Beheerster Starkenburgh vertrekt naar Brabant n „Ik hou van de bewoners Waterkamp: hard werken voor „sjakies" Vergouw snel in Hoornder crossloop Toertocht Terschelling Tally Ho-wedstrijd op terrein Nikadel Geslaagde solo Paul van Arnhei Tennistoernooi in De Cocksdori Ronde van Zuidt voor jong en ou PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 Na zestien jaar iedere nacht te hebben klaargestaan voor de 48 bewoners van Starkenburgh, gaat ze weg: Marijke Ronday, net 65 jaar, vol levenslust en energie. Ze gaat trouwen en verhuizen naar Halsteren in Brabant, maar het afscheid valt haar zwaar. „Ik hou van deze mensen, ik zal ze missen." Marijke Ronday,,lk hou van die mensen en ik zal ze missen...." Marijke Ronday kwam dertig jaar ge leden naar Texel met haar man, die toen was benoemd tot jeugd- en re creatieconsulent. Ze zijn gescheiden en mevrouw Ronday verhuisde naar de Tjakkerstraat. Toen een nachtver- pleegkundige werd gevraagd voor Starkenburgh reageerde ze meteen. „Ik heb een opleiding voor verpleeg kundige gehad in Zeist en later in het Elisabethgasthuis in Haarlem. Een maal op Texel heb ik dertien jaar les gegeven op de huishoudschool in de vakken anatomie, ziekenverzorging, bejaardenhulp, maatschappelijk- en algemene gezondheidsleer en EHBO." Toen deze verzorgende richting werd verplaatst naar een huishoudschool in Den Helder stond Marijke Ronday op straat. „Gelukkig kwam net die baan bij Starkenburgh vrij. Ik werd aange nomen en trok in de woning bij het complex." Ook overdag Het complex Starkenburgh is twintig jaar geleden gebouwd. De bewoners zijn geheel zelfstandig, maar er is een alarmeringssysteem zodat ze 's nachts, in geval van nood, hulp kun nen inroepen. „Ik hoef eigenlijk alleen 's nachts stand by te zijn, maar als er iemand jarig is of ziek loop ik overdag ook even binnen. Moeten er boodschappen worden gedaan en ze zijn aHeen, dan doe je dat ook. Of met sneeuw en gladheid. Ik heb een goede band met de mensen." Toch gaat Marijke Ronday weg. „Tja, ik ben 65 geworden, al voel ik me niet als zodanig. Het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg vond dat ik nog best een paar jaar mocht blijven. Maar één van de bewoners zei het treffend: je bent nu bejaard met de bejaarden....Ja, zo gaan ze je dan toch bekijken. Ik had het werk nog wel een paar jaar kunnen doen, maar omdat ik heb kennisgemaakt met de man van een intussen overleden vriendin, heb ik besloten elders een nieuwe toekomst op te bouwen." Keiharde bel Marijke Ronday zegt een fijne tijd te hebben gehad bij Starkenburgh. „Mijn dienst is officieel van 's avonds elf tot 's ochtends zeven. Maar ik ben geen uitgaander, ik was ook buiten die tijden veel thuis. In het begin was ik bang dat ik 's nachts niet wakker zou worden als het alarm afging, maar dat valt mee. Het is zo'n keihar de knor. Ik hoef er echt niet iedere nacht uit, hoor. Anders zou ik niet aan mijn rust toekomen." Nooit is ze met de boot van 07.00 uur weggegaan. „Dan moet je toch bijtijds van huis en er zijn bewoners die zeggen: ach, wat kan ze eigenlijk aan me doen, ik voel me met lekker, maar laat ik maar wachten tot mor genochtend. En dan denken ze om half zeven: nou kan ik haar wel bel len. En dan zal je net naar de boot wezen. Dat vergeef je jezelf nooit! Trouwens, als ze om half acht bellen ga ik er ook heen." Waarnemers Als Marijke Ronday op vakantie wil de, zorgde ze altijd voor vervanging. „Eén of twee vriendinnen, collega's