r komen erg veel mensen en een praatje maken" m 1 p leitje C. Schenk trekt aandacht: KRUISWOORDPUZZEL Toevallig bs en vd Wiel wegreconstructie Financiële meevaller dank zij terugloop van werkloosheid Dorpscommissie Den Burg komt niet van de grond Onder invloed Gemeente stoot onroerend goed versneld af Maritiem museum ontvangt 40.000e Andere Ben e ■f Q a 30 jaar vakantie in hotel Den Burg IDAG 8 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ouwde orgel van C. Schenk uit Den Burg trekt op de Stenenplaats iedere woensdag de aandacht. ift op de folkloremarkten al- rat. dat maakt het leuk. En istelling voor het orgeltje is komen erg veel mensen praatje maken." Iedere loensdag staat C. Schenk üit Den Burg met zijn zelf- i leierkast op de Stenen- bouw heeft al met al een ilag genomen. Het resul- er zijn, de klank is goed. juwer is tevreden. „Het is en schreeuwer. Er komt raafd geluid uit." sten stammen oorspronke- tsland, maar zijn ook in Ne- el te vinden. De 36-toetsige 35 pijpen, laatste toets al) van Schenk onder- :h echter van de meesten et instrument op een groot ianiek loopt. „Het is het- teem als een groot orgel, tegd." ieft voorafgaand en tijdens ran de kast een cursus ge- uitging van de Vereniging luziek. „Eens in de zoveel de bouwersgroep bijeen en n we details mee om te Ia ën en te bepraten." lor het instrument is duur verkrijgbaar. Omdat het begin het ene boek rat snel beu was, besloot anderen bij te bestellen, ik geweten. We hadden van de kosten. De nnjderswals", om maar oorbeeld te noemen, kost 300,-. Zo'n boek draai je er r minuten doorheen. We met 30 boeken ongeveer aaien zonder in herhaling in je hebt er mensen bij Ie repertoire afluisteren, sen is er wel voor een nd gulden aan muziek in gaan zitten. Kun je nagaan wat een groot orgel voor een kapitaal aan boeken bij zich heeft." Schenk heeft zijn instrument „Maris Stella" (ster der zee) gedoopt. 100 kilo Bij het maken van het onderstel heeft hij hulp gekregen van H. Bruining uit Den Burg. Omdat het orgel bijna 100 kilo weegt, is het belangrijk dat het onderstel stevig is. Aanvankelijk heeft het karretje nog op drie wielen gestaan, maar dat was niet safe. „De eerste keer dat ik ermee weg ging, ging het orgel bijna ondersteboven. Ik kon de zaak nog net redden door aan een wiel te grijpen. Dat kostte me gelijk een ingebouwde krukas." Met het huidige vierwielige karretje is de stabiliteit verbeterd. Schenk stemt het orgel zelf. De in vloed van het weer op het instru ment is bijna nihil. „Hij kan tegen een stootje. Alleen op heel hete da gen kun je iets van ontstemming bespeuren. Dan gaan we op de Ste nenplaats maar onder de boom staan." Tweede leierkast Schenk heeft op het gebied van or gelbouw een reputatie verworven. Zijn eerste werkstuk betrof een kabinet-orgel, daarna volgden nog een buikorgel en een clavecimbel. Af gelopen winter is hij bezig geweest met het bijsnijden en lijmen van het snijwerk in de Hervormde kerk. „Ik vermoed dat ik daar nog wel een tijd je mee bezig ben. En daarna? Ik heb nog een leierkast staan, maar die moet nog worden afgebouwd. Dat hoop ik nog eens af te kunnen ma ken, zodat we afwisselend of tegelij kertijd kunnen spelen. Kijk, zelf ben ik altijd orgelfanaat geweest. Als kind liep ik al uren om een draaiorgel heen te draaien. Het is echter mijn geluk igsmaatschappij De Vries if St. Maartensvlotbrug da gemeente opdracht ge- reconstructie lerweg-Koningsweg uit te f was met f148.900,- de schrijver voor het werk. inbesteding