r-,Groen YrnrL-Texels mhet harL> VDA wil in Koninghal de adruk op cultuur leggen „De mensen moeten vaker achter diek gaan kieken" BRISTOL NU ÓÓK IN DEN HELDER. voko en De Mareis naar andere zalen? Havenfeest De Cocksdorp grote trekpleister O, Lindeboom DEN HELDER S.r»:r™,nror,.T,a.™o!Mo,,!«6 J ^^r mmlmmmmasmrnwstwrm Sportseizoen weer van start Schade in landbouw door aanhoudende droogte Nieuw cursus-seizoen voor Open School ïh- Veel activiteiten tijdens zwemvierdaagse Hissen dijk en duinenrij Wie reed wie aan? Bristolprijs 20- Openingsprijs ^flan/safor Sil Boon trekt veel bekijks els hij een maaltje scharretjes In het rookvat laat Marsdiepstraat 449. Tel. 02230 - 28583. Vrijdag koopavond. Aanbieding óók geldig in filialen Alkmaar en Hoorn. (ïie ook onze advertentie op de achterpagina met nog meer spetterende openingsaanbiedingen) Basketbalvereniging Mareis vraagt zich af hoe ze de mensen naar De Koog krijgen schieten is de Ferrever eigenlijk te klein, bovendien wordt ook wel in de schuur van Scholleboe geoefend. Ju do tenslotte, is volgens de fractie niet zaalgebonden. Vriendenprijs Hoewel de financiën voor aanpassing van de De Koninghal niet in detail kunnen worden aangegeven, zou vol gens de PvdA kunnen worden uitge gaan van het bedrag dat nodig is voor het geluiddichtmaken van De Lindeboom. De Texelse architecten zouden kunnen meewerken door het maken van een creatief ontwerp, te gen een vriendenprijs, met een mini mum aan voorzieningen om de zaal aantrekkelijk en geschikt te maken. De kapitaalslasten gaan in verband met de eenmalige investering wat omhoog, leveren geen verrassingen of tegenvallers op, omdat de vaste lasten bekend zijn. Tegen het feit dat 100 avonden bezetting de helft min der is dan wat de sport nu oplevert, zet de PvdA extra inkomsten overdag (danstrainingen uit de Ferreverl. De Ferrever levert volgens de nota een last van f70.000,- op jaarbasis op. Lees verder pagina 3 voerig te bezichtigen. Pal naast „De Vrienschap" hield de KNRM- reddingboot „open huis". De „Sieg fried", met daarop een aantal echte zeebonken, bleek een grote pu bliekstrekker. Het kleine schip kon nauwelijks plaats bieden aan de vele bezoekers. Terug op het strand sloe gen de aanstekelijke klanken van blu esduo „Hewy en Lewy" goed aan. 's Avonds deed de Texelse formatie „The Buzz" daar nog een schepje bovenop. Vervolg? „Een dergelijke opkomst had ik in m'n stoutste dromen niet verwacht", erkende Sil, die niet uitsloot dat het havenfeest volgend jaar een vervolg zal krijgen. Vriendin en compagnon Janka kon dat beamen: „Misschien blijft, nadat de opbrengst is verdeeld onder de medewerkers, nog wat geld over. Dat kunnen we goed gebruiken voor de bouw van de strekdam." Het „haventje" zal in de toekomst, zo hoopt Boon, wellicht wat meer vaar tuigen naar De Cocksdorp trekken. „Vroeger was het hier tenslotte ook een komen en gaan van schepen. De mensen moeten eens wat meer ach ter diek gaan kieken" Bruin leder ballerina. Maten 36-42 Normaal 29.95 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10606 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 Attenties, abonnementen, etc. Id& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Postgiro 652 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 -f J 9 J m Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 In een legertent voerde dorpsveteraan Arie Boon(71) ten overstaan van vele belangstellenden het hoogste woord. Hij gaf tekst en uitleg bij de geëxpo seerde historische foto's. Bij een af beelding van een aantal kokkelvissers verklaarde hij dat dit tot de dertiger jaren voor vele Cocksdorpers het be langrijkste middel van bestaan was. „De mensen leefden hier aan het voeteneind. Enige alternatief was werken bij de boer", aldus Boon. De plaat van een overstroomd land schap toonde de gevolgen van de dijkdoorbraak van polder „De Volhar