Gefuseerde scholen met lach en traan naar de gemeente admeesters mogen schuur blijven KT ndweer akkoord met noodmaatregelen Toekomst jV' milI it te krap Lichtgewonde bij aanrijding Weggesleept van invaliden plaats G 16 JULI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 jeel tegen het bedrijf van ld, „We hebben meerdere on- l(S dan alleen hem gewaar- dat we streng gingen Trouwens, als hij zich gn de regels heeft hij geen (an ons te duchten." Eigenwijze boef Frits Langeveld is het hele n gebaseerd op een verschil nethodes. „Ik word door de te onterecht beschouwd als mwijze boef. En dat terwijl ik I doe om geluidsoverlast te ien. Ik heb akoestische rap- lie aantonen dat ik niet eens iwaai kén maken als de ge- heeft gemeten." ld heeft de gemeente ge- 10e de geluidsmetingen wor- icht, „Dat is me onlangs pas ambtenaar uitgelegd. Toen me ineens duidelijk. De che bureau's gaan heel an- werk. Het is voor de gemeen- i kwestie van de nop zachter zetten, anders at allang gedaan. Natuurlijk teer verbeteringen aan mijn togelijk en nu ik weet waar jet letten zal ik komende touwtechnische aanpassingen rrichten." Het LBO wordt overgedragen aan het rijk. Voorzitter J. A. Engelvaart zet zijn handtekening terwijl secretaresse B. de Leeuw-Bakker Imiddenen P.E. van Staveren van het Ministerie van Onderwijs toekijken. ruising Boodtlaan-Nikadel vrijdagochtend een Oosten- jmfietser en een Duitse auto met elkaar in botsing. De jker nam, komend vanaf de de bocht te krap, waardoor ren trapper de stoeprand de macht over het stuur Vervolgens reed hij de op de n naderende Duitser aan. ertuigen werden beschadigd, urders bleven ongedeerd. ..Een nieuwe toekomst voor het voortgezet onderwijs". Dat was de meest kernachtige term waarmee de burgemeester donder dag het belang van het samengaan van het Lager Beroepsonder wijs en Rijksscholengemeenschap aangaf. Hij was een der sprekers bij de plechtigheid in het raadhuis waarbij de gecombi neerde brede" scholengemeenschap door het rijk werd overge dragen aan de gemeente, onmiddellijk nadat het LBO Itot op dat moment een particuliere stichtingwas overgedragen aan het rijk. ng Bi| de verloting in Ons sns de laatst gehouden Donderdag vielen prijzen op nde nummers: 44, 58, 71, 208 (geel). Prijzen afhalen niek Zijm, Naalrand 11, tel. f donderdag a.s. in Ons Huis e volgende rommeltjesmarkt. Twee jongens uit Edam, Koog kampeerden, wilden an De Koog naar Terschelling ér hoogte van Vlieland haal- chter bakzeil. De politie te (te de jongens op en bracht op een camping op ons nd. Jing. Op de hoek straat-Pontweg vond vrijdag- ren botsing plaats, waarbij to's betrokken waren. Beide in werden beschadigd, nie- erd gewond. De aanrijding oorzaakt door een 23-jarige akantieganger, die, komend Gasthuisstraat, geen voor- eende aan een 60-jarige au- t uit Zwolle. Over de zin en noodzaak van deze belangrijke verandering twijfelt nie mand meer, maar dat nam niet weg dat sommige spreker getuigden van weemoed. Voorzitter J.A. Engelvaart van de Stichting Lager Beroepsonder wijs zei die weemoed al verwerkt te hebben bij de laatste diplomauitrei king. Het laatste jaar van het LBO heeft zich gekenmerkt door ingrijpen de beslissingen en gebeurtenissen, zoals een belangrijke verandering van de schoolleiding als gevolg van over lijden en vertrek naar elders van di rectieleden. Ouders en personeel hebben zich eensgezind achter de fusie- en overdrachtsplannen geschaard. Engelvaart prees de me dewerking, samenwerking en coördi natie waarmee alles is verlopen. „Een goed voorbeeld hoe