iderwijs voor volwassenen ijft in behoefte voorzien en School begint nieuw cursus-seizoen linghal Brandweer blust brandend stro Peil Egoïsme Fietser onderuit na openen portier Brokkenpiloot heeft glaasje teveel op "Zijn dat ook MENSEN ZOALS WIJ?" Reageer: iedere dag G 20 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 rste week van september et cursus-seizoen van Open lexel weer. In d'Ouwe Ulo n de cursussen „Nederlands jerstaligen" (instroomgroep. [S en half gevorderden), chool voor ouderen" en de ,ep" van start. De cursus jentraining" start zo spoedig en in november begint t vergaderen". Opgave en in- in: Mieke Rietveld, tel. Mijkje Uittenbogaard. tel. Siem Zijm, tel. 11741 of op tel. 10233. idse les voor buitenlanders al jaren in een behoefte, s komend seizoen de zg. „in- !Ursus". Deze is gericht 'op die de Nederlandse taal on- de machtig zijn en daarom I in andere Open School se kunnen meedraaien. De in- ;ursus is als het ware een de duur is afhankelijk van po waarin de cursist(e) zich eigen maakt. De deelnemers „bijgewerkt" tot ze in een rs- of halfgevorderden groep worden geplaatst, lietveld verzorgt de lessen tenlanders. „Een heel geme- iroep", vertelt zij. „Van laag g geschoold en afkomstig uit sel onbekende landen. De >lt vijftien tot twintig verschil- atiönaliteiten en er springt ivolkingsgroep uit. In de grote wordt les gegeven aan bij- ild Turken of Tamils afzonder- sr hier op Texel zit alles bij Wede daardoor ontstaan geen Het is een hechte groep, die neenschappelijks hebben en.... it móeten ze Nederlands als gebruiken." Contacten de docente ontstaan soms nderlinge contacten en helpen ussen de buitenlanders, van meesten op het eiland blijven Je asylzoekers trekken weer weg), integreren in de samenleving. Afgelopen jaar uit Open School o.a. avonden t met vrouwenverenigingen onderwerp „buitenlandse n op Texel", wat door alle be en als heel leerzaam werd er- n de cursussen is het leren i en spreken van de Neder- laal in situaties die de cursist agelijks leven tegenkomt. Het ima bestaat o.a. uit leren i en spreken, eenvoudige lezen en schrijven, uitbreiding woordenschat en kennis op- in de Nederlandse samenle- a. komen de volgende aan bod: boodschappen ostkantoor en bank, huisarts anhuis, school en bibliotheek, ndse omgangsvormen en cursisten zal eerst een per- gesprek plaatsvinden, zodat rden bepaald in welke groep it best kan beginnen. Programma igroep voor anderstaligen. den. dinsdag- en donderdagochtend >0 uur. september ids voor anderstaligen, beginners. voor: buitenlandse volwassenen, die rlandse taal niet of niet goed verstaan ERVOLG VAN PAGINA 1 Cursustijden: maandagmorgen vanaf 9.00 uur en donderdagavond vanaf 19.30 uur Start: 2 september. Nederlands voor anderstaligen, halfgevor derden. Bestemd voor buitenlandse volwassenen die de Nederlandse taal redelijk verstaan en spreken. Cursustijden: maandagavond vanaf 19.30 uur Start 2 september. Geheugen Een groot succes het afgelopen sei zoen was de cursus geheugentrai ning. Alle drie groepen waren volgeboekt. Ditmaal staat de cursus ook voor jongere Texelaars open. Vol gens de leiding kan de lesstof bij voorbeeld van nut zijn voor mensen die na jarenlange stilstand van plan zijn weer een studie te beginnen. Siem Zijm: „Je leert niet alleen trucs om dingen beter te onthouden, maar ook bevat de cursus informatie over de werking van het geheugen en de mentie. Veel mensen blijken angst te hebben om dement te worden, zodra ze zich wat minder herinneren. Vaak is die angst echter ongegrond." Duur van de cursus is tien weken, de begindatum is zo spoedig mogelijk, te bepalen in overleg met de deelne