie is van plan stren ge controle uit te oefenen. Tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten kan iedereen in de demonstratiewa gen zelf ontdekken wat goed en fout is. Er wordt tevens een ronde ge maakt over het terrein, waarbij fol ders worden uitgedeeld en persoonlijke vragen kunnen worden beantwoord. Maandag 1 juli wordt voorlichting ge geven in De Cocksdorp bij: De Rob- benjager, camping Prins Hendrikhotel, De Krim en De Sluftervallei. Dinsdag 2 juli in De Koog bij: Dek kerskoog, De Shelter, De Bremakker, de Turkse Tent en Kogerstrand. Woensdag 3 juli in Den Burg bij: Woutershok, De Bontekoe (in combi natie met Pranger en Bloemwijk), Dennenoord, De Koorn-aar en in Den Hoorn op Loodsmansduin. In dorpshuis „De Wielewaal" zal zondagavond 7 juli bol staan van on vervalste Indiase klanken. Dan wordt namelijk een optreden verzorgd door de muzikanten Sanjoy Banerjee (si- tar) en Shri Vivek Deshmukh (tabla), aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal. Het concert wordt gegeven in het ka der van het zg. „Maharishi's Muziek festival voor Wereldvrede", dat in juli in de grote Nederlandse steden en vakantiecentra plaatsvindt. Voor deze serie concerten zijn Indiase topmusici uitgenodigd. Zij vertolken „Gandhar- va"-muziek, klassieke Indiase muziek die volledig in harmonie is met de oerklanken van de natuur. Bladmuziek komt er niet aan te pas; de mu ziekstukken („raga's") worden wel via vaste patronen gespeeld, maar het grootste deel is improvisatie. Concert-organisator Wim van de Berg van de Maharishi School voor Gand- harva Veda in Lelystad: „In de och tend gebruikt de mucicus hele andere tonen dan bij een avondconcert en je weet ook nooit hoe lang een raga duurt. Soms een half uur, maar voor hetzelfde geld anderhalf uur...." Sitar speler Sanjoy Banerjee, geboren in Calcutta, heeft muzikale successen geoogst in vrijwel alle belangrijke ste den van India en werkte als gastdo cent aan een universiteit in Amerika. Shri Vivek Deshmukh speelt niet al leen tabla, maar beheerst ook de tra ditionele Kathak-dans. Hij is muziek- en dansdirecteur van een dansfacul- teit in zijn land en treedt regelmatig op voor de Indiase radio. r Gedeputeerde Frieda van Diepen opende de expositie door een naar haar vernoemde Vin"-fles van een paneel te halen Biem Troost uit Den Burg slaagde aan de Hogeschool Haarlem, sector tech niek voor de richting Civiele techniek (voorheen HTS weg- en waterbouw). Tijdens zijn studie heeft hij zich gespecialiseerd in waterbouwkunde en milieuproblematiek. De lokale zaterdagen die maandelijks op Radio Texel te beluisteren zijn, ko men in verband met de vakantie periode in juli en augustus te verval len. De lokale dagen worden ingevuld door de programmamakers die nor maliter op Zaterdag uitzenden. Komende zaterdag gaat het familie programma „1000 en 1 vragenspel" wél door. Aanvang: 20.00 uur. Wil lem van Leersum verzorgt bovendien van 14.00 tot 16.00 uur twee uur Nederlandstalige muziek. Tot 15.00 uur is de uitzending in handen van gast-presentatrice Magda Brom- mersma. Dat snijmaïs een subtropisch gewas is blijkt momenteel. Door de lage temperaturen van de laatste maan den is er nauwelijks groei in dit ge was te bespeuren. Meerdere maïs- telers vragen zich af of er in oktober nog opbrengst is te oogsten. Dit is echter geheel afhankelijk van de temperaturen die er de komende tijd zullen heersen. Wanneer deze lage temperaturen blij ven, is er nauwelijks een oogst te verwachten. Maar als de temperatu ren oplopen naar waarden boven de twintig graden Celcius zal een deel van de achterstand worden ingelo pen. Naar verwachting zal het weer opklaren. Bij de onkruidbestrijding in snijmaïs valt het op dat nog niet iedere maïsteler gebruik maakt van het Lagere Doserings Systeem. Door dit systeem kan behoorlijk op de kosten (plm. f75,— per ha) van bestrijdingsmiddelen worden bespaard Tevens wordt minder mid del op en in de grond gebracht. De overige gewassen groeien nog rede lijk, hoewel er duidelijk een achter stand is in ontwikkeling. Er zijn duidelijke verschillen waar te nemen. Vooral bij de aardappelen zijn meer dere percelen waar de stand te wen sen overlaat. Niet alle gepote knollen hebben een aardappelplant gegeven. Sommige zijn meteen begonnen met knolvormig. Deze