i VTB brengt goederen naar de Sowjet Unie „Eierlandsche Huis is oneerlijke concurrent" Stichting: dringend f5000,- nodig Paracommerciële commissie: Nog plaatsen vrij in De Kampanje Over de kop bij nieuwe verkeersgeleider Inbraak Putdeksels verdwenen Bewijs vernietigd: Kramer overweegt schadevergoeding Surfer opgepikt door reddingboot Geslaagd Uit het politierapport Jacht vast voor haven Oudeschil PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 j André Veeger (links) en Rob van der Eijk brengen de hulpgoederen over de Russische grens. De hulpgoederen die de afgelopen week op Texel werden ingezameld voor het door een aardbeving getrof fen Georgië, zullen door de VTB naar de Sowjet Unie worden ge transporteerd. Op 5 augustus ver trekt een container-combinatie met de chauffeurs André Veeger en Rob van der Eijk en het is de bedoeling dat zij op 9 of 10 augustus weer te rug zijn op Texel. Ze leveren de goe deren af in de grensplaats Brest, waar ze door Georgische vervoer ders worden overgenomen. Die zor gen voor verder transport naar het rampgebied, 200 km ten noord westen van Tbilisi. Om ervan verzekerd te zijn dat alles goed verloopt en dat de goederen ook werkelijk bij de slachtoffers te recht komen, zal het transport tot het eindpunt worden begeleid door mensen van de stichting Texel- Georgië Kontakt. Vergeten Kennelijk als gevolg van „concurren tie" van andere rampen in de wereld, heeft nog geen enkele grote hulpor ganisatie zich het lot van de slachtof fers aangetrokken. Alleen de Stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft f15000,- aan Texel- Georgië Kontakt toegezegd, bestemd voor wederopbouw van gemeen schapsvoorzieningen en voor herstel van woonruimte voor de zwaarst ge troffenen. Met dit geld kan uiteraard slechts in enkele incidentele gevallen worden geholpen. In het rampgebied zijn 150.000 daklozen; er is gebrek aan letterlijk alles. Met de opbrengst van de inzameling op Texel kan uiter aard maar een klein deel van dit leed worden gelenigd, maar de ambassa deur van de Sowjet Unie in Neder land, A. Chikvaidze verwelkomt het Texelse gebaar met enthousiasme en hoopt op navolging. Hij zal zorgen voor de nodige formaliteiten zodat de hulpgoederen vlot hun bestemming bereiken. De VTB heeft het transport voor een vriendenprijs aangeboden, maar er zijn toch kosten die gedekt moeten worden: ongeveer f5000,-. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de container-combinatie leeg terug keert. Er is echter een redelijke kans dat men een retourvracht van graan of een ander losgestort product kan krijgen en dan kan er van de prijs nog wat af. Blut De stichting Texel-Georgië Kontakt is echter „blut". Op het Texelse publiek doet zij daarom een beroep om zo snel mogelijk financiële steun te ge ven zodat het transport kan door gaan. Bijdragen kunnen worden gestort op ABN-rekening 587627719 tnv Stichting Texel-Georgië Kontakt. Het postgironummer van de bank is 14700. De inzameling van de hulpgoederen is vlot verlopen, dank zij de hulp van diverse vrijwilligers. Die hebben in de door Rab beschikbaar gestelde loods in Oudeschild de handen vol gehad aan het sorteren en verpakken van de spullen. Op bijzondere wijze hebben de zusters van Sint Jan zich ingespan nen. Niet alleen beheerden zij één van de inzamelpunten, maar staken ook de handen uit de mouwen bij het sorteren en zelfs het zonodig re pareren van de spullen. Het overgrote deel van de aangebo den goederen bestond uit kleding en dekens. Het merendeel verkeerde in prima staat, maar bij het sorteren werden helaas ook veel vodden ont dekt, die verwijderd moesten worden. Sommige gevers kwamen wel heel royaal over de brug. De Texeler- fabriek stelde bijvoorbeeld 150 dek bedden voor het goede doel beschik baar. De op Texel ingezamelde hulpgoede ren zullen worden samengevoegd met de opbrengst van een