vee miljoen m3 zand ïurig op zijn plaats xel kan er voorlopig tegen Mini-rotonde: buurt vreest meer overlast /f HH 7y■'-&*>jfeï CIS rr;rT' Verloting in Ons Huis fiOAG 22 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 *2 JWPOSWMO? onnebadende meisjes uit Leusden en Amersfoort hedden gisterochtend volop de ruimte op het 150 meter brede strand van De Koog. erop. Het strand bij De Koog is over een lengte van vijf er verhoogd en verbreed ten koste van twintig miljoen gul- :t ziet ernaar uit dat de massa langer stand zal houden vorige keer. Dat is te danken aan het uit de Noordzee af- |e zand dat is gebruikt. Dat is veel grover dan wadden- e korrels hebben een doorsnee van ca 350 mu oftewel nderde millimeter. Het spoelt daarom lang niet zo gauw it van Rijkswaterstaat Texel het nieuwe strand van De zeker een jaar of zeven Hij baseert dat op de erva- et het strand ten noorden ilufter dat vorig jaar werd gd met hetzelfde soort zand. tog maar heel weinig van in. Projectleider Ad Stuy van ibinatie De Koog" (het tijde- enwerkingsverband van Bos- iterwijk en Volker Stevin is voorzichtiger bij het van de levensduur van rand. „Als je paar stormen Ikracht elf achter elkaar er in korte tijd erg veel i". Hoe dan ook, voorlopig die belang heeft bij het taan van het strand en de erust zijn. Na twee zandsup- irecies binnen twee jaar, ligt veiliger bij dan jaren het ge weest. ten van Rijkswaterstaat, de ggermaatschappijen en de tetrokkenen hebben deze a veel eer van hun werk. lukt het project zo te organi- uit te voeren dat de strand- rs en strandexploitanten er <s hinder van hadden al was niet alle ongerief te vermij- meest drukke gedeelte werd onder handen genomen en Jaar voor gebruik voordat het en begon. pril werd ter hoogte van paal erste zand aangebracht en n later, op dinsdag 13 augus- laatste. Ruimte eest bezochte badstrand n totaal andere aanblik ge- Was het vorig jaar bij hoog water hier en daar niet breder dan een meter of twintig, thans is het maar liefst 150 meter. In die uit gestrektheid gaan de badgasten min of meer verloren, zodat het strand ook tijdens de warmste dagen in de vakantietop allerminst druk leek. De zandsuppletie is zonder ernstige vertragingen verlopen. Nog voor de officieel overeengekomen aanvangs datum was al een flink stuk op gespoten. De „Combinatie" maakte haast omdat bekend was dat men verder in de tijd steeds moeilijker kon beschikken over hopperzuigers die het zand van de winplaats halen, richting Texelse kust vervoeren en het vervolgens via een zinkerleiding naar het .strand persen. Die zuiger- schepen waren namelijk nodig voor een omvangrijk ander project: de aanleg van de gasleiding Zeebrugge- Noorwegen. Deze leiding moest in het Nederlandse deel van het conti nentale plat voor een groot deel wor den ingegraven en dat gebeurde met de zuigers. De zandsuppletie bij De Koog had daardoor alleen in het begin de be schikking over twee hopperzuigers en moest het voor de rest met één doen. De „Barent Zanen" (de groot ste) vertrok 15 mei en werd opge volgd door de „Geopotes 14" en tenslotte de „Cornelia". Gedurende twee weken was er zelfs helemaal geen hopperzuiger beschikbaar en lag het werk dus stil. Kort na de aan vang van het suppletiewerk strooide slecht weer roet in het eten: na twee bakken, waarbij het hoog op palen staande strandpaviljoen van mevrouw Burgman weer een flinke laag grond onder de voeten kreeg, ging een ge dwongen pauze -'an één week in. Vertraging ontstond ook toen de zin kerleiding (verbinding tussen zandzui ger en strand) onder het zand was geraakt en wegens slecht weer niet kon worden verplaatst. En toen