Cfroen r£wartsjexelsin het harL. ubileum ZDH 'n feest }or alle Hoornders I i 50 Harp <els team biedt oud-Oranje goed partij HET WAT 'ijftig is \rd zat!" Ballonvaarten sloegen aan Vermoeide surfer aan wal gebracht sw Kwaliteit Texels rundvee stijgt. w Autocross loopt uit op slagveld. Woodstock in De Koog. w Gemeente toont scheiding huisvuil. s» Vernielingen in De Koog. sa Arco de Graaf naar Barcelona. IsaU» as? ï,- Gewond in gezicht bij val uit boot Teso: vervoer weer toegenomen Emigrante ziet Abraham op Texel ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10602 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 ertenties, abonnementen, etc. d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12 7 41, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741 buiten werktijd: pman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f\.20 irenigingen hebben een on- i functie voor de leefbaarheid luitenldorpen, hoort men wel i Den Hoorn bleek afgelopen e juistheid van deze stelling, aar ZDH werd in vier dagen arieerde wijze gevierd, waarbij irpsbewoners die niet tot de lanhang worden gerekend zich feestgedruis stortten. Letterlij- gtepunten waren de „regen" achutisten (donderdagavond) allonvaarten. Het programma iet de voetbalwedstrijd van telse selectie tegen een team internationals zondag een slot. ileum begon knallend dankzij ibinatie met de Landbouwdag, Ie directe omgeving van het ld werd gehouden. Terwijl el- het terrein de dierenkeurin- itsvonden, draaide een irkt op volle toeren. De weke- mmeltjesmarkt (ten bate van luratie van het Hoornder kerk- ditmaal achter het zuidelijke het ZDH-veld opgesteld. On- Het organiserend comité toast op de goede afloop. V.l.n.r. Kees Bertrand, Jan Commandeur, Ruud Bakker en Ben Bakker. eggende borden en andere i/en langs de Gerritslander- Particulieren uit de omge- voeren actie om het eatiegebied" waar een \eidsmaximum van vijftig wter geldt, uit te breiden, gaat met name om de in elijke richting lopende zij- in van de Pontweg ter Ite van de Staatsbossen, zover niet voorzien van paden. Massa's toeristen, onder veel kinderen ver- sen zich hier fietsend naar w het strand en andere ntietrekpleisters. Maar ook mobilisten bewegen zich in groten getale en dat is de fietsers geen pretje, verpozen zou een stuk jenamer worden als de 's minder hard zouden rij- het zou een verbetering van de kwaliteit van Texel vcreatieeiland, zo redene- mkele bewoners van het itslanderdijkje. Een hunner dus alvast wat borden latst, wetende dat die rechtsgeldigheid hebben in de hoop dat ze voor emeentelijke overheid aan- <9 zullen zijn om zich nog te bezinnen over de nood- van verkeersrust in gebie- waar de verblijfsrecreatie is ncentreerd. danks de niet zo voor de hand lig gende lokatie konden organisatoren Toon van der Gaag en Ferry Zwanen burg terugzien op een uitstekende verkoop. Met name de eerste dag was prima. De tweede dag, vrijdag, viel over de hele linie tegen, waar schijnlijk wegens de te grote concur rentie van het strandweer en het ontbreken van een echte pu bliekstrekker. Para's Het feitelijke ZDH-feest startte don derdagavond met een luchtshow. De aangekondigde Canadese helikopter moest met pech in Duitsland aan de grond blijven staan, maar de de monstratie van parachutisten en de eerste ballonvaart vergoedde veel. Topper was het neerdalen van sprin gers van de elfde Franse parachu tistendivisie met hun ouderwetse koepelparachutes. Van de zeven Even na vijf uur gistermiddag kwam tussen paal 28 en 29 een surfer in moeilijkheden. De man, afkomstig uit Bonn, had in de vrij hoge branding de kracht in zijn armen verloren en was na omslaan niet meer in staat het zeil van zijn „sinker" omhoog te krij gen. De strandbewakers van de KNBRD signaleerden de problemen en hadden de ongeveer 500 meter uit de kant ronddrijvende surfer snel bereikt met hun reddingboot. Binnen enkele minuten kon hij op het strand worden afgezet; vervolgens werden surfplank en toebehoren geborgen. springers wisten vier op het voetbal veld te landen, tot enthousiasme van het veelkoppige publiek. Volgens de organisator van dit onderdeel, Willem „de Sheik" Bakker, wisten vooral de reservisten onder de springers het doel het meest nauwkeurig te berei ken. „Deze para's zijn zogenaamde wings-jagers. Met deze demonstratie behaalden