ZDH is een stuk van het dorp Keuring 125 toprunderer hoogtepunt Landbouwck Aubade voor 60-jarige club Markt en dierenshows nu nabij ZDH-vt Horecabedrijven krijgen spuitles Keyser/Saal winnen ringsteekstrijd Rommeltjesmarkt op ZDH-terrein Eerste „huile in EcoMare Boot naar Wierii vaart nog steed PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30. Zestig jaar geleden werd ZDH in Den Hoorn opgericht als Korf balclub De Zwaluw. De sportclub is inmiddels overgeschakeld op voetbal, gym en andere activiteiten. Hoewel het ledental op en neer gaat, is de bejaarde vereniging" nog steeds springlevend, wat zeker mag blijken uit de jubileumactiviteiten die deze week losbarsten. Zaterdag werd hieraan een officiële start gegeven met een receptie, die werd opgeluisterd met een aubade van fanfare DEK. Ter gelegenheid van het jubileum is een fraai feest blad verschenen met terugblikken op 60 jaar sportgeschiedenis in Den Hoorn. Jur Beumkes is één van de mannen van het eerste uur. Hij was de eerste voorzitter van De Zwaluwen en ver vulde die taak 25 jaar. „Niet omdat ze me nou zo'n fijne vent vonden hoor. Gewoon omdat ze me niet kon den missen'" Doeltreffend handelen bij brand kan veel schade voorkomen en van levensbelang zijn. Menig Texels bedrijf of instantie laat daarom het personeel een mid dagje oefenen onder leiding van brandweerlieden. Hoewel de brandweer het treffen van brandpreventieve voorzieningen in de horeca hoog op het prio riteitenlijstje heeft staan, had den bedrijven uit deze sector zich tot voor kort nog niet bij de brandweer aangemeld. Dis cotheek De Toekomst en bar De Beerekuil hebben nu het goede voorbeeld gegeven. De ongeveer twintig medewerkers en hun bedrijfsleiders kregen eerst instructie in het eigen be drijf, door middel van een vide ofilm met uitleg van brandweerman Aad Vaars. Frits Langeveld, eigenaar van beide zaken, reageerde enthousiast: „Dit is heel nuttig. Ik ben zelf altijd erg geïnteresseerd ge weest alles dat met brand heeft te maken, maar ik heb nu toch enkele dingen opgestoken die ik nog niet eerder wist." Ter afsluiting oefende het ge zelschap hoe in de praktijk moet worden gehandeld. Op het voormalige autowrakkenter- rein aan de Pontweg kon men zich uitleven op het blussen van felle branden, een interes sante praktijkles waaraan ieder een zichtbaar plezier beleefde Izie fotol. Van de zijde van de brandweer werd de hoop uit gesproken dat meer Ihore- calbedrijven zullen volgen. Het idee achter de vereniging was het bijelkaar brengen van de dorpsbe woners door middel van sport. Dat viel vooral in het begin niet mee Beumkes: „Het dorp was verdeeld in twee kampen: katholiek en hervormd. We hadden bijvoorbeeld ook twee meierblissen. De eerste twee „rebel lerende" katholieke sporters die bij ons kwamen waren Piet Zijm en T. Commandeur." In de oorlog Met twaalf spelers stortte de Hoorn der vereniging zich in de eilandcom petitie korfbal, waar in de jaren dertig veel enthousiasme voor was. Dit nam in de oorlog af. Van die periode is bekend dat de vereniging zich ook in zette voor de belangen van het fanfa re. Pas in 1941 gingen er stemmen op voor voetbal. In de jaren vijftig wijdde de club zich ook nog enige tijd aan handbal en volleybal. In 1957 werd de gymnastiekafdeling op gericht. „Het grappige is dat alle clubvoorzit ters uit de loop der jaren geen echte Texelaars zijn. Allemaal import", ver telt Beumkes, die werd opgevolgd door Ferry Zwanenburg. Hij komt te genwoordig niet vaak meer bij wedstrijden van „zijn" club kijken. „We zijn uit Den Hoorn verhuisd en dan raak je ergens anders op geö- rienteerd. Bovendien ben ik niet zo'n voetbalfan. Maar ik ben nog steeds trots dat uit de beperkte mogelijkhe den die we toen hadden, zo'n gezon de vereniging is gegroeid." Stiekem De Hoornder korfballers speelden op weilanden in de omgeving