Cjroen Twartsjexels in het hart-, eer horecazaken hangt angsom boven hoofd W EXPRESS FT' fe N^A Distelzaden waaien over landbouwgrond ar aanleiding van geluidmetingen: Boeren willen plicht tot stekels hakken 1 LAATSTE I No service e helpt igere vrouw #EL%n Buks in beslag Parachutiste gewond sw Jan Geus blikt terug op 25 jaar bluswerk sm Zandsuppletie voltooid; een uitgebreid verslag Spectaculaire show in circus „Harlekino" w Topvolleybaliers spelen tegen Texelse teams s» Schooljeugd houdt energie-enquête sm Ringsteektitel naar Dick en Nelie Smit Telefoonautomaat van muur gerukt Fanfare viert feest in Texelse Courant Opgevoerd 1 BEEREKUIL'S 1 2 HAPPY HOUR CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10607 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 rtenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,2220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 «arkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741. rktijd deze week tot en met dinsdag a.s. iraaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; N.M B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los A1,20 geluidmetingen door de ge- hebben aangetoond dat ver- ne horecabedrijven de e normen ver overschrijden, iommige exploitanten al va in gewaarschuwd, maakte b een proces verbaal tegen Tegen tenminste twee be- jverweegt de gemeente een om-procedure te starten, zo- er al het geval was met dis- De Toekomst. ie metingen dateren van vori- In de nacht van donderdag ig hielden ambtenaren van de elijke afdeling milieu contro- rerse dorpen. In Den Burg meten bij zes zaken. Twee oduceerden naar buiten toe ir geluid dan toegestaan. Casino bleek ter hoogte woning in de Zwaanstraat mum geluidniveau te over als gevolg van het feit dat »n buitendeur open stonden, re overtreder was discotheek I, waarvan bij een woning in inburg het geluid nog te s. De afdeling milieu noemt elijke oorzaak dat het ge- i is. Jelleboog moest naar g van klachten vorig jaar het reau al terugschroeven. On- it feit dat de muziek minder de luidsprekerboxen schalt, ie normen echter nog steeds eden. Omdat de exploitant het seizoen al werd gewaar- en vervolgens geverbaliseerd, deling milieu nu wethouder adviseren een dwangsom- e te starten. Vijf meter hoog iog werden drie zaken gecon- De enige overtreding werd eld bij discotheek De Toe- lie al in een dwangsom- ire was verwikkeld. Ditmaal meten bij een woning aan de in op een hoogte van vijf me- lat niet vergezocht? Volgens k van de ambulancedienst de politie dinsdagmiddag :ie bij het van het strand ha- Een zwangere Duitse vrouw, linen bij de Hors had ze on- it bloedingen gekregen. Sa- het ambulancepersoneel Ie politie de vrouw op en haar naar de boot. fundi uil en/of thuis uiilt melen: mar Restaurant 't Bikkelement 1795 A4 Dt Cocksdorp, telefoon 02220-16547. [Nauta's kwaliteits een woordvoerder van de afdeling milieu betreft het hier een hoogte, die volgens de regels de zuiverste meting oplevert. Meestal wordt echter geme ten op anderhalve meter hoogte bij het meest dichtbij gelegen bewoonde pand, vaak naar aanleiding van klach ten. De meting van vorige week was bedoeld ter ondersteuning van eerde re metingen, die overschrijding van de normen lieten zien. Waarschijnlijk zijn niet goed sluitende nooddeuren aan de achterzijde de oorzaak van de geluidoverlast. Disco-eigenaar Frits Langeveld toonde zich zeer verbolgen over deze wijze van meten. Proces verbaal Verder maakte de politie naar aanlei ding van de donderdagavond gehou den metingen proces verbaal op tegen het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp en kreeg Happy Days in Den Hoorn een waarschuwing. Ook in Oudeschild werd een bedrijf onder zocht, maar daar