het wel kon, raakte als gevolg van de ho ge deining een kogelkoppeling los, Zo begon de suppletie dit voorjaar. Het paviljoen van mevrouw Burgman staat op hoge palen. De ruimte onder het gebouw zou later geheel worden opgevuld. r van Willem Bakker bezig met het plaatsen van rietschermen op het nieuwe strand. waardoor de zinker een week lang in twee stukken op de zeebodem lag. Rijkswaterstaat gaf de „Combinatie" die het werk eerst op 22 juli klaar zou hebben een maand uitstel. Deze vertragingen stelden echter niets voor in vergelijking met de on ophoudelijke pech waardoor de Eier- landse zandsuppletie van vorig jaar werd achtervolgd. In technisch opzicht ging het er bij de Koger suppletie heel anders toe. Omdat de hopperzuigers met hun zandlading de kust veel dichter kon den naderen (tot op 1300 meter in- plaats van 3,5 km) was geen hefeiland met tussenstation nodig en ook geen koppelboei. De hoppers konden het zand met de eigen pomp naar de „stort" op het strand persen, tot het moment dat de afstand te lang werd en de zinkerleiding 2,5 km in noordelijke richting moest worden verplaatst. Vier meter Ter hoogte van de Badweg was het strand de afgelopen jaren het smalst en het laagst geworden. Hier werd dan ook het meeste zand gedepo neerd: een laag van vier meter. Ge middeld werd op het strand van De Koog 560 m3 zand per strekkende meter strand aangebracht. Dat is één Grinza zandschip vol of ongeveer 60 vrachtwagens. De hoeveelheid brandstof die nodig was voor het verpompen van al dit zand was enorm: 1,5 liter gasolie per kuub, dus totaal 3 miljoen liter. Tijdens het projekt hebben zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voorgedaan. Even zag het daar wel naar uit toen een opvarende van het kraanponton Reiger door een hijsblok werd getroffen en daarbij een hevig bloedende vleeswond aan een arm opliep. Na behandeling in het zieken huis kon hij weer naar huis; hij heeft geen blijvend nadeel opgelopen. De officiële oplevering van de zand suppletie is gepland op 9 september. Thans wordt het karwei afgerond. De pijpen worden allemaal afgevoerd naar een opslagterrein in Sliedrecht. Donderdag wordt de zinkerleiding aan wal gebracht. Een deel ervan wordt voorlopig op het strand opgeslagen, de rest wordt afgevoerd. Rietschermen Op dit moment worden op het hoog ste deel van het nieuwe strand riet schermen geplaatst. Net als bij de Eierlandse suppletie gebeurt dat door aannemer Willem Bakker. Het riet moet het zand dat vanaf het nieuwe strand landinwaarts stuift, vasthou den. Hierdoor ontstaat een nieuwe duinvoet. Nu al is te zien hoe snel dat gaat als de weersomstandighe den meezitten. Op het strandgedeelte ten zuiden van De Koog waar de eer ste schermen werden gezet, heeft zich al een flinke laag zand tussen het riet afgezet. Het zal een jaar of langer duren voor dat de baggeraars zich weer zullen vertonen op Texel. Het eerstvolgende stuk dat voor suppletie in aanmer king komt ligt tussen de strandpalen 8 en 18, waar zich strandhoofden bevinden. De Dienstkring Texel zal zorgen dat de plannen hiervoor „pan klaar" zijn, zodat kan worden begon nen zodra de urgentie van dit kustgedeelte hoog genoeg wordt geacht om te worden aangepakt. Sinds de minister de uitspraak deed dat de huidige kustlijn in stand zal worden gehouden, kan op geld wor den gerekend en is het dus niet meer nodig daar allerlei acties voor te voe ren. Jaarlijks wordt voor de hele Ne derlandse kust 60 miljoen gulden uitgetrokken. Het staat overigens nog allerminst vast dat men ook in de toekomst zal blijven kiezen voor zandsuppletie als methode om de kust in stand te houden. Ook maatre