Koger kermis verliep zonder wanklanken „Toer-in" inspireert zeventien hobbyistei „l/llaid, Wasser und Strand, daarom kom ik telkens weer" Leuk overzicht in raadhuiskeh 30 jaar achtereen op zelfde camping Illegaal kamperen Touwtrektoernooi bij de manege Radio Noordholland vanuit Den Hoorn Scouting naar Valkenswaard Aanrijding PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 JJ Omdat het geen strandweer was. was de belangstelling voor de kermis prachtig over de dag en de avond gespreid Een 49-jarige vrouw uit Den Hoorn heeft een proces verbaal gekregen omdat zij op haar terrein aan de Bak kenweg een illegale camping had. Er stonden zes caravans en een toilet gebouw. Een aantal deelnemers aan de Toer-in expositie bijeen. Staand van links naar rechts: Ruud Arkeveld. Lenie Stoffen, Greet Bruin. Tineke Corrie Timmer. Nico Coot. Iwan de Vries en Dirk Bakker. Gehurkt v.l.n.r.: Riet de Wit. letje van der Werf en Reinie Dijkshoorn. Op het grasveld naast manege Aken- burg aan de Akenbuurtsweg wordt zondag een touwtrektoernooi gehou den. Dit open Texels kampioenschap begint om 13.00 uur. Acht teams van de overkant en drie Texelse teams hebben zich al ingeschreven, maar er kunnen nog meer deelnemers bij. Op geven kan bij Wim Piet van Leeuwen, telefoon 19293. Radio Noordholland toert in juli en augustus door de provincie. Volgen de week dinsdag wordt het pro gramma Zomers buiten met Abel de Lange en vele anderen" uitgezon den vanuit restaurant Loodsmans- weivaren in Den Hoorn. Dit programma is tussen 10.00 en 12.00 uur te beluisteren op FM 93.9. In de uitzending wordt aandacht besteed aan plaatselijk nieuws, amu sement en een „brandende kwestie". Dit laatste wordt een discussie tus sen natuurbeschermers en boeren over de inrichting van het landschap. Gelein Jansen en Hans Eelman zullen vertellen over het „flessenwrak", waar onlangs een expositie over is geopend in het Maritiem- en Jut- tersmuseum. Burgemeester Schipper zal een praat je houden over de leefbaarheid van Den Hoorn, terwijl Gert Coevert ver telt over de typisch Texelse drankjes. Janny Craanen zal enige liederen over het eiland ten gehore brengen. Van 1 tot en met 10 augustus houdt Scouting Texel weer het jaarlijkse zo merkamp. Donderdag vertrekken veertig leden in de leeftijd van 11 tot 17 jaar naar Valkenswaard (Malpi- sche bergen), waar zij tien dagen lang het scoutingspel zullen spelen onder het motto: Scouting, da's pas leven". De deelnemers aan het zomerkamp zullen zich op primitieve wijze in le ven moeten zien te houden. Er wordt gekampeerd in tenten en door de kin deren zal een keuken worden ge bouwd, waarin zij op een houtvuur hun dagelijks eten moeten bereiden. De omgeving van het kamp wordt verkend door middel van een hike, waardoor de deelnemers op een speelse manier kennis kunnen maken met de verschillende natuurgebieden in de omgeving. De avonden zullen traditiegetrouw gezellig rond het kampvuur worden doorgebracht. Te vens kunnen de deelnemers aan het kamp hun eigen creativiteit ontwikke len door verschillende spelletjes te maken en te spelen. Als klap op de vuurpijl zal een bezoek worden ge bracht aan sprookjestuin De Efteling. „We zijn tevreden en we komen vol gend jaar graag terug". Dit geluid hoorden we zondagmiddag van de exploitanten van bijna alle attracties van de kermis die de afgelopen week in De Koog werd gehouden. Ook het commentaar van anderen die bij het jaarlijks evenement be trokken zijn wijst erop dat de kermis een succes is geweest en dat de overlast voor de directe omgeving binnen redelijke perken is gebleven. Om dat laatste waar te maken werd terughoudend omgesprongen met het geluidsniveau van de muziek en moest de kermis om elf uur 