Cjroen c2wartsJ~exels in het hart ST voert juridische rijd om Lindeboom Blad „Texel Aktief" verdwijnt binnenkort Pompinstallatie garage voldoet niet: sluiting mende winter noodverbandnodig 'V V- 1 ereden Sponsoring recreatieteam vervalt ook College akkoord met bouw Gasthuisstraat s» Dros en Bakker zaten in Rusland niet stil „Zuster" Ada Dijt erfde technische knobbel van haar vader w Groeiende interesse voor kamperen bij de boer Boot uitgevallen door defecte brug Nieuwe chef voor bureau educatie cHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10605 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 rtenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. >2220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741. giten werktijd imerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742. N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 ireatiestichting is bezig door een juridische procedure de n De Lindeboom weer beschikbaar te krijgen voor het verenigingsleven. De gemeenteraad is daarover vertrou- ngelicht, maar uit wat daarover dinsdagavond in de irgadering werd gezegd kon worden geconcludeerd dat tijdrovende affaire is zodat het verenigingsleven zich de ie winter op een andere manier moet behelpen. e raadsleden pleitten dan onderzoek naar een weinig noodoplossing, waarbij lerd gedacht aan de burge- De Koning-hal, in overleg sportverenigingen. Ook werd dat de podiumactiviteiten ilijk in Den Burg thuishoren, il of gedeeltelijk in de dorps an de andere dorpen zouden jlaatsvinden. kend hadden diverse vereni- ie belang hebben bij een to- in Den Burg, brieven aan de chreven over dit probleem nvoering van de Stichting uning Welzijnswerk. Het tad die bemoeienis echter enst geacht en de raad eld de zaak door het college afhandelen. De betrokken gen, die voor deze gelegen- werkgroep hebben ge- adden daar geen genoegen omen en nogmaals aange- „mee te denken" en ge- brieven in de imissie voor welzijnsbeleid Idelen. Daardoor kwam de n de raadsvergadering van ter sprake. an (CDA) vond dat moest jereageerd op de blijken van nu uit het publiek komen. Ze een werkgroep moet wor- engesteld die snel aan de Eén van de mogelijkheden sportgebruikers van de De al tijdelijk uitwijken naar de rpen voor zover dat nodig is jrenigingen die een podium bben, van dienst te zijn. Ge- der Kooi liet weten dat de ctie binnen enkele dagen ke voorstellen zal doen voor van het podiumprobleem, ligingen hadden de raad on- re in overweging gegeven de bm-zaal te pachten of te ko- wel de Burg. De Koning-hal assen of een nieuwe 'urgzaal te bouwen. Die ge- verd echter door geen der in overgenomen. Poster merkte afkeurend op tichting Ondersteuning Wel de overheid wil opzadelen iplossing van het probleem, stichting zelf voor een geld- •rgen". Gré Zegers pleitte overleg met de werkgroep nu heeft aangediend en zag ïe mogelijkheden in de Burg. hal. Dat betekent wel dat 'fden onderhandeld met de wgingen, die hun uren voor I in de komende winterperio den geclaimd. Ook Jaap had geen moeite met de if en zag graag dat de pro- in de raadscommissie voor •eleid aan de orde wordt er Krijnen wekte met crypti- orden de indruk dat de strijd indeboom allerminst hope- Er is een nieuwe ontwikke- en opening biedt. Ik er iets van". Ze bleek uit- echter ook bereid om met Voep te gaan praten. Museum Asselt, Gerbrand Poster, Cor :fna Eelman stemden tegen 'tel om de kosten van brand- ri9e bromfietser uit Den [te maandagochtend gewond en knie toen hij op het angs de Kogerweg werd en door een automobilist, r9erdijk in wilde slaan. De ende geen voorrang en reed et ongeval. Gerbrand Poster: ,,Alle voorstellen die betrek king hebben op het Texels Museum, afwij zen." preventie in de Oudheidskamer en het Maritiem en Juttersmuseum te laten dragen door de gemeente. De meerderheid kon meegaan met de re denering dat afgesproken is dat de gebouwen in