Cjroen ^warts jexels in het hart srste „1-2-3-weekend": ter, maar vrij rustig Campings bijna vol iarte regeling voor fes* s» Belgen houden van goede dingen Urinoir snel weer weg a Kotter naar Schotland ïm Tropisch concours hippique w Palingrokers gezocht sw Geen geld voor „natuurbouw" s* Zoekactie veerboot Nieuw dok Boom gearriveerd Veel afgesloten fietsen gestolen Siegfried Egmundis trekt jacht los Diefstallen Drankrijder Per parachute naar Hoornder Donderdag ingen lopen I uiteen bordje „vol" IICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10594 DINSDAG 9 JULI 1991 •rtenties, abonnementen, etc. d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >2220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1741. ifktijd deze week tot en met dinsdag a.s. >man, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 In de Dorpsstraat heerste tijdens het weekend 's avonds een gezellige va kantiestemming. Dankzij het warme weer waren de terrasjes drukbevolkt. Zelfs tot na het cruciale tijdstip 01.00 uurLeefbaarheidscoördinator Wout Stam van de gemeente: „Dat is een punt waarmee we geen rekening hebben gehouden bij het bedenken van de 1-2-3-regeling. Maar we wil len er geen punt van maken. De kern is dat er geen wanklanken zijn en de mensen rustiger naar huis gaan. Af gelopen weekend was dat het geval." Sommigen die na 01.00 uur nog even ergens naar binnen wilden, kwamen voor een vaste deur te staan. Dat leidde voor zover bekend nergens tot ongeregeldheden. Frits Langeveld, eigenaar van o.a. discotheek De Toe komst: „Je moet bedenken dat het nu het begin van het weekend was. Het weer is prima en de vakantie nog lang niet afgelopen. Maar als het kouder is en we zitten later in de week, zijn sommigen misschien niet meer zo vriendelijk." Jas ophalen Een praktisch probleem waarmee zijn bedrijf te maken had, was dat een aantal bezoekers na 01.00 aan de vaste deur stonden, toen zij hun jas kwamen ophalen die ze hadden ach tergelaten in de bewaakte garderobe van De Toekomst. Het is een veel voorkomend verschijnsel dat jongeren hun jas afgeven in een zaak met be waakte kapstokken, vervolgens ook andere kroegen bezoeken, en pas aan het eind van een avondje stappen de jas weer ophalen. Volgens Langeveld werd ook ten opzichte van deze be zoekers geen clementie getoond. „De regeling slaagt alleen als je conse quent bent. Wie eenmaal zijn neus heeft gestoten, zorgt de volgende keer wel dat het hem niet nogmaals overkomt", aldus Langeveld. Hij koestert gemengde gevoelens ten aanzien van de 1-2-3-regeling. „Deze maatregel is een ramp voor de disco theek. We missen de entreegelden van de bezoekers die anders tussen 01.00 en 02.00 uur waren binnenge komen. In het seizoen gaat het om aanzienlijke bedragen. Na 02.00 uur moet je afbouwen en dan raakt de gang eruit, wat je merkt aan de om zet. De personeelskosten zijn wegens dat uur extra echter hoger; iedereen moet blijven om schoon te maken." Langeveld haast zich echter te zeg gen dat regeling wel goed lijkt te gaan werken. „Wat de gemeente be oogt -rustig en geleidelijk de straat op- is afgelopen weekend gelukt." Latere piek Hanneke van Laar, medewerkster van café Onder de Pomp in De Koog, houdt er een andere mening op na (evenals café-exploitant Rob Haver man). „Als ik eerlijk ben, heeft de 1-2-3-maatregel totaal niets met leef baarheid te maken", zegt zij. „Eerst krijg je tegen enen een piek van mensen die op straat lopen zoeken welke zaak ze wel of niet inkunnen. Rond half drie is het vrij rustig op straat, maar nu is het om drie uur drukker dan anders. Ook al verlaten de mensen de café's rustiger en ge dragen ze zich niet schreeuwerig, in plaats van om half drie gaan ze nu om half vier langs de huizen." Onder de Pomp is een van de weini ge natte horecabedrijven die niet aan de 1-2-3-regeling meedoet. Dat heeft Gistermiddag rond 17.00 uur werd onder grote publieke belangstelling het nieuwe, bijna 100 meter lange droogdok van Scheepsreparatie- en Dokbedrijf Hans Boom de haven van Oudeschild binnengevaren. Het dok, dat op last van de verzekering alleen met redelijk weer mocht wor den vervoerd, is in 24 uur door sleepbedrijf Jan Kooren uit Rotterdam van de Duitse Bocht naar Texel gebracht. De Texelaars Marco van der Vis en Aad du Porto waren meegegaan. Als zogenaamde „runners" ble ven ze tijdens de reis naar Texel aan boord van het dok, om te controle ren of alles goed ging. Het gevaarte is in 1943 gebouwd in opdracht van de Duitse Kriegsmari- ne, speciaal voor het onderhoud aan onderzeeboten. Het