Cjrocn 2 rwartrjexelsin het hart_ itgave Texel-kaart in :rijd met contract? Groen Links: Wonen wordt een luxe 1 <V spande geding aan tegen drukkerij „De gemeente is te star" Texels brood op grote schaal naar overkant Het most waar weze istendrukte: bijna bereikt Bijna weggesleept Autodief op tijd achterhaald Bord met ludieke tekst ontvreemd in Beheerster wordt door electronica vervangen. w Kermis zonder wanklanken. w Jeugd slooft zich uit op De Mok. 30 jaar „Wald, Wasser und Strand". w Toer In-amateurs exposeren in raadhuis. Texelse studeerde in Geörgie. w Koffie en koek ten bate van India. Vi Kamperen onmisbaar voor Tesseltoernooi. Tlissen dijk en duinenrij cHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10598 DINSDAG 23 JULI 1991 rtenties, abonnementen, etc. de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 12220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14741. buien werktijd: Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs f43,95 per half ia«r Los f1,20 ondissementsrechtbank in Alkmaar doet morgenmiddag lak in een kort geding dat door de VVV Texel is aan- inen tegen Drukkerij Brügemann B.V. in Den Burg. De van mening dat het bedrijf een landkaart van Texel heeft iven of daarbij zakelijk is betrokken en daarmee heeft ge in strijd met een overeenkomst die de VVV heeft met eze drukkerij. vordt dat Brügemann daar- loudt (op straffe van een om van f5000,- per overtre- het drukmateriaal en de nog tochte kaarten aan de VVV ok wil de VVV stukken Iblijkt hoeveel kaarten zijn 'en en verkocht en zij wil de jn adressen zien van de we ipers en andere distributeurs. lenkomst waarom het hier d aangegaan in maart 1950. Texelse drukkerijen kenden het exclusieve uitgaverecht andkaart toe omdat concur- dat terrein ongewenst werd Het tekenen en drukken kaart was destijds een kost- omslachtige aangelegenheid i verantwoord werd gevon- illeen de VVV zich daarmee houden. Als „beloning" gunnen van dit monopolie A/V kregen beide drukkerijen per verkochte kaart. De omst werd enkele malen ver loopt nu tot oktober vol- Concurrent ir verscheen er naast de be- V-kaart van Texel plotseling in de orde zijnde andere van het eiland, een uitgave telkaart". De VVV vermoedde lemann de feitelijke uitgever Ideed nogal wat moeite om igen en bewijzen op tafel te (Daarbij werd zelfs het be- lerchebureau Hoffman inge- dat na een onderzoek een ijk rapport samenstelde Ide betrokkenheid van Brüge- loest blijken. Hoffman meldde idere dat hem was gebleken ekening van „Texelkaart" bij op naam stond van Brüge- tenals een postbusnummer, de zitting vrijdag j.l. conclu- Mr M. Bonsel, die optrad na- istendrukte op Texel bereikt tijnlijk deze week zijn top. ital tegelijk aanwezige auto's -ingezetenen was zondag- 1408 (vorig jaar op 22 juli taterdag en zondag vervoer- boten van Teso 5352 perso 's naar het vasteland en i er 6459 naar Texel. Voor wachttijden waren stelden tig voor. Huiswaarts kerende 'gangers moesten vrijdag tus- Oen 13.00 uur soms een ichten en in Den Helder was >en 12.00 en 13.00 uur het aanbod te verwerken 1 vrijdag tussen 9.00 en ur twee boten varen en zater- s dat noodzakelijk tussen 14.00 uur. Kampeerders pings op Texel zijn al dagen 'ina vol. In het weekend 1 weer veel kampeerders in istantie op de noodcamping opgevangen. Zaterdag stond n 30-tal tenten. Ook zondag ooodcamping goede dien- 'Wals maandag. Strikt hield b aan de nieuwe regel: niet 'ai één nacht blijven. Volgens esnte is het tot dusver steeds 'P tijd plaats te vinden op een 'camping. Of