goede staat aan de Stichting Texels Museum zouden worden overgedragen en dat de brandveiligheid bij die goede staat hoort. Het gaat om f39.529,29. Dit bedrag had de stichting in overleg met de gemeente al voorgefinancierd. De tegenstand van de twee Texels Belang-raadsleden, zo legde Poster uit, had te maken met de aanbeste ding van de verbouwing van EcoMa- re. Poster greep de gelegenheid om zijn gram over de gang van zaken daarbij nogmaals te spuien, waarbij hij de volgens hem anti-Texelse hou ding van het bestuur, dat al direct met een Friese aannemer in zee ging, in krasse bewoordingen hekelde. Kwalijk vond hij het dat bij de proce dure voor de Raad van Arbitrage kwalijke en onjuiste gegevens over Drijver naar buiten werden gebracht. Poster wilde nog meer naar voren brengen, maar de burgemeester vond dat niet aan de orde en ontnam hem het woord. Waarna Poster nog even snel zei dat zijn fractie alle voorstel len die betrekking hebben op het Texels Museum zal blijven afwijzen. Het feit dat de stichting Texels Mu seum de uitgaven voor brandpreven tie alvast had voorgefinancierd zonder overleg met de gemeenteraad, was voor Jan van Asselt reden voor zijn tegenstand. Erna Eelman deed een voorstel voor een andere vorm van financiering, waardoor gemeente en Stichting Texels Museum volgens haar zuiverder tegenover elkaar zou den staan. Volgens wethouder Terpstra kwam dat echter uiteindelijk op hetzelfde neer. Schapenboeten De nota waarin de gemeente het nieuwe beleid voor het behoud van schapenboeten heeft neergelegd, werd algemeen aanvaard. Niet alleen restauratie maar ook verplaatsing van boeten die op een van de monumen tenlijsten staan, kan nu in aanmer king komen voor subsidie: 70%. Ook het onderhoud wordt gesubsidieerd. De Stichting Dorpsherstel krijgt een sleutelfunctie bij de uitvoering van het beleid. Of het geld dat voor de restauratieplannen nodig is, steeds beschikbaar zal worden gesteld durf de het college niet keihard te garan deren, maar vooral burgemeester Schipper maakte duidelijk dat men er toch wel op mag rekenen omdat het behoud van de voor het Texelse land schap onmisbare en unieke boeten een zeer hoge prioriteit heeft. De eigenaars van de schapenboeten krij gen een exemplaar van de nota toe gestuurd. Gerard van der Kooi wees op een schapenboet aan de Wester- weg vlakbij de noodcamping, die hard aan restauratie toe is. Hij be schouwde dat als een mooie testca se en nodigde de Stichting Dorpsherstel uit daar aandacht aan te geven. De stichting Texelse Sportraad stopt met de uitgave van het blad „Texel Aktief". Komend weekend verschijnt de het laatste zomernummer en aan het eind van deze maand volgt nog een „special" over de Texelse kwart- triathlon. Dinsdag werd tijdens een onderhoud tussen vertegenwoordi gers van de Sportraad, de stichting Zomerrecreatiewerk en drukkerij Brü- gemann besloten alle lopende con tracten te ontbinden. De betrokken partijen willen niet zeggen welke re denen aan het besluit ten grondslag liggen. Volgens Sportraad-voorzitter Albert Hoven zijn „de partijen in goéde har monie uiteen gegaan". Afgesproken is geen verdere mededelingen over het hoe en waarom naar buiten te brengen. In het eerstkomende num mer van „Texel Aktief" zal de stop zetting worden aangekondigd, maar ook in dat bericht wordt geen verkla ring gegeven. Recreatieteam De contractontbinding heeft niet al leen betrekking op het drukken en verspreiden van „Texel Aktief", maar o.a. ook op sponsoring. In ruil voor de drukopdracht en inkomsten uit ad vertenties zou de drukkerij voor een fors bedrag per jaar het recreatie team van de Texelse Sportraad spon soren. Hoven licht toe dat er sprake is van meerdere, meerjarige contrac ten, die nu allemaal ontbonden zijn. Het uiteengaan heeft geen nadelige gevolgen voor het zomerrecreatie werk van dit seizoen, aldus de Sportraad-voorzitter. Toekomst Voor de