van vroeger, namen dan voor me waar. Dat was voor hen ook meteen een beetje vakantie, want overdag hoef je niks te doen. Ik gaf tevoren alle bewoners een berichtje dat ik weg was en wie waarnam. Maar het moet al erg zijn willen ze die ander bellen, hoor." Van de 48 bewoners zijn er 22 over de tachtig. Die hebben steeds meer zorg nodig. „Ze houden zich heel lang op de been, want ze wonen hier mooi en willen graag zelfstandig blij ven. De meesten hebben een bejaar denhulp en sommigen maken gebruik van Tafeltje Dekje. Er is bij de sollici tatie wel gesproken over een beheer dersfunctie, maar ik heb niks te beheren over die mensen. Dat doen ze zelf wel. Er liggen momenteel twee in het ziekenhuis. Dat gebeurt bij vlagen, zomaar ineens liggen er twee drie in het ziekenhuis." Niet lastig In een speciaal klappertje heeft Marij ke Ronday van alle bewoners gege vens verzameld, onder andere over medicijnen die men gebruikt en tele foonnummers van familieleden. „Als er iets aan de hand was en ik belde de dokter, wist die meteen dat er écht iets loos was. En dan kon ik hem al wat gegevens doorgeven. Ik had een goede verstandhouding met de Texelse artsen." Volgens mevrouw Ronday klopt het vooroordeel dat ouderen lastig zou den zijn absoluut niet. „Ik ben eigen lijk nooit voor niks gebeld. In veel gevallen wachten ze juist te lang met waarschuwen. Ze willen je niet tot last zijn." Eenzaamheid is in sommige gevallen wel een probleem, al hebben de bewoners een goede band met el kaar. Men gaat regelmatig bij elkaar om een „bakkie" en op vrijdag wordt een spelletjesmiddag gehouden. Ook wordt er gebiljart. Eén van de bewo ners, de 90-jarige meneer Dooren, heeft aan Starkenburgh én aan de Buureton een nieuw biljart ge schonken. Dirigeren Muziek is belangrijk in het leven van Marijke Ronday. „Ik heb een muzieko pleiding gehad en geef piano- en or gellessen. In Alkmaar heb ik een dirigentenopleiding gevolgd, onder andere voor koor- en orkestdirectie 's Zomers volgde ik in Den Haag de be roemde Kurt Tomascursus, een oplei ding van twee weken onder leiding van bekende dirigenten. Heel hard werken met mensen uit het hele land. Zélig, net een verfrissend bad. Ik hoop daar volgend jaar weer aan mee te doen, als ik een beetje ben gesetteld in Brabant." Het dirigeren van koren, daar is Marij ke Ronday eigenlijk per ongeluk inge rold. „Ik werd gevraagd door Gijs Oskam van de afdeling Culturele Za ken van de gemeente om het bejaar denkoor over te nemen, nadat de dirigent was overleden. Ik had die cursus toen nog niet gehad, dus ik zei: ik kén helemaal niet dirigeren. Hij drong aan dat ik het moest proberen. Dat deed ik. En het ging." Dinsdag 23 juli Om 18.30 uur begint in de Bur gemeester De Koning-hal de lachspektakelshow met Bassie en Adriaan. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub een speciale gastenwedstrijd op het strand bij paal 33. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Hudson Hawk". Organist Paul Gerssen geeft in de Hervormde kerk van Ooster end een concert, aanvang 20.15 uur. Toegang gratis; collecte na afloop. Tot 20.00 uur wordt in het ge bouw naast de Hervormde kerk in de Kikkertstraat in De Cocks- dorp verkoping gehouden door de Hervormde Zusterkrmg. Woensdag 24 juli In het kader van het folklorepro- gramma in Den Burg wordt de „Dag van het Dier" gehouden. Van 10.30 tot 16.30 uur o.m. schapenmarkt en tentoonstelling van kleindierensportvereniging Kotex. Op het terrein bij