soortgelij ke actie die in Westzaan is gehou den. Ook daar werd het initiatief genomen door mensen die contacten onderhouden met Georgië. In het westen is nauwelijks iets bekend over de verschrikkingen van de aarbevingsramp. De stichting Texel-Georgië Kontakt ontving deze foto van treurende moeders bij omgekomen kinde ren. (Foto Sakinform). De belangstelling voor theater voorstellingen in De Kampanje in Den Helder, waarvoor een extra boot wordt ingezet, is groot. Toch zijn er enkele voorstellingen waar nog niet voldoende kaarten voor zijn aange vraagd. Er wordt een extra boot ingezet als er minstens 75 gegadigden voor één van de tien geselecteerde voorstellin gen zijn. Voor „Die CsardasfÜrstin", uitgevoerd door de Hoofdstadoperet te, zijn 66 aanmeldingen binnen. Een kaartje voor dit muziekspektakel kost f35,-. De uitvoering is op donderdag 21 november. Een 19-jarige inwoner van Baarn sloeg zondagmiddag op de Postweg met zijn auto over de kop. Het onge luk gebeurde bij de pas aangelegde verkeersgeleider in Zuid-Eierland. De jongen raakte daar in de rechter berm, stuurde toen sterk naar links, sloeg over de kop en kwam achter stevoren in de linker bermsloot te recht. De auto werd zwaar beschadigd; de bestuurder kwam met de schrik vrij. Er zijn vijftig kaarten verkocht voor Anatevka, de musical die op de plan ken wordt gebracht door het Konink lijk ballet van Vlaanderen. De uitvoering is op 24 januari, een kaart je kost 745,-. Ook zijn er nog maar vijftig aanvra gen voor „Revue Revue", de musi calshow van Jos Brink en Frank Sanders, die op vrijdag 1 mei wordt opgevoerd. Entree 755,-. Wie nog kaarten wil bestellen voor deze voorstellingen kan tot 3 augus tus terecht bij de SOW in d' ouwe Ulo (ingang Wilhelminalaan). Bellen kan ook: 15582. In een woning aan de Krimweg in De Cocksdorp is donderdag tussen 16.00 en 19.00 uur ingebroken. De daders kwamen binnen door een niet afgesloten slaapkamerraam. Het hele huis werd doorzocht. Er wordt een portemonnee vermist met een bank pas, sleutels en f210,-. Zaterdagochtend vroeg werd ontdekt dat in de Ruyslaan in De Koog de deksels van twee straatkolken waren verwijderd, wat een gevaarlijke situa tie opleverde. De deksels waren in de omgeving nergens te vinden, zodat de gemeente nieuwe moest aan brengen. Omdat de gemeente de aantekenin gen ondertussen heeft vernietigd, waarvan voormalige jeugdwerker Jan Kramer inzage eiste, is niet meer te bewijzen wie er gelijk heeft. Vandaar dat de afdeling rechtspraak van de Raad van State Kramer in het gelijk heeft gesteld en de gemeente heeft veroordeeld tot het betalen van de griffiekosten (zijnde f75.-). Het gaat allemaal om ambtelijke aan tekeningen van een gesprek in de zo mer van 1987 tussen hoofd afdeling culturele zaken Ger Praamstra en twee bestuursleden van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW). Kramer diende bij de gemeente een verzoek in om deze notitie te mogen zien, omdat hij had gehoord dat het over zijn functioneren ging. Dit werd echter afgewezen. Behandeling in de bezwaar- en beroepsschriftencommis- sie leverde geen andere uitspraak op. Kramer stapte naar de Raad van Sta te. Maar toen daar de zaak aan de orde kwam, bleek de bewuste notitie inmiddels te zijn vernietigd. Kramer overweegt een civiele procedure aan te spannen. „Ik wil de gemeente aanklagen voor een onrechtmatige daad en schadevergoeding eisen." Rom van Schaik, de juridische man van de gemeente, is daar niet bang voor. „De Raad van State heeft wel iswaar Kramer het voordeel van de twijfel gegeven, maar tevens bepaald dat wij de zaak niet opnieuw op de helling hoeven te zetten." Dinsdag 16 juli De Sportvissersclub Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een gastenwedstrijd aan de Een- drachtsweg. Vanaf 19.30 uur wordt in het jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend verkoping