Afvalrace in Oosterender cross een waar slagveld Publiek wordt op wenken bediend: Veldbijeenkomst leliekwekers Vernielingen in en rond De Koog Eerste prijzen voor Texelse fokkers Rijbewijs ingevoi Slagaderlijke bloe Gemeente demonstreert scheiding huisvuil Triathlon Turkse Tent PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTl •pS-v v -► jfxnfcf Overall-winnaars ll'« V Ala de afvalrace klimmen twee coureurs op de restanten van hun wagens om de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen De tweede en laatste autocross van 1991 kreeg zondagmiddag een waardig besluit. Onder toeziend oog van ongeveer 2350 toeschouwers werd Ab-Jan Witte zonder enige twijfel winnaar van de afvalrace: ter wijl de restanten van de overige crosswagens rokend en pruttelend aan de kant stonden, beschikte al leen hij nog over een rijdend voer tuig. En dit alles pal voor de neus van het publiek, dat met groot ge noegen het „aan gort rijden" van het materiaal gadesloeg. Op een gegeven moment stonden tij dens de race zoveel wagens aan de kant, dat de nog rijdende coureurs zich slalommend tussen de wrakken een weg baanden. Zij die zich met volle vaart gebroederlijk in een te smalle doorgang storten, kregen een gul applaus. Het is verbazingwekkend hoe com pact een auto na de nodige klappen te hebben opgelopen, kan worden. Net terwijl je staat te bedenken dat verdere verkleining echt niet meer mogelijk is, blijkt na de zoveelste op donder het tegendeel waar. Of er nog meer mogelijk was, blijft de vraag. Op dat moment werd er afge- vlagd en konden de tractoren, sho vels en „happer" aan de slag om de overblijfselen van de baan te verwij deren. Aan dit spektakel gingen drie finales vooraf. Paul Dijt werd winnaar in de stan daard klasse, waar tijdens de laatste en beslissende rit erg hard werd ge reden. Een aantal auto's moest dit bekopen met een duik in de sloot. Dat strobalen op het middenveld wei nig bescherming bieden, ontdekte een baancommissaris. Een afgebro ken stuurstang zorgde ervoor dat een wagen - op het lange rechte stuk - recht door de strobalen schoot. De man wist het vege lijf met enkele fik se sprongen te redden. Vrijwel de gehele race werd Dijt op de huid gezeten door Jan-Dirk Ver meulen. Dijt slaagde erin zijn belager op vakkundige wijze van de baan te drukken. Vermeulen herstelde echter snel en wist zijn tweede plaats vast te houden. Bennie Visser werd derde. De standaardklasse telde totaal onge veer 50 deelnemers. In de formule twee finale streden Klaas Pieter Zuidewind en Martin Betsema fel om de eer. Zuidewind, die enkele weken geleden met de eerste prijs naar huis ging, leek dit in eerste instantie te gaan herhalen, maar moest uiteindelijk de koppositie aan Betsema gunnen. Peter Betsema wist beslag te leggen op de derde plaats. De klasse kende totaal 22 in schrijvingen. Bruusk De bruuske rijstijl van Simon de Smidt legde hem zondag geen win deieren. Zelfverzekerd nam hij tijdens de beslissende rit in de formule 1 klasse de leiding, een positie die daarna geen moment meer in gevaar kwam. Maarten Koorn wist Siem de Porto en Nico Blonk, die in eerste in stantie De Smidt goed volgden, naar een respectievelijk derde en vierde positie te verdringen. Vlak voor het einde kreeg Jan Hm een opdoffer van Dirk Plaatsman, waardoor de wagen van Hin als het ware werd gelanceerd. De kar kwam zijdelings neer in de bocht bij het rennerskwartier, een bijzonder gevaar lijke situatie. Nadat eerst geel was gevlagd, werd enkele momenten later de rode vlag geheven. Voor de omstanders duurde het tergend lang voordat Hin een eer ste teken van leven gaf. „Aanvanke lijk weet je na zo'n buiteling niet meer wat boven of onder is. Het leek me het beste eerst maar even in de Nadat alle manches van de dit jaar gehouden crosswedstrijden bij elkaar waren opgeteld, kwamen Hans Ar- nout (standaardklasse). Peter Betse ma (formule twee) en Nico Blonk (formule één) als overall-winnaars uit de bus. Ongevallen deden zich, ondanks een aantal fikse buitelingen, niet voor. MAB-club-voorzitter Anne de Vries vertelde na afloop tevreden te zijn. „Ondanks het stralend mooie weer zat er aanzienlijk veel publiek op de dijk. Opvallend was ook dat vrijwel iedereen na de finales bleef zitten om de afvalrace te bekijken. Meestal gaat het grootste deel van de toe schouwers na de beslissende wedstrijden onmiddellijk naar huis. Het enige jammere is dat we een aantal rijders de zwarte vlag hebben moeten geven. Regels gelden voor iedereen en zijn er niet voor niets. We kunnen niet toestaan dat die aan de laars worden gelapt. Dergelijke diskwalificaties zouden niet nodig moeten