ding'. Halverwege de twintiger jaren stroomde dit poldertje ten noorden van de Cocksdorp onder, om nooit meer te worden drooggelegd. Een oude foto bewijst dat Texel al eerder een bootdienst onderhield met Vlie land. M. Boon Mzn. voer in 1930 al naar de overkant. Zeebenen Na nog tal van andere historische, maar ook eigentijdse plaatjes te heb ben gezien namen we een kijkje op het schip „De Vriendschap", dat aan het eind van de steiger ligt afge meerd. Tijdens een wandeling over de provisorische steiger, die vervaar lijk heen en weer werd geschud door windvlagen, bleken zeebenen niet overbodig. Het weerhield weinigen er echter van de toeristische boot uit- door Klaas Bonne Ooit kwam bij jou slechts de elite. Over 't glimmende parket. Je was voornaam, dus werd gemeden, Door de jongens met de pet Jij zag langs je fraaie gevel. Hele generaties gaan. Je zag alles om je heen verdwijnen Maar jij bleef daar parmantig staan Je trouwe buurman was de vismarkt Met zijn tralies van metaal Maar dat was slechts de dragonder Naast de grote admiraal Met de eeuwenoude bomen Vormde jij ooit één geheel Maar de tijden zijn veranderd Je werd een bron van gekrakeel Je kreeg vaak nieuwe eigenaren Meestal met een nieuw beleid Maar toch bleef je door de jaren Een aangekleede deftigheid Ik zie je vaak eens in de krant staan Met je zestig soorten bier Maar je voordeur blijft gesloten Voor het cultureel vertier Je staat nog altijd mooi te wezen Aan 't gerenoveerde plein Maar schep een plekkie voor de maestro De troubadour en harlekein. Op de kruising van de Zwinweg en de Oosterweg vond zater dag een aanrijding plaats, maar de twee be trokkenen verschillen van mening over de juiste toedracht. Beiden re den achter elkaar over de Oosterweg. De voorste, een 38-jarige man uit Eindhoven, ontdekte dat hij verkeerd was gereden en sloeg de Zwinweg in om te keren. De 44-jarige Cocksdor- per achter hem was echter ook af geslagen, op weg naar huis. Volgens de Eindhovenaar reed de Texelaar te gen hem aan nadat hij was gestopt, maar de Cocksdorper zegt dat de toerist achteruit kwam en dat hij hem niet meer kon ontwijken. De wagens liepen deuken en lakschade op. Geen uitkomst fEXELSE COURANT waar nog ruimte over is. „Misschien dat niet alles kan verschuiven, maar een flink deel zeker." In de De Koninghal zouden semi- permanente voorzieningen moeten worden aangebracht: verbetering van de toegang (verlichting), eventueel verandering van de entree, meer gar deroberuimte, sfeerbepalende aankle ding van de zaal, schouwburgachtige zitruimte, een horecavergunning, in richting van een „natte hoek" (mo gelijk onder het balkon), aanpassing van de toiletten, een permanente geluids- en lichtinstallatie en opslag ruimte. Ontruiming Ferrever Tevens wordt voorgesteld De Ferrever vrij te maken, ondanks het feit dat in 1989 ontruiming ook al aan de orde is gesteld en als onmogelijk werd ge zien. Volgens de partij biedt de sport zaal van de RSG ook hier nieuwe mogelijkheden, zodat een heroverwe ging op zijn plaats is. Activiteiten als jazzgymnastiek, ballet en volksdan sen passen uitstekend in de nieuwe opzet van de De Koninghal. Met het verdwijnen van de balsporten kunnen de spiegels daar probleemloos wor den opgehangen. Voor handboog- ipen-Baijs: ..Oppassen dat de sport j dupe wordt." kl wethouder Tine Krijnen-Baijs lening is dat je het offer van ort niet te groot kunt maken, rij wel dat er beslist aardige ;ien aan het voorstel zitten. Itbalvereniging de Mareis houdt irt vast. „De weg van De Koog )en Burg is altijd korter dan de au Den Burg naar De Koog." ouwen van een nieuwe wburgzaal (kosten naar schat- ,5 miljoen), acht de PvdA finan- niet haalbaar. Dat zou alleen n als de kosten door anderen sen, bedrijfsleven, verenigingen) in gedragen. herovering" van de Lindeboom voor de Texelaars volgens de vooral gevoelsmatig van be- ivordt niet