van het dorp, voordat het huidige terrein be schikbaar werd gesteld. Maar dat was er slecht aan toe. Beumkes: „We gingen 's nachts stiekem naar We- zenspyk om een stuk dijk af te gra ven. Die grond gooiden we voor de doelen om de zaak te verharden...." In 1969 kwam het eerste nummer van clubblad De Zwaluw uit. Deze werd in '74 opgevolgd door de nog steeds zeer geliefde „Hoornder", die niet alleen verenigingsnieuws bevat, maar ook als dorpskrant fungeert. In 1971 kon kantine „De Spil" worden geopend, die was neergezet met veel hulp van de leden zelf. Deze werd la ter, ook weer met hulp van de leden, gerenoveerd en uitgebreid. Sinds vijftien jaar heeft de Hoornder club ook een zaalvoetbalafdeling, gestart door enkele enthousiastelin gen die niet genoeg hadden aan het veldvoetbal. Saamhorigheid Wethouder Tine Krijnen feliciteerde zaterdagavond namens het gemeen tebestuur de jarige vereniging. Albert Hoven deed dat ook, namens de Sportraad en SV Oosterend. „De saamhorigheid van het dorp weerspiegelt zich in jullie vereniging. Anders hadden jullie het nooit zestig jaar volgehouden." Jaap Lap van de Hoornder dorpscommissie noemde het uniek dat een voetbalclub die met twee punten onderaan in de competitie eindigt niet zijn trainer een schop geeft. „Bij ZDH is geen hok vol herrie ontstaan, waarvoor hulde. Het ledenverloop is helaas groot. Hopelijk trekt de nieuwbouw die gaat geschieden voetballiefheb bers naar het dorp." Clubliefde is be langrijk, aldus Lap, die Henk de Ruyter als voorbeeld nam. „Hij kreeg aanbiedingen genoeg om naar Den Burg te gaan, maar hij bleef Den Hoorn trouw. En nu wordt hij trainer onder zijn eigen maten; een moeilijke keus, een moedige beslissing." Huidige ZDH-voorzitter Joop Groes- kamp moest noodgedwongen een zeer korte speech houden, want het fanfare naderde met rasse schreden. Ook hij hoopte dat binnenkort een eind komt aan het ledenverloop van de club ZDH zal, om meer mensen te trekken, ook haar blik op andere activiteiten richten, zonder bestaande verenigingen in de wielen te rijden. Jan Keyser en Martha Saai hebben de ringsteekwedstrijd van Oosterend gewonnen. Op de tweede plaats ein digden Dick en Nelie Smit, die tevens het totaalklassement voor het kam pioenschap aanvoeren. Derde werden John van der Zwaag en Nicole Kalk. In Oosterend werden twee extra prij zen uitgereikt, die toevalligerwijs alle bei naar dezelfde combinatie gingen: Piet en Wil Beers. De onderscheidin gen werden uitgedeeld voor de beste koetsier en (beschikbaar gesteld door firma W. Boom uit Oudeschild) voor de minst gestoken ringen. Dinsdag 30 juli Radio Noordholland verzorgt tussen 07.30 en 13.00 uur een uitzending vanuit Loodsmans welvaren in Den Hoorn. Tussen 14.00 en 18.00 uur wordt in het gebouwtje naast de Hervormde kerk in de Kik- kertstraat van De Cocksdorp verkoping van handwerken ed. gehouden door de Hervormde Zusterkring. Vanmiddag wordt in De Koog braderie gehouden met o.a. ba- lonnen versturen met een kaart je eraan, Pico en Bello, de vrolijke draaiorgelman en straat muziek. Om 20.00 uur is in Starken- burgh een „ideeënavond" voor oudere buurtbewoners van De Mars. Organist Joost Veerman en mezzosopraan Ans Visser tre den om 20.15 uur op in de NH kerk van Den Hoorn. De toe gang is gratis, na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Tussen 19.00 en 21.00 uur houdt de sportvissersclub een wedstrijd op het strand bij paal 28, waar ook toeristen aan kunnen meedoen. In Cinema Texel draait om 20.30 uur de film Hudson Hawk. Woensdag 31 juli Van 10.30 tot 16.30 uur wordt op de Groeneplaats in Den Burg folkloremarkt gehouden. Deze staat vandaag in het teken van de oud-Hollandse kinderspelen. Om 20.15 uur treedt organist Dirk Jans Zwart op in de NH- kerk van Oosterend. Toegang is ƒ5,-, kinderen en 65+ ƒ2,50. Voor overige evenementen van