bleef men binnen de normen. Eerder vorige week controleerde de gemeente tien horecazaken in Den Burg (één proces verbaal) en dertien in De Koog (één waarschuwing). Op 3 augustus werd een bezoek ge bracht aan twaalf bedrijven in Den Burg, De Koog, Oudeschild en De Cocksdorp. In De Koog werd tegen twee zaken proces verbaal opge maakt. Tegen één van de twee, café De Kuip, overweegt de gemeente een dwangsomprocedure te starten, aldus de woordvoerder van de afdeling mi lieu. Volgens eigenaar Cor Kuip van het Koger café is het echter (nog) niet zo ver. Kuip zegt dat sprake is van een laatste waarschuwing. Bij een volgende overtreding zal de pro cedure waarschijnlijk in gang worden gezet. Volgens hem hoeft het niet zo ver te komen, omdat De Kuip het probleem onder controle heeft; als de medewerkers zich aan de afspraken houden, zal op straat geen sprake zijn van geluidoverlast. Verder heeft café De Zwaan, naar aanleiding van een overtreding half juli, een laatste waarschuwing ontvangen. Geen heksenjacht Wethouder Dirk Terpstra bevestigt dat er (nog) geen nieuwe dwangsom procedures zijn gestart. „Best moge lijk dat de afdeling hierover binnen kort advies uitbrengt, maar ik heb nog niets onder ogen gehad. Vóór een procedure wordt gestart, moet ik er mijn fiat aan geven." Terpstra ont kent dat sprake is van een heksen jacht. „In vorige jaren werd herhaaldelijk overlast veroorzaakt. Daarom hebben we begin dit jaar de horecazaken een brief gestuurd dat nieuwe overtredingen niet zullen wor den geaccepteerd. Ze wisten dus dat ze hun zaakjes goed voor elkaar moesten hebben. Veel zaken zorgen wel voor goede geluidisolatie; wat dus bij de één kan, moet bij de ander ook kunnen. Je kunt daar als ge meentebestuur wel soepel mee om gaan, maar als je dat doet, zijn de Twee jongens uit Eindhoven, resp. 17 en 20 jaar oud, werden maandag avond nabij de Slufterweg betrapt door een jachtopziener, toen zij zon der vergunning aan het jagen waren. Hun luchtbuks werd in beslag geno men en door de politie werd proces verbaal opgemaakt. De jongens ver klaarden dat ze van een Cocksdorper toestemming hadden gekregen op zijn erf met een luchtbuks te schie ten op „kaartjes" en eventueel ook op houtduiven. De Eindhovenaren trokken echter gewapend met buks het veld in. Een 20-jarig meisje uit Zeeland werd maandag met heupletsel per ambu lance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder gebracht, nadat zij bij het parachutespringen verkeerd was ge land. Het was de eerste sprong voor de Zeeuwse. De ongelukkige para chutiste kwam neer in een weiland aan de Muyweg. grenzen zoek. Wij trekken dus gren zen en de ambtenaren kijken of men daar binnen blijft. De ambtenaren houden zich bij het meten aan de re gels die hiervoor zijn ontworpen." De wethouder erkent dat geluidmetingen een moeilijke materie is, die voor bui tenstaanders moeilijk valt uit te leg gen. Eén van de problemen is volgens Terpstra dat geluid vaak iets subjectiefs is. „Muziekgeluid wordt door de mensen anders gewaardeerd dan bijvoorbeeld het geluid van stem men, hoewel mensen op straat soms meer decibellen produceren. Vooral de bastonen van muziek worden als storend ervaren." Terpstra verwacht dat het laatste woord over de kwestie nog niet zal zijn gesproken; de kans is groot dat hij daarin gelijk krijgt. Uit een recreatiegebouw aan de Boodtlaan verdween in de nacht van maandag op dinsdag een telefoonau tomaat. De muur waaraan de tele foon hing werd daarbij beschadigd. Het apparaat heeft een waarde van bijna f2400,-; mogelijk zat er een be drag in van ruim f200,-. Een bewoner verklaarde dat iemand wegliep, maar deze persoon is tot nog toe niet ach terhaald. De politie stelt een onder zoek