„We! 3000 mensen kwamen naar die blanke vrouwen kijken" I Cursus over beroepen in gezondheidszorg „ZUSTER" ADA DIJT VERTELT OVER BEWOGEN LEVEN: 1 Emigrante vierde 50e verjaardag op Texel Reünie schoolklas van Ada Dijt j Cursus voor thuis ziekenverzorger! Scoutingleden vermaakten zich in Valkenswaard Orgelconcert Circus Harlekino weer op Texel Stokroos groeit tot recordhoogte Ringsteekwedst Cursus kalligraf voor ouderen PAGINA 6 TEXELSE COURANT DONDERDAG 15 AUGUSt „Op de motor ging ik alle missieposten af. Bij zware regenval raakte je soms vast in de modder en moest je te voet verder. Te rug bij de motor was het een kwestie van schoonmaken en zor gen dat je hem weer aan de praat kreeg. Gelukkig heb ik de technische knobbel van mijn vader geërfd; sleutelen, ketting om leggen en lekke banden repareren kon ik wel aan." Aan het woord is Ada Dijt, geboren op Texel en in 1950 geëmigreerd naar Australië. Het bleef niet bij die ene grote reis van Texel naar Mel bourne. Als „zuster Adriana" ging ze in de missie en verbleef o.a. twaalf jaar in de binnenlanden van Nieuw Guinea. Deze zomer is Ada Dijt even terug in Nederland; zaterdag vierde zij op haar geboorte-eiland haar vijftigste verjaardag. Rondgeleid door vroegere school vriendinnen heeft Ada inmiddels tal van bekende plekjes gezien. Het huis je aan de Wilhelminalaan (naast de ambulance-garage) bijvoorbeeld, waar ze haar Texelse jeugd doorbracht. „De huisjes zijn nog hetzelfde, maar de bomen zijn weg. Vroeger was de Wilhelminalaan nog een echte laan", zegt ze. Ook is ze bij de Jozefschool langsgeweest, waar ze les kreeg in de tijd dat meester Riteco er de scepter zwaaide. De Witte Burcht, waar destijds zuster Maris Stella kleuteronderwijs gaf, werd eveneens met een bezoek vereerd. „De mooie poort is helaas verdwenen, maar het pleintje herkende ik nog", vertelt Ada. Ze reserveerde het onderkomen meteen voor de viering van haar vijf tigste verjaardag, waarvoor een ieder die haar van vroeger kende via een oproep in de Texelse Courant werd uitgenodigd. Een klein aantal mensen reageerde spontaan en maakte er za terdag een gezellige bijeenkomst van. Enkele oud-klasgenoten vonden het weerzien zó leuk, dat ze aan het eind van deze maand een reünie willen houden van de toenmalige derde klas van de Sint Jozefschool. Ada Dijt is dan nog in Nederland. Laatste avond De derde klas was het laatste volledi ge Texelse schooljaar voor Ada. Na zes weken vierde klas vertrok het ge zin Dijt naar de andere kant van de aardbol. Uit het oog, maar niet uit het hart, zo blijkt nu. Gré Boogaard- Hin (Oosterend) en Nel Heijnen-Smit (Maasbracht) zijn twee schoolvrien dinnen die het contact levend hiel den, al liepen de briefwisselingen vaak via Ada's moeder. In de laatste dagen voor de emigratie in 1950 sliep Ada bij de familie Hin. Gré kan zich de laatste avond nog levendig voor de geest halen en herinnert zich dat ze het vertrek van haar vriendin netje heel erg vond. Mannen apart Ada zelf vond het allemaal wel span nend. Met vader (die buschauffeur en monteur bij Teso was), moeder en haar zusjes Ria, Hennie en Thea scheépte ze in voor een reis die zes weken zou duren. „Het was erg heet onderweg", weet ze nog. „Er waren ongeveer 1500 mensen aan boord, allemaal Nederlandse emigranten. Ze ker weten doe ik het niet, maar ik denk dat wij de enige Texelaars wa- Naar aanleiding van het weerzien met Ada Dijt hebben enkele oud klasgenoten het plan opgevat een reünie te houden. Het gaat om de derde klas van de Sint Jo zefschool, jaargang 1949/1950. De