manege Aken- burg wordt vanaf 17.00 uur de jaarlijkse regionale keuring van het Koninklijk Warmbloed Paar denstamboek in Nederland ge houden. Publiek is welkom. Om 18.30 uur begint in de Bur gemeester De Koning-hal de tweede lachspektakelshow van Bassie en Adriaan. Donderdag 25 juli Om 14.00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een kerkentocht (gecombineerde route) onder lei ding van een gids. In het kader van Hoorndei derdag wordt in Den Hoon 16.00 uur kramenmarkt ge den en vanaf 19.30 uur is straattheater. De derde lachspektakelsho Bassie en Adriaan begint o 18.30 uur in de Burgemee: Koning-hal. De Texelse sportvissersdu! houdt van 19.00 tot 21.00 een speciale gastenwedsti paal 17. Voor de overige evenemet verwijzen we naar het ovi in de TC3/recreatiekranti| afgelopen weekend huist huis op Texel is verspreid Hoogwater Oudesch Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma. 29 Di. 30 05,47 en 07.27 en 08.30 en; 09.04 en; 09.35 en; 10.20 en; 10.55 en; 11.30 en: Aan het strand is het een uur ecu hoogwater De zon komt 28 juh 05.54 uur en gaat onder om 21.- 26 juli volle maan; 27 juli sprihgj Mevrouw Ronday werd ook gevraagd door Advendo, Soli Deo Gloria, het Helders Dameskoor en Hediconia uit Den Helder. „En ik zong zelf nog in het Texels vrouwenkoor. Dat was wel druk, ja. Helemaal omdat ik ook nog een zwaar zieke vriendin verpleegde." Muziek is voor Marijke Ronday ook een manier om emoties te verwer ken. „Ik heb een sterke band met de bewoners. Als er eentje overlijdt of er is iets akelig, dan kruip ik thuis ach ter de vleugel. Je bent toch min of meer een grote familie hier, dus je leeft mee. Ik probeer contact te hou den met de mensen die hier vandaan naar het verpleeghuis of een verzor gingstehuis raken. Even langswippen als ik in de buurt ben. Dat wordt ge waardeerd." Apparaat De bewoners van Starkenburgh vin den het akelig dat ze weggaat. Dat werd eens temeer duidelijk tijdens een ontroerende afscheidsbijeen komst. „Ik kreeg een lieve brief van een mevrouw, waarin stond hoe blij ze waren dat ik altijd voor hen klaar stond, ook overdag. Ik huil niet gauw, maar hiervan schoot ik toch echt even vol." Marijke Ronday wordt niet opgevolgd, al hebben zich wel vijftien belangstel lenden gemeld voor de functie. De nachtelijke bewaking wordt overgeno men door beveiligingsfirma BeST van Hans Zijm. Alle ouderen krijgen een apparaatje dat ze om hun hals kun nen hangen. Door een knopje in te drukken wordt Zijm gealarmeerd, die dan eerst enkele familieleden van de bewuste oudere zal waarschuwen. Honderdtien „sjakies" hebben vorige week het 41ste waterkamp voor kin deren van marinepersoneel op de Joost Dourleinkazeme „overleefd". Dat laatste is niet overdreven: de jongens tussen 15 en 18 jaar werk ten een zwaar programma af van zeil- en uithoudingswedstrijden als tienkamp, amfibische cross, survival of the fittest en een tour de baton. De jongens zijn ingedeeld in tien groepen. Elke groep heeft een vol wassen begeleider, die als stuurman fungeert. Daarnaast is er een acht personen tellende kampstaf, die alles in goede banen leidt en de wedstrij den organiseert. Werkelijk alle kamponderdelen, inclu sief de korveediensten gaan in com petitieverband. De jongens worden iedere dag vroeg gewekt, zijn de hele dag in de weer en mogen niet van het kamp af. Er wordt geen alcohol gebruikt. „Voor feesten hebben ze geen puf meer 's avonds en vrouwen mogen er niet bij zijn", aldus Aad van