ze hun Nederlandse wing", aldus Bakker. Het Paracentrum Texel kwam vliegtui gen te kort om alle droppingen don derdag en vrijdag te kunnen uitvoeren. Voor de tandemsprongen was méér animo dan plaats. Wie nog niet aan de beurt is geweest, kan de aanstaande Hoornder Donderdag de „schade" inhalen. Crossloop in trek Zoals al gemeld viel de belangstelling voor het vrijdagprogramma tegen. Voor de spelen, georganiseerd door het Recreatieteam Texel, meldden zich wel veel jongens en meisjes uit Den Hoorn. Om dit evenement wer kelijk tot een succes te maken, wa ren echter nog enkele tientallen deelnemertjes méér nodig. De jubileum-crossloop van vrijdag avond was wel in trek: de grootste deelname van de afgelopen drie jaar. „Vooral de twaalf kilometer, die nor maal niet wordt gelopen, trok extra lopers, onder wie Texelaars die al ja ren hun gezicht niet hebben laten zien", glundert crossloop-organisator Ben Bakker. „Overigens gaat het dit jaar beter dan de vorige zomers met de ZDH-crosslopen. Eigenlijk zat de klad er een beetje in, maar nu gaat het weer goed. Vooral de invoering van een afstand voor de kleinsten is een succes. Er komt steeds meer ;-v.y - V PvMKsgSa s&, i kinderen op af, en zij nemen hun ouders mee." Zaterdag hield ZDH een toernooi, met deelname van de seniorenteams ZDH, De Koog, Oosterend, ARC (Al phen aan de Rijn) en Bergen. Laatst genoemde club zegevierde. De Texelcup-wedstrijd Texel 2-Texelse Boys, die oorspronkelijk op het C-veld van de Boys zou worden gehouden, werd aansluitend op het sfeervolle ZDH-veld gespeeld. Loterij Belangrijk voor het financiële welsla gen van het jubileum was de feesta vond in een grote tent bij de kantine. Het halve dorp vierde er zaterdag feest, niet in het minst vanwege de prijstrekking van de loterij. De club had alle 500 loten van een tientje aan de man gebracht, de meesten in Den Hoorn, 't Horntje en omgeving. De hoofdprijs, een schotelantenne, bleef in Den Hoorn. De familie J. Groot, Klif, was de gelukkige. De re sultaat van de trekking is verder als volgt: 2e prijs nr. 455, 3e prijs nr. 234, 4e prijs nr. 059, 5e prijs nr. 409, 6e t/m 9e prijs: nrs. 052, 447, 092 en 414. Alle prijswinnaars zijn bekend. De trekking werd verricht door notaris Boswijk. Oud-internationals Zondagmiddag werd de vierdaagse manifestatie afgerond met de wed strijd tegen de oud-internationals. Voorafgaand daaraan was er een wedstrijd penaltyschieten voor de ZDH-jeugd. Eén van de voetbalvedet ten, de voormalige Ajacied Willem Suurbier, fungeerde als keeper. Suur- bier was meteen uitgeblust voor de rest van de middag. Lees verder pagina 4 Een 21-jarige inwoner van Midlaren (Gr.) werd donderdag met verwon dingen aan het gezicht naar het zie kenhuis vervoerd, nadat hij met de schroef van een motorbootje in aan raking was gekomen. Het slachtoffer is inmiddels weer thuis, na een ope ratie, waarbij drie diepe snijwonden werden gehecht. Het ongeval gebeurde omstreeks elf uur bij paal 33, ongeveer veertig me ter uit de kant. De jongeman, als sei zoenkracht werkzaam bij catamaranzeilschool De Eilander, zou vanuit de motorboot instructie geven aan cursisten op catamarans. Ver moedelijk door een onvoorziene be weging viel hij uit de boot. Hij zwom vervolgens terug naar de boot om er weer in te klimmen. Dat lukte niet. De boot maakte een draai, waardoor de instructeur door de nog draaiende schroef in het gelaat werd geraakt. Met hulp van collega's wist hij de kant te bereiken. Hij dacht dat de verwondingen meevielen, maar stort te in. Een toevallig aanwezige arts verleende eerste hulp in afwachting van de ijlings gealarmeerde ambulan ce. De Texelse politie stelde in sa menwerking met de rijkspolitie te water een onderzoek in. Vastgesteld werd dat de motorboot technisch in orde was en dat voldoende veilig heidsmiddelen aan boord waren, in clusief de zg. „dodemansknop", waardoor de motor afslaat als de schipper overboord valt. De ballonlanding op de Californiëweg zorgde zondagavond tijdelijk voor een verkeersopstop ping. IFoto Evert Zwaanswijkl Met een geslaagde landing midden op de Californiëweg kwam zondag avond een einde aan een serie van zes ballonvaarten boven Texel. „Uniek" zo'n reeks, vond ballonpiloot Ton Kurvers uit Heerlen. „Normaal staat hier altijd wind. Als het ook maar een beetje waait, blijft de bal lon