nabije toekomst betekent het echter, dat het recreatiewerk een aanzienlijke inkomstenbron zal mis sen, indien er geen andere sponsor wordt aangetrokken. Hoven: „Dat be tekent dat het Sportraad-bestuur zal heroverwegen en herbezien wat de mogelijkheden en onmogelijkheden in de nabije toekomst zijn. Wat dat in houdt, daarop kan ik nu niet vooruit lopen. We zullen hierover een interne discussie moeten voeren in het dage lijks en algemeen bestuur." Beide besturen komen volgende week bijeen. Drukker Sjef Brügemann onthoudt zich van commentaar: voor toelich ting verwijst hij naar de uitgever, de Texelse Sportraad. Kort leven „Texel Actief" was slechts een kort leven beschoren. Het blad verscheen Enkele Texelse garagebedrijven zullen wellicht de benzinepomp moeten sluiten, omdat zij niet aan de voor schriften voldoen. Wethouder Dirk Terpstra kondigde dit aan in de dins dag gehouden raadsvergadering. Eén pomp is inmiddels al door sluiting getroffen: die van garage Reij aan de Bernhardlaan. Deze pomp werd al sinds 1985 bij de jaarlijkse keuringen niet in orde bevonden. In 1985 werd een landelijke regeling voor tankstations ingevoerd. Alle LPG-stations moesten aan deze eisen voldoen of verdwijnen. Dat was voor enkele Texelse bedrijven de aanleiding om de LPG-installatie uit de grond te laten halen. In 1988 werd een Besluit LPA tankstations Hinderwet in gesteld, waarbij er vanuit werd ge gaan dat aan de eerdere eisen was voldaan. „Dat was bij Reij echter niet het geval", volgens Koos van der Burgh van de gemeentelijke afdeling milieu. Keus In 1989 kreeg Reij een nieuwe hin derwetvergunning. Hij werd vorig jaar herhaaldelijk bezocht door ambtena ren van de afdeling milieu, die hem verzochten zijn, nog steeds niet aan de eisen voldoende installatie te laten voor het eerst in de zomer van 1990, na een roerige voorgeschiedenis. Het bestuur van de Sportraad en de di rectie van drukkerij/uitgeverij Lange- veld de Rooy kwamen in de voorafgaande winter niet tot over eenstemming over een nieuw con tract. Vervolgens betwistten Sportraad en LenR elkaar het eigen dom van de „Rekreatiekrant", het gratis blad dat (eerst als bijlage van de Texelse Courant, thans geïnte greerd in de TC3) in de zomer ver schijnt en onder de toeristen wordt verspreid. Beide partijen hielden voet bij stuk, met als gevolg dat er twee zomerkranten verschenen: „Texel Ak tief" en de „Rekreatiekrant". „Texel Aktief" is een uitgave van de stichting Texelse Sportraad, maar de zomeredities komen tot stand onder auspiciën van de intussen opgerichte stichting Zomerrecreatiewerk. De eindverantwoording blijft echter be rusten bij de Sportraad. Rondschrijven Kort voor het begin van het lopende zomerseizoen bleek uit een rond schrijven aan verenigingen, organisa ties en potentiële adverteerders, dat veranderingen op komst waren bij de „Texel Aktief"-krant. Gesteld werd dat het blad alleen nog in de zomer zou verschijnen, en buiten het sei zoen alleen nog als „special" bij spe ciale gelegenheden. Gevraagd om toelichting zei Sportraad-voorzitter Hoven dat dit bericht onbedoeld naar buiten was gebracht, maar wel gro tendeels klopte. Een evaluatie om streeks de verschijning van het laatste zomernummer zou de beslis sing brengen. Die evaluatie was dins dag en betekende dus het einde van „Texel Aktief". aanpassen. In februari van dit jaar stuurde de gemeente een aangete kende brief waarin de garagehouder voor de keus werd gesteld vóór 1 maart de voorschriften na te komen, of binnen veertien dagen door te ge ven dat hij met de verkoop van LPG en andere motorbrandstoffen zou stoppen. Toen daar geen maatregelen van Reij op volgden, verzegelde de gemeente de pompinstallatie. Hij mocht nog wel de voorraad die hij had opmaken. Voortouw Reij, die gisteren is gestart met grondwerkzaamheden om de leidin gen bloot te leggen, vindt dat de ge meente hem moet hebben. „Ik was