dat mogelijk de vraag. Als de weersom- leden gunstig blijven zullen !e* meer kampeerders op 'okomen dan vertrekken. mens de VVV, op basis van dit rapport en andere overgelegde stuk ken, dat het bewijs van wanprestatie was geleverd en dat de president Mr Doedens de vordering van de VVV moet toewijzen. Niets mee te maken Brügeman ontkent echter zakelijk iets te maken te hebben met de uitgifte van de landkaart. Er zou sprake zijn van een misverstand. De landkaart is volgens hem een initiatief van me vrouw Ineke Reitsma-Bakker (die op free lance basis bij hem werkt) sa men met het Haagse bedrijf DPA en drukkerij Koopmans in Hoorn. Me vrouw Reitsma kon op de zitting geen verklaring afleggen omdat zij een zeiltocht rond de wereld maakt en zich volgens Mr RW.M. Traudes (die namens Drukkerij Brügemann op trad) op dat moment ergens tussen Nederland en Denemarken bevond. „Brügemann kan niet aan het gevor derde voldoen om de eenvoudige re den dat hij de kaart met drukt, niet uitgeeft, niet distribueert, kortom dat hij op geen enkele wijze bij de uitga ve van de kaart is betrokken", aldus mr Traudes. De advocaat legde een brief over van drukkerij Koopmans in Hoorn waarin deze verklaart alleen met mevrouw Reitsma zaken te heb ben gedaan. „Zij had de beschikking over films en andere materialen om op eenvoudige wijze een kaart te ver vaardigen". Afgesproken werd dat Koopmans voor haar 15000 kaarten zou maken en het jaar daarop het zelfde aantal voor een bepaald be drag aan drukkosten plus 50% van het netto rendement. Verder schreef Koopmans dat zijn bedrijf diende als postadres en dat hier ook het druk materiaal en de voorraad kaarten ligt. Inkomstenbron De VVV beschouwt haar landkaart als een van haar belangrijkste dru kwerken, waarvan er in de loop der jaren tienduizenden zijn verkocht met een aantrekkelijke winst. De baten van de kaart vormen een aanzienlijk onderdeel van de post „inkomsten uit drukwerken" op de jaarlijkse be groting. De VVV verwacht dan ook schade te lijden als gevolg van de concurre rende kaart. De sociale huursector dreigt onbetaalbaar te worden. Dat is het onderwerp van een nota die Groen Links heeft uitgebracht. „Toen ik dit punt onlangs in de raadsvergadering naar voren bracht, keken mijn collega's of ze water zagen branden. Vandaar dat maar even op papier heb gezet wat ik precies bedoel," aldus de partijvoorman Peter Bakker, die het stuk wil gebruiken om de discussie aan te zwengelen. Er staat voor de komende vier jaar een forse huurverhoging van 5,5 pro cent per jaar voor de deur. Daarnaast gaat de huursubsidie naar een maxi mum van f250,- per maand. Dit komt omdat het rijk de jaarlijkse sub sidies aan de gemeente drastisch wil verlagen. Aan de hand van enige rekenvoor beelden wordt in de nota aangetoond dat de huur voor iemand met een mi nimum inkomen of een uitkering niet meer is op te brengen. De meeste nieuwe woningen die te genwoordig worden gebouwd zijn van het „driekamertype", dus een woonkamer met twee slaapkamers. Deze zijn zowel voor jongeren, oude ren en éénoudergezinnen bruikbaar. En met enige aanpassingen zijn ze ook geschikt voor gehandicapten. Al leen is de bouwprijs dermate hoog dat de huur wel rond de f600,- per maand wordt. De eerder genoemde bewonersgroepen beschikken echter over het algemeen niet over hoge in komens, dus zij kunnen, als de rijks bezuinigingen worden doorgezet, de huur van zo'n woning niet opbren gen. De kans bestaat ook dat zij de woning niet eens meer krijgen toege wezen, omdat hun inkomen