zijn." Het geluid van speaker Martin Trap, dat enkele malen totaal wegviel, wijt de voorzitter aan stof in het aggre gaat. „Hoewel het ditmaal minder stoffig was dan bij de vorige cross. Dat komt door het nat spuiten van het parcours. Persoonlijk vind ik dat we daar niet teveel naar moeten grij pen. Het publiek komt tenslotte voor spektakel." Voor belangstellende leliekwekers wordt woensdag een veldbijeenkomst gehouden op het bedrijf van Jac. Dijt en Zn. aan de Westergeest. Het be gint om 14.00 uur. Lelies van meerdere bedrijven zullen worden beoordeeld op stand en ont wikkeling. De bijeenkomst wordt be geleid door een medewerker van de Dienst Landbouw Voorlichting uit Hoorn. Waar nodig geeft hij adviezen. Nadat Jan Hin (in witte overallI na een onfortuinlijke buiteling uit zijn auto is geklommen, wordt hij dat plaatsvond tijdens de finale van de formule één klasse, leverde een dermate gevaarlijke situatie door omstanders geïnspecteerd. Het incident, op. dat de wedstrijd werd stilgelegd. riemen te blijven hangen. Dan zit je het veiligst," aldus Hin, die ondanks een knieblessure doktershulp niet no dig achtte. Nadat de onfortuinlijke crosser zijn auto van de baan had zien slepen, werd de finale hervat. Simon de Smidt, die enkele weken geleden jammerlijk in de strobalen eindigde, kwam nu met flinke voor sprong als overwinnaar uit de bus. Maarten Koorn en Siem de Porto werden uit een deelnemerstotaal van ongeveer 25 coureurs respectievelijk twee en drie. Dinsdag 6 augustus In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Hudson Hawk" en om 21.30 uur „FX 2". In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn wordt opgetreden door de blazersgroep „The Way- tes", aanvang 20.15 uur. Toegang gratis; collecte na afloop. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub Texel een speciale gastenwedstrijd aan het binnenwater van de Een- drachtsweg. Woensdag 7 augustus De folkloreactiviteiten in Der Burg (10.30-16.30 uur) staan het teken van straattoneel straatmuziek. Speciale attra; de zingende zaag van Mr 2a en dansgroepen, w.o. „Wij e olde' Donderdag 8 augustus De Hoornder Donderdag be* om 16.00 uur met een krarr markt. Om 19.30 de manife „Land-zee-lucht". In De Cocksdorp wordt een grijderij gehouden in het kao van het Texels kampioenschj aanvang 19.00 uur. De Texelse sportvissersclub houdt van 19.00 tot 21.001 een speciale gastenwedstriji het strand bij paal 9. Zie voor de overige evenem ten het overzicht in de Ree tiekrant/TC 3 die huis aan! op Texel is bezorgd. Hoogwater Oudeschil Di. 6 03.10 en Wo. 7 05.20 en Do. 8 06.57 en Vr. 9 08.1 5 en Za. 10 09.1 5 en Zo. 11 10.04 en Ma. 12 111 7 en Di. 13 11.44 en Aan het strand is het een uur eert hoogwater De zon komt 11 augt; om 06.16 uur en gaat onder om 2 uur. 10 augustus nieuwe maan; 11 au; springtij. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn tijdens baldadigheden op een camping aan de Badweg in De Koog twee tenten vernield. Eén tent ging kapot door er bierflesjes op te gooi en, de ander door erop te springen of te vallen. Hierbij werd een tentstok vernield. Een tentbewoner hield aan het voorval een pijnlijke rug over. Nadat de vernielingen door de bewa kingsdienst van hetkampeerterrein waren gesignaleerd, pakte de politie drie daders op. Het bleek om een niet op de camping verblijvende groep Utrechters te gaan. Na een be keuring verlieten zij met de eerste boot het eiland. Echter niet zonder eerst de schade te hebben vergoed. Diezelfde nacht deden zich in De Koog nog meer ongeregeldheden Texelse schapenfokkers behaalden gisteren op de grootschalige land bouwtentoonstelling in Opmeer een reeks eerste prijzen voor hun inzen dingen. Een oudere ram van Jaap Eelman behaalde evenals verleden jaar het reserve-kampioenschap. Tij dens de Texelse Landbouwdag werd deze ram ook al tot reserve kampioen uitgeroepen. Van de negen inzendingen van Hein en Koos Tjepkema behaalden zeven een eerste plaats. Bovendien eindigde een ramlam bij de beste tien, wat ook gold voor inzendingen van Piet Kooiman en Jaap Eelman. Kooiman zag alle vier inzendingen beloond met een eerste plaats. Eelman „scoorde" zeven uit zeven. Leon Eelman beleef de eveneens een goede dag. Een schaap met twee ramlammeren uit zijn stal werd door de keurmeesters als 1A aangewezen. voor. Politie in burger bekeurö 19-jarige inwoner van Zeist c tegen vuilnisbakken liep te tr Een jongen uit Mijdrecht vern een ruit van een bar in de Dorpsstraat. De schade werd ling geregeld. Tussen 02.00 en 03.30 uur vens ingebroken in een kiosk strand bij De Koog. De dader een radio met twee boxen er geld ter waarde van