's avonds onverbiddelijk gesloten zijn. Dat „vroege" sluitingsuur wordt door de exploitanten nog aitijd betreurd, maar ze hebben er zich bij neerge legd. Ze wisten het toen ze inschre ven omdat het een der voorwaarden was in de advertentie in het blad De Kermisgids waarmee de exploitanten in januari of februari worden uitgeno digd om in te schrijven. De late uren zijn het meest winstgevend. In va kantieplaatsen geldt dat nog meer. Vooral bij mooi strandweer vermaken de mensen zich overdag op het strand, zodat de kermisexploitanten het helemaal van de avond moeten hebben en dan is elk extra uur mee genomen. Op Texel gold dat laatste dit jaar min der. Het was ideaal kermisweer: vrij- Wat zeer goed bevalt zijn enkele bij zondere evenementen tijdens de ker mis die door de gezamenlijke exploitanten worden betaald. Het vuurwerk ter gelegenheid van de opening was letterlijk een daverend succes en viel op door zijn hoge kwaliteit. Vele duizenden mensen werden erdoor op de been gebracht. Ook de demonstratie van parachu tisten als afsluiting viel in de smaak, wel voortdurend droog maar te koud voor het strand. Goede zaken „Om begrijpelijke redenen zullen de exploitanten niet het achterste van hun tong laten zien maar u mag wel aannemen dat ze goede zaken heb ben gedaan", vertelt H. de Bres, de man die voor het bureau De Kermis gids de Texelse kermis heeft gecoör dineerd en vrijwel de hele week ter plekke is geweest om te zorgen dat alles naar behoren bleef verlopen. De Bres bemiddelde tussen gemeente en exploitanten en zorgde voor een evenwichtige verdeling van attracties. Dat het met de verdiensten op de Koger kermis goed zit, blijkt ook bij de verpachting. De bedragen waar voor wordt ingeschreven waren ook dit jaar weer aanmerkelijk gestegen. Dit ondanks het feit dat de exploitan ten extra kosten hebben. Het vervoer van hun vaak omvangrijke attractie met de boot kost f600,- tot 1200,-. Toen de kermis nog in Den Burg was, waren de omzetten minder hoog. Toch wordt de kermis in De Koog volgens de exploitanten veel minder door Texelaars bezocht; het verschil wordt echter ruimschoots goedge maakt door extra toeloop van toe risten. „Toch vindt ik het jammer dat er nu minder Texelaars komen", zegt Mare Hesp van de autoscooter attractie. „Texelaars besteden meer dan toeristen. De vakantiegangers geven de hele week al aan allerlei ex tra dingen geld uit en zijn op de ker mis een beetje voorzichtig; de Texelaars kan het voor die ene keer niets schelen. Die kopen de muntjes voor mijn autoscooters met zakken vol tegelijk". „Juist Texel heeft qua landschap en dorpsgezichten veel te bieden. Me nig professioneel kunstenaar legde hier de basis voor grote prestaties. Texel is dus ook een inspiratiebron voor de zg. 'niet-geschoolde' kunste naars. Ik hoop dat deze expositie bij draagt tot de kunstzinnige ontplooiing van de Texelaars." Met deze woorden opende burgemeester Ton Schipper het tweede deel van de Toer-in expositie „Stad en dorp", die tot 1 augustus is te zien in de expositieruimte van het gemeente huis. Inderdaad zijn de meeste werkstuk ken van de zeventien Texelse „huis- tuin-en-keuken-artiesten" van een heel aardig kaliber en wellicht inspire ren ze sommige bezoekers om zelf eens aan de slag te gaan. In vergelij king met de zojuist beëindigde Toer- in expositie van beroepskunstenaars valt op dat nu niet alleen de animo groter is, maar tevens het thema een meer letterlijke interpretatie krijgt. Vrijwel alle deelnemers hebben spe ciaal naar deze tentoonstelling toege werkt, terwijl je bij de „beroeps" het gevoel bekroop dat handig van de gelegenheid werd gebruik gemaakt voor een presentatie van werk wat men toch al had of waarmee men toevallig