mers. Deelnamekosten bedragen 25,-. Ouderen De cursus Open School voor ouderen is bestemd voor mensen van 55 jaar en ouder. Gewerkt wordt aan de hand van onderwerpen die door de groep worden uitgekozen. Zo werd vorig jaar gewerkt aan de hand van het thema „kunst". De cursus duurt tweemaal twintig weken, opgave per periode is mogelijk. Start is maan dagmiddag 2 september, aanvang 14.00 uur. Per twintig weken betaalt men 40,-. Taalgroep De taalgroep, die donderdag 5 sep tember (aanvang 19.45 uur) onder leiding van Mijkje Uittenbogaard van start gaat, is bedoeld voor mensen die hun Nederlands willen verbeteren. Omdat in een kleine groep wordt ge werkt, kan goed rekening worden ge houden met de wensen van de afzonderlijke deelnemers. Op diverse manieren komen lezen, schrijven en spreken/luisteren aan bod. De deelne mers krijgen vooral veel praktische oefeningen voorgeschoteld, zoals het invullen van formulieren. De kosten bedragen ƒ60,-, de duur is veertig weken. Vergaderen Op woensdag 13 november begint de cursus „thuis in vergaderen", die be doeld is om de deelnemers enkele vaardigheden te leren waardoor ze met meer zelfvertrouwen kunnen Gistermiddag rukte de brandweer uit voor het blussen van brandend stro op een stuk land aan de Akenbuurts- weg, schuin tegenover manege Aken- burg. De in de buurt wonende eigenaar verklaarde dat het vuur ver moedelijk door onbekenden is aan gestoken; hijzelf vond de omstandigheden ongunstig. De brandweer had de vlammen snel ge doofd. De schade bleef beperkt tot enkele zwartgeblakerde vierkante me ters. de opbrengst ƒ11.000,- be- Daarnaast komt het uk van de Ferrever vrij voor op een eersteklas lokatie, i een aardig bedrag zalopleve- 'dus de samenstellers. Meedenkers wethouder Tine Krijnen-Baijs meedenkers over het 'burgprobleem welkom. „Maar be notitie alleen nog maar 3 kunnen bekijken, uitspraken van mij op dit moment nog wachten. Ook de afdeling cul- jaken moet zich er nog over door de PvdA gestelde op- 9 „niet de hoop te vestigen op idische oplossing van het Lin- Sonflict, omdat straks het he- nigingsleven op zijn rug ligt", 'ethouder het absoluut on- iHet hele sociaal-culturele le- 1 niet op zijn rug als er twee l'ngen niet kunnen optreden. Z|et wat er nu te doen is in de De Koninghal en in de bui- len, is dat een te simpele •Hing van zaken. Er gebeurt noeg hier." 'er van de sport mag niet te deelnemen aan vergaderingen. De cursus duurt twintig weken, de kosten bedragen ƒ40,-. De belangstelling voor deze cursus is groot. Niet zo vreemd, vinden de do centen. Zij merken op dat er de laat ste jaren een tendens is naar meer praktische dan algemene scholing. Cursussen met aandacht voor bijv. computergebruik en notuleren zijn erg in trek. „Veel mensen willen de ar beidsmarkt op, vandaar dat er veel animo is voor cursussen die je met een certificaat kunt afsluiten." Voorwaarden Duidelijk is in elk geval dat het cursus-aanbod van Open School in een behoefte voorziet. Het aantal Texelaars dat jaarlijks deelneemt blijft op ongeveer hetzelfde peil, terwijl het aantal buitenlanders nog groeit. Het aantal cursisten zou nog hoger kun nen zijn, als het rijk minder strenge voorwaarden aan deelname zou ver binden. Nu komen alleen mensen in aanmerking, die hoogstens twee jaar voortgezet onderwijs hebben genoten (dit geldt niet voor de anderstaligen). „Jammer", aldus de docenten. „Want zo blijft er toch een categorie over die tussen wal en schip valt. Niet iedereen wil en kan de avondmavo doen." groot worden, vindt de wethouder. „Er was nu al een bijzonder sociale medewerking. Ondanks het heen en weer schuiven, sommige verenigin gen naar de Beatrixzaal, andere