als reële mogelijk- Seschouwd. De juridische dure die de Recreatiestichting aan het voeren is, vergt teveel Als we daar onze hoop op jen, ligt straks het hele vereni- leven op zijn rug." tdien is volgens de notitie het 'I van de Lindeboom vrij beperkt de zaal zélf al helemaal niet ettelijk. Wat de Lindeboom-zaal maakt zijn de voorzieningen er ien: de Schoutenzaal, de bar en ogelijkheid tot dansen, aldus de Ook is een bedrag van rond de Het uiterste puntje van Texel stond zaterdag in het middelpunt van de belangstelling. Reden daarvoor was het Havenfeest op het strand bij De Cocksdorp. Ter gelegenheid van de toekomstige aanleg van een negentig meter lange dam was door de exploitan ten van rederij „De Vriends chap" een strandevenement georgani seerd ter vermaak van zowel Texelaars als toeristen. Een opzet waarin ze getuige de animo goed waren geslaagd. Geholpen door vrienden en kennissen hadden Sil Boon, Janka van der Brink en Hannes van Angeren bij de steiger van hun toeristische bootdienst op Vlieland het strand tijdelijk veranderd in een soort braderie. Hoewel het re genachtige weer zaterdagmorgen aanvankelijk roet in het eten dreigde te gooien klaarde het weer onder in vloed van een krachtige zeewind in de loop van de dag op. „Gelukkig, want er is voldoende te zien", aldus een opgeluchte Sil Boon, terwijl hij nog een maaltje scharretjes in het rookvat liet zakken. Intussen zorgde de wind ervoor dat de rookwalm van verbrand eikenhout zich snel over het strand verspreidde. Gerookte vis bleek echter niet de enige trekpleister op het strand. Door het mulle zand schuifelden mensen op hun gemak langs de overige bezienswaardighe den. Voeteneind tuele zaal ongeveer 100 avonden per jaar beschikbaar te zijn. Stappeland De twee sportverenigingen die in de De Koninghal actief zijn, Tevoko en de Mareis, zouden dus elders een heenkomen moeten zoeken. Bijvoor beeld in de sportzaal van de Rijks scholengemeenschap, waar de gemeente sinds 1 augustus het bestuur over voert, of in het nieuw te bouwen tennis- en squashcentrum in het Stappeland in De Koog, oppert de PvdA. Het daggebruik van De Koninghal door het LBO kan worden opgevan gen op de drie velden in de sporthal, De regeling dat elke sportvereniging bereid moet zijn eens in de zoveel tijd een avond af te staan, biedt ook geen uitkomst. „Het zou van een be tere instelling getuigen, aangezien we tenslotte ook een sporthal hebben, een omgekeerd beleid na te streven. De nadruk leggen op cultuuren de resturen zonodig voor de sport be schikbaar stellen." Volgens de on langs door betrokken verenigingen opgerichte werkgroep dient een even- ..Torvald de Treurwilg" bewees volgens de wethouder dat verenigingen zen goed m staat zijn van De Koninghal iets te maken. urgemeester De Koninghal verbouwen tot een aanvaardbaar reel centrum, de sportende gebruikers in andere zalen laten jn en De Ferrever ontruimen en verkopen. Met dit voorstel e PvdA-fractie het schouwburgprobleem in Den Burg oplos- Volgens de samenstellers van de notitie, Gré-Zegers Zijm en rd van der Kooi, een plan dat in alle opzichten financieel aar is. Afstoting van De Ferrever levert op jaarbasis een jring van f60.000,- op. vier ton vereist (aanpassingen om de geluidsoverlast te beperken) om de zaal bruikbaar voor èlle evenementen te maken. Aanpassing van de De Koninghal tot cultureel centrum wordt als enige goede mogelijkheid beschouwd. Vol gens de nota heeft de gemeentelijke afdeling culturele zaken tot nu toe de indruk gewekt dat de De Koninghal v allereerst een sporthal moet blijven. „Ons heeft het tenminste verbaasd dat alle avonden alweer aan de sport zijn toebedeeld." De partij stelt niets tegen sport te hebben, integendeel, maar de wijze waarop de De Koning hal vrijwel helemaal wordt opgeëist voor de sport, gaat de PvdA te ver.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1