Oosterender ijsbaan krijgt vaste vormen Actie voor veiligi routes schooljeui Afgraving „de Hopkes" begint a.s. week Alle verkeersdeelnemers opgi Interessante tocht langs kerkorgels Noodbedden voor de greep... Volle kerk geniet van Early music" Orgel en trompet in RK kerk Den Burg Hard zat! Oorzaak en gevolg Muziek voor vre Te laat geremd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 8 AUGUSI 6. Alie's Tocht 4. koek en zopiejS 3. Krabbelbaan voor de allerkleinsten 1. Kunstrijbaan 5. ingang 2. Hardrijbaan Om kwart voor elf start zaterdag ochtend bij de RK kerk van De Cocksdorp de ..Toer-in" orgeltocht, die langs kerken en orgels op Texel voert. Als gids zal Kees Klein, cantor-organist van de Michaelskerk in Oosterland. de deelnemers rond leiden, terwijl Roland van der Veen vier historisch waardevolle orgels in vier zeer verschillende, interessante kerken op hun klankrijkdom zal be proeven. Van der Veen studeerde o.a. orgel bij Bernard Bartelink aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Hij is als organist verbonden aan de Ev. Lu therse Kerk in Alkmaar en de RK Pe trus en Pauluskerk in Den Helder. Aan de tocht kan een ieder met eigen vervoer deelnemen. In De Cocksdorp wordt het orgel dat Pieter van Assendelft in ca. 1750 vervaar digde, bespeeld. Vervolgens bezoeken de deelnemers twee kerken in Ooste rend; eerst de kleine Doopsgezinde kerk met een orgel van de fa. Berg- meijer (uit het begin van deze eeuw) en na de lunch (in een etablissement naar keuze) de Hervormde Kerk. In deze fraaie kruiskerk met een ro- maans schip en een toren uit om streeks 1700 bevindt zich een orgel van onbekende herkomst dat pijp werk bevat uit de 18e eeuw. Tenslotte wordt in de RK kerk in Den Burg het in 1879 door de Alkmaarse orgelbouwer Ypma vervaardigde orgel gedemonstreerd. Roland van der Veen speelt hier ook een concert met werken van o.a. C. Ph. E. Bach, Men delssohn, Bartholdy en Vièrne. Deelname aan deze tocht kost 710,— (excl. lunch en vervoer); CJP en 65+: f6,—. De deelnemers ontvan gen een brochure met gegevens over kerken en orgels. Mocht Texel getroffen worden door een natuur- of andere ramp waardoor het noodzakelijk wordt daklozen tijde lijk elders onder te brengen, dan kan direct worden beschikt over een par tij noodbedden. De gemeente heeft namelijk gebruik gemaakt van het aanbod van het rijk om de noodbed den hier op te slaan. Het worden er 25 a 30 die een plaatsje zullen krij gen in een gebouw van sociale werk plaats De Bolder. Regelmatig klonken dinsdagavond lachsalvo's in het met publiek uitpui lende Hoornder kerkje. Met droge En gelse humor bracht muzikaal leider Roger Smith van de „The Waytes" de toehoorders nóg meer in de stem ming. De informele wijze waarop de muzikanten merkwaardige, antieke Iblaaslinstrumenten demonstreerden, werkte bijzonder aanstekelijk. Het concert vormde aldus een prima re clame voor de serie zomeravondcon certen, die ook deze zomer weer door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken wordt georga niseerd. Het muzikale peil was niet altijd even hoog, maar onderhoudend was het optreden van „The Waytes" beslist wel. Het kwartet, afkomstig van de Zuidengelse Scilly-eilanden, bracht zg. „Early dance music" Idansmuziek van vroegerten gehore. De vier, Smith en drie meisjes, bespeelden een keur aan oude mu ziekinstrumenten, luisterend naar na men als rackett, shawm, lysard, serpent, crumhorn en gemshorn. In strumenten daterend uit de renaissance-tijd, die in Engeland in een