gelen met blijvend effekt (dammen e.d.) zijn denkbaar, maar het zou best kunnen dat die zoveel kostbaarder zijn dat periodieke zandsuppletie de voorkeur krijgt. Het materiaal dat bij de zandsuppletie werd gebruikt heeft soms veel te lijden. Deze stalen bout werd bijna doorgesneden door een straal water/zandmengsel dat uit een lek ontsnapte. Ad Stuy Irechtsvan de Combinatie'' en Kees Smit van Rijkswaterstaat Texel bij de kogelkop peling van een zandpijp. Een dergelijke koppeling begaf het tijdens het werk waardoor vertra ging ontstond. Smit trad begeleidend en controlerend op bij het project, samen met Frits Bonne en in het begin ook nog Wim Wiering. Enkele bewoners van de Nieuwlan- derweg zijn bang voor méér ver keersoverlast als het kruispunt met de Ruigendijk-Postweg wordt vervan gen door een mini-rotonde. De buurtbewoners menen dat voor de rotonde regelmatig filevorming zai ontstaan en dat afremmende en weer optrekkende auto's een bron van geluidhinder zullen vormen. Aldus bleek gisteravond tijdens een vergadering in het gemeentehuis. Zo wel wethouder Barendregt als de le den van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid toon den zich niet erg onder indruk van de bezwaren. Niettemin beloofde Baren dregt de bezwaarmakers te bekijken in hoeverre aan hun klachten tege moet kan worden gekomen. Zo zal hij laten onderzoeken of de fa milie Hin, Nieuwlanderweg 101, in aanmerking komt voor dubbele begla zing. Als het geluid van optrekkend verkeer boven een bepaalde norm Bij de verloting in Ons Huis tijdens de laatstgehouden rommeltjesmarkt in Den Hoorn zijn er prijzen gevallen op de volgende lotnummers: blauw 527, 564, 601, 627, 742, 746, 840, 861, 882, 886, 906, 923, 983 en 994. De prijzen kunnen worden afge haald bij F. Zwanenburg, Naalrand 9, tel. 19272, of donderdag a.s. in Ons Huis. Die dag is er weer een rom meltjesmarkt, waarvan de opbrengst is bestemd voor de restauratie van het fameuze Hoornder kerkje. In Ons Huis staat tevens een kopje koffie klaar. Volgende week donderdag is de laatste rommeltjesmarkt. komt, kan een dergelijke voorziening worden getroffen. Tot dusver is daar over in onderhandelingen echter niet gesproken. De heer Hin waarschuw de verder de weg niet te breed te maken: „Hoe meer asfalt, hoe harder ze rijden." Commissielid Erna Eelman- van der Kooi sprak de verwachting uit dat in de nabije toekomst rustiger zal worden gereden. Zij wees erop dat automobilisten bij de rotonde niet verplicht zijn te stoppen. Als de ro tonde vrij is, kan men gewoon door rijden. Wel zijn naderende automobilisten verplicht om voorrang te verlenen aan het verkeer op de ro tonde. Geen opstoppingen Gesteund door ambtenaar Dennen- berg van de afdeling weg- en water bouw verklaarde wethouder Barendregt dat hij niet bang is voor verkeersopstoppingen. „De capaciteit van de mini-rotonde bedraagt 2000 voertuigen per uur, dat moet vol doende zijn." Op verzoek van de omwonenden zal de wethouder laten onderzoeken of de aanleg van een voetpad voor de woningen aan de westzijde van de Nieuwlanderweg mogelijk is. De aan wezige buurtbewoners, de families Hin en Lups, verklaarden bereid te zijn een stuk van de eigen grond voor dit doel af te staan. Voorts zei Barendregt dat b en w opnieuw zul len bekijken of verbreding van het fietspad nodig is. Als tegemoetko ming aan de familie Hin was de ro tonde in zijn geheel al vier meter noordwaarts verschoven. Hin vond dat de rotonde te dicht bij zijn wo ning zou komen. Tot slot concludeer de de wethouder dat inzake dit plan „maximaal vooroverleg is geweest".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7