sinds kort mag worden meegewogen bij het beslissen wie welke woning krijgt toegewezen. Conservatief Op Texel zijn eigenlijk geen woningen die geschikt zijn voor een begeleid wonen project. Hiervoor zijn namelijk kleine huizen met lage huren nodig. De behoefte hieraan is groot. „Het moet toch mogelijk zijn om een één gezinswoning door meerdere perso nen te laten bewonen, zodat het huurbedrag over enkele mensen kan worden gespreid", aldus Peter Bak ker. Hij vindt dat bij nieuwbouw met deze mogelijkheid rekening moet worden gehouden door extra toilet- Peter Bakker: ....creatief zijn op gebied van woningenbeleid. en keukenvoorzieningen te maken. „De bouwprijs wordt hierdoor wel iets hoger, maar per persoon is de huur dan toch voordeliger." Het Groen Linksraadslid vindt dat de ge meente star en conservatief omgaat met het woningenbeleid. „Er zijn voorbeelden genoeg te bedenken waardoor de huurprijzen lager kun nen. Maar dat vereist creativiteit. De grond zou bijvoorbeeld in erfpacht kunnen worden uitgegeven aan de woningbouwvereniging." In de bijlage van de nota staat een voorbeeld van een kleine wooneenheid die voor f50.000,- kan worden gebouwd. Bakker: „De woningbouwvereniging roept altijd dat een kleine woning qua bouw niet veel goedkoper is dan een grotere. Tja, als je dat blijft vol houden gebeurt er ook niks. Maar door even verder te kijken dan je Van Rijsselberghe en Dros hopen met hun Texelse broodjes in gasverpakking een slag te slaan op de Nederlandse markt. Na de zomervakantie zal in twee- tot driehonderd winkels in Nederland op Texel vervaardigd brood verkrijgbaar zijn. Is het al bijzonder dat tarwe van Hollandse bodem tot brood wordt verwerkt, minstens zo apart is de verpakkingswijze waardoor de versheid is gegarandeerd en het mo gelijk is de broodprodukten te „ex porteren". Initiatiefnemers zijn Han Dros van Dros Bakkerij en Marc van Rijsselberghe van het biologisch- dynamisch landbouwbedrijf Sint Do- natus. Alle benodigde graan wordt geteeld op de b.d.-akkers van Sint Donatus. Al ongeveer twaalf jaar wordt de tar we door Dros verwerkt tot brood, dat op Texel wordt verkocht. Brood dat gebakken is met Nederlands meel is iets bijzonders, omdat de tarwe door gaans niet van consumptie-kwaliteit is. De meeste in Nederland geteelde tarwe is slechts geschikt als varkens voer. Het meel dat de bakkers in ons land gebruiken, komt meestal uit Frankrijk en soms uit Amerika. Wel is er een verplichting dat twintig pro cent van het brood uit Nederlands tarwemeel bestaat. Donatus teelt tarwe-rassen met goede consumptie eigenschappen. Dankzij het Texelse klimaat -veel zonuren- is het eiwitge halte in de graankorrels hoog. Eiwit ten zorgen voor kleefstoffen, die het brood tijdens het bakproces volume geven. Assortiment Nieuw is nu dat het Texelse hd.- brood binnenkort aan de overkant verkrijgbaar is, en ook nieuw is de uitbreiding van het assortiment. Naast het traditionele gezinsbrood worden nu bijna twintig variaties aangeboden, van rozijnenbollen tot vruchtennootbrood. De produkten zijn voorgebakken, wat wil zeggen dat ze neus lang is, blijkt dat elders in het land de voorbeelden voor het op scheppen liggen. Waarom kan het daar wel en hier niet?" Geen tweede woning Volgens de gegevens van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente blijkt dat op het eiland ongeveer hon derd woningen van particulieren niet permanent worden bewoond, terwijl ze wel die bestemming hebben. „De gemeente zou hiertegen strenger moeten optreden. Via de leegstands- wet