weer naar de Ferrever, is er niet gemop perd. We moeten echt proberen de sport niet de dupe te laten worden." Aanpassing van de zaal vindt zij ze ker de moeite waard. Je kunt de zaal wat vriendelijker aankleden. Sommige verenigingen zijn daar zelf al heel creatief in geweest. Bij „Torvald de Treurwilg" van de Muziek- en Dans school was dat bijvoorbeeld fan tastisch gedaan." Volgens Jacqueline Wilner van bas ketbalvereniging Mareis is De Koning hal in Den Burg de enige geschikte zaal om basketbal in te spelen. „In de sportzaal van de RSG ben ik nog nooit geweest, dus daar durf ik niets over te zeggen. Maar we hebben de afgelopen jaren het éen en ander op gebouwd. We zijn bang dat een eventuele verhuizing naar De Koog ons leden kost. Hoe krijg je de men sen er naar toe? Om nog maar te zwijgen van het publiek dat nu naar De Koninghal komt om de wedstrij den te volgen. Er moet natuurlijk een oplossing komen voor de toneelvere nigingen, maar als wij naar De Koog moeten, waar nog niet eens zeker is of het centrum wel van de grond komt, zijn we daar echt niet blij mee." Dinsdagavond 6 augustus j.l. heb ik, en velen met mij, genoten van het zomeravondconcert in de Hervormde kerk te Den Hoorn. Dit concert werd gegeven door „The Waytes" uit En geland. In uw krant van 8 augustus j.l. was positief en goed verslag op genomen van dit concert; hetgeen een goede reclame is voor de Raad van het Zomerwerk van de Texelse kerken die deze concerten organi seert. Echter in uw verslag stonden een paar storende fouten als: -„De groep bestaat uit vier personen, de heer Smith en drie meisjes". Dit is niet juist, want de groep bestond uit de heer en mevrouw Smith en twee meisjes. Ik denk dat mevrouw Smith dit maar als een compliment moet opvaten. (De heer en mevrouw Smith zijn afgebeeld op de foto die in uw krant stond afgedrukt). -„De groep was vier maal eerder in Nederland waarvan éénmaal op Texel". Dit is eveneens niet juist. In zijn inleiding deelde de heer Smith mede dat zij reeds twaalf maal in Ne derland waren geweest, waarvan ze ven keer op Texel. Voorts maakt u in uw artikel gewag van het feit dat het muzikale peil „niet altijd even hoog" was. Ik kan dit wel onderschrijven, maar het is wat genuanceerder als je daarbij in ogenschouw neemt dat deze oude In de Houtweg, die uitkomt op de Burgerhoutstraat in Den Burg is een invalidenuitrit gemaakt. Daar staan regelmatig auto's voor geparkeerd. Zo ook vandaag (16 aug). De (Texelse) bestuurster van amper 30 jaar kwam er net aan. Ik maakte haar erop at tent dat er zo geen invalidenwagen de afrit af kan. Haar enige reactie was: „Er is nergens anders plek". Ik opperde dat het parkeerterrein bij Ga rage Grisnigt doorgaans ruimte in overvloed heeft, maar dat was zo ver lopen! Alle invaliden zouden wensen dat nog te kunnen. Mevrouw Van Empel Den Burg instrumenten zéér moeilijk te bespe len zijn. Als je dit erbij betrekt dan kun je stellen dat het muzikale peil hoog was. Samenvattend ben ik van mening dat het „peil" van uw krant stijgt als de journalist zich voortaan beter op de hoogte stelt van de feiten. De heer J. H. Labordus, Bodegraven. Naschrift redactie: Het door u be doelde artikeltje was niet bedoeld als recensie of verslag, maar gaf een korte impressie van het (inderdaad aangename) concert en diende als bijschrift bij de foto. Daarbij hebben we ons niet alleen gebaseerd op eigen indrukken, maar ook op de toe lichting van de heer Smith, gegevens uit programmablad en informatiefol der. U heeft echter gelijk: sommige informatie was niet juist, wat op vrij eenvoudige wijze te voorkomen was geweest. Een 17-jarige fietser uit De Koog