in. Sinterklaas-intochten, diamanten bruiloften, koninginnedag, tap toeJe kunt bijna geen evene ment bedenken of het Koninklijk Texels Fanfarecorps is er bij. Bijna wekelijks treden de KTF- muzikanten wel ergens voor het voetlicht, vrijwel altijd staan ze vrijwillig en voor nop klaar voor de Texelse gemeenschap. Daarom zou het leuk zijn om ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van KTF iets terug te doen. Omdat het feest is, stellen wij u in de gelegenheid om een felicitatie advertentie plaatsen in de Texelse Courant van dinsdag 3 september, waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan het jubileum, met o.a. een historisch overzicht, interviews en een feestprogramma. Echt een krant om te bewaren dus. Voor een passende tekst denken wij graag met u mee. Neem voor meer informatie contact op met onze advertentie-afdeling (vragen naar Tonnie Bruining), tel. 12741. Directie Texelse Courant. Uitgebloeide distels In de wegberm: boeren gruwelen erven. Regelmatig waaien wolken pluisjes over het Hoornder Nieuwland. waar door de landerijen op sommige plaatsen worden bedekt met een dons-achtig laagje. „Nog nooit heb ik het zó erg meegemaakt", zegt boer Jan Kikkert van „Hoorn en Burg". Ook elders op Texel klagen agrariërs over de verspreiding van distelzaden, afkomstig uit wegber men, land van andere boeren en na tuurgebieden. „Wie klachten heeft, moet op ons afstappen, dan kijken we wat we er aan kunnen doen", zeggen gemeente, waterschap en staatsbosbeheer. De boeren stand sorganisaties pleiten echter voor een preventievere aanpak. De gezamenlijke landbouworganisa ties op Texel zullen waarschijnlijk een poging ondernemen om te be werkstelligen dat in de Algemene Po litie Verordening (APV) een verplichting tot tijdig hakken van dis tels („stiekels") wordt opgenomen. Een aantal jaar geleden stond een dergelijk artikel in de APV. Door een wettelijke wijziging, dat onder meer betrekking heeft op de bescherming van bepaalde planten, werd het ech ter een rijksaangelegenheid en ver dween het artikel uit de APV. Voorzitter Kees Hin van de gezamen lijke landbouworganisaties: „Er zijn verschillende oorzaken voor de ver spreiding van distelzaden aan te wij zen. Ook enkele collega-boeren werken het in de hand. Men kiest voor de verkeerde weg als men dis tels laat bloeien en zaden. De boeren zijn dan gedwongen de stiekels te bestrijden. Dit leidt dus tot méér ge bruik van bestrijdingsmiddelen en dat is nu juist wat iedereen niet wil." Beleid De wegbermen worden deels door de gemeente en deels door het water schap beheerd. Het beleid van ge meentewerken is gericht op twee keer per jaar maaien: éénmaal in de periode half juni tot eind juli en de tweede keer na half september. Chef buitendienst Piet Bolier: „Dat gebeurt gefaseerd. Natuurlijk kan niet alles in eens worden gemaaid. Ook laten we het tijdstip van maaien afhangen van een inventarisatie van de bermvege tatie door de provincie." Een en an der is vastgelegd in het nieuwe bermbeheersplan, dat nog aan het college van b en w zal worden aan geboden. Mooie bermen De bermen staan er deze zomer mooier en gevarieerder bij dan in vele jaren het geval is geweest. Volgens Bolier komt dat echter niet omdat er minder zou worden gemaaid. „We maaien net zo vaak, maar dankzij an dere maatregelen, zoals het niet meer strooien van kunstmest en het afvoe ren van gemaaid gras, zijn de bermen nu bloemrijk in plaats van grasrijk. Het is het gevolg van een beleid van vele jaren." Dat niet iedereen, en dan met name de boeren, de kleurige ber men evenzeer op prijs stelt, kan Bo lier zich indenken. „Wat betreft de distels, en ook klaprozen en kamille, kan ik me hun kritiek voorstellen. Maar de meeste bermplanten