leerlingen van toen zijn nu vrijwel allemaal precies vijftig jaar. Van de 35 personen zijn er vermoedelijk 34 op te sporen. Alleen van Marrie van der Hoort is niets bekend. Voor informatie: Peter van der Gracht, tel. 16293, of Erna Groot-Boom, tel. 12517. De reünie wordt waarschijnlijk gehouden op zaterdag 31 augus tus. ren. Op het schip verbleven de man nen gescheiden van vrouwen en kinderen. Mijn vader zat aan het an dere eind van het schip, een hele af stand, zodat wij nogal eens 'weg' waren. Ik herinner me dat we in gro te slaapzalen leefden, met wel 200 mensen in één vertrek en stapelbed den van drie hoog. Veel te doen was er aan boord niet. De kinderen speel den in de gangen, regelmatig waren er kerkdiensten en de ouderen kregen Engelse les." IRAi I - Y r>«t 1>*.V j i -A 'V Ada Dijt in het wijdse Texelse landschap lin de achtergrond Oost). ,.De mensen helpen en zor gen dat ze het zelf verder aanpakken, dat is de grondgedachte van het missionaire werk." De bootreis werd betaald door de Australische regering, die de wer klustige Nederlanders goed kon ge bruiken om het land op te bouwen. Volgens Ada betrof het de laatste ge organiseerde emigranten-reis van het schip, de „Volendam". Meubels later In Australië werd het gezin opge wacht door oom Pieter Jan Dijt en Rein (of Piet, dat weet Ada niet meer) Spigt. Vader kon gelijk aan het werk in een garage. Het gezin werd voor een week of drie ondergebracht in een „Travellers Aid"-hostel, daarna verhuisden de nieuwkomers naar het plaatsje Colac, op ongeveer 200 km ten zuidwesten van Melbourne. Het meubilair arriveerde pas een half jaar later; mede wegens stakingen was het, verpakt in grote kisten, in Sidney blijven staan. „Wat ik heel vreemd vond", vertelt Ada, „was dat de radio Engels sprak.... Als kind begreep je dat niet." Na nog een verhuizing kwam het ge zin uiteindelijk terecht in de plaats Myrtleford, eveneens in de staat Vic toria waarvan Melbourne de hoofd stad is. Ada ging daar het onderwijs in. Terwijl ze een avondstudie volgde, gaf ze les aan de plaatselijke lagere school. Eén van haar twee (in Australië geboren) broertjes zat bij haar in de klas. Klooster Op haar negentiende zette Ada de stap die haar verdere leven zou beïn vloeden: ze ging naar het klooster. „Eerst voor zes weken. Ik dacht: ik probeer het maar eens, misschien verdwijnt het gevoel dat ik dit moet doen dan wel. Maar het tegendeel was het geval. Het kloosterleven hoefde van mij niet zo, hoor. Ik wilde de missie in." Ze trad toe tot de orde van de zusters der Franciscan Missionairies of Mary (FMM) en ver bleef en studeerde 2Vi jaar in een klooster bij Sidney. Na een jaar les op een schooi in Sidney te hebben ge geven, mocht ze de missie in. Dat was in 1965. Ada Dijt werd uitgezonden naar Nieuw Guinea (het deel dat eerst van Duitsland was), waar ze totaal twaalf jaar zou blijven en er de onafhanke lijkheid meemaakte. In de binnenlan den, aan de rivier Sepik, moest in een enkele jaren ervoor opgerichte missiepost een schooltje en medi sche kliniek worden opgezet. De mis sionaris die er zat kreeg in één klap gezelschap van vijf Franciscaanse zusters, onder wie „zuster Adriana". Welkomstdans De blanke vrouwen vormden een be zienswaardigheid voor de plaatselijke bevolking. Ada vergeet de eerste dag nooit meer: „Wel drieduizend mensen kwamen naar ons kijken. De bewo ners van alle dorpen uit de wijde om trek bezorgden ons een welkom met dans en muziek. Zij waren blij dat wij hen kwamen helpen. Aan de kust waren al wel schooltjes en ziekenhui