Gils, de „amfipief" van het kamp en tevens chef der equipage van de bootgroep mariniers. Dagelijks wordt een verslag van de dag gemaakt, dat als kampkrant onder de deelnemers wordt verspreid. De bedoeling is dat de deelnemers zelf ook bijdragen le veren voor deze krant, waarmee ze weer punten kunnen verzamelen voor het eindklassement. Er zijn zowel individuele- als groepsprijzen te behalen. Wachtlijst Er is altijd veel animo voor de kam pen. Er is zelfs een wachtlijst van zo'n veertig jongens. „Wie eenmaal is geweest, komt meestal weer terug", aldus waterkamp-commandant Fos- sen. De leiding wordt gevormd door vrijwilligers, die er graag een deel van hun eigen vakantie voor opofferen. „Het weer speelt voor ons geen rol, hoewel het natuurlijk makkelijker is als het zonnetje schijnt. Veiligheid staat voorop. Vandaar dat we met veel begeleiders zijn en gebruik mo gen maken van marinevaartuigen," al dus Van Gils. De bedoeling is dat de groepen jon gens hechte teams vormen, die sa men hun grenzen verleggen. Van Gils: „Ze zijn allemaal prestatiege richt, maar de sportiviteit staat hoog in het vaandel. Het is leuk om te zien hoe ze vaak van zichzelf verbaasd staan dat ze iets hebben volbracht." Een door de gemeente gestuurde ambtenaar stelde donderdag een on derzoek in naar vermeende overlast door de „sjakies". Volgens de kam pleiding is er sprake van een mis verstand. „Onze jongens slapen in de verblijven en mogen het kamp 's avonds niet af. Bovendien gaan ze nooit zonder ons op pad." ,.Het weer deert ons niet", aldus de commandant. Vandaar dat de ..sjakies" zich in de stromende regen voorbereiden op een zwaar onderdeel van de amfibische cross. Mevrouw Ronday: „In het contract dat de bewoners hebben met de Stichting Bejaardenzorg staat echter dat er een speciaal iemand zal zijn die 's nachts op hen past. Eigenlijk moet men zich daaraan houden, vin den de bewoners. Het menselijke aspect verdwijnt. En de familieleden die bereid zijn om 's nachts bij alar mering hun bed uit te gaan, zijn toch leken. Niet iedereen is in de verple ging geweest." Hoewel ze wel ver trouwen heeft in de moderne techniek, had Marijke Ronday het voor de bewoners prettiger gevonden als toch was gekozen voor een op volger. „Het persoonlijke contact gaat verloren." Bij goed weer verschenen vrijdag 92 lopers aan de start bij de tweede ZDH-crossloop van deze zomer in Den Hoorn. De tijden waren beter dan vorige week: Nico Vergouw ver beterde zijn winnende tijd bij de ve teranen met 51 seconden en ook zoon Keesjan was bij de mini's sneller. Bastiaan von Hebei, die vorige week bij de jeugd won, is een jaartje ouder geworden en eindigde nu in dezelfde tijd als vorige week als derde bij de mannen, achter zijn broer Frank. Eva Schermer werd knap tweede bij de jeugd. De miniloop blijkt goed aan te slaan. Deze week waren er wel 33 lopertjes, die zeer enthousiast op de finish afgingen, waar ze een ijsje kre gen en een prestatiecertificaat. Vrijdag wordt weer om 19.30 uur gestart vanaf het ZDH-terrein aan de Witteweg. UITSLAGEN 8 km, vrije inschrijving: 1. H. Kaiser 29.17; 2. Remmert Drijver 30.29; 3. Remko Nagtegaal 31.15. 8 km, veteranen: 1. Nico Vergouw 31 29; 2. Piet Bakelaar 31.49; 3. Douwe Dijker 35.02. 4 km, vrouwen vanaf 15 jaar: 1. Angeline Smit 18.59; 2. Natascha v.d. Vis 19 29; 3. Mirjam Arkenbout 20.38. 