ging vrijdag tegen de avond onderuit na dat hij tegen een geopend portier was gebotst. De jongeman raakte niet gewond. De autobestuurder, een Duitse toerist, verklaarde tegenover de politie dat een passagier de deur een klein stukje had geopend. De wielrijder beweerde daarentegen dat het portier plotseling opensloeg, waardoor hij het niet meer kon ont wijken. Zowel het portier als de fiets werden licht beschadigd. Een 36-jarige Cocksdorper, die vrij dagnacht betrokken was bij een on geval, bleek bij controle tweeëneenhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben ge nuttigd. De man botste op de Hoofdweg met zijn auto op een voor hem uit rijden de bromfietser, eveneens afkomstig uit De Cocksdorp. Deze liep tijdens de valpartij die volgde slechts lichte verwondingen op. De brommer werd zwaar beschadigd, de schade aan de auto viel mee. Na 9 maanden bij m'n mama, zag ik in m'n agenda dat ik op 19-08-'91 om 21.08 uur een afspraak met m'n papa had. Saakje Janny Roepnaam: Petra Ik weeg 3500 gram Mijn papa en mama zijn: Piet en Bianca Kok De Ruyterstraat 86A, 1792 AM Oudeschild. Dak- en thuislozen Landelijk V.P.C. Antwoordnr. 9089 3500 ZA Utrecht Tel. (030) 33.15.49 Bedroefd delen wij u mede dat na een kort verblijf in het ziekenhuis is over leden onze broer, zwager en oom IJsbrand Johannes Witte op de leeftijd van 80 jaar. A. Witte-Witte C. Witte M. Witte-van Heerwaarde F. Witte neven en nichten Texel, 18 augustus 1991 Noordwester 14, 1791 HD Den Burg. De Eucharistieviering zal plaatsvinden op don derdag 22 augustus om 10.30 uur in de paro chiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren op woensdag 21 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in „St.Jan" en na de begrafenis in „De Witte Burcht". Tot ons verdriet moeten wij afscheid nemen van ons aller Ome IJs Joop en Leo Hannie en John Nel Jaap en Arja Henk en Nynke Corrie Giel en Thea Hans en Jet We zullen z'n humor moeten missen. De regenwulpen blijven overkomen maar je zult ze niet meer horen. Plotseling is van ons weggenomen onze goede vriend en buurman Hans B. W. Drost Je was heel bijzonder en juist dat zullen we blijven missen. Gerrit Wl Don Eckard Oost, 15 augustus 1991 Helaas heeft hij de eerste kleine zwanen dit jaar niet meer mogen horen overvliegen, we verliezen een markant vogelaar Hans Drost Bestuur en leden Vogelwerkgroep Texel 1931 1991 „Diamant" Op donderdag 29 augustus a.s. vieren wij P. Haker en C.A. Haker-Nobel samen met onze kinderen, Alie - Anne, Dick, Arie - Hennie, klein- en achterkleinkinderen ons 60-jarig huwelijksfeest. Receptie van 16.00 tot 17.30 uur in restaurant Theodorahoeve, Kogerstraat 26, Den Burg. Heemskerckstraat 74, 1792 AC Oudeschild Texel. Telefoon 02220-13634. Denkt u aan een cadeau, dan liever zo C3 t.b.v. Reuma Vereniging Texel. Ons 40-jarig huwelijk hopen we te vieren op zaterdag 7 september a.s. Ter gelegenheid hiervan geven wij een receptie van 16.30 tot 18.00 uur in hotel De Lindeboom, Groeneplaats 14, Den Burg. Leo van der Geest Duw van der Geest-Schraag en kinderen Boogerd 31, 1791 GW Den Burg. Henk van Vemde en Ria Vlaming gaan trouwen op woensdag 28 augustus 1991 Het ja-woord gaan we elkaar geven om 13.30 uur in het gemeentehuis te Heerde De kerkelijke inzegening vindt plaats om 14.30 uur in de Johannes kerk te Heerde De receptie is van 16.00 tot 17.30 uur in restaurant De Keet, Eperweg 55 te Heerde De receptie op Texel vindt plaats op 31 augustus 1991 van 20.00 tot 22.00 uur in de „Bijenkorf" te Oosterend. Ons toekomstig adres wordt: Beatrixweg 26, 8181 LE Heerde. Ron Boogaard en Carta Barhorst trouwen op vrijdag 30 augustus 1991 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. De kerkelijke inzegening van ons huwelijk vindt plaats om 14.45 uur in de R.K. kerk te Den Burg. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in restaurant Theodorahoeve, Kogerstraat 26, Den Burg. Ons adres blijft: Meester Kraaistraat 2, 1791 VB Den Burg. Daar wij voorzien zijn van vele spullen, hebben wij liever iets om ons spaarvarken te vullen. Het verleden is voorbij, van de toekomst kunnen wij alleen dromen, maar vandaag ben jij gekomen, onze dochter Kim 18 augustus 1991 Jan Willem en Colinda Vlaming-Boon Stuifweg 18, 1794 HB Oosterend. ALAHM nfc ALS ELKE SECONDETELT Voor uw bezoek en vele post die ik ontvangen heb in het ziekenhuis wil ik u hartelijk danken. J. Moens-den Braven „Gollards" Heel klein, heel lief Nu al onze hartedief. Maikel Den Helder, 15 augustus 1991 Peter en Gea Smit Pontweg 77, 1791 LA Den Burg. Wilt u even opbellen voordat u langs komt? Ons telefoonnummer is 02220-12309. Wij rusten van 13.00 tot 16.00 uur. Hierbij wil ik iedereen bedanken voor de kaar ten, bloemen, fruit en andere attenties die ik mocht ontvangen tijdens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuiskomst J. vd. Star Schorrenweg 20 b Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Geervliet BV. hoortoestellen C. Oosterhof. Vakantie van 23 augustus t/m 9 septem ber. Boodschappen 02230- 18578. 7 september 1991 KTF 100 jaarl Te koop een Spartamet da mes, tel. 11233. Motorrijders opgelet!!! Zon dag 25 aug. 13.30 uur mo tortreffen. Waar: MAB crossterrein Berland Garcia Jeans nu in div. mo dekleuren, halfwijd- en anti- fitmodellen! v.a. 79,95! Blue Cadillac! „Orgelman" Peter Kaan is verhuisd naar „Brakestein" Skillepaadje 18, Oudeschild, Tel. 10306. Iedereen hartelijk bedankt. Het afscheid was grandioos Charles en Elly. Te koop Opel Record station car, 5 deurs, tel. 14148. APK gekeurd. Donovan, de perfecte anti- fit jeans! Nu ook in div. na jaarskleuren, v.a. 139,95 Blue Cadillac! Opruiming bij de Stoffen- boet. Diverse stoffen 25% korting. Een goede start voor het najaar, deze week 10% korting op alle cordu roy t/m 24 aug. Video defekt? Service Cen ter Texel 11777. Met spoed gezocht ervaren ruiter, die een aantal keer per week op zwarte merrie wil rijden. Bel 's avonds tel. 10065. Milliner Mode atelier voor kleding naar uw eigen idea Burgwal 29. Te koop: 1 Atag inbouw aardgas comfort, bruin, i.pr.st. f40,—. Tel. 19272. Schotels vanaf ƒ798,—. Ser vice Center Texel, 11777. Te koop een Spartamet da mes, tel. 11233. 7 septemer 1991 KTF 100 jaar! Geervliet BV. hoortoestellen C Oosterhof. Vakantie van 23 augustus t/m 9 septem ber. Boodschappen 02230- 18578. Jonge vrouw zoekt woon ruimte tot maart. Liefst klein zomerhuisja Alle reac ties zijn welkom. Br. a nr. 1384 aan Bur. Tex.Crt. Fred Mosk en Dinka Hummel zijn verhuisd van De Ruy terstraat 54 naar Schoorwal 27, 1791 HN Den Burg, tel. 15750. Te koop een ledikantje 75,—, P. de Boer. Tel. 14717. TV defekt? Service Center Texel, 11777. Lord jeans, model Macho, heuphoogte met rechte pijp la 501! 75! Stap 'ns binnen bij Blue Cadillac! Wil je lx in de week nog eens wat anders dan school werk en geld verdienen, lek ker buiten? Kom dan zaterdags bij ons helpen met de bollen. Er is werk t/m ok tober. Nico Bakker/Marijke Palm. Tel. 12154. Verhuisd van Starkenburgh 76 naar Gollards k. 29 mw. M. Huysman-Boon. T.k.a. Suzuki ER brommer vr. pr: 450,-. Tel. 17804 na 17.30 uur. Te koop: Oude dames- en herenfiets, samen ƒ100,—. Tel. 11757. Nieuwe KTV? Service Cen ter Texel, 11777. Te koop: Tienerbureau en kledingkast. Tel. 13724.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3