werd ook deel- door Koninklijke Wegen- 'in uit Heerhugowaard en P. Daalders Aanne- f uit Alkmaar (f153.500,-). van de vele wegre is die de gemeente de 'aat uitvoeren. Deze pro den met spoed aangepakt kunnen profiteren van de ubsidieregeling, die ingaand te vervallen. Er komt een elln9 maar deze is voor Junstig. De wegenprojek- 1 thans gesteund met een S van 50 of 75%. Ook bij ten zijnde aanleg van de "de op het kruispunt uigendijk-Nieuwlanderweg deze regeling geprofiteerd, ening van de gemeente «dragen zijn echter toch °t, dat men prioriteiten en stellen. Met het gevolg a'9ezien van de verbreding ructie van de Redoute, een de kortste verbinding tus- 'haven en Oudeschild. Het °ute zou de gemeente per saldo f540.000,- kosten. Nu besloten is de rotonde aan te leggen, is dat geld er niet. Voor het Waterschap Texel, thans nog eigenaar van de Redoute, is er dan ook geen reden meer om te wachten met het achterstallig onder houd, ten koste van f160.000,-, zodat de weg in goede staat per 1 januari 1993 aan de gemeente kan worden overgedragen. MEDEDELINGEN VAN B EN W Ontwerp jaarprogramma Omstreeks deze tijd ligt altijd het ontwerp-jaarprogramma voor sociaal- culturele activiteiten in de gemeente Texel ter visie. De reden dat dit nu nog niet het geval is, is de tussenba lans en de daaruit voortvloeiende be zuinigingsoperatie. Naar aanleiding van deze maatregel is besloten een heroverwegingsoperatie te starten, waarbij alle taken die de gemeente Texel uitvoert, kritisch bekeken worden. Het is de bedoeling op 13 augustus aanstaande te bepalen welke gevol gen één en ander voor de begroting en het (ontwerp-) jaarprogramma 1992 zal hebben. Dit houdt in dat eerst na die datum het ontwerp- jaarprogramma vervaardigd en ter vi sie gelegd kan worden. Hierbij zal worden getracht het volgende tijd schema te hanteren: Advies S.A.O. 19 augustus 1991; Ontwerp in het college 27 augustus dat m'n vrouw en m'n dochter er ook van houden, want af en toe heb ik een derde hand nodig. Maar het zou leuk zijn nog eens met twee or geltjes op de folklore te staan." Dank zij de aanzienlijke vermindering van de werkloosheid boekt de ge meente een financiële meevaller: het gemeentelijke aandeel in de bijstand suitkeringen wordt f72000,- lager geraamd dan vorig jaar. Dat is vooral te danken aan het slin kende aantal mensen dat krachtens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) een bijstandsuit kering geniet. Van deze uitkering komt 10% voor rekening van de ge meente. De gemeentelijke Sociale Dienst verwacht dat het aantal bijstandsgerechtigden op Texel verder nog maar weinig zal dalen omdat het resterende bestand voor een naar verhouding groot deel uit moeilijk plaatsbare gevallen bestaat. In tegenstelling tot andere dorpen bestaat in Den Burg totaal geen ani mo voor een dorpscommissie. De gemeente zal dan ook geen pogin gen meer doen om zo'n commissie van de grond te krijgen. Vooral de burgemeester is hierover teleurgesteld. Hij vindt de dorpscom missies als spreekbuis van de plaat selijke gemeenschap erg belangrijk. Onlangs sloot de gemeente met de commissies van de andere dorpen een convenant, waarin de taken en verplichtingen tussen dorpscommis sies en gemeentebestuur zijn vast gelegd. De gemeente benaderde vorige maand elf organisaties uit Den Burg om over de (her)oprichting van de dorpscommissie van Den Burg van gedachten te wisselen. Slechts vier organisaties verschenen en van de anderen deden er twee afbericht. De afwezige