ƒ400,- werden sigaretten, bier, cola ontvreemd. Enkele dozen ijs i in de duinen teruggevonden, brekers zijn de kiosk binneng gen met behulp van een vals sleutel. De totale schade bedi ongeveer ƒ1500,-. Eventuele c kunnen zich melden bij de pc De politie heeft vrijdag wege onder invloed het rijbewijs w 23-jarige Rotterdammer inge: Zijn 18-jarige broer kreeg eer bod van twee uur opgelegd, tweetal was met een person in de linkersloot naast de Pis beland. Volgens de broers ee van een poging om een oven konijn te ontwijken. De politie constateerde dat li had gedronken en nam de R: dammers mee voor een ader Omdat de oudste al eerder m was gegaan, werd zijn rijbew nomen. De auto liep nagenoe schade op. Een vrouwelijk personeelslid' horecabedrijf in De Koog is nacht van zondag op maand een slagaderlijke bloeding ns arts vervoerd. De vrouw raat wond tijdens het spoelen var waarbij een gebroken glas e? in haar pols maakte. In afws van de ambulance werd des afgeknepen. De gemeente Texel gaat vanaf begin dit najaar het huisvuil gescheiden in zamelen. Alle huishoudens wordt ge vraagd het groente- en tuinafval (GFT) apart te houden. Zo kan de gemeente een belangrijke bijdrage le veren aan een schoner milieu. Het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval vereist een extra inspanning van de inwoners van Texel. Kan nu alle huisvuil in een keer in de minicontainer gegooid worden, straks moet het droge en natte afval apart worden bewaard. Alle huishoudens krijgen een tweede minicontainer van 140 liter. Deze is kleiner dan de grijze minicontainers van 240 liter die de meeste mensen hebben. Ook is het mogelijk het groente-, fruit- en tuinafval zelf te composteren. Hoornder donderdag Op 8 augustus is aan de Stolpweg in Den Hoorn een milieumanifestatie, waar alvast een voorproefje is te zien van het GFT-project. De gemeente laat tussen 19.00 en 21.15 uur de mogelijkheden zien om het huisvuil te scheiden. Het apart bewaren van GFT vergt een extra inspanning van zowel de bewoners als de gemeente. Ons mi lieu is die extra inspanning meer dan waard. Een kleine vijftig procent van het huisvuil bestaat uit groente-, fruit en tuinafval. Het is verspilling het GFT te storten of te verbranden. Groente-, fruit- en tuinafval kan worden gecomposteerd. Deze compost heeft een uitstekende kwaliteit. De compost leent zich heel goed voor de land- en tuinbouw, plantsoenen of, eventueel, uw eigen tuin. Door het huisvuil thuis te schei den, kunnen we samen de nog steeds groeiende stroom afval beper ken. Ons milieu wordt hiermee een handje geholpen. Enquête Het besluit het huisvuil te scheiden, is inmiddels door de gemeenteraad van Texel genomen. Binnenkort krij gen alle huishoudens van Texel een enquêteformulier, waarop kan worden aangegeven hoe men mee wil wer ken aan het scheiden van het huisvuil. Centraal in deze enquête staan vra gen over de manier waarop iemand groente-, fruit- en tuinafval apart wil houden. De gemeente gaat uit van een kleine minicontainer (140 liter). Echter, er zijn uitzonderingen moge lijk. Daarom is het zaak goed nota te nemen van de enquête en deze voor 6 september ingevuld naar de ge meente terug te sturen. Het recreatieteam van De Turkse Tent heeft, ter afsluiting van een speciale sportweek, vrijdag een triathlon ge houden. Op en om het eigen terrein konden deelnemers zich wagen aan 500 meter zwemmen, tien kilometer fietsen en drie kilometer hardlopen. De vele toeschouwers leefden en thousiast mee en hielpen spontaan het parcours autovrij te houden. Jongste deelnemer was de 13-jarige Martijn de Leer. Hij kwam goed mee in de eerste twee onderdelen, maar kwam pas echt goed op dreef tijdens het hardlopen. Hij haalde alle concur rentie in en finishte als eerste in 46.58. Tweede werd de 18-jarige Oscar de Koch (49.39) en derde de 15-jarige Stefan Jekel (50.55). Met droefheid geven wij u kennis dat geheel onverwacht is overleden onze lieve moeder en oma, Guurtje Mosk weduwe van Jan Kaan op de leeftijd van 57 jaar. Peter Piet-Jan en Nelie Texel, 2 augustus 1991 Loodssingel 29, 1792 BG Oudeschild De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. Mijn Oma Oma, jij geeft mij de warmte waarvan! Oma, jij zegt woorden waar ik op boi» Oma, je geeft vertrouwen dat geeft n Oma, ik blijf altijd van je houden zoals een kind dat doet. Marieke, Mei' Plotseling is overleden onze lieve i schoonzuster en tante Guur weduwe van J. Kaan Allen die haar gekend hebben weten» verlies voor ons betekent. Fien Corrie Nel en Jan Tiny en Keel Jaap en Cal1 Henny en Be' Marja en Fes Neven en me

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2