samenwerk ing kan zijn als er vertrouwen is. We dra gen deze school over omdat het een goede zaak is voor de Texelse jeugd en de Texelse gemeenschap". De Staat der Nederlanden werd op de bijeenkomst vertegenwoordigd door topambtenaar P.E. van Staveren van het Ministerie van Onderwijs. Hij was door de Staatssecretaris ge machtigd de twee overdrachtsacten te ondertekenen. Van Staveren bracht de geschiedenis van het voortgezet onderwijs op Texel in herinnering en de rol van het rijk daarbij. Hij en de LBO-bestuurders B. de Leeuw-Bakker en J. Engelvaart ondertekenden ver volgens de acte waardoor het LBO voor enkele minuten eigendom werd van het Rijk. Van Staveren zei er nog even over gedacht te hebben om de school te houden omdat het wel leuk zou zijn om er één rijksschool bij wij ze van „museum" opna te houden, maar hij zag daar toch maar van af. Als herinnering aan het belangwek kende moment overhandigde hij aan de heer Engelvaart een stropdas en aan mevrouw De Leeuw een sjaaltje met het logo van het ministerie. „Het LBO wordt gered, niet als school maar als voorziening". Hoofd van dienst De Rijks HBS die in 1956 op Texel Een 11-jarig meisje uit De Koog werd zaterdagmiddag gewond toen toe zij met de fiets vanaf het Gerritslander- dijkje de Pontweg overstak en daar werd aangereden door een 47-jarige automobilist uit Maarn die uit de richting De Koog kwam. Het liep betrekkelijk goed af. Het meisje werd naar het ziekenhuis ge bracht maar is inmiddels weer thuis. De voorruit van de auto van de toe rist uit Maarn werd vernield. van start ging (op initiatief van het gemeentebestuur) was een van de 52 rijksscholen die er toen waren in Nederland. Nadien kwamen er nog twee bij met als hekkesluiter Almere in 1978. Het kwam meer voor (al was het geen algemeen beleid) dat het rijk zo'n school in een kleinere gemeente behartigde omdat ervan werd uitgegaan dat de betreffende gemeenten daartoe niet in staat wa ren. Die visie is ingrijpend veranderd want het beleid is er nu op gericht om de rijksscholen aan de gemeen ten over te dragen. De Texelse school is de dertigste waarmee dat gebeurt. Van Staveren stelde vast dat de ge meente verantwoordelijk is voor de nieuwe scholengemeenschap, maar de zaken in de praktijk overlaat aan rector H. Heetveld, de „enige ex- rijksrector die als hoofd van dienst bij en gemeente functioneert". Fusie, is dat ruzie? Tine Krijnen, wet houder van onderwijs, gaf in haar toespraak een ontkennend antwoord op deze vraag. Texel heeft het bewijs geleverd omdat alle betrokkenen zich gezamenlijk hebben ingespannen voor een beter doel. Hoe belangrijk het is de scholen voor voortgezet onderwijs op Texel zelf te hebben, wist ze uit eigen ervaring. Zelf moest ze destijds dagelijks naar Den Helder reizen. Het Een 27-jarige (valide) toerist uit Hoe velaken parkeerde zijn auto meer dan vier uur op een invalidenparkeer plaats aan de Badweg bij De Koog. Daar heeft hij nu spijt van want de auto werd weggesleept en hij kon de wagen pas terugkrijgen na de aan zienlijke kosten van deze operatie te hebben vergoed. htse badmeesters mogen net toch in de schuur op het ■Scholleboe" aan de Wester- blijven. Er zijn inmiddels en- idvoorzieningen getroffen, i' de grootste onveiligheid is Omen. Brandweercomman- 'Ote, die naar aanleiding van itploffing vorige week waar badmeesters gewond raak- accommodatie totaal - kan zich met de maatrege len, maar hij blijft van me de schuur niet voldoet als rblijf. elijk kregen de Utrechters te 2e binnen enkele dagen an- tdak moesten zien te vinden, iente