gespecialiseerde muziekwinkel verkrijgbaar zijn. De groep bestaat Het kost wellicht enige moeite om de gedachten naar ijspret te ver plaatsen. maar ondanks de hoge temperaturen wordt in Oosterend vanaf volgende week hard gewerkt aan de realisatie van een 400 meter baan op „de Hopkes". IJsclub Oost hoopt dat de drie Oosterender loon bedrijven Dros, Wuis en Duinker de werkzaamheden overtwee weken af kunnen ronden. Omdat de ondergrond van de ijsbaan kleiachtig is, hangt de voortgang van het werk sterk af van het weer. „De grond is drijfnat. Als het regent zak je er zo in weg. Dan kan het werk niet worden voortgezet", aldus Wieb van den Berg, voorzitter van ijsclub Oost. Het voorbereidende werk zoals het gedeeltelijk verleggen van het omrin gende slootje en het maken van een pijpleiding voor de afvoer van het slootwater is praktisch afgerond. sinds 1979 en treedt regelmatig op in zuidwest Engeland. Viermaal wa ren zij eerder in Nederland, waarvan eenmaal op Texel. Ludiek hoogtepunt van het optreden dinsdagavond was het bespelen van het instrument met de gekste vorm, de serpent. Met to meloze energie wist Smith het wijsje „The Ratcatchers Daughter" eruit te persen, een inspanning die zijn jonge mede-groepsleden in een nauwelijks te onderdrukken giechelbui deed uit barsten, tot hilariteit van de overige aanwezigen. Grappig intermezzo was de demonstratie van de shawm, vol gens Smith een instrument voor bui tenshuis. De harde, schrille klanken die hij vervolgens liet horen, maakten duidelijk waarom. Commentaar Smith: „Dit liedje heet Go from my window" IVerdwijn voor mijn raam)Aangenamer was het geluid van de racket, een houten blaa sinstrument met een bereik van slechts tien zeer lage noten. Maar het meest prettig in het gehoor lagen de gemshoorns, die schijnbaar ver- keerdom aan de mond werden gezet (zie foto), maar een prachtig heldere klank voortbrachten. Het publiek, dat in steeds groteren getale de zomera vondconcerten weet te vinden, had er een gul applaus voor over. Het vol gende concert uit de serie is dinsdag in de RK kerk in Den Burg. Om rotting en grasvorming in de grond te voorkomen is de ijsbaan gisteren zoveel mogelijk van gras ont daan. Daarna wordt de graslaag met behulp van een frees zo fijn mogelijk gemaakt en ondergeploegd. Vervol gens worden rond de baan dijkjes op geworpen, waar greppels in worden aangebracht om het water weg te kunnen laten lopen. Drainage is in verband met de kleilaag niet moge lijk. Dinsdag wordt in de roomskatholieke kerk van Den Burg een zomeravond- concert gehouden, aanvang 20.15 uur. Organist Bert Koelewijn en de trompettisten Herman en Henk-Jan Drost zijn ditmaal de uitvoerenden. Het concert is gratis, maar na afloop is er een collecte bij de uitgang. Bert Koelewijn werd in 1953 te Spa kenburg geboren. Hier ontving hij zijn eerste lessen van enkele plaatselijke organisten. Reeds op zeer jeugdige leeftijd speelde hij orgel tijdens de kerkdiensten en begeleidde hij koren. Tijdens zijn bouwkunde-studie aan de Gooise MTS kreeg hij les van Rutger van Mazijk te Laren. Hierna besloot hij muziek te gaan studeren. Hij zette zijn lessen voort bij Theo Teunissen die hem voorbereidde voor de vakop leiding. Deze opleiding werd voltooid met een Akte Muziekonderwijs B voor Elektronisch Orgel in 1979 o.l.v. Emiel Simonis en een Akte Muziek onderwijs Kerkorgel in 1980 o.l.v. Kees van Houten aan het Utrechts Conservatorium. Vervolgens deed hij in 1989 eindexamen voor het Doce rend Musicus diploma-piano aan