zal, voorzien van een nieuwe kraan, half augustus door Boom in gebruik worden ge- nomen voor de eerste „klus". (foto Konjngj Seizoen nu echt is losgebarsten was de afgelopen dagen op Op verschillende plaatsen werden op slot staande fietsen gestolen. Een 24-jarige Oudeschildse deed aangifte van diefstal van haar fiets die ze in de Gravenstraat had gestald, een 21-jarige jongeman uit Den Burg mist zijn in de Parkstraat achtergelaten rij wiel en een 20-jarige Duitser vond op de Badweg zijn felgekleurde mountainbike niet meer terug. De op de Burgwal gestalde fiets van een 16-jarig meisje uit De Waal werd eveneens gestolen. Ook een 19-jarige toerist uit Apeldoorn werd slachtoffer van fietsdiefstal; sinds de nacht van 2 op 3 juli mist hij zijn fiets die hij afgesloten had achtergelaten in de Dorpsstraat. Een 71-jarige inwoonster van Den Burg had geluk: haar fiets werd 's nachts ontvreemd bij haar woning aan de Beatrixlaan, maar een dag later wist de politie twee 20-jarige jongemannen uit Didam aan te houden, die de diefstal bekenden. De fiets werd aan de eigenaresse te rug gegeven en tegen de daders werd proces verbaal opgemaakt. De Texelse reddingboot Siegfried Eg mundis heeft zaterdagavond een zeil jacht losgetrokken van de Eierlandse Gronden, een mijl ten noordwesten van de vuurtoren. Het schip „Saritta" uit Lelystad was daar vast geraakt toen de drie onervaren bemanningsle den van Vlieland naar Oudeschild wilden varen. Het zicht was slecht. Het drietal raakte in paniek en schoot een vuurpijl af, waarop de kustwacht werd gealarmeerd. Het lostrekken van het jacht ging niet zonder slag of stoot: de kabel brak. Deze kon echter ter plaatse worden gerepareerd. echter een andere reden. Hanneke van Laar: „Voor dit café heeft het niet zoveel nut om mee te doen, ge zien het klantenbestand. Er komt een wat ouder publiek, vaak ook andere horecamensen, die na 01.00 uur nog wat komen drinken. Vooral in voor- en naseizoen is dat het geval, en aangezien het convenant doorloopt tot en met 31 december is het voor ons niet zo geslaagd. Bovendien wil len we ook nog van wat nachtrust genieten. Drie uur sluiten is ons te laat, want de tent gaat de volgende dag om twaalf uur 's middags alweer open. Dat hou je geen hele zomer vol." Uit een tent in De Koog is zondag ochtend een portemon nee met ƒ216,- gestolen. Benadeelde is een 16-jarige toeriste uit Apeldoorn. Een postbank-pasje, een ladyshave en f 30,- zijn in de nacht van zater dag op zondag gestolen uit een tent op een camping in De Koog. Deze spullen behoorden toe aan een 16-jarige toeriste uit Houten. Een 19-jarige automobilist uit Vee- nendaal claxonneerde in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Dorpsstraat opvallend veel. De politie hield hem aan voor alcoholcontrole, waarbij hij 430 ug./l. blies, terwijl maar 220 is toegestaan. Aan een parachute neerdalen in Den Hoorn. Dat is de komende Hoornder Donderdagen (11 juli t.e.m. 29 augus tus) weer mogelijk. Op initiatief van de Ondernemersvereniging Den Hoorn kunnen liefhebbers een zg. „tandemsprong" meemaken, gekop peld aan een instructeur van het Pa racentrum Texel. Er wordt tegen gereduceerd tarief gesprongen f 50,- korting per persoon). Per donderdag avond kunnen maximaal vier perso nen een sprong maken. Op vrijdag 2 augustus staan wegens het jubileum van ZDH meer vluchten op het pro gramma. Opgave bij W. Goënga (su permarkt), tel. 19252. 'oductie van de zg. „1-2-3"-regeling heeft bijgedragen aan itrekkelijk rustig verlopen weekend. Hoewel sommige café bezoekers hun neus stootten toen zij na 01.00 uur een rilden binnengaan, was er nergens sprake van agressie, end was dat veel uitgaanspubliek tussen 02.00 en 03.00 iswaarts keerde, en niet massaal om 03.00 uur op straat zoals vooraf werd gevreesd. Het was om 03.00 uur wel r dan anders, maar men gedroeg zich vrij kalm. Sinds ht spelen ook de nachtcafé's in op de nieuwe regeling. iclusies is het nog te vroeg; ten pas na verloop van we rden getrokken. Tot dusver meningen nogal uiteen, die afgelopen weekend een Iden waren o.a. de onbe- met de nieuwe regeling en ele zomeravondweer waar- il mensen op straat bleven en de stemming uitstekend gingen de nachtbedrijven Den Burg) en De Beerekuil een convenant aan met de Genoemde bars zullen de juli en augustus na 02.30 bezoekers meer binnen la- mee wordt voorkomen dat, uiten van de overige „natte" drijven om uiterlijk 03.00 alsnog wachtrijen vormen deur van de nachtcafé's. De 's mogen wel gewoon tot draaien. Afgesproken is dat itember de ervaringen wor- /alueerd. t