bezig was. De relatie tussen het Toer-in thema en bijvoorbeeld het object „De val van Troje" van Henk Arendsen was ver te zoeken. Dat neemt niet weg dat er interessant werk was te zien van een gemiddeld hoger niveau dan thans (zonder hier opnieuw een discussie te beginnen over de vragen „wat is mooi?" en „wat is kunst?"). Ranonkelboom Maar zoals in de inleiding reeds is opgemerkt, is ook de huidige exposi tie de moeite van een bezoekje waard. Bijna alle 29 werkstukken hangen aan de muur. Des te meer springen de drie, door Ruud Arkeveld uit Oost vervaardigde, ruimtelijke ob jecten in het oog. „Keramiek vormt mijn basis", aldus Arkeveld, „Daar mee werken heb ik geleerd in mijn oorspronkelijke woonplaats Zaandam, waar ik een pottenbakker hielp. Daar naast houd ik van constructies." Dat laatste is vooral goed te zien in zijn werkstukken „Ranonkelboom" en „Dodenstad", die ingenieus zijn ge knutseld uit weinig voor de hand lig gende materialen, zoals een klomp ruwe aluminium, een stuk grafsteen, antieke lampen en verwarmt len uit een oude oven. Arkev aan zijn objecten, die op hei gezicht niet met het thema s hangen, een mystieke uitleg meest stilistische object, „Gi testad", geeft het nog ongei ven in moeders buik weer. Zoel Verrassend en prima gedaan collage „Facetten" van Lenie van Heerwaarden. Knipsels e over het thema zijn op ingen wijze tot één geheel gesmeei combinatie met streken verf, door de collage een extra dii krijgt. „Het is een probeersel de bescheiden maakster van „zoekplaatje". Opvallend is de inzending vai van de meest trouwe deelnei Dirk Bakker uit Den Burg. Ba maakte een olieverfschilderij heringerichte Groeneplaats, c met verbouwd raadhuis en oi den kunstwerk. Op de voorgi een persoon op een bankje (i te van het VVV-kantoor onge die uitkijkt over het verder vii verlaten plein. Mede dankzij re tinten straalt van dit schild enorme rust uit. Bovendien is werkstuk zoals men van dei Bakker gewend is, keurig afgi met een zelfgemaakte houtei Iwan de Vries heeft de mees dingen op zijn naam: zes steil eenkomende gewassen pentekeningen: aangezichten Texelse dorpen. De Vries is h serie uit te breiden tot negen hij alle dorpen inclusief 't Hoi Oost in kaart heeft gebracht, rie heeft als titel „Naar het Ie tekend" meegekregen. „Dat i zeggen dat ik niet heb gesjot heb de aangezichten niet mo maakt dan ze in werkelijkheid Hinderlijke De Vries, invalshoek is soms send. Volgens de maker kont: omdat hij zichtbelemmerende zoveel mogelijk wilde vermijd dat valt niet mee", aldus De die bijval krijgt van Dirk Bakk vind het erg jammer dat veel rijen tegenwoordig verscholer achter bomen. Als je daarvan schets wilt maken, moet je ii vroege voorjaar al aan de sla Evenals in voorgaande jaren i verscheidene technieken te h ren. Textielschilderijen zijn er vrouw letje van der Werf, de van Plattelandsvrouwen vervt een patchwork-groepswerksti een vijftal dames showt inga knip-produkties. Tineke Nijma tenslotte, van wie een fraaie: valt te bezichtigen, zorgde vo „kunstwerk" nummer 30: pre veldboeketten, geplukt uit de menteel fraaie Texelse bermer Bezoekers van de expositie li weer hun favoriete werkstuk den. De inzending met de na stemmen krijgt de publiekspri Een 27-jarige fietser uit Den! vorige week aangereden door 38-jarige automobilist uit Huis Texelaar reed over het trotto»' Bernhardlaan en sloeg plotsek Thijsselaan in, vlak voor de af fietser bleef ongedeerd, de fis de auto liepen schade op. Mevrouw Martha Eiffler Iin de stoelI vierde feest temidden van de andere stamgasten en ..ome" Han (staand derde van rechtsI en ..tante" Johanna (geknield tweede van rechts). Als je op Texel een echte familie camping zou moeten aanwijzen, is