deze week wordt verwezen naar de TC 3/rekreatiekrant, die op Texel huis aan huis is bezorgd. Donderdag 1 augustus Om 10.00 uur begint in D< Hoorn de Hoornder Landbc dag. Deze wordt geopend wethouder N.C. Barendreg* Voor een uitgebreid progra zie elders in deze krant. Bij de Schuilhut in de Parn astraat te De Koog begint 14.00 uur een gecombinee kerketocht. Tussen 19.00 en 21.00 uw houdt de sportvissersclub wedstrijd op het strand bij 17. Gastvissers zijn welkon Hoogwater Oudesch Di. 30 Wo. 31 Do. 01 Vr. 02 Za. 03 Zo. 04 Ma. 05 Di. 06 11.30 en 11.54 en 12.24 en 00.00 en 0.24 en 0.40 en 1.30 en 3.10 en Aan het strand is het een uur ee< hoogwater. De zon komt 4 augu 06.05 uur en gaat onder om 21, 3 augustus laatste kwartier, 4 doodtij. Den Hoorn barst de komende dagen bijna uit de voegen. Niet alleen viert de jubilerende sportvereniging ZDH feest, maar ook staat de jaarlijkse trekpleister, de Texelse Landbouw- dag, op het programma. Beide feesten zijn tot één geheel gesmeed, waardoor de Landbouwdag ditmaal plaatsvindt op de terreinen aangren zend aan het ZDH-veld. Het accent ligt ditmaal op de rundveekeuringen. Vele Texelse fokkers zullen hun beste dieren showen op de 4-jaarlijkse fok- veedag van de RON (Rundvee Orga nisatie Noordholland). De animo voor de fokveedag is groot. Totaal zijn 125 runderen gese lecteerd, afkomstig van onverwacht veel veehouders, ook van buiten de bestaande fokkersgroepen. De keurin gen nemen veel ruimte in beslag. Van 10.00 tot 14.00 uur zullen drie ringen vrijwel voortdurend bezet zijn. Om 13.30 uur zal de beste eigenaars- groep worden bepaald. Besloten wordt met de kampioenskeuringen in de categorieën jonge koeien en oude koeien. De Landbouwdag wordt geopend om 10.00 uur door wethouder Klaas Ba- rendregt, zelf eveneens agrariër van beroep. De opening gebeurt bij de hoofdingang, herkenbaar aan de stadspoort die vorig jaar bij „Texel, 575 jaar stad" werd gebruikt. Ambassadeur In voorgaande jaren mocht de organi satie al eens hooggeplaatste gasten zoals kamerleden en EG- functionarissen ontvangen. Ditmaal zal de Britse ambassadeur samen met de landbouwattaché een kijkje komen nemen. Hun belangstelling gaat speciaal uit naar de schapen keuringen. Het betreft een informeel bezoek, maar het college van b en w zal zorgen voor een ontvangst na mens de gemeente. Het Texels scha penstamboek hoopt de gelegenheid te benutten om de ingezakte export van rasschapen naar Engeland nieuw leven in te blazen. De schapenkeurin gen beginnen om 11.00 uur. Een uur later zal de kampioensram worden aangewezen. Geiten De Texelse geitenvereniging staat ga rant voor een uiterst groot aanbod van te keuren dieren. Verdeeld over maar liefst veertien rubrieken onder gaan de geiten het strenge, doch rechtvaardige oordeel van de keur meesters. De eerste rubriek is om 11.45 uur aan de beurt, de kampioen wordt omstreeks 15.15 uur bekend gemaakt. Zoals gebruikelijk zullen ook hobby- dieren worden tentoongesteld en ge keurd. De konijnen en cavia's zijn vooral bij kinderen razendpopulair. Ook zijn diverse soorten vogels te zien, hoewel hun vederdracht pas in het najaar op zijn mooist is. In stands zullen de Texelse landbou worganisaties zich presenteren, even als de hier gevestigde landbouwmechanisatiebedrijven. Paarden en pony's Het concours hippique heeft een om vangrijk programma. Om 11.00 uur komen de tuigpaarden als eerste in actie, gevolgd om 12.00 uur door het springen van de Waddenruiters en de Kleppertjes, 12.45 uur kleine limiet, 13.00 uur presentatie Waddenrui- ters/Kleppertjes, 13.30 uur grote li miet, 13.45 uur springen Waddenruiters/Kleppertjes, 14.30 uur open klasse enkelspan, 15.00 uur bestgaande rijpony klein, 15.15 uur Texelse tuigpaarden, 15.30 uur tuig paarden gereden door dames, 15.45 uur presentatie rijvereniging, 16.15 uur bestgaande rijpony