aan de grond. Daarnaast zorgt de zon in de zomer voor thermiek, opstijgende warme lucht, waardoor het overdag niet mogelijk is op te stijgen. Dat we nu vier dagen achter een in de lucht zijn geweest, is dus wel heel bijzonder." De animo voor de 23 meter hoge Iin clusief mand) luchtballon was goed, ondanks de pittige prijs van f250,-. Dat was echter een gereduceerd ta rief, normaal kosten de vaarten f400,- per persoon. De reductie was mogelijk dankzij de inbreng van de organiserende sportvereniging ZDH. Verbod De startplek is afhankelijk van de windrichting. Het geluk lachte ZDH toe, want tweemaal was het gunstig om vanaf het feestelijke ZDH-terrein op te stijgen, wat voor de club uiter aard een extra trekpleister betekende. Minder leuk dreigde het te worden, toen van gemeentewege een verbod op de vaarten werd uitgevaardigd. De ballon zou in of nabij een natuurge bied zijn geland en daarbij een vogel kolonie hebben verstoord. Waarnemers beklaagden zich hierover Teso heeft weer meer vervoerd dan vorig jaar. Dat geldt zowel voor het afgelopen weekend, als voor het af gelopen half jaar. Afgelopen weekend vervoerde Teso 12.243 auto's in beide vaarrichtingen. Vorig jaar waren dat er 11.801, een stijging van 3,75 procent. Bij de cara vans en aanhangwagens liggen deze verhoudingen op 842 tegen 823 en 665 tegen 662, stijgingen van 2,31 en 0,45 procent. Zaterdag waren op Texel 10.505 vreemde auto's, tegen 9890 in 1990. Van januari tot en met juli werden 365.901 personenauto's vervoerd te gen 361.485 vorig jaar, dat is een stijging van 1,22 procent. Ook bij de vrachtauto's (20.436), opleggers (9101) en bussen (1500) viel een lich te stijging te noteren. De hoeveelheid vervoerde caravans nam af: 12.004 dit jaar tegen 12.285 in 1990, een daling van 2,28 pro cent. Ook bij de aanhangwagens kon een daling worden geconstateerd: 10383 tegen 10841 (-4,22 procent). bij Staatsbosbeheer, die op haar beurt de gemeente informeerde. Kur vers: „Het betrof een landing op de Mok weg. Het verhaal dat ik over de lepelaarskolonie ben gevaren is niet waar. Ik ben landschapsarchitect van beroep en heb veel ervaring met bal lonvaren, dus ik kan de zaken best beoordelen. Voor deze vaarten had ik een vergunning. Ik ben niet zomaar een hobbyist, maar heb een serieus bedrijf. Men kan mij niet zomaar een verbod opleggen." Met ZDH- voorzitter Joop Groeskamp toog Kur vers naar burgemeester Schipper. Die liet zich overtuigen en trok het ver bod in. Kurvers stelde hierna zijn vaarsche- ma's op aan de hand van een topo grafische kaart waarop de meest kwetsbare gebieden waren omcirkeld. Dezelfde kaarten worden door vlieg veld Texel aan het gemotoriseerde vliegverkeer verstrekt. Hoogstandjes De ballon bleef veel aandacht trek ken. Meest spectaculaire „hoogstand jes" waren een vaart op geringe hoogte over Den Burg zaterdagoch tenden een vaart met landing op het vliegveld Ivrijdagavond Kurvers heeft van zijn hobby zijn be roep gemaakt. Zijn in Limburg ge vestigde bedrijfje European Balloon Company beschikt over tien ballon nen van verschillende omvang. Ze worden bestuurd door freelance bal lonpiloten. „Maar die zijn haast niet te krijgen", verzucht Kurvers. In Ne derland is het bedrijf actief „van Ko ninginnedag tot en met de herfstvakantie", 's Winters verplaatst hij zijn activiteiten naar de win tersportgebieden. „Ballonvaren over besneeuwde Alpentoppen, dat is het mooiste dat je kunt bedenken." Ada Dijt uit Australië viert zaterdag 10 augustus haar vijftigste verjaardag op Texel. In de Witte Burcht in de Molenstraat wordt van 14.30 tot 17.30 uur receptie gehouden, waarbij iedereen welkom is die haar ooit heeft gekend, zoals medescholieren uit haar Texelse tijd. Ada Dijt is een dochter van Rikus Dijt en Jan Elfrink. Het gezin woonde aan de Wilhelminalaan bij de voormalige Teso-garage (vader was technicus bij Teso) en vertrok in oktober 1950 naar Australië. Ada werd in Australië onderwijzeres, trad in bij de zusters Franciskanessen en is vele jaren in de missie werkzaam geweest. Meer dan tien jaar zat zij in Papua Nieuw Gui nea maar was ook betrokken bij mis- sieprojekten in tal van landen in Zuidoost Azie. Vorig jaar was ze in Europa om in Ierland een studie te volgen op het gebied van ontwikke lingssamenwerking.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1