zen, maar in de bush nog nauwelijks. Door dat welkom beseften wij me teen dat we in een wereld waren be land, die zó veel anders was dan die thuis in Australië. Dat verschil viel in het begin best wel tegen, vooral ook omdat er geen enkel contact met de buitenwereld was. Daarnaast was voor de zusters alles nieuw; de orde had nog geen ervaring met het werk dat wij gingen doen. Gelukkig stond de bevolking open voor onze activi teiten." Eigenhandig Echt pionierswerk dus. Ada Dijt: „Dat schooltje hebben we eigenhandig ge maakt. Uit bomen maakten we de ta feltjes en de boeken voor de Engelse les schreven we zelf, met behulp van carbonpapier." De zusters verzorgden tevens de katechesatie-lessen, de priester had zijn tijd nodig voor het timmeren Van begin af aan was het de bedoe ling om het onderwijs op gang te brengen en te zorgen dat de bevol king het zelf kon overnemen. Dat luk te. De beste leerlingen werden verder opgeleid tot o.a. onderwijzer(es) en verpleegkundige. Als onderbreking van de periode in Nieuw Guinea verrichtte Ada Dijt een jaar ontwikkelingswerk op de Filipij- nen. Terug op Nieuw Guinea deed ze een schriftelijke cursus, waardoor ze leerlingen kon helpen onderwijzer(es) te worden. Op de motor ging ze mis sieposten af om les te geven. Vluchtelingenkampen Na twaalf jaar keerde ze terug naar Australië (Sidney). Voor een kerkelijke organisatie deed ze de coöii van het ontwikkelingswerk! oost Azië en op Nieuw Gu« Fiji's en andere eilanden n Oceaan. Het werk bestond i uitzoeken van projecten, hei van voorlichting hierover inj ervaringen overbrengen aan ontwikkelingswerkers, conle enzovoort. Af en toe nam Ai kijkje „in het veld", onder n vluchtelingenkampen in Viet Cambodja en Thailand. Nai ging Ada in Sidney universit denten opleiden voor ontwil werk. „De studenten vroegj de bisschop vond het goed, kon aan de gang. Het wasi zelfstandige baan, waarbij ij programma kon bepalen. Mi dit geval was de opzet de s zo ver te krijgen, dat ze het der draaiende houden." Dat punt werd na vijf jaar b Tijd voor Ada om zélf (weei studieboeken te duiken. Vori kwam ze naar Europa om ei sus ontwikkelingssamenwerl volgen. Liefst was ze naark gegaan, maar de studie in D zou twee jaar in beslag nem wijl ze bij de Paters van del Geest in de Ierse hoofdstad een 1-jarige opleiding kon vt van aspecten inzake de soo tieke en economische situal Derde Wereld werden daarin deld. „Interessant en belang deelt Ada Dijt, na de succei afronding van de studie. „Ui ten met de missieposten en blijkt dat het ontwikkelings* veranderen. We moeten m# van de bevolking déér, in pis onze eigen normen op hem passen. Een probleem is bijv dat jongeren wel een opleid ben gehad, maar dat er te werk is dat daar op aansluit naast is er de invloed van ti radio en zijn er groeiende pi met alcohol. Ook is er mééi werking nodig tussen de kei andere organisaties." Hoe de bereisde emigrante i dane kennis in praktijk zal nog onbekend. Momenteel i afwachting van de volgende dracht. „Geen idee wat of i schien wel in Amerika of Al in Amsterdam, in de rosse daar zitten ook zusters van de. Dat is ander werk, maai gangspunt is hetzelfde: onti van de mens. Dat is ook de dachte van het missionaire onze orde. De mensen helpt gen dat ze het zelf verder t Wij gaan weer verder, voord ons aan dingen hechten. Ik niet tegenop om telkens tei verhuizen. Je moet je thuis: waar je bent." Vrouwen die willen werken in de ge zondheidszorg (bijv. als gezins- of bejaardenhulp) en vrouwen die van plan zijn een opleiding voor deze sector te