4 km, mannen vanaf 15 jaar: 1. Frank von He- bel 14.54, 2. Jens Budinger 15.19; 3. Bastiaan von Hebei 15.31 4 km, jeugd t/m 14 jaar: 1 Rens Afman 18.52; 2. Eva Schermer 18.55; 3. Vincent de Graaf 19.17. .1 km, miniloop t/m 10 jaar: 1. Jankees Ver gouw 3.45; 2 Lindert vxl. Burgh 3.50; 3. Su- sanne de Vos 4.00. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt op 27 en 28 juli een toertocht naar Terschelling. De briefing is op vrijdagavond om 20.00 uur in het CKZ-clubgebouw op Paal 33. De vermoedelijke start is zaterdag om 8.30 uur zodat iedereen 's middags op Terschelling aankomt. De zeilers moeten zelf kampeerspullen en ande re bagage op de boten meenemen. Deelname staat open voor alle Texel se catamaranzeilers. De kosten be dragen 135,— p.p. Wie zich niet heeft aangemeld kan dit nog vóór donderdag a.s. doen bij Mabel Zuidema, tel. 16256 of Lyda Dijt, tel. 15628. Aan de Nikadel in De Koog wordt maandag 29 juli een zg. „Tally Ho" gehouden. Deze wedstrijden voor rui ters op ongezadelde paarden en po ny's begint om 19.30 uur. Gereden wordt in drie rubrieken: grote paar den, kleine paarden en pony's. De ra ces bestaan uit honderd meter stap, honderd meter draf en honderd meter galop. Deelnemers dienen zich op te Bij de vrijdag gehouden wie wedstrijden wist Thijs de B< A-jeugd na halfkoers te om en alleen de wedstrijd te be De sprint om de tweede pli nipt gewonnen door Bas va' ren voor Jan Werner Prins. Bij de B-jeugd nam Remco I afstand van Wiebe de Boen Zijm. Hij won onbedreigd. 0 te weinig B-renners waren, i twee seniorenpoules samen start. Alles bleef bij elkaar ti ronden voor het eind Paul v: hem demarreerde en niet ro teruggepakt. De sprint van I ton werd gewonnen door Ks man die gastrenner J. Hessi Peter Galle te snel af was. UITSLAGEN: A-jeugd: 1. Thijs de Boer, 2. Bas v ren; 3. Jan Werner Prins; 4 Roel Robert Huisman; 6. Yvo Witte; 7. Terpstra. B-jeugd: 1. Remco Koopman; 2. W Boer; 3. Hans Zijm. Senioren, A-poule: 1. Paul van Arri Hessels; 3. Dirk Vinke; 4. Peter Ga no Bakker. Senioren. B-poule: 1. Kees Koopms win Verstraten. Vrijdag wordt er een tijdrit v km verreden bij de RE.N.-cer Voor de vierde keer wordt c nen achter het Eierlandse H: open tennistoernooi gehoué begint op 3 augustus en dn 11 augustus. Iedere recreati speelster kan zich inschrijvi' In het enkelspel wordt gestre twee categorieën. Er is eem zersronde. Verder zijn er de n herendubbel, damesdubbel a mengd dubbel. Het evenement heeft zich inl der jaren weten te ontwikkeS een gezellig toernooi, waarl tennissers uit verschillende 4 zich meten met toeristen. Inschrijfformulieren liggen in huis van tennisvereniging De Den Burg en in het Eierlands Deelnemers kunnen zich tol 28 juli opgeven. Vragen? Bel 16507 of 11600. Het jaarlijkse Cocksdorper w nement de Ronde van Zuid»' wordt ditmaal gehouden op: 3 augustus. Na de herinricht de Kikkertstraat is het niet gelijk een „echte" wielerrond houden. Nu staan handicap'! het programma, waaraan zo» dige als oudere fietsers kunn nemen. De kinderen starten' 20.00 uur, de volwassenen® veer 20.30 uur. De inschrijf' vanaf 19.30 uur bij de start- nishwagen, die staat tussen. Hoop" en „Topido" aan deü kertstraat, die 's avonds vod keer is afgesloten. De prijsuft' is na afloop bij de wagen. geven bij de maneges Kikken Zoetelief vóór 26 juli, of bijP L. Eelman-Vos, tel. 12746; h schrijfgeld bedraagt 710,-. Dt wordt georganiseerd door di menvereniging Tussen Wad» in samenwerking met De Kd motion. De entree bedraagt' wassenen 72,50 en voor kirt 71,-.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2