groot, 16.30 kampioenschap tweespan en 16.45 uur finale bestgaande rijpony. Het concours is georganiseerd door de Texelse menvereniging Tussen Wad en Duin, in samenwerking met de SERT (Streekvereniging van Eige naren en Rijders van Tuigpaarden). De meeste deelnemers zijn afkomstig van het vasteland (Noordholland bo ven het Noordzeekanaal), net als bij het voormalige concours hippique op tweede pinksterdag in De Koog. Helikopters De gebruikelijke afsluiting met de ver kiezing van het dier van de dag is ko men te vervallen, maar dat betekent niet dat er na het slot van het con cours niets meer valt te beleven. Aan het eind van de middag gaan de die ren naar huis en is het tijd voor luchtvaart, zowel passief als actief. Omstreeks 17.30 uur zullen één of meerdere Gazelle-helikopters van een Canadees squadron op het ZDH-veld landen en voor publiek zijn te bezich tigen. De Canadezen, van het in Duitsland gelegerde 444 Squadron, komen deze week op de Joost Dour- leinkazerne in het kader van een oe fening. Om 19.00 uur stijgen de helikopters op voor een demonstratie. In de tussentijd (vanaf 17.00 uur) De Hoornder donderdag wordt deze week niet in de Herenstraat gehou den, maar op het terrein van het 60-jarige ZDH aan de Witteweg. Ten bate van de kerkrestauratie is de rommeltjesmarkt ditmaal extra groot, met veel klein goed, boeken, maar ook grote meubelen, zoals bankstel len, kasten, stoelen en een eethoek. De organisatie haalt de hele voor raadschuur leeg voor deze gelegen heid. Bij de verloting in Ons Huis van donderdag j.l. zijn de prijzen van de navolgende winnende nummers nog niet afgehaald: geel 631, 634, 665, 768 en 919. De prijzen zijn verkrijg baar bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, tel. 19272, of donderdag op het sportterrein. voeren springers van het Par Texel diverse sprongen uit, a vidueel als tandemsprongen actieprijs van f 225,- kunnen bers tandemsprongen per pa maken boven de markt van i Hoornder Donderdag, die dit in de Herenstraat maar bij fo terrein plaats vindt. Ook stijj heteluchtballon op. Wie mee (kosten 7250,- p.p.) moet zie melden in supermarkt Goënc Hoorn. Zowel parachutesprin ballonvaren is ook vrijdag, z; en zondag nog mogelijk. Het feestterrein is het best t ken via de Lageweg (het slin getje van Westerweg naar Rommelpot). Aan het eind zi weilanden ingericht als park! De hoofdingang bevindt zich nabijheid. Donderdag geldt geweg eenrichtingsverkeer, f melpot en Oudeweg kan de Westerweg weer worden bei organisatie krijgt hierbij assiS van de bereden politie. Verte het strand bij paal 9 en cam) Loodsmansduin zal dankzij keersmaatregelen vermoede!] tot geen hinder ondervinden waarschijnlijk massaal opkon publiek. De busroute blijft id Het eerste moederloze zeel van dit seizoen is in de zei' nopvang van EcoMare binn bracht. Het dier is sterk vei maar maakt overigens eeni gezonde indruk. Wel verton enkele wondjes, waarschijn oorzaakt door pikkende me De „huiler" werd zaterdag! door sportvissers op de dijt Oever vlakbij de sluis. Mem EcoMare zorgden met de ce aangeschafte auto voor hel naar Texel. Het zeehondje m veer drie weken oud zijn en acht kilo. Het normale gewt leeftijd ligt tussen de 20 en De bootverbinding tussen schild en Den Oever, die als werd onderhouden, is voor!) door particulieren. Enige voo is dat er minimaal twintig langsteilenden moeten zijn. De belangstelling voor de be ding naar Wieringen nam tei einde van de proefperiode, i 13 juli afliep, toe. Vanaf Hef werd zeventien keer gevaren besloten enkele booteigenan Den Oever het initiatief ove' men. Zij varen echter alleen woensdag en vrijdag bij vob belangstelling. Reserveren vo tocht kan bij het Regio nfc' centrum, telefoon 02271-2* Fanfare DEK bracht het huidige bestuur van ZDH een aubade.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2