ircus Harlekino )elt zich heel kker op Texel VPRO filmt circuskind in dagelijks leven Gescheiden inzameling: per ongeluk lege enveloppen verstuurd.... Kwaliteit zwemwater weer overal goed Texels mannenkoor hervat repetities Volleybaltoernooi op strand paal 12 Bekerwedstrijd SV Texel Soli Deo Gloria hervat repetities Gemeenteraad en Nelie Smit ageren hun teektitel HDAG 22 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 WSTEUUEK «MI nnum Een VPRO-televisieploeg maakt op het ogenblik opnamen van de 7 7 jarige Richard Ranger, zoon van de messenwerper van circus Harleki- no. Het circus geeft deze week voor stellingen op het eiland. De VPRO grijpt de gelegenheid aan voor een documentaire over het dagelijks le ven van Richard. Gistermorgen werd gefilmd in de Jac. P. Thijsseschool, waar Richard gedu rende zijn verblijf op Texel de lessen volgt. Zijn verwelkoming op school, de ontmoeting met zijn klasgenoten, alles werd gisterochtend door de ca mera vastgelegd. „We willen in deze documentaire een dag uit het leven van een circuskind laten zien", aldus regisseuse Wilma Ligthart. „Zo com- Sommige Texelaars keken dins dag vreemd op toen zij de gro te envelop openden waarin zich -volgens de omslagtekst- infor matie over het gescheiden in zamelen van huisvuil zou bevinden. Hun envelop was leeg: geen folder, geen enquê teformulier. Het Alkmaarse be drijf dat de voorlichtingscampagne in op dracht van de gemeente ver zorgt, bleek een fout te hebben gemaakt bij het gereedmaken van de enveloppen. Per ongeluk belandde een doos met lege enveloppen tussen de duizen den gevulde exemplaren. „Heel vervelend", vindt men bij de gemeente. Iedereen die een le ge of onvolledige envelop heeft gekregen, wordt verzocht con tact op te nemen met gemeen tewerken, tel. 12510 of 62193. Daarnaast zal de gemeente de eerstkomende twee maandagen (26 augustus en 2 september) op de markt in Den Burg voor lichting geven en vragen beant woorden inzake gescheiden inzameling. Na het seizoen zul len per bedrijfstak voorlich tingsavonden worden verzorgd. Testen van Rijkswaterstaat hebben wederom uitgewezen dat de kwaliteit van het zwemwater rond de Wadden eilanden overal goed is. De metingen werden verricht in de periode 15 juli tot 5 augustus. Het doorzicht van het Noordzeewater bij Texel was pri ma en vervuiling met o.a. olie en voorwerpen was niet waarneembaar. Opmerkelijk is de stijging van de wa tertemperatuur in de meetperiode. Op 15 juli was nog sprake van een frisse duik: 16,5 graden Celsius. Drie we ken later was het zeewater bijna van zwembad-warmte: 19 graden. Het warmst was het Noordzeewater bij Vlieland; daar werd een temperatuur van 21 graden geméten. Roggelsootweg te De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. pleet mogelijk. We zijn begonnen met de aankomst bij de Teso-boot, we hebben gefilmd hoe hij het gereed schap voor het optreden van zijn va der en moeder klaarlegt, hoe hij speelt en hoe hij naar bed wordt ge bracht. Nu dan de eerste dag op een voor hem vreemde school, die hij over enkele dagen alweer moet verla ten. Een circuskind moet eigenlijk steeds maar afscheid nemen, dat is iets dat we in het bijzonder duidelijk willen maken." Over de opnamen in de Thijsse school, onder andere in het lokaal van groep 7/8, is de ploeg tevreden. „We hebben wel bepaalde scènes een paar keer over moeten doen, maar in het algemeen werd er bijzon der spontaan gereageerd. Vooral toen de kinderen Richard vragen gingen stellen over zijn leven in het circus." De op Texel gefilmde documentaire maakt deel uit van een serie van drie, de anderen handelen over een kind uit het Russisch Staatscircus en een dochter van een tijgerdompteur. De film wordt in het voorjaar uitgezon den, waarschijnlijk op zondagmorgen. Het Texels Christelijk Mannenkoor hervat vrijdag de repetities. Deze worden van 19.30 tot 21 30 uur ge houden in het muziekcentrum te Oosterend. Het Mannenkoor, dat zestig leden heeft, zal komende tijd verschillende concerten geven. Ook staan twee uitwisselingen met andere koren op het programma. Het koor kan nog wel enige versterking gebruiken. Wie interesse heeft wordt verzocht con tact op te nemen met Dirk van Ta- tenhove, telefoon 18265. Zondag wordt op het strand bij Paal 12 (Jan Ayeslag) het „Open Beach Volley Toernooi" gehouden. Het toer nooi begint om 13.30 uur. Inschrijven is mogelijk bij de toernooileiding in het paviljoen bij Paal 12, tot zondag 13.00 uur. Beach Volleybal is stand volleybal tussen teams bestaande uit twee personen. De inschijfkosten be dragen f 2,50 per persoon. SV Texel opent het nieuwe voetbal seizoen met een wedstrijd om de KNVB-beker. Dinsdag, aanvang 18.30 uur, komt Helder op bezoek. Deze te genstander komt nu uit in de tweede klasse KNVB. Het naar de vierde klasse gedegradeerde Texel 1 heeft onder leiding van de nieuwe trainer Roomeijer goede resultaten behaald in oefenwedstrijden, zodat winst voor Helder niet zo logisch is als op papier lijkt. De repetities van de Christelijke ge mengde zangvereniging Soli Deo Glo ria gaan 27 augustus weer van start. Geoefend wordt vanaf 20.00 uur in het Muziekcentrum in Oosterend. Ge hoopt wordt op een trouwe opkomst, gezien de belangrijke optredens die de vereniging dit jaar staan te wach ten. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. een kinderen maar ook vol len amuseren zich prima in lerlandse circus „Harlekino" het derde achtereenvolgen gen zijn tent heeft opgezet bij del in De Koog. Er wordt een jr durend afwisselend pro- van een overwegend be- niveau geboden. iloiteren van een circus is niet lig. Er moet veel publiek ge worden om de enorme die het rondtrekken en optre- zo'n karavaan met zich mee- boven water te krijgen. iO-direkteur Peter Verberk lijkt idden. Hij deed meer dan al- ar overleven want er werd genoeg verdiend om het ma een nog wat meer vol- karakter te geven en om het il op peil te houden. Harleki- zelfs een nieuwe, grotere igeschaft. Streng herinnert eraan dat zijn cir- vvas opgericht toen het drie den voor het eerst op Texel lij was graag elk jaar terug- en hoopt dat de gemeente volgend jaar weer een ats zal gunnen. „We hebben ;iale band met Texel", vertelt medewerking is prima. De igheidseisen zijn streng, ar hebben we wel begrip het begin voldeden we niet isen, maar nu is alles in or- snt is van onbrandbaar mate- zijn voldoende vluchtwegen bben brandblusmiddelen greep staan. Er kan eigenlijk leuren' Vervoer ins van circus Harlekino heb- gezamenlijke lengte van 240 et vervoer met de boot kost lieve centen en vooral we- bootvervoer heeft het circus hogere kosten dan elders in Verberk wil er echter niet |en. We moeten beslist op dat ook met Teso prima is samengewerkt, waardoor de hele ka ravaan in één vaart kon worden over gezet. „We werden als vrienden onthaald". Twee jaar geleden ging dat heel wat moeizamer, wat aanlei ding was voor overleg met de di rectie. Leeuwen Het programma dat „Harlekino" in De Koog laat zien is afgezien van en kele nummers totaal anders dan dat van vorig jaar. Het volwassen karak ter is vooral te danken aan het roof diernummer, waarmee de show op spectaculaire wijze wordt geopend. Dompteuze Manuela uit Zwitserland maakt veel indruk met zeven grom mende leeuwen, die braaf op een stellage klimmen, door een branden de hoepel springen en over een even- wichtsbalk lopen. Van goede kwaliteit is ook het jong leurnummer van Mr Constans die vol gens de spreekstalmeester zodanig internationaal actief is dat „hij meer landen heeft gezien dan er mensen in deze tent zijn". De jongleur manipu leert behendig en foutloos met hoe den, balletjes, kistjes en stokken. Bij een circus horen clowns en dat geldt ook voor Harlekino. Een sa- menspraakje vol dolle misverstanden tussen clown en spreekstalmeester is vooral voor de kinderen leuk. Ene Rafaela laat zien hoe gehoor zaam een ezel en een muilezel reage ren op haar aanwijzingen en toont en passant ook nog hoe een ezel een glas limonade leegdrinkt. Het programma na de pauze begint met een heel aardig hondennummer. Poedels rijden in een skeltertje, in een kinderwagen en beklimmen een hoge ladder. Het rola-nummer van miss Helena is een fraai stukje evenwichtskunst, met als hoogtepunt balanceren op een rol waarop een stapeltje is ge maakt bestaande uit vier plankjes waartussen drinkglazen zitten. Zelfs lukt het om in die wankele positie touwtje te springen, zij het héél even. Onder leiding van een zeer jeugdige medewerker toont shetlandpony Vic ky dressuur. Sfeervol en mysterieus is het optre den van een fakir, die moeiteloos gaat liggen op een partij vlijmscherpe zwaarden en op hetzelfde spijkerbed waarmee ooit Jos Brink voor de tele visie heeft opgetreden. Met een de monstratie vuurvreten wordt dit nummer afgerond. Na een dressuurnummer waarbij twee Welsh pony's hun beste beentje voorzetten volgt een opwindend „cowboynummer" van de „Amster dam Rangers". Een cowboy schiet ballonnetjes kapot die zich vlakbij het hoofd van de assistente bevinden. Dat lukte ook met een geweer dat wordt bediend terwijl de schutter te gengestelde richting uitkijkt en richt met behulp van een spiegeltje. Met een zweep wordt een krant in stuk jes geslagen en bij het messenwer- pen lukt het om een serie messen in een houten schot te gooien zonder een haar te krengen van de assisten te die er ontspannen voor staat. In druk maakt het als de man hetzelfde ook nog geblinddoekt doet. Circus Harlekino blijft tot en met 27 augustus op Texel. Dagelijks zijn er voorstellingen om 14 00 en 20.00 uur, met uitzondering van de laatste dag want dan is er alleen een mid dagvoorstelling. Te oordelen naar het artikel in de krant van vorige week is het hard no dig dat de gemeenteraad spoedig meer informatie krijgt over de voor- en nadelen van de mosselvisserij. Het verbaast me dat de heer Poster er van uitgaat