de eerste die alle tanks liet doorme ten, met alle kosten van dien. Tien jaar neem ik het voortouw en nu pakken ze mij, terwijl anderen, bij wie het ook niet in orde is, niets wordt opgelegd." Hij zegt uit halsstarrigheid niet eerder maatrege len te hebben genomen. Maar nu wil hij toch bekijken wat er precies loos is met de tanks of de leidingen en wat ervoor nodig is om ze te verbe teren. „Als het net zo tfuur is als het uit de grond halen van het hele zaak je, dan weet ik het nog niet." Volgens de milieu-afdeling moet Reij vóór half november een beslissing nemen, anders vervalt zijn vergunning als pomphouder. Van der Burgh: „Alle maatregelen op dit gebied worden voor alle pomphouders op het eiland gelijk gehanteerd. Er zijn inderdaad nog een paar installaties niet in orde, met de eigenaars daarvan zijn we in onderhandeling." Alle elf bezwaarschriften die tegen de bouw van een complex van ze ventien seniorenwoningen zijn inge diend, zijn door b en w ongegrond verklaard. In een hoorzitting half juli werden de bezwaren mondeling toe gelicht ten overstaan van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Vier van de zes commissieleden konden zich vinden in de nieuwe opzet van het plan; de vertegenwoordigers van Groen Links en CDA verwierpen het plan om uit eenlopende redenen. B en w willen door het plaatsen van een hekje te gemoet komen aan het bezwaar dat bij het speelterrein mogelijk een ver- keersonveilige situatie ontstaat. Bang voor eventuele waardedaling van de omliggende woningen is het college niet. Gesteld wordt dat de eigenaars planschade kunnen claimen bij de ge meenteraad op grond van artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Erkend wordt dat woningbouw in principe in de Mars moet plaats vinden, maar omdat het bouwplan zich uitstekend leent voor deze loka- tie vinden b en w dat van dit uit gangspunt mag worden afgeweken. De Teso-veerdienst is gisterochtend een uur onderbroken. Als gevolg van een storing ging de brug van de af- meerfuik in Den Helder niet meer omhoog. Omdat het euvel niet direct kon worden verholpen, werd een technicus uit Den Helder te hulp ge roepen. Die arriveerde spoedig en wist de storing te verhelpen. De af vaarten van 6.35 uur en 7.05 uur vervielen; de veerverbinding kon om 7.35 uur worden hervat. De precieze oorzaak van de storing was gisteren nog niet achterhaald. Per 1 augustus is de heer Luitzen de Boer (37) bij de gemeente in dienst als hoofd van het bureau educatie, de afdeling onderwijs-„nieuwe stijl". De Boer is afkomstig uit Meppel, waar hij beleidsmedewerker was van de gemeentelijke afdeling welzijn, onderwijs en cultuur. Bij de gemeente Meppel was De Boer speciaal belast met onderwijsza ken en maakte hij o.a. de overdracht van de plaatselijke rijksschool van na bij mee. Naar aanleiding daarvan heeft hij een beleidsnota vervaardigd, een taak die hem ook bij de gemeen te Texel wacht. Desgevraagd zegt De Boer dat de beleidsmatige en personeels-aspecten van de functie hem aanspreken. „Het eiland trok me ook aan, maar dat is van onderge schikt belang. Het ging me om de job", aldus De Boer. Het bureau educatie is ondergebracht in de gemeentelijke afdeling welzijn. De Boer is tevens plaatsvervangend hoofd culturele zaken, dat eveneens onder „welzijn" valt. Het bureau edu catie is een uitgebreide voortzetting van de afdeling onderwijs. Bijna alle onderwijszaken zulfen bij het nieuwe bureau worden ondergebracht: basis onderwijs, speciaal onderwijs en het onderwijs voor volwassenen. Het voortgezet onderwijs, te weten de nieuwe gemeentelijke scholenge meenschap „De Hogeberg", is zoals reeds gemeld een aparte tak van dienst. Desgewenst kan het bureau educatie wel voor ondersteuning zor gen. "f: J OJ,T Theo Rey (rechts) hielp gistermiddag een handje bij het opgraven van leidingen van zijn

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1