aarden alleen op arme grond en vestigen zich niet op de rijkere akkers." Aannemer Nic. Dros voert in op dracht van gemeentewerken het bermbeheer uit. Hij is verplicht distels te bestrijden. Het is Bolier inmiddels bekend dat er momenteel nog enkele haarden zijn. „Op sommige plaatsen zal extra aandacht nodig zijn. Wie last heeft of denkt te krijgen, moet ons een seintje geven, dan kunnen we indien nodig actie ondernemen. Ik wil echter niet de indruk wekken dat we op eik signaal reageren; we zullen telkens afwegen hoe noodzakelijk het is." Proef Het onderhoud van de bermen van het waterschap wordt verricht door particulieren (meest agrariërs). Daar naast doet het waterschap bermen met begroeiing (struiken) in eigen be heer, evenals greppels. Het uitbeste de onderhoud van „vlakke" bermen komt net als bij de gemeente neer op tweemaal per jaar maaien: eerst in de periode juni/juli, daarna uiterlijk september. Uit natuur-oogpunt wordt in het Hogeberg-gebied een proef ge nomen met éénmaal per jaar maaien. „Dat is een verandering van beleid", licht hoofd technische dienst Henk Vonk toe. „Eerst ging het vooral om de produktie, te weten de grasoogst voor de boeren die de bermen voor ons maaien. Nu wordt ook rekening gehouden met andere factoren, zoals de vlinderstand. Je moet daarin een middenweg kiezen. In elk geval mag de verkeersveiligheid niet in gevaar worden gebracht en moet de afwate ring zijn gegarandeerd." Het water schap adviseert de „bermboeren" geen kunstmest te strooien. Verschraling Ook Vonk constateert deze zomer een verrijking van de bermvegetatie. „Dat komt denk ik door de droge zo mers, en de verschraling van de bo dem door het ontbreken van kunstmest en de aanvulling met arm zand. Hierdoor ontstaat grotere plan- tenrijkdom." Akkerbouwer Piet Prins uit polder Ei- erland heeft last van neerdwarrelende distelzaden in zijn land op de hoek Postweg-Oorsprongweg, onder de duinen. „Bij westenwind waaien stie kels over de duinen mijn land in", klaagt hij. „Al zou maar één procent van de zaadjes opkomen, dan is het nog een gigantische hoeveelheid. Het vervelende van stiekels is dat je wel tien keer moet hakken, voordat ze zijn verdwenen. Daar heb ik geen tijd voor, dus het meest doeltreffende middel is dan met de rugspuit...." Distelvink Woordvoerder Maarten Stoepker van staatsbosbeheer betitelt 1991 als „een echt stekeljaar". Gevraagd naar het belang van distels in natuurgebie den, zegt hij dat de bloemen belang rijk zijn voor diverse vlindersoorten en dat vogels als de groenling, de kneu en (vooral) de putter (oftewel - veelzeggend- distelvink) er hun voed sel uit halen. Deze vogelsoorten zijn voor hun voortbestaan echter niet af hankelijk van de plant. Volgens Stoepker heeft staatsbosbeheer, on danks dat bestrijding volgens de APV niet meer verplicht is, een open oor voor klagende boeren. „Als er klach ten zijn, gaan we er meestal op in. Dan maaien we de distels plat. Maar tot dusver hebben we nauwelijks klachten gekregen." De bromfiets van een 22-jarige Oosterender, die vorige week uit het verkeer werd genomen, was fors op gevoerd en maakte teveel lawaai. Al dus blijkt uit technisch onderzoek door de politie deze week. Verschei dene onderdelen, zoals de defecte handrem, zuiger, cylinder, uitlaat en carburateur werden gedemonteerd en in beslag genomen. De bromfietser kreeg bovendien een proces-verbaal. beerekuil beerekuil beerekuil beerekuil We waren gestopt 5 met adverteren!! 0 Bij hoge uitzondering J moesten we de krant .2 nog een keertje halen .2 ZONDAG 25 AUGUSTUS van 21.00 tot 22.00 uur <D 2? <5 (grote drukte echter niet gewenst) .a beerekuil beerekuil beerekuil beerekuil

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1