zou daarbij bemiddelen. ''9 bleek dat het zeer moei- 'et onmogelijk was om op te termijn een geschikt alter- verkrijgen. Het college van b sloot toen dat de schuur 'ast van het seizoen voor de "ers beschikbaar mag blij- s er enkele aanpassingen 'den. rschiedde. De electrische be door Groote omschreven als 'nsgevaarlijke situatie", werd 'd. een nooduitgang, nood- '9. blusapparatuur en een 'er werden aangebracht en in Fn ruimte geldt vanaf vorige pn rookverbod. Ook de afge keurde keuken werd met enkele noodgrepen weer bruikbaar gemaakt. Onder meer werden de gasleidingen vernieuwd en de electriciteit aange past, overeenkomstig de richtlijnen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland (PEN). Zwarte piet Een en ander gebeurde op aanwijzin gen van de brandweer en de ge meentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht. Groote: „De brand weer krijgt nu wel de zwarte piet toegespeeld, maar het is niet alleen een brandveiligheidskwestie. Het ge bouw voldoet evenmin aan de bouw technische eisen, die worden gesteld aan ruimten waar veel mensen ver blijven. Zaken als lichtinval en ventila tie zijn hier niet in orde. Om aan alle eisen te voldoen, is een radicale wij ziging nodig. Als brandweercomman dant blijf ik stellig van mening dat deze ruimte ongeschikt is, ook al hebben b en w besloten dat ze nu mogen blijven. Voor mij is doorslag gevend dat het directe levensgevaar is weggenomen." Er volgt zeer spoe dig nog een controle. Of het gebouw na het seizoen wordt aangepast, is zeer onduidelijk. Het antwoord op de ze vraag is afhankelijk van eigenaar Joh. Bakker van „Scholleboe", die momenteel nog op vakantie is. De badmeesters hopen vurig dat ze op dezelfde plaats kunnen blijven. Woordvoerder Jean Paul „Jeep" Brommersma: „De ligging is ideaal, op loopafstand van Den Burg. Het zou zonde zijn als we hier niet meer terecht kunnen. Voor vele oudgedien den zit er ook een stuk nostalgie aan vast, het herinnert hen aan hun stu dententijd. Menig oud-student die hier ooit bad meester was, komt in de zomer een kijkje nemen." Nostalgie Afgelopen woensdag was er voor nostalgie geen plaats. De schrik zat er stevig in en de accommodatie leek voorgoed verloren. Brommersma: „Gelukkig bleek al snel dat we met wat aanpassingen toch mochten blij ven. De volgende dag kwamen de reacties los. Naar aanleiding van de oproep in de krant bood iemand een vrijstaande schuur aan en een voet balclub wilde kantine en kleedkamers bescHikbaar stellen. De mensen dachten best met ons mee, maar of we op korte termijn iets geschikts hadden kunnen krijgen, is de vraag." De badmeesterscommissie van het Utrechtsch Studenten Corps verzorgt al sinds veertig jaar de bewaking van (een deel van) het Texelse strand. De andere helft wordt door de Koninklij ke Nederlandse Bond voor het Red den van Drenkelingen (KNBRD) voor rekening genomen. De Utrechtse werkstudenten verblijven deze zomer waren lange dagen, het sociale leven werd erdoor verstoord en op de boot gebeurden dingen die in de ogen van velen niet door de beugel konden. Dat laatste viel volgens Krijnen nogal mee en er waren ook positieve din gen. „Ik was onlangs 35 jaar ge trouwd met een man die ik destijds op de boot heb. ontmoet..." Na de „eigen" HBS kreeg Texel ook beroepsonderwijs. Deze „ambacht school" met als bevoegd gezag een particuliere stichting, was een initia tief van de Texelse smeden. De ver worvenheden van toen kunnen nu in een nieuwe structuur behouden blij ven. Tme Krijnen zei er hoge ver wachtingen van te hebben maar wees erop