z.g. „onderzeeërs" hadden te weinig kiemenergie om stengels en blad te vormen. Om zich toch te kunnen voortplanten zijn deze knollen direct met knolvorming be gonnen. Oorzaak van deze afwijkin gen zijn de warme droge zomer van 1990, gevolgd door de zachte winter en het koude weer en grond tijdens en na het poten. Hoewel dit niet meer werd verwacht, zijn er zelfs in 1991 nog percelen bouwland, waar de „zure ziekte" in de gewassen is waargenomen. Om dit in het vervolg te voorkomen is grondonderzoek op afwijkende plekken in de gewassen raadzaam. Dit onderzoek kost minder dan de schade die optreedt als een maal „zure ziekte" in het gewas zit. De laatste week is het ideaal weer voor het optreden van aardappelziek te. Er kwam volop vocht naar bene den en de temperatuur was zodanig, dat de schimmel van de aardappel ziekte zich sterk kon vermeerderen. Het is raadzaam om nu bespuitingen uit te voeren met middelen die de aardappelplanten beschermen tegen binnenvallende schimmelsporen. De voorkeur gaat uit naar maneb- fentinverbindingen. Meeldauw In granen is meeldauw waargeno men. Deze schimmel gedijt eveneens goed bij vochtig en koel weer. Be scherming van de bovenste bladeren kan plaatsvinden door een bespuiting. Aandacht voor de akkerdistel en zu- ringsoortenbestrijding is geen overbo dige luxe. In steeds meer grasland worden deze ongewenste planten waargenomen. Met de regen van de laatste weken en wellicht wat war mer weer kunnen goede resultaten worden bereikt met een bestrijding. De ongewenste planten nemen het middel door de groei dan goed op. Cursussen Op Texel is in het winterseizoen 1991/1992 de mogelijkheid aanwezig om twee belangrijke cursussen te volgen. Het betreft de cursus Econo mische Vorming Toekomstige Onder nemer. Naast economische facetten komen in de cursus aan de orde: be lastingszaken, samenwerkingsvormen, en financieringszaken. Voor iedere jonge ondernemer in de landbouw heeft deze cursus grote waarde. Eveneens zal komende winter op Texel een cursus Vakbekwaamheid spuiten in de Landbouw worden ge geven. Deze cursus geeft naast een opleiding in het herkennen van on kruiden achtergrondinformatie over de werking van de gewas- en on kruidbestrijdingsmiddelen. Tevens worden de onderdelen veiligheid en spuittechniek behandeld. Deze cursus wordt afgesloten met een officieel examen. Belangstellenden voor deze cursussen kunnen zich tot 30 juni opgeven bij Jan Koolhof, tel. 12780. Zandkaarten Alle bestuursleden van de landbou worganisaties en bloembollencultuur kunnen de leden inlichten over de grondsamenstelling op Texel. Allen hebben de beschikking over de z.g. zandkaarten. Van 2 juli tot en met 1 september is in EcoMare de expositie „Vijf foto grafen beleven 't wad" te bezichti gen. Tot de deelnemende fotografen behoort Pieter de Vries uit Den Burg. De vier anderen staan eveneens be kend om hun affiniteit met het wad dengebied: Martin Kers (bekend van o.a. kalenders en boeken). Jan van de Kam (vogelfotograaf). Rob de Wind en Toon Fey. De expositie toont zowel de schoon heid als enkele bedreigingen van de wadden. Pieter de Vries legt de na druk op de sfeer van het wad. Hij geeft die sfeer extra lading door de beelden te combineren met dia's van zware luchten, zonsondergangen, mistbanken en dergelijke, een tech niek die de Texelse fotograaf wel va ker toepast. „Ik schep mijn eigen beelden", aldus De Vries. „Eigenlijk ben ik fotograaf van het waddenge bied, omdat de Waddenzee toevallig in mijn achtertuin ligt. Maar bij Texel heb je weinig echt wad, alleen de Schorren." De Vries zocht zijn onder werpen dan ook wat verder van huis: naast Vlieland en het Duitse wadden eiland Wangeroog ook de voormalige Zuiderzee-eilanden Wieringen en Schokland, die bij hem assiociaties met het waddengebied oproepen. Texelse onderwerpen zijn het Wagejot en strandhuisjes. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het 40-jarig bestaan van de Texelse zeehondenopvang. Burgemeester Schipper zal de ten toonstelling dinsdagmiddag openen, voorafgegaan door hoofdredacteur Jan Abrahamse van „Waddenbulle tin", die een inleiding verzorgt. Door de renovatie van een stukje rio lering in Oudeschild uit te stellen tot volgend jaar, houdt de gemeente voor dit jaar voldoende geld over om drainage aan te leggen bij Jan Dirk soord en de Willem van Beie- renstraat. De woningbouwvereniging heeft erop geattendeerd dat in deze buurt veel wateroverlast is. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Glasbakken In onze gemeente staan bijna 100 glasbakken. Daarmee heeft Texel re latief het grootste aantal glasbakken van Nederland. Er staat dus altijd wel een bak in de buurt of de omgeving van de supermarkt. Zo wordt jaarlijks ca. 500 ton glas ingezameld. Dit glas wordt afgevoerd naar Rotterdam, waar het samen met nieuwe grondstoffen wordt gebruikt voor de fabricage van nieuwe flessen. De op brengst kan echter hoger zijn als nog meer aandacht wordt besteed aan het apart houden van glas. Er wordt namelijk nog steeds veel glas aange troffen in het huisvuil. Plat glas kan worden ingeleverd bij een schilders bedrijf, waar een speciale container voor deze soort glas aanwezig is. Let bij het aanbieden van glas echter op de volgende punten: verwijder doppen en dekseltjes: spoel de flessen schoon alvorens ze in de glasbak te gooien; gooi géén kruiken, plastic flessen e.d. in de glasbak, dit kan leiden tot weigeren van het aangeboden glas bij de verwerker: géén draadglas aanbieden: verwijder randen van plat glas. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ge meentewerken, telefoon 12510 of 62193. Marga Klompé-prijs Iedere twee jaar vindt op 7 decem ber de uitreiking van de Marga Klompé-prijs plaats. Deze prijs is in gesteld om bijzondere vrijwilligerspro- jecten in de schijnwerpers te zetten. Er worden drie prijzen van 75000,— uitgereikt door een deskundige jury onder voorzitterschap van mw. An- drée van Es, voormalig lid van de Tweede Kamer. Inschrijfformulieren kunnen vanaf nu worden opgevraagd bij het Nederlands Centrum Vrijwilli gerswerk in Utrecht. Vrijwilligersgroe- pen in het hele land worden uitgenodigd mee te dingen. Het be langrijkste criterium is dit jaar gekop peld aan het theam van de Inter nationale Vrijwilligersdag: „Vrijwilli gerswerk, dat is actief betrokken zijn bij wat er om je heen gebeurt." Een project, dat in deze zin opvalt, zal een grote kans maken. Verder let de jury bij de beoordeling op de volgen de punten: - het moet écht vrijwilligerswerk zijn; - het moet anderen op ideeën brengen; - het moet overdraagbaar en finan cieel haalbaar zijn. Projecten die aan deze voorwaarden voldoen worden van harte uitgeno digd een deelnameformulier voor de ze prijs in te zenden. Deelnameformulieren voor de Marga Klompé-prijs kunnen worden aange vraagd bij: Nederlands Centrum Vrij willigerswerk, Catharijnesingel 70, 3511 GM Utrecht, telefoon 030-319844. Bouwvergunningen H. Grootelaar voor het plaatsen van een tweede dienstwoning aan Haller- weg 31 te Den Burg; J. Slepers voor het plaatsen van een bedrijfsruimte aan de Abbewaal 9 te Den Burg; C. N. de Wit voor het vergroten van een woonhuis aan de Bernhardlaan 86 te Den Burg; J. van Munster voor het plaatsen van een dakkapel aan de Wilhelminalaan 86 te Den Burg; E. Stiekema voor het vergroten van een berging/garage aan de Gravenstraat 29 te Den Burg; Tennisvereniging Deuce voor het plaatsen van een hekwerk aan de Emmalaan te Den Burg; E. Montezinos voor het veran deren van een garage aan de Water munt 11 te De Koog; Mantje Schoenen b.v. voor het gedeeltelijk veranderen van een winkelpand aan de Weverstraat/Stenenplaats te Den Burg; Fa. Selecta voor het plaatsen van een café/restaurant en 2 appar tementen aan de Nikadel te De Koog; J. Verfaille voor het gedeeltelijk ver anderen van een recreatief opstal aan de Schansweg 10 te Den Burg; Wo ningbouwvereniging Texel voor het gedeeltelijk veranderen van 42 wo ningen aan de Tropmpstraat, Beatrix- laan, Haffelderweg, Gasthuisstraat, Loodssingel, Oorsprongweg en Schoonoordsingel; A. J. Bakker voor het plaatsen van een schuurtje aan het Verlaet 18 te Den Burg; N. Veelo voor het veranderen van een woon huis annex bedrijfsruimte aan de Westerweg 47 te Den Hoorn; A. Vlas voor het plaatsen van een schuurtje aan de Wagemakerstraat 26 te Den Burg; F. J. Bakker voor het gedeelte lijk vergroten van een aardappelbe waarplaats aan de Schorrenweg 11 te Oosterend; H. Simonsma voor het plaatsen van een schuurtje aan de Zeebries 10 te Den Burg;. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5