het Hilversums Conservatorium al.v. Mat- thijs Verschoor. Hij volgde dirigenten cursussen en maakte met zijn koren verschillende platen. Bert Koelewijn is verbonden als docent aan de Regio nale Amersfoortse Muziekschool. Naast lesgeven, muziekschrijven en dirigeren geeft hij regelmatig orgel concerten. Vader en zoon Herman Drost (1947) is in het dage lijks leven rechercheur van politie en In de zomer doet de ijsbaan gewoon dienst als weiland. Waarschijnlijk worden er de eerste tijd alleen scha pen op gezet, koeien zouden de boel teveel vertrappen. Kantine De „koek en zopie" is inmiddels ook geregeld. De ijsbaan mag 's winters gebruik maken van de kantine van de surfclub, die het onderkomen na het zomerseizoen moet afbreken van de gemeente. „Die kan prachtig bij ons staan, in maart gaat hij gewoon weer terug naar de surfclub. De mensen kunnen nu zittend, achter een kop chocola, de verrichtingen op het ijs gadeslaan. Ook 's avonds, ja. De baan wordt helemaal verlicht." Dankzij de komst van de ijsbaan is het ledental van de ijsclub de laatste tijd weer gestegen. De club telt zo'n nu zo'n 550 leden. Voor de wind De baan wordt begin november on der water gezet (zo'n 30 centimeter) en begin maart weer leeggehaald. Het water komt uit Alie's Tocht, een brede naburige sloot. De vergunning hiervoor is binnen. „We hebben met het Waterschap prima samengewerkt, hetzelfde geldt voor de gemeente," aldus de tevreden ijsclubvoorzitter. Na jarenlang zoeken naar een ge schikte „landbaan" lijkt alles opeens voor de wind te gaan. Als het nu van de winter maar wil vriezen in zijn vrije tijd trompettist. Op 9-jarige leeftijd kreeg hij de eerste trompetlessen van zijn vader. Zijn opleiding kreeg hij in eerste instantie van wijlen de heer Jac. Broer en later van de trompettist Dick Radstake aan de Reg. Muziekschool te Amersfoort. Deze studie werd aldaar cum laude afgerond. Drost werkte aan vele con certen, zowel in Nederland als in het buitenland mee. Ook werd medewer king verleend aan diverse opnamen voor radio en televisie. Henk Jan Drost (1971) is Hermans zoon. Hij begon eveneens op 9-jarige leeftijd trompet te spelen. De eerste lessen kreeg hij van zijn vader. De bekende trompettist Henk Brouwer zag kans de muzikale talenten van Henk-Jan verder uit te bouwen. Dit resulteerde er in dat Drost jr. cum laude zijn studie kon afsluiten aan de Regionale Muziekschool te Amers foort. In 1989 werd door Drost een aanvang gemaakt met zijn studie aan het Stedelijk Conservatorium te Utrecht o.l.v. de trompettist Wim van der Vliet. Sinds enkele jaren treden de Drosten op als duo. Zij verlenen medewerking aan vele kooravonden en kerkconcer- ten. Reeds twee solo-cd's zijn er van hen uitgebracht. In februari 1990 maakten zij een concert-tournee door Canada. Dit bleek zo'n succes, dat zij voor 1991 weer een uitnodiging heb ben gekregen. Herman en Henk-Jan Drost spelen het populair-klassieke en geestelijke repertoire Programma Het programma van dinsdag: 1a. Intrada „Prijs mijn ziel, den Hemelkoning", D. v. Luttikhuizen. 1b. Choral-figure, H. v. Lijnschoten, bew. H. Drost. 2. Duet uit Gloria, A. Vivaldi. 3. Concerto del Sign. Meek: Allegro; Adagio; Allegro, J.G. Walther. 4a. Menuet uit „Berenice", G.F. Handel. 4b. Arrival of „The Queen of Sheba", G.F. Handel. 5. Toccata en Fuga in d-moll, J.S. Bach. 6. Ouverture, F A. Bolldieu, bew. H. Drost. 7. Sortie, L. J. A. Lefebure-Wely 8 Alle Menschen werden Bruder, thema uit 9e Symfonie van L v, Beethoven, B. Koe lewijn. 