dat het succes van de school niet zozeer een aangelegen heid is van het bevoegd gezag maar veel meer van ouders, leerlingen en leraren. Historisch Rector H. Heetveld sprak van een historische dag in de locale geschie denis van Texel. Hij blikte terug in de geschiedenis die aan der fusie vooraf is gegaan. In het voorjaar van 1988 leek fusie nog ongunstig uit te pak ken voor de betrokken scholen: het LBO zou er niet door worden gered en de RSG zou er zelfs door in ge vaar worden gebracht. Dat werd an ders toen het ministerie er zich mee bemoeide en de „waddenregeling" van toepassing verklaarde: vele extra leraren/lesuren. Voortvarend ging men aan de slag, impasses en vertragin gen werden overwonnen en in de cember 1990 was de fusie in beginsel rond en werd de organisatie op poten gezet. Heetveld sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst en twijfelde er op grond van de ervarin gen van de afgelopen maanden niet aan dat de verhouding met het be voegd gezag, de gemeente, goed zou zijn. De overdracht van de scholenge meenschap aan het rijk werd onder tekend door burgemeester Schipper en ambtenaar Van Staveren. Eerstgenoemde verklaarde de verant woording aan te durven en overhan digde aan Van Staveren en de meegekomen andere ambtenaren van het departement een videoband over Texel. Voor Tine Krijnen had hij een ander geschenk: de pen (met inscrip tie) waarmee de acte was onderte kend en een kus. „Een tien met een pen en een zoen van de burge meester". Op zijn beurt had de heer Van Stave ren een geschenk voor de gemeente: een reproductie van een historisch „Groot ABC". Het samenzijn werd informeel en ge noeglijk voortgezet tijdens een lunch in restaurant Het Vierspan. De burgemeester en Van Staveren ondertekenen de acte waardoor de samengevoegde scho lengemeenschappen worden overgedragen aan de gemeente. voor het zeventiende jaar bij „Schol leboe". Daarvoor zaten ze o.a. in „de Rovershut" aan de Ploeglanderweg. Slechte naam In die jaren hebben ze niet zo'n beste reputatie opgebouwd: in het incident van vorige week zien sommigen een bevestiging van die slechte naam. Brommersma: „Zo'n ongeval over komt je, we hebben geen schuld. Maar alles wordt al gauw op één hoop geveegd. Als ik kijk naar de af gelopen drie jaar -de periode die ik zelf heb meegemaakt-, kan dat geen reden zijn voor een slechte reputatie. Die slechte naam dateert uit het ver leden, zoiets is moeilijk uit te wissen. Mensen zijn geneigd de slechte din gen te onthouden, niet de dingen die goed gaan, zodat het vooroordeel lang in stand blijft." Voor de leiding (oudere studenten) was deze voorgeschiedenis aanleiding om de badmeesters op hun plichten te wijzen. „Donderspeech is niet de juiste omschrijving", aldus Brom mersma, „maar wel hebben we iedereen gevraagd zich goed bewust te zijn van de situatie. We moeten ons een verantwoordelijke houding aanmeten. Het gaat niet alleen om strandbewaking, maar ook de uren daarbuiten horen erbij." Operaties De twee gewonde Utrechters zijn in middels geopereerd: beide aan de handen en onderarmen. Het is nog onzeker of meer operaties volgen. Volgens woordvoerder Brommersma, die afgelopen weekend in het Bever- wijkse brandwondencentrum op zie kenbezoek was, zijn de artsen redelijk positief, al zal het genezingsproces lange tijd vergen. Wie hen een kaart je wil sturen, kan het adres opvragen bij de Utrechtse badmeesters, tel. 17228. Na een langdurig ziek zijn is toch nog zeer onverwacht op 13 juli 1991 overleden mijn vrouw Johanna Cornelia Sophia Westerhuis-Jagerink