kunnen zulke woningen worden gevorderd en aan iemand worden toegewezen die in woningnood zit", aldus Bakker, die memoreert dat ze ker 350 mensen op de wachtlijst staan voor een huis. Groen Links hoopt dat het college van B en W naar aanleiding van de nota een standpunt over deze zaak inneemt en dat het ter discussie in een raadscommissie wordt behan deld. Bakker: „Want als er niks ge beurt, wordt wonen op Texel echt een luxe...." alleen even in de oven moeten, om „op te warmen en bij te kleuren". Dankzij het nieuwe verpakkings systeem zijn de broden drie tot vier weken houdbaar. Dros heeft een ap paraat aangeschaft waarmee hij de broden van een zg. „gasverpakking" voorziet in plaats van de bekende broodzak. Eerst wordt de (plastic) verpakking vacuüm gezogen en ver volgens gevuld met koolzuur en stikstof. „Een gat in de markt", aldus bakker Dros. „Dit systeem is ook ideaal voor bakkerswinkels die hun verse brood hebben uitverkocht en de klanten toch wat willen aanbie den." Welkom Voor de Oudeschilder bakker is deze vergroting van zijn afzet welkom, ,,'s Zomers hebben we het erg druk met de toeristenpiek, maar 's winters zochten we nog naar meer werk. Zo kan ik het personeel een vaste jaar betrekking aanbieden. En als het moet, hebben we zelfs in de zomer nog ruimte in de bakkerij. Dan zet ik nog een ploeg bakkers aan het werk en draaien we 24 uur per dag." Een 37-jarige Duitse toerist had zijn auto op een invalidenparkeerplaats aan de Badweg gezet. Net voordat een takelwagen ter plaatse verscheen om de wagen weg te slepen, dook de eigenaar op. Hij kreeg zijn voertuig terug tegen betaling van /TOO,- voor- rijkosten. Een 34-jarige Duitser zag in de Epe- laan te De Koog een Mercedes met een aanhangwagen staan, met de sleutels nog in het contact. De man stapte in en reed weg. Hij liet de aanhangwagen verderop in de straat achter. De eigenaar van de auto, een 51-jarige inwoner van De Koog, was achter een woning aan het grasmaai- en. Hij ontdekte de diefstal en belde de politie. Op de Pontweg werd de Duitser in de Mercedes ontdekt en aangehouden. Kunstschilder en antiekhandelaar Har ry Tielemans mist sinds zondagmid dag het bord „Man spricht deutsch (frau auch)" dat al meer dan tien jaar bij de toegang van zijn erf aan de Ruigendijk stond. Kort voordat hij merkte dat het bord was verdwenen, had Tielemans nog mensen gezien die er bijzondere belangstelling voor toonden, maar dat komt zo vaak voor dat hij daar geen aandacht aan besteedde. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. door Klaas Bonne Het nieuwe een-twee-drie systeem Schijnt redelijk te werken Van het gepeupel in de straat Valt weinig meer te merken De jeugd gaat 's avonds vroeg naar bed Gewikkeld in een deken En helpt de oudjes overdag De rijweg oversteken Zij drinken om het kampvuur slechts Cacao en limonade En trekken al voor dag en dauw Door lanen en langs paden Zij gaan mee op 't kerkepad Of houden een collecte Voor de getroffen kastelein Wiens zak zij vroeger spekten Nou ja, er wordt zo hier en daar Nog wel een fiets gestolen Maar dat wordt door de fabrikant Van harte aanbevolen Er sneuvelt soms een winkelruit Maar wie zal dat betreuren Dat zal elders in het land Toch ook wel eens gebeuren Zij zullen op hun weg naar huis Wat jonge bomen rooien Maar je kunt op iedere slak Geen handvol zout gaan strooien En als 't seizoen verstreken is Zal hun geluid verstommen En Texel bleef weer tolerant Maar God hoort ons wel brommen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1