9. March upon Handel's „Lift up your heads", A. Guilmant. Tussen half augustus en september voeren de gemeenten weer de cam pagne „Wij gaan weer naar school". De actie is bedoeld om de verkeers veiligheid van 2,5 miljoen schoolkin deren in de leeftijdsgroep van 4 tot 17 jaar te verhogen. Ook op Texel wordt de actie gehouden. Van alle gewonden in het verkeer is 26 procent jonger dan 17 jaar, terwijl deze groep 20 procent van de totale bevolking uitmaakt. Verreweg de meeste verkeersongevallen met jon geren gebeuren op de schoolroutes. Nu de scholen weer beginnen, wordt van alle verkeersdeelnemers, ouders, leraren, gemeentelijke instanties en politie medewerking gevraagd de 2,5 miljoen Nederlandse scholieren te helpen dagelijks veilig van huis naar school en weer terug te gaan. Wennen In de eerste weken na de zomerva kantie is het aantal ongevallen met schoolgaande kinderen het grootst. De kinderen moeten weer wennen aan hun dagelijkse gang door het verkeer naar school. Met name de groep 12- tot 14-jarigen, de „brug klassers", krijgt veelal te maken met nieuwe schoolroutes. Automobilisten moeten weer wennen aan een druk verkeersbeeld met onverwachte si tuaties. De verkeersveiligheid voor a begint bij de ouders. Boven veel ouders ook automobile die pet op betrokken bij de veiligheid van de schoolgaj Voor de school begint kunn samen met de kinderen een keer de schoolroute aflegge wijzen op de gevaarlijke pljj Goj Voor kinderen die per fiets n school gaan, is het van gros dat ze over een goede twee schikken. Nu het najaar eti komt (regen, vallend blad, donker) moeten ook het ba de remmen, reflectie en veil orde zijn. Verkeersonderwijs vormt e rijk element van de actie. K wordt de schoolgaande jeuj zen op de gevaren die henj in het verkeer bedreigen. Te den ze zich bewust van hun verkeersgedrag en ontstaat I dat ze als fietsers en bromfi deel uitmaken van een grolt keersgeheel. Bij de actie „Wij gaan weei school" behoren twee lesp waarmee in het basisonden de brugklassen van het voo onderwijs extra aandacht a verkeer zal worden besteed BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOOROELIJkHEID VAN DE RE DAL Regelmatig lezen we in de Texelse Courant dat de grens bereikt is. Of het nu geluidsoverlast, slaapplaatsen of bungalowparken zijn. En dat we meer aan kwaliteit moeten doen. Een taak voor de politiek, beweren zelfs degenen die bij de groei van het toe risme de politiek liever zo veel moge lijk uitschakelden. Gaan de tijden echt veranderen? In Gerritsland heb ben we alvast een voorschot geno men op de promotie van Texel als fietseiland, want dat hoor je toch zo veel om je heen. De auto mag nog wel mee, maar eenmaal hier op dat mooie eiland laten we het transport middel zoveel mogelijk staan. Het klinkt zo fraai. Wie veel fietst in het hoogseizoen weet dat het uitkijken geblazen is en blijft. Aan het Ger- ritslanderdijkje staat ter hoogte van Bloemwijk een snelheidsbeperking van 50 kilometer. Deze wordt aan beide zijden talloze keren grondig overschreden. Fietsende ouders aan linker- en rechterkant beschermen angstvallig hun kroost terwijl een auto met 80 of meer langsscheurt. Overdreven? Kom maar eens op een drukke dag langsfietsen. Ook uitritten van woonerven worden op die manier gepasseerd. Wie het zijn? Niet alleen toeristen. Ook Texelaars, taxi's - vooral 's avonds. Ook de bus kan er op de Grensweg wat van. Het zou goed zijn als de gemeente de borden met 50 km naar voren zou plaatsen over de hele dijk geldend en ter