geboren 16 september 1903 (arts) J. Westerhuis Texel, Boodtlaan 11, 1796 BD De Koog. De crematie heeft in besloten kring plaats gevonden op dinsdag 16 juli 1991 te Schagen. Blij en gelukkig zijn wij met Jurriaan Geboren op 13 juli 1991 Chris Lanser Rob Heyman Liesbeth Lanser Buytengors 92 1791 WS Den Burg Tel. 02220 - 14990 Aan allen die aan mij dachten tijdens 4 weken ziekenhuis, mijn hartelij ke dank. Voorlopig ben ik in ziekenkamer 3 van de „Gollards". Mw. M. Huijsman-Boon Hierbij wil ik iedereen bedanken voor de kaar ten en andere attenties, tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst ont vangen. C. de Wijn K. 34, „Gollards" Met Texeltours naar Alpe d'Huez ƒ125,—, tel, 15555, Linea Appunto zomerpanta lons in diverse maten en mo dellen vanaf f89,— Zegel Mannenmode, Weverstraat 32. Santé, de Texelse 5-sterren aardappel. Zoek je vakantiewerk, kom dan bollenpellen. Fa. C. Schermer, tel. 19433 12451/14073. Donovan, de perfecte Anti- Fit jeans met knoopsluiting, v.a. 119,951 Blue Cadillac! Barhorst, Maricoweg 2a. Te koop: houten ledikanten 140x200 en 90x200; zwar te eethoek; blank eiken stoe len; eiken wandmeubelen; lederlook en stoffen bank stellen; eiken 6 pers. eet hoek; grenen buffet; ronde tafels en stapelbedden; Tel 12381/ 13055. Weer verkrijgbaar Texelse biologische EKO-aardappel- en (Santé), Diek 20, Den Hoorn. Te koop g.o.h. vouwwagen Walker Viva incl. disselbak, neuswiel, res. wiel, oploop rem en kantel beugels. Vr. pr. ƒ850,-. Tel. 13986. 92 t/m 188 van ƒ55,— voor ƒ35,— Zegel Kids-Wear, We verstraat 32. Garcia jeans met speelse badge op achterzak nu afge prijsd voor ƒ75,—. Blue Ca dillac. Consenso T-shirts voor de vakantie in verschillende mo dellen en kleuren. 3 stuks voor ƒ29,95. Zegel Mannen mode, Weverstraat 32 Coby en Douwe Kooiker zijn verhuisd van Ploosterstraat 13, De Cocksdorp naar „Om de West", Driehuizen 12, 1791 PK Den Burg, tel. 15577. Lord jeans perfecte pasvorm voor 'n gegoten prijs ƒ75,—, div. mod. Stap 'ns binnen bij Blue Cadillac! Goed bod gevraagd op te verkopen Puch VS 50 L, 1971, tel. 10006. Get Smart sweatshirts in de maten 92 t/m 188 van ƒ49,90 voor ƒ35,—. Zegel Kids-Wear. Weverstraat 32. Ledub overhemden in ver schillende maten nu ƒ35,— Zegel Mannenmode, We verstraat 32. Valkparkiet: Wie mist hem? Tel. 12538. Te koop VW Golf diesel, APK-gekeurd, bouwjaar '79, opknappertje, ƒ750,—, tel. 14880. Vermist: grijs-witte duif (Chi nese meeuw) met kraag, ruig nr. 14162. Tegen belo ning terug te bezorgen bij Marcus Kuip, De Waal, 12031. Bart Simson T-shirts, de eni ge echte! Met en zonder ca puchon in de maten 116 t/m 176. Zegel Kids-Wear, We verstraat 32. Met Texeltours naar Aan komst Tour de France in Pa rijs. ƒ95,-, tel. 15555. Vermist: Kira, pikzwarte poes, 2 jaar, wit halsbandje, omg. Hogerstraat Heeft u haar gezien? Tel 12102, na 18.00 uur 14164. Te koop brommer Honda MB 5, 5 versnellingen, wit/ blauw, niet opgevoerd, met helm en vele accessoires. Prijs ƒ900,— (inclusief ver zekering) Tel. 13810. Oilily de kleurrijke kinder- jeanslijn nu bij Blue Cadillac! T. k. BMW 316, cabriolet, bj. '80, nieuwe zomerkap, vraagprijs ƒ13750,—. Tel. 16606. King Louie's Bretonse truien, oversized en van 100% ka toen, 69,95! Blue Cadillac! Met Texeltours naar Alpe d'Huez. ƒ125,-, tel. 15555. In verband met overlijden eigenaar aangeboden: rode Citroën AX 11 RE, i.z.g.st., b.j. 5-'89, km. stand 11500, vr. pr. ƒ13.300,-. Tel. 17542. Te koop Van Ginkel-etspers MT 60, ƒ2100,-. Tel. 14134 na 18.00 uur.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3