de kans groot dat je bij ,,Bloemwijk" terechtkomt. Een groot deel van de gasten komt er al jaren achtereen en ook de jongere generatie keert graag jaarlijks terug naar het knusse kam peerterrein waar ze vroeger met hun ouders de zomervakantie doorbrach ten. Ook in zo'n grote vaste klan tenkring heb je echter baas boven baas. De 75-jarige mevrouw Martha Eiffler uit Amdernach (nabij Koblenz, Duitsland) steekt de andere gasten naar de kroon. Zij komt nu al dertig jaar achtereen naar ,,Bloemwijk", een prestatie waarvoor zij uitbundig in het zonnetje werd gezet. Mevrouw Eiffler weet nog precies hoe zij in 1961 voor het eerst op Texel verzeild raakte. „In Nederland woonde een tante, en daarom brach ten we de vakantie door in Scheve- ningen. Ons jongste kind werd echter ziek vanwege de hitte op het strand. We zochten een koelere omgeving en kozen voor Texel, omdat daar veel bos is. Onze oudste dochter verbleef met een groep in de toenmalige kam- peerschuur van 'Bloemwijk'. Omdat we geen onderdak konden vinden, belden we met de familie Witte. Die bood ons toen een gemeubileerde ka mer aan." Het pannendak werd later verruild voor een tentdoek, en nog later liet de familie Eiffler een caravan plaat sen, waar men het hele seizoen te recht kon. Meteen thuis Waarom keerden ze jaarlijks terug naar Texel, en naar „Bloemwijk" in het bijzonder? Martha Eiffler: „We voelden ons vanaf het allereerste be gin meteen thuis. Je hoefde niet eens om te schakelen, je kon zó met je vakantie beginnen. Ome Han en tante Johanna, de familie Witte dus, zijn heel lieve mensen, zij zorgen voor een geweldige sfeer op de camping. Bovendien viel het hier direct in de smaak bij de kinderen. Ze waren al tijd bezig met de paarden. Indertijd logeerden op 'Bloemwijk' de seizoen krachten van de bereden politie. Met hen hadden we veel contact, dat was een plezierige tijd. Ook met de knecht, Maarten van Heerwaarden, konden we het goed vinden. Die man staat dag en nacht voor het bedrijf klaar, geweldig vind ik dat. Maarten helpt hier nu precies 30 jaar, toevallig he." En Texel? „Het antwoord is simpel: Wald, Wasser und Strand, daarom kom ik telkens weer. Je kunt je op dit eiland 100 procent ontspannen", vertelt mevrouw Eiffler. Naar Frankrijk Is het niet saai om jaar in jaar uit naar hetzelfde plekje terug te keren? „De zomervakantie hebben we ook wel eens elders doorgebracht", aldus de jubilaresse. „Soms gingen we al leen met Pasen naar Texel. Toen de kinderen groter werden, gingen we 's zomers naar Frankrijk." Na het overlijden van haar man is mevrouw Eiffler Texel trouw geble ven. „In het seizoen breng ik de meeste tijd op Texel door. Ik fiets hier heel wat af. Dat is ook nodig voor mijn gezondheid, want ik heb een zwak hart. Leuk is dat ook mijn kin deren Texel-fan zijn gebleven. Mo menteel verblijven ze zelfs alle zes op het eiland." Melkbus Een feestje kon het hart echter nog wel verdragen. De andere „stam gasten" bezorgden de kwiek ogende Duitse een mooie dag. Ze hadden haar caravan versierd en gaven haar een fraai beschilderde melkbus als aandenken. De muzikale begeleiding van Corry Wïtte-Maas met haar ac cordeon verhoogde feeststemming nog. In de vrolijk ingerichte schuur genoot het gezelschap van koffie en cake, waarna mevrouw Eiffler de rest van haar jubileumdag met kinderen en kleinkinderen vierde. „Tante" Jo hanna en „ome" Han Witte deelden mee in de feestvreugde. Al ruim veertig jaar houden zij gasten op „Bloemwijk". „Weet je wat nou zo leuk is", zegt tante Johanna. „De he le camping is zowat één familie, ledereen helpt elkaar, en als wij eens een avondje weg zijn, passen ze nog op het huis ook...."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 4