hoogte van Bloemwijk waar nu 50 km geldt een beperking naar 30 kilo meter zou vaststellen. Zeker in de zo mermaanden is de ergernis en het risico te groot geworden. Misschien is het tevens een idee ter hoogte van het bos een drempel in de weg te leggen, zodat men op normale wijze het bos kan inrijden. Het zou de si tuatie ter plekke grondig verbeteren. Volgens de Texelse Courant van 30 juli j.l. is de opdracht tot de uitbrei ding van EcoMare reeds gegeven aan de firma Draisma. Er is m.i. in deze affaire een oorzaak en gevolg. Al le zende kom ik tot de conclusie dat de oorzaak van de affaire door de Raad van Arbitrage niet is medegerekend. Namelijk: de vier Texelse aannemers zijn in staat dit kleine werk van f 1,7 miljoen best alleen te maken, zij heb ben bovendien ook de vereiste vesti gingsvergunning. Het bestuur incl. de voorzitter (leken) is echter van me ning dat een combinatie van zeven aannemers dit werk beter kan maken. De vier Texelaars worden alleen niet uitgenodigd om prijsopgave te geven. Deze eis (of dit verzoek) is de oor zaak van de affaire. Temeer omdat uit Den Helder, Makkum en Harlingen wel één aannemer wordt uitgenodigd om in te schrijven. Door deze fout van het bestuur is het gevolg voor de Texelse aanne mers het betalen van de procedure 75.422,- plus 74.800,-, uit te keren aan het bestuur. R de Graaf, Bussum. Helpt dat dan? In ieder gew mensen nog eens op hur vt woordelijkheden aangesprofe zou de gemeente in deze m muieren. Tevens moet de ds over snelheidsoverschrijding hele eiland maar eens goed grond komen. Gerritsland ii enige plek waar de snelheü gaten uitloopt. Verantwoord bruik is niet alleen dat ding dan laten staan, maar ookd heid aanpassen aan de sitis niet goedschiks, dan maar) schiks, hoor ik sommige gei ren al fluisteren.Waren het t toe „maar" katten, jonge eï wat kippen, moeten we ma wachten tot De twee w telijke bochten in het Gerritd dijkje maken de situatie sled gevaarlijker. Dat er nog noor gebeurd, lijkt me een griezei ment om de situatie te hard Persoonlijk zie ik als Boze 6 liever wat verfspatten op d« bloedspatten. Jan Ka Graag willen wij reageren zonden brief van Jan en F wer in de Texelsche Courani augustus j.l. betreffende he; hi Muziekfestival voor Werel Dit muziekfestival is georgafl door de Maharishi Gandhar>! School in Lelystad en niet, s posters doen vermoeden, in werking met de VVV. Gantf ziek is heel bijzondere muz* oorsprong heeft in de oude beschaving welke gebaseen' een zeer diepgaande en hoi kennis over alle aspecten \1 ven: de Veda. Deze muziek oudsher bekend vanwege zj gen evenwicht te scheppen tuur, stress uit de atmosfee' verwijderen en een harmorn en gezonde invloed uit te of de luisteraar. Vandaar dat* harva muziek wordt gespet kader van een muziekfesttf wereldvrede. Om dit effect! gen is het echter wel beW de muziek wordt uitgevoerd eenstemming met de princ? aanwijzingen zoals die oorsj waren vastgelegd in de Ga-" Veda. De kennis van de Vei loop der eeuwen helaas en* verbrokkeld geraakt. De ntf ge en filosoof Maharishi W» is op het ogenblik bezigt weer in zijn oorspronkelijk' herstellen, hetgeen naar ver' onze samenleving zeer ten3 komen, ir. E. Wirtz en drs. J.M. v3j* de, medewerkers van de Md Gandharva Veda School. Een 27-jarige automobilist' senbeek kwam maandag0^ terweg in botsing met een' inwoner van Boskoop EersS bestuurder had te laat m dat de toerist uit Boskoop Beide voertuigen liepen W riële schade op.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2