gehouden door de vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder meer wordt gesproken over subsidie voor de Werkgroep Anti Discriminatie, het vluchtelingenwerk en brandpre ventie in musea. In de R.K. kerk van De Cocks dorp wordt een concert gegeven door Ronald vd Veen (orgel) en Trudy Ot (dwarsfluit), aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Hudson Hawk Woensdag 17 juli Om 14.00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een kerkentocht langs de noordelijke route. In het raadhuis vergaderen om 19.30 uur de raadscommissies voor financieel, economisch en technisch beleid en voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid. Gesproken wordt over riolering in Oudeschild, drainage in Jan Dirkszoord, onteigening van grond om reconstructie va kruispunt van de Postweg, kunnen voltooien en de e*| tie van de bestemmingspij Mieland en Zouteland. Donderdag 18 juli Om 14.00 uur begint bij 0; Schuilhut in De Koog eenl tocht langs de zuidelijke rol Van 19.00 tot 21.00 uur ho de sportvissersclub een j wedstrijd aan de Eendrachi In Cinema Texel draait „Ho Hawk". Voorstellingen om en 21.30 uur. In de Hervormde kerk van Oosterend geven Cor en M teld Ploeg een orgel- en flu cert, aanvang 20.15 uur. To f5,-; kinderen en 65 plusse f2,50. Voor de overige evenemen wordt verwezen naar de TC3/Recreatiekrant. Hoogwater Oudeschi Di. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 Zo. 21 Ma. 22 Di. 23 00.56 en 01.20 en 01.35 en 02.15 en 02.40 en 03.30 en 04.30 en 05.47 en Aan het strand is het een uur een hoogwater. De zon komt 21 julio 05.44 uur en gaat onder om 21.4 18 juli eerste kwartier, 19 juli doe De reddingboot Siegfried Egmundis is vrijdagavond uitgevaren om twee surfers te zoeken, die een mijl ten zuidoosten van de vuurtoren in moeilijkheden waren geraakt. Eén van de twee werd na een korte zoe kactie opgepikt, de ander had op eigen kracht de kust bereikt. De surfers raakten in de problemen door materiaalpech. Tessel Air was stand by om te helpen bij de zoek tocht, maar hoefde niet in actie te komen. Zondagmiddag is tussen Vlieland en Terschelling langdurig gezocht naar twee lijken, die een dag eerder waren waargenomen vanaf een zeiljacht. Dat had geen marifoon aan boord, dus kon niet eerder alarm worden geslagen. De Texelse reddingboot deed niet mee aan de speurtocht, die niets opleverde. De Terschellinger reddingboot Jan van Engelenburg heeft zondagavond in de scheepvaartroute ten noord westen van Texel nog wel een lijk ge vonden. Het is onwaarschijnlijk dat dit één van de twee eerder gesigna leerde slachtoffers betreft. Leonie Kooiman slaagde voor de cur sus sportmassage in Alkmaar. Horeca ondernemers op Texel willen dat er verandering komt in de wijze waarop Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt geëxploiteerd. In dit gemeenschapscentrum annex sportaccommodatie vinden volgens hen activiteiten plaats die thuishoren in gewone commerciële horecaon- dernemingen, zoals de discoavonden in de zomer, bruiloften, recepties e.d. Omdat het Eierlandsche Huis een voorziening is die met overheidssub sidie tot stand is gekomen, wordt dit als oneerlijke concurrentie be schouwd, strijdig met de afspraken die al meer dan tien jaar geleden tus sen bedrijfsleven en dorpshuizen e.d. zijn gemaakt om de activiteiten van „gesubsidieerde tapkasten" beperkt te houden. Een klacht over de ont wikkelingen in het Eierlandsche Huis is bij de gemeente ingediend door de zg. Paracommerciële Commissie, die belast is met de bestrijding van deze vorm van concurrentie en waarin Be- drijfsschap Horeca, FNV horecabond, Horeca Nederland en de Kamer van Koophandel zijn vertegenwoordigd. Vorige week deelde wethouder Tine Krijnen in de raadsvergadering mee dat het hier gaat om de naleving van een overeenkomst tussen bedrijfsle ven en de paracommerciële instellin