organisaties zijn nogmaals aangeschreven met het verzoek schriftelijk te reageren. Tevens wer den nog enkele andere organisaties uitgenodigd. Na een maand had slechts één van de organisaties ge reageerd, waaruit de conclusie werd getrokken dat de belangstelling voor een dorpscommissie in Den Burg „minimaal" is. Het college zal verder dan ook geen pogingen doen. 1991; Ter visie legging ontwerp 9 t/m 20 september 1991; Reacties in het college 1 oktober 1991; Ontwerp reacties antwoorden college in commissie welzijn 22 oktober 1991; Ontwerp enz. terug in college 29 ok tober 1991; Ontwerp enz. in raad 18 en 19 november 1991. Teneinde een en ander in het tijd schema te kunnen passen, is de ter mijn van ter visielegging verkort. Het ontwerp-jaarprogramma zal geduren de 10 werkdagen ter visie liggen. Ge durende deze termijn hebben belangstellenden de gelegenheid op het ontwerp te reageren. Mevrouw M. Boekhorst uit Arnhem trof dinsdag 30 juli „flessenpost" aan op het strand bij de Slufter. Uit het briefje in de fles bleek dat de post afkomstig was van Ronald Hil- lenga uit Veendam. Vier dagen later wandelde de Arnhemse toeriste op de Hors. Ook daar vond zij een fles met een briefje ditmaal ondertekend door de zes-jarige Rolf Hillenga, waarschijnlijk een broertje van Ronald. Mevrouw Boekhorst, die al 21 jaar op Texel met vakantie gaat, is van plan beiden terug te schrijven. „Zo iets is wel erg toevallig, niet? Tref je voor het eerst in al die jaren flessen post aan, op totaal verschillende plaatsen, en dan blijken de briefjes afkomstig uit één familie. We laten beslist iets van ons horen." Een 20-jarige Duitser uit Altena heeft een proces verbaal gekregen wegens rijden onder invloed. De politie constateerde dat de man woensda gochtend vroeg slingerend over de Ruyslaan reed, tegen het verkeer in. Nadat de bestuurder met de nodige moeite tot stoppen was gedwongen, wees de ademtest uit dat de man flink had gedronken. Op het politie bureau weigerde hij zowel de blaasproef als de bloedproef. De man werd ter ontnuchtering ingesloten. B en w worden actiever bij het af stoten van woningen en ander on roerend gemeentelijk bezit, voor zover het behoud daarvan niet in het algemeen belang is. De gemeente heeft in de loop der ja ren al ettelijke gebouwen verkocht aan de gebruikers of aan anderen omdat dit financieel aantrekkelijk is. Op de exploitatie van gemeentelijke woningen e.d. moet jaarlijks nl. een aanzienlijk bedrag worden toegelegd. Men beschikt nu nog over enkele tientallen objekten en die hoopt men met extra inspanning ook te kunnen slijten. Het Maritiem en Juttersmuseum ont ving maandag de 40.000e bezoeker. Deze mijlpaal werd twee weken vroe ger bereikt dan in de vorige zomer, een nieuw record. De 40.000e be zoeker was Mariska van Delden uit Waddinxveen (ZH). Zij vertelde ooit als scholiere het eiland te hebben be zocht en keerde nu voor de tweede maal op Texel terug, maar ditmaal als vakantievierende onderwijzeres. Uit handen van museumgids Gelein Jan sen ontving zij het boek „Texelse jut ters" en de Texelse wrakkenkaart. In het artikel over de jubileumviering van ZDH in de vorige krant is een nare fout geslopen. In de tekst en onder de foto van de feestcommissie staat ten onrechte de naam van ZDH-bestuurslid Ben Bakker. Het be treffende commissielid is echter Ben Penha. Na een jaar van voorberei dend werk vinden we dit wel sneu. Sorry Ben en Ben. 1 1 3 H s 6 9 IO '3 •s ao ai 22 23 an 1ST ae a9 30 31 IX 33 3H 3r 36 39 39 HO m