volgen, krijgen binnenkort de kans om zich op hun ideaal voor te bereiden. Maandag 9 september start de Open School Texel namelijk een speciale basiscursus verzorgen de beroepen (bij voldoende aanmel dingen). Doel is om vrouwen met beroepen in de verzorging kennis te laten maken en te komen tot de keuze van een beroep. De cursus zal hen daar theo retisch en praktisch op voorbereiden. Het cursusprogramma bevat de prak tijkvakken zorg-, omgangs-, gezondheids- en huishoudkunde, oriëntatie op het beroep en keuzebe geleiding, de vakken Nederlands, re kenen, studeren en informatica, en er is aandacht voor solliciteren. Om een zo goed mogelijk beeld van het toe komstige werk te geven, verzorgen gastdocenten enkele lessen, zijn er excursies en lopen de cursistes korte stages. De cursus duurt dertig weken van Voor als u zich uit en/of thuis wilt voelen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertstraat 19. 1795 A4 De Cocksdorp, telefoon 02220-16547. gemiddeld vier dagdelen per week. Daarnaast zal ook enige tijd aan huis werk moeten worden besteed. Het cursusgeld bedraagt f 60,- en als bij drage in lesmateriaal en excursies wordt nog eens f 40,- verlangd. Bij voldoende belangstelling kan voor kinderopvang worden gezorgd, tegen een vergoeding van f2,50 per kind per week. Plaats van handeling is dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Voor méér informatie: Mijkje Uitten- bogaard (tel. 142031 of Siem Zijm (tel. 11741). ledereen komt wel eens met een zie ke in aanraking. Steeds vaker wor den mensen thuis verpleegd. De tijd die iemand in een ziekenhuis blijft, wordt steeds korter. Vandaar dat op Texel een cursus wordt gegeven over het thuis verzorgen van zieken. ledereen kan te maken krijgen met de ziekte van een kind, verzorging van iemand die langdurig ziek is of thuis wil sterven. Wie meer wil we ten over hoe deze patiënten moeten worden verzorgd kan meedoen aan een cursus die uitgaat van de kruis vereniging Kop van Noordholland af deling Texel. De opleiding bestaat uit vier bijeen komsten die worden verzorgd door wijkverpleegkundige Marja van Etten en wijkziekenverzorgster Petra Zuidewind. De eerste cursusdag is op vrijdag 20 september van 9.30 tot 11.30 uur in het Groene Kruis gebouw aan de Witte Kruislaan 19 in Den Burg. De volgende onderwerpen komen aan bod: verzorging van een zieke in bed, tiltechnieken, hulpmiddelen en bete kenis van ziek zijn. Het eerste deel van de bijeenkomst wordt aan theorie besteed, in het tweede deel kan de opgedane kennis in de praktijk worden gebracht. Voorwaarde voor deelname is dat be langstellenden lid zijn of willen wor den van de kruisvereniging. Wie mee wil doen kan zich telefonisch opge ven (vóór 30 augustus) tussen 16.30 en 17.30 uur op telefoonnummer 13241. Dit nummer kan ook worden gebeld voor nadere inlichtingen. Veertig leden van Scouting Texel, tussen de 11 en 18 jaar, hebben zich tien dagen lang uitstekend vermaakt tijdens een kamp in de omgeving van Valkenswaard. De leden waren ingedeeld in drie groepen, die op verschillende terrei nen in de buurt van de stad hun kamp opsloegen. Eten werd gekookt op houtvuren. Er werd regelmatig een beroep gedaan op de padvinder- vaardigheden van de deelnemers. Het programma bestond onder ande re uit het bezoeken van musea en de Efteling en een hike (een meerdaagse looptocht. Tussendoor werd, in sa menwerking met Scouting Valkenswa ard, een spel gedaan. Het kamp werd afgesloten met een groot gezamenlijk kampvuur. Van het evenement zijn dia-opnamen gemaakt, die op een