gen. Die moeten het in eerste instantie uitvechten, maar kunnen de gemeente zonodig betrekken bij arbi trage. „Het is nu nog niet onze zaak". Brief Kort na de klacht van de Paracom merciële Commissie, is ook een pro test van een vijftal horecabedrijven uit Den Burg en De Koog (Jelleboog, Question, Boulevard, Metro en De Toekomst) bij de raadsleden bezorgd. Ook hierin worden de „elk jaar toene mende" activiteiten van Het Eierland sche Huis aan de kaak gesteld. Daarbij krijgt de gemeente het verwijt deze toestand in de hand te werken door het geven van onvoldoende sub sidie, zodat het Eierlandsche huis wel gedwongen is de inkomsten op te voeren. Ook wordt gesuggereerd dat In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in De Koog uit de tent van een 25-jarige Groninger diverse goe deren ontvreemd: een radio (merk Soundmaster), een gele staaflantaarn en een kussen met blauwe sloop. Een 44-jarige inwoner van Den Burg mist sinds 10 juli zijn huisvuil minicontainer. Hij had de container om 3.00 uur 's nachts aan de Mo lenstraat gezet; om 11.30 uur was hij verdwenen. Van een op de parkeerplaats aan de Vogelenzang geplaatste auto van een 19-jarige inwoner van Den Burg werd in de nacht van zondag op maandag de linkerbuitenspiegel afge broken. de gemeente een oogje dicht doet wat betreft de brandpreventie en geluidsisolatie-eisen van het pand, al thans men zou wat dat betreft scher per letten op de zelfstandige commerciële bedrijven. De onderne mers willen dat de volgens hen scheefgegroeide situatie nog vóór het topseizoen wordt teruggedraaid en willen daarom direct het standpunt van de gemeente weten. Belachelijk Nico Ooijevaar, sedert 9 jaar exploi tant van Het Eierlandsche Huis, noemt de klachten van zijn collega's belachelijk en voor een groot deel fei telijk onjuist. „Er is de afgelopen zes jaar geen enkele verandering in de exploitatie gekomen. Per week heb ben we vijf disco-avonden, alleen in juli en augustus. Daarnaast is er dinsdag een bingo-avond. We zijn niet van plan dat uit te breiden. Brui loften en partijen doen we alleen als er in De Cocksdorp geen andere mo gelijkheid is of als de mensen alleen bij ons willen. Ik betaal een pacht die geen enkel verband houdt met de omzet. Het is een vast jaarlijks be drag dat alleen aan de inflatie wordt aangepast; dat gold ook onder de vo rige exploitant. De discoavonden wor den niet in de gymzaal gegeven, maar in een andere ruimte die goed is geïsoleerd. Ik kan het akoestisch rapport laten zien. Dat wij treft de hinder of brandpreve der streng worden behandel) andere bedrijven, is onzin. Si twee keer per jaar wordt eer Veronica- of Tros-avond in zaal gehouden, maar dat wa de vorige pachter ook het gj had steeds een hinderwetve: Die wordt thans aangepast! de oude vergunning de tenm niet waren betrokken en dus dat er wat betreft de hinder is. Het is slechts een formal krijgen geen exploitatiesubsk alleen het gebouw is destijds vesteringssubsidie tot stand: bracht. Dat ik mijn collega's concurrentie van betekenis a: geloof ik niet. Ik heb een jon sco, die bezocht wordt door uit de buurt van De Cocksdi voor het overgrote deel vanI ouders niet eens naar de grö co's in Den Burg en De Kooj Ja, door de toeristische groei noordkop is de belangstellino toegenomen en ik profiteer i maar ik begrijp niet waarom lega's zich daar zo druk over Het jacht „Magie de mer" ri demblik liep zaterdag rond 16 vast voor de havenmond van schild. De TX 27 „Lida Marei de tjalk „Eb en Vloed" uit Hi schoten te hulp om het onföi bootje los te trekken. De tjaR de race met maar enkele mei voorsprong en maakte als eer tact met het jacht. De „Magn mer" werd in korte tijd losgel Van het jacht wordt een lijn gegooid naar de tjalk, die het bootje uiteindelijk uit dtf si tie zou bevrijden, (foto Bert Koning)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2