Galjoen in De Koog doet aan de regeling, omdat zich Ie afgelopen zomers zelden problemen hebben voorge- t rumoerig volk dat stond te dringen om binnen te komen, 't Gal joen trekt in vergelijking met de hon derd meter verder gesitueerde bar De Beerekuil een rustig publiek, voor een deel bestaande uit mensen die na hun werk in andere horecabedrijven nog zelf nog even uitgaan. Seizoen maatregelen waren op dit bedrijf de laatste jaren niet van toepassing. Buitenblijvers De politie was zeer te spreken over de wijze waarop horeca-ondernemers en het publiek in Den Burg zich ge droegen tijdens dit eerste „1-2-3-weekend". Na één uur waren wel veel mensen op straat, maar die genoten zo van de zachte avond, dat ze er totaal geen problemen mee hadden dat ze geen cafébedrijf meer in konden. Enkele slimme „buitenblij vers" hadden hun eigen oplossing: in een koelbox in de auto hadden zij een kratje bier meegenomen, dat zit tend op een stoep in het centrum soldaat werd gemaakt. De mensen waren rustig. „We hebben de hele dag op het strand gelegen. Moet je eens kijken hoe verbrand we zijn. We wilden beslist nog even stappen, maar eigenlijk zijn we hardstikke moe. Rozig word je van zo'n dag", al dus drie jeugdige toeristes uit Amers foort. Een luidruchtige barbezoeker werd door het drietal loom terecht gewezen. „Hé man, doe niet zo ver moeiend...." Sterkste uurtje kwijt Minder te spreken was Klaas Fris van café De Pilaar (Den Burg), met ta veerne De Twaalf Balcken het enige café in Den Burg dat niet aan de 1-2-3-regeling deelneemt. Vorige week waarschuwde Fris dat de kleine zaken, zoals zijn eenmansbedrijf, de dupe worden van de regeling, omdat die zich geen portier kunnen veroor loven. Na één weekend zag Fris zijn voorspelling uitkomen. Fris: „Ik heb heel slecht gedraaid. Dit was een weekend zoals op een doodgewone vrijdag en zaterdag in januari. Mijn vaste klanten bleven wel, maar ik miste na 01.00 uur de gebruikelijke doorstroming. Zelfs kwam er niet één klant, die bij een van de andere ca fé's de neus had gestoten. Kortom: ik ben mijn sterkste uurtje kwijt." De toeristend rukte op Texel neemt snel toe. In de afgelopen week en het afgelopen weekend bracht Teso vooral veel kampeerders naar het eiland. De kampeerterreinen raakten daardoor bijna vol. Als het gunstige weer aanhoudt, is het komend weekend een nieuwe golf te verwachten en zal de noodcamping in gebruik ge nomen moeten worden. het strand goed merkbaar. ige krant stond dat b en w e „Texel is vol" op het veer- ein in Den Helder willen als de toeloop op de nood- erg stijgt. Dit is echter on- college heeft van zo'n jezien wegens het mogelijke ie publicitaire effect. Met de lame van het tweede auto- i dubbeldeksveerboot Schul- de afgelopen jaren in ampagnes juist geprobeerd wachttijden-imago" -en de indruk dat Texel veel te f te raken. Voor informatie lezetting van kampeerterrei- ies en hotels blijft de VVV wezen instantie; voor tijdelij- 9 is de noodcamping Op de meeste campings kunnen nog maar enkele tenten worden opgeno men. Texels grootste camping „Ko- gerstrand" vult momenteel de laatste gaatjes, wat ook geldt voor de meeste andere terreinen. Alleen op „Loodsmansduin en „Prins Hendrik" was gisteravond nog vrij veel plaats, maar dat kan de komende dagen snel veranderen. Het komend weekend beginnen de vakanties van Midden- Nederland en 18 juli is een flinke stroom toeristen uit Nordrhein West- falen te verwachten. Herstel Het aantal „vreemde" auto's op het eiland, betrouwbare maatstaf voor de drukte, was de laatste weken belang rijk lager dan vorig jaar om dezelfde tijd, maar herstelt zich nu snel. Zon dagavond waren er 7069 auto's van niet-ingezetenen; vorig jaar om de zelfde tijd 7187. Een verschil dus van slechts 118; terwijl de achterstand vorige week nog 1400 bedroeg. Teso vervoerde het afgelopen weekend 5593 personenauto's (vorig jaar 5140) naar Texel; een toename van 8,81%. In tegengestelde richting wer den 3876 (3965) wagens overgezet. Het aantal naar Texel vervoerde cara vans was 345 (335), een toename van 3%. Het aantal aanhangwagens dat naar Texel werd gebracht was 369 tegen 335 vorig jaar, een terug gang van 9,21%. Vrijdag tussen 9.00 en 17.00 en za terdag tussen 7.30 en 16.00 onder hield Teso de dienst met twee dubbeldekkers. Vrijdag kon alle ver keer dat zich aandiende direct mee. Zaterdag gebeurde het enkele keren dat de „Molengat" auto's die op het laatste moment kwamen aanrijden, naar de volgende boot moest ver wijzen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1