nog nader be kend te maken tijdstip zullen worden vertoond. Mark Heerink (25 jaar) geeft dinsdag om 20.15 uur een orgelconcert in de R.K. kerk van Den Burg. Dit zomer avondconcert is gratis toegankelijk. Bij de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de on kosten. Mark Heerink studeert aan het Swee- linck Conservatorium van Amster- Vanaf woensdag 21 augustus is het circus Harlekino weer op de Nikadel in De Koog. Tot en met 26 augustus worden tweemaal daags (om 14.00 en 20.00 uur) twee uur durende voorstellingen gegeven. Op 27 augustus is alleen een voorstelling om 14.00 uur. Circus Harlekino komt voor de derde keer naar Texel. Vorige jaren was het programma met name bedoeld voor een jeugdig publiek. Voor het eerst is dit jaar de show voor jong en oud, met een keur aan internationale ar tiesten. Er valt te genieten van leeu wen, een fakir-act, paarden, ezels, acrobaten, een western-act, clowne rie, een hondenrevue en nog veel meer. Kaartjes kosten voor kinderen, resp. volwassenen 710,-/712,50 (2e rang), 712,50/715,- (1e rang), 715,-/717,50 (loge). Telefonisch reserveren kan via 06-52957950. Er kunnen ook kaar ten worden gehaald aan de kassa, die een uur voor aanvang van de voorstelling is geopend. dam. Hij heeft gekozen voor de richting orgel- en kerkmuziek. In het voorjaar haalde hij het diploma Doce rend Musicus. Hij is nu bezig aan de studie voor uitvoerend musicus. In 1990 haalde Heerink de eerste prijs op het orgelconcours te Leiden in de categorie Renaissance, Barok en Rococo. Het programma: 1. Sortie en sol majeur van C. Franck. 2. Prière op.20 van C. Franck. 3. Boléro de concert op.166 van L. J. A. Lefébure-Wely. 4. Pari intervallo (Anlasslich des To- des von M.K.) van Arvo Part. 5. uit: Tierkreis van K. Stockhausen: Fische; Krebs; Wassermann en Zwillinge. 6. uit: 24 Pieces en style libre van L. Vierne: Prélude; Pastorale; Berceuse, Carillon. Een stokroos in de achtertuin van Maarten en Betty Heerschap uit Oosterend heeft een recordhoogte van 4,35 meter bereikt. „Maar is nog steeds niet uitgegroeid", aldus de vrouw des huizes, die zelf „maar" een lengte heeft van 7,75 meter. Om te voorkomen dat de sier lijke stam afbreekt, heeft zij er ter ondersteuning een hengel naastge- zet. IFoto Dirk Kuiter) Op de Brink in De Koog wc avond de laatste ringsteek* gehouden voor het Texels la schap. De organisatie is in I van De Koog Promotion. De prijs die wordt uitgeloofd is schoonste geheel. Het begi-' 19.00 uur. Omwonenden tf gasten worden verzocht he! cours tijdig autovrij te make Afgelopen donderdag is gesi De Cocksdorp, onder zeer g blieke belangstelling. De eer ging naar Wil Zijm met zijn Johanna. Tweede werden Di Nelie Smit. Derde waren Jd der Zwaag en Nicole Kalk. f prijs voor „miss-ring" wasv Marie Reiding. Woensdag wordt het kamp' om de Jan Agter bokaal af? Den Burg op de Groeneplac nog verschillende deelneme' kans maken op een eerste P dus dat beloofd een spannf eindstrijd. Kalligrafie, de kunst van h<; schrijven", was heel vroeg» lijks werk voor monniken. 1 woordig is deze schrijfkunf hobby voor velen. De Stief zijn Ouderen Texel organise mende maanden een cursis kalligrafie. Tijdens de lessen, die bij d deelname starten op 13 sef leert de cursist fraaie letten met een zogenaamde beitel zijn veel soorten en typen' waarbij de gotische het mS spreken. De lessen, die and duren, beginnen om 10.00' Buureton" in Den Burg. voor beginners omvat twa» Opgave voor 1 september leider Henk Snijders, tel.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6