UI H3 MW MS- hG So ri SI O. 1 21 H5" 2jL 2.3 H 2S II SH Zo 3"* Hl TT »3 OPGAVE: dergelijke (afk.); 45, opperwezen (vr.); Breng na oplossing van de puzzel de 47. Chinese groente, 48. vogel; 50. letters over naar de corresponderende jongensnaam; 51. plas; 52. rebels. nummers in de vakjes er onder. Bij juiste oplossing ontstat dan een Ne derlandse zegswijze. Horizontaal: 1. territorium; 10. tel woord; 11. sukkel; 12. omroep; 13. pers. vnw.; 14. jaargetij; 16. voormid dag (afk.); 17. offerte; 18.; tocht; 20. uil; 22. oculeren; 24. neon (afk.); 25. glans; 27. omroep; 28. long player (afk.); 29. klaar; 30. scandium (afk. 31. sedert; 35. meisjesnaam; 37. edelmoedig; 39. deel van kasteel; 41. jabot; 42. lidwoord (Engels); 43. en Verticaal: 1. normaal; 2. zoogdier; 3. voorvoegsel; 4. dot; 5. erfelijke dra ger; 6. ingang; 7. pers. vnw.; 8. tijd perk; 9. gezelschapsspel; 14. base, 15. slot; 17. bustehouder (afk.); 19. jaarlijkse motorrace in Assen; 21. jon gensnaam; 23. meisjesnaam; 26. sukkel; 30. neerslag; 31. streek; 32. jongensnaam; 33 koning der Hun nen; 34. haardroger; 36. prul; 38. Brigit Bardot (afk.); 40. muzieknoot; 44. aanw. vnw.; 46. bol, pel; 47. maand v/h jaar; 49. lidwoord (Frans); 51. Verenigde Naties (afk.) 'Uittrappen. De politie bekeurde gistermorgen rond 05.00 uur drie jeugdige personen wegens het uit trappen van lantaarnpalen in De Koog. •Goodwill. Dinsdag werd een 9-jarig meisje uit Arnhem nabij De Koog door een zwarte loslopende hand in haar lip gebeten. Na melding van het incident bij het bureau, werd het meisje door de politie naar een arts vervoerd om de lip te laten hechten, hadiging en vernieling. •Fietsen.Bij de politie zijn deze week vier meldingen binnengekomen van diefstal van fietsen. Eén van de ge dupeerden heeft zijn rijwiel inmiddels terug. De vakantie van Helga en Alwin Bu sing uit Oer-Erkenschwick (Duitse Ruhrgebied) kreeg zondagavond een verrassend einde. Omdat de familie Büsing al 30 jaar lang iedere zomer naar Texel komt en al die jaren hotel Den Burg trouw is gebleven, wilden Hanny en Hans Eshuys dit jubileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Nadat de zich van niets bewuste Bu sings na de maaltijd samen met alle andere gasten een glas champagne voor de neus kregen, wist niemand nog waar de feestelijke drank aan te danken was. Dat werd pas duidelijk toen het echtpaar Eshuys binnen kwam met grote bladen petit-fours, waarop de cijfers „30" keurig door de bakker waren aangebracht. Vervolgens boden Sarah en Freija Es huys nog een mand met Texelse pro- dukten aan. Vele andere gasten kwamen de Busings hierna even de hand schudden. „Dit hadden we nooit verwacht," aldus de ontroerde vakantiegangers. „Wat een afscheid. De vakantie is ook dit jaar weer om gevlogen. Waarom we ieder jaar weer terugkomen? Voornamelijk voor de schone Texelse lucht. En we hou den van water. Volgend jaar komen we weer naar Texel. Of we dan weer in hotel Den Burg logeren? Natuurlijk, het bevalt ons hier goed. We hebben al drie hoteleigenaren meegemaakt. En frau Eshuys kan uitstekend koken. Al blijf je drie weken, je krijgt geen dag hetzelfde voorgeschoteld. Dat wordt door ons erg op prijs gesteld." HOTEL z De familie A. Büsing 1vooraan op de foto) beschikt met 30 jaar ervaring" in hotel Den Burg over een schat aan verhalen. Hanny en Hans Eshuys Iachteraande huidige eigenaren van het hotel, mogen graag horen hoe het vroeger in hun bedrijf toeging

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7