3e kunt wel zien dat we van de oede dingen des levens houden" LGEN TONEN TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR TEXEL daar maak je tijd voor f *w.I Fietsen gestolen IG 9 JULI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Spoedeisende gevallen ook in het weekend, na telefonisch overleg. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. Ook 's avonds en in het weekend. "Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Open van maandag tot en met vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. "Noodslachtingen: Noodslachtplaats, Maricoweg 23, Den Burg. Tel. 12182, bij geen gehoor 12663. Na werktijd en in het weekend: 14663 via PEN- centrale. "Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. "Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. "Gezinsverzorging: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 14152. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00-15.00 uur. "Psycholoog: J. van den Berg, zitting in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg op dinsdag van 14.00-18.00 uur, woensdag van 9.00-18.00 uur, don derdag van 9.00-18.00 uur en vrijdag van 9.00 tot, 12.00 uur. Tel. 10386. Tevens bereikbaar via tel. 050-125313 (op maandag tussen 9.00 en 11.00 uur). "Alcohol en drugs: Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tel. 19413. "Zelfhulp verslavingen: Elke dinsdag van 19.30 tot 21.30 uur in d'Ouwe ULO. Ervaringen uitwisselen over al lerlei verslavingen (niet alleen alcohol of drugs, maar ook eten, gokken, etc.). ledereen, verslaafd of met, is welkom. "Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel 16270. Een op slot staande Batavus heren fiets is in de nacht van donderdag op vrijdag uit de Parkstraat gestolen. Be nadeelde is een 26-jarige inwoner van Den Burg. In de Klimpstraat te De Cocksdorp werd in dezelfde nacht een Gazelle damesfiets gestolen. Ook deze was afgesloten. Een rood/zwarte snorfiets van het merk Vespa is vrijdagmiddag op de Groeneplaats gestolen. Het vervoer middel, dat niet was afgesloten, is van een 18-jarige inwoner van Den Burg en heeft een waarde van f2500,-. Een niet afgesloten fiets van het merk Union is in de nacht van zater dag op zondag gestolen uit de Weststraat. Deze behoorde toe aan een 21-jarige inwoner van De Waal. Zondag tussen 11.00 en 19.00 uur is een afgesloten jongensfiets van het merk Pegasus ontvreemd. De fiets stond aan de Muyweg. "bulance: Bij brand en voor W ambulance-vervoer bel- V°or njet spoedeisend Eervoer: 02230-12888 (bij 02230-22222). keesomlaan 4a, Den ureau is dagelijks open »'18.00 uur. Telefoon (dag 12222. 's,n: Alleen voor spoedge- °°h 12527. Spreekuurtij- maandag t/m vrijdag UUr' maandag- en vrij- 30-20.00 uur. De Waal: Woensdag en vrijdag uur. sn waarover je thuis leest zie je hier in het echt." Zo maar actie van een Belgische natuurliefhebber die Texel als va- bestemming heeft gekozen. Onze zuiderburen bezoeken in nende mate ons eiland. Ze blijken vooral geïnteresseerd in uur en verdiepen zich tevens in de historische achtergrond >t eiland. Ook het Texelse schaap laat hen niet ongemoeid t but not least de keuken. Want bovenal zijn Belgen levens- ers. De VVV signaleerde deze interessen en startte een pro- ■ampagne, waarvan de resultaten merkbaar zijn. Kusters. hier tijdens het inpakkenkomen zeker een keer terug naar Texel. op een vroeger tijdstip terug te ko men. Vanzelf een goede raad. Ergens anders zouden ze liever alvast het entreegeld in de zakken steken. De mentaliteit is hier gelukkig anders, ongedwongen." Klaprozen Het tweetal bracht in hun vakantie dorp een bezoek aan het Agrarisch- en Wagenmuseum. (,We zijn geïnte resseerd in de gewoontes en achter gronden van de Texelse bevolking. We wilden ook graag enkele kerkjes van binnen bekijken, helaas was de deur op slot", verklaart echtgenote Joanne. Tijdens een wandeling door op Texel blijft de auto niet onge bruikt, hoewel ze als het weer het toelaat net zolief een wandeling of fietstocht maken. Veel Belgen hou den eerst een korte „ontdekkings" va kantie. Eenmaal op Texel blijkt het eiland groter dan gedacht en komen ze tijd tekort om alles te bekijken. Velen van hen besluiten dan ook tij dens een volgende vakantie langer te blijven. Goed gedrag Natuureducatiecentrum EcoMare is populair bij Belgen. Medewerker Adri- aan Dijksen: „Inderdaad, ze tonen veel interesse. De Belgische gasten voelen zich betrokken bij het welzijn van het milieu. Tijdens rondleidingen merk je het aan spontane, soms ver rassende reacties. Ze stellen prijs op een grondige uitleg en staan lang bij zaken stil." Dijksen geeft toe dat EcoMare- medewerkers eerst vreemd aankeken tegen deze bezoekersgroep, maar in middels zijn het geziene bezoekers. „En ze weten zich goed te gedragen, in tegenstelling tot Fransen en Italia nen, die nog wel eens van de aange geven route afwijken. Maar die kunnen de verwijsborden waarschijn lijk met goed lezen", meent Dijksen. Kritisch Gastvrouw Mies Plaatsman van hotel Rebecca vertelt dat „haar" Belgen vriendelijke, behulpzame mensen zijn, die zich over het algemeen rustig en gereserveerd gedragen. „Ze waarde ren lekker eten en een comfortabele, nette hotelkamer. Onze zuiderburen hebben er geen moeite mee daarvoor extra te betalen, in tegenstelling tot veel Hollanders, die toch proberen goedkoop aan de bak te komen. De Belg is wel kritisch. Als iets niet naar wens is dan schromen ze niet daar op ongezoute wijze kritiek op te leve ren. En natuurlijk het taalgebruik. Je kunt erop wachten dat een nieuwe serveerster de keuken in komt rennen met de vraag wat in 's hemelsnaam een glas 'platwater' is. De Belgen be doelen daarmee leidingwater", aldus Mies Plaatsman. Mop Volgens haar komen veel gasten ieder jaar weer terug. Als we vragen of ze in de praktijk nog een goeie Belgenmop heeft meegemaakt, hoeft ze niet lang na te denken. „Een logé bij wie we informeerden over de af loop van een rondvlucht boven het eiland reageerde bijna lyrisch. Morgen nog eens, zei hij, maar dan ga ik door het andere raampje de rest van het eiland bekijken...." Hoewel de meeste gasten Vlamingen zijn en dus goed verstaanbaar voor de Texelaars komen ook de Frans sprekende Wallomërs in toenemende mate op bezoek. Schapenbelgen Volgens mevrouw Plaatsman komen Belgen niet alleen wegens de fraaie en afwisselende natuur naar Texel. Ook het superieure Texelse schapen ras trekt velen. „Schapenbelgen, in dustriëlen die als liefhebberij schapen fokken, komen soms één dag naar Texel, vooral zo rond de schapenfok- dag op de eerste maandag in sep tember. Schapenfokker Cees Kikkert van „Driehuizen" vertelt desgevraagd dat de schapenfokkerij van onze zuid erburen louter in de hobbysfeer ligt. „Schapenbelgen" zijn op Texel geen nieuw fenomeen, aldus Kikkert. „Ze komen al jaren achtereen en zoeken rammen of ooien, hoofdzakelijk met het oog op vermeerdering voor show doeleinden, dus op uiterlijke kenmer ken. Regelmatig laten ze de schapen in eigen land meedoen in een prijs kamp. Ze kruisen schapen van het Texelse ras met die uit België." Volgens Kikkert tonen vooral Engelse kooplieden interesse voor deze „Bel- tex"-schapen. Belgische schapenko pers, die veel geld neertellen voor Texelse schapen, blijken na een korstondig bezoek toch vaak voor langere periodes naar Texel terug te keren. Promotie Concrete cijfers over de bezoeker saantallen zijn (nog) niet beschikbaar, maar vast staat dat de hoeveelheid Belgen op Texel toeneemt. De VVV is in samenwerking met het Nederlands bureau voor Toerisme (NBT) al gerui me tijd bezig met het promoten van Texel in België. VVV p.r.-man Henk Groenen: „Op va kantiebeurzen kwamen van Belgische zijde vragen over Texel als vakantie bestemming naar voren. Samen met het NBT hebben we daarop inge haakt en een publiciteitscampagne gestart." Het VVV plaatste, soms in samen werking met Texelse (horeca)bedrij- ven, advertenties in Belgische bladen. „We hebben niet gekozen voor een bepaalde doelgroep, maar adverteer den naast kranten ook in tijdschrif ten." Als voorbeeld noemt hij Flair en Libelle, die ook in België verschijnen. Mooi strand Met kennis van de Bourgondische traditie van de Belgen ontbraken culi naire bijlagen niet in de campagne De Texelse gerechten waarin soms produkten van het eiland zelf zijn ver werkt, blijken goed in de smaak te vallen bij de doelgroep, zo blijkt uit de reacties. Groenen vertelt dat bij de wervende artikelen ook de nadruk wordt gelegd op de geringe reisafstand en de goe de bereikbaarheid van Texel. Omdat Belgen tenslotte fervente fietsers zijn maakt het VVV hen ook attent op het fietspadennet van zo'n 120 kilo meter. Hoewel hun land zelf ook aan de Noordzee grenst blijkt het Texelse strand toch favoriet. Groenen: „Dat is niet zoals in België volgebouwd met beton". G.T. F.H. Van den Broek, die zichzelf cynisch ingesteld noemt, wordt in zijn mening door Lips gesteund. „Texel heeft wel een mooie natuur, maar de groep na tuurminnaars is nou ook weer niet zo groot. Daarnaast vraag ik me af of Texel voldoende heeft te bieden aan mensen die veel te besteden hebben. Ik denk dat het niet snobistisch ge noeg klinkt als je zegt dat je op Texel bent geweest." De „middenklasse" zal in het alge meen niet erg lang willen reizen om de vakantiebestemming te bereiken. „De afstand Gent-Texel is ongeveer vier uur. Voor de Belgen is dat zeker haalbaar. Ook de openbaar vervoer aansluitingen zijn goed, dus ik zie wat dat betreft geen enkel pro bleem", aldus Lips. Vakbroeder Van den Broek is minder optimistisch: „Texel moet concurreren met plaatsen in zuidelijke richting die óók in vier uur zijn te bereiken. In vier uur zit je diep in Frankrijk. Veel Belgen zoeken toch de zon, en die is op Texel niet gegarandeerd." Zelf is hij niettemin enthousiast geraakt over Texel en is zeker van plan er deze zomer voor een dag of vijf terug te keren. Ontspanningsverlof Een groeiend aantal landgenoten ging hem al voor. Neem bijvoorbeeld het echtpaar Francois en Joanna Ballings uit Antwerpen. „De gemoedelijkheid die op veel andere plaatsen ontbreekt kom je hier nog volop tegen", zegt Francois. Het paar boekte na het le zen van een „annonce" in De Nieu we Gazet een vijfdaags arrangement in hotel Rebecca in De Waal. „Een soort ontspanningsverlof." De Antwerpenaren zijn zoals veel landgenoten lid van een natuurverem- ging. „We hebben een prachtige wandeling door de duinen achter de rug. Heel plesant. Kort voor slui tingstijd arriveerden we bij EcoMare. De baliemedewerker adviseerde ons gezien de uitgestrektheid van het na tuureducatiecentrum de volgende dag hun favoriete dorpje De Waal, wijst zij vol bewondering naar een voor tuintje waar enkele sierlijke klaprozen boven de grassprieten uitsteken. „Prachtig, in Antwerpen zijn de plantsoenen niet zo mooi als hier." Aangekomen in het hotel roemt zij de maaltijden die mevrouw Plaatsman en haar medewerksters serveren. De nouvelle cuisine heeft haar voorkeur niet. „Gelukkig zijn hier de porties 1 ouderwets groot Ge kunt wel zien dat we van de goede dingen des le vens houden", lacht Joanna, met een verwijzing naar haar weelderige fi guur. Burentwist In hetzelfde hotel verblijft het echt paar Luc en Jeannme Kusters, afkom stig uit Dilsen, „gelegen tussen Maastricht en Sittard, maar dan aan de overzijde van de grens". Met baby Lotte brengen zij een week op Texel door. Luc Kusters is een verwoed amateur-ornitholoog; de verrekijker waarmee hij eerder die middag vo gels observeerde, staat nog op tafel. „Ik schrijf zelf artikelen voor het blad van natuurvereniging De Wielewaal. Bij ons loopt het vogelbestand - helaas- achteruit. Omdat op Texel veel soorten zijn besloten we dit jaar hier maar eens een kijkje te nemen. De dieren zijn hier aan de mensen gewend, ze gaan ongestoord hun gang, ook als je er vlakbij staat. Gisteren waren we getuige van een burentwist tussen twee scholekster families en vanmorgen zagen we een eidereend met een krab in de sna vel", vertelt Luc. Ongeremd De Kusters zijn niet door paginagrote advertenies naar Texel gelokt. „We zijn al op verschillende plaatsen in Nederland geweest. Nu maar eens naar Texel dachten we." Beide echt paren zijn met de auto vanuit België gekomen, een tocht die tussen de drie en vier uur in beslag neemt. Ook een paar jaar geleden zei dat Nederland op vakantie ging, te horen: kon het er met Nederland was als vakantie- ming niet populair, maar daar- nu langzamerhand ring." Aan het woord is radio- jever Patrick Lips van BRT 2 laanderen). Vorige week hij, samen met nog zes re- aan de hand van VVV's pu- :man Henk Groenen een ig over het eiland. De dames journalisten vertegenwoor- jiteenlopende bladen, zoals i krant Het Laatste Nieuws, lad Libelle en het blad van de ie Dinersclub. lederland heeft de naam jmisch niet verfijnd te zijn. i cultuur is er in onze ogen eel te beleven. Nu de korte s ook in België enorm in :ijn geraakt, is de belangstel- r iets leuks en vooral gezonds huis gestegen. Nederland Bit sterk gepromoot, maar de i rijp. Het blijkt dat de natuur rland op sommige plaatsen ion is, en de toeristische in- uur is zelfs uitstekend te Voor een Juttertje en een broodje haring aan boord van de toeristische blazer TX 33 waren de Belgische journalisten best te porren. Rechts UfZT reporter Patrick Ups. derde van links houdt VW-publiciteitsman Henk Groenen een oogje in het zeil. Het Belgische echtpaar Francois en Joanna Ballings interesseert zich voor natuur en cultuur. Middenklasse sche journalisten treffen deze in op Texel zeer zeker aan, lus freelance-journalist Mar len Broek, het eiland is voor- gericht op de middenklasse eem bijvoorbeeld het eten. vlees en zeebanket dat we voorgeschoteld kregen, zijn ie specialiteiten. We hebben dig gegeten, maar een per- Jronomisch paradijs zou ik willen noemen. Nee, ik Texel vooral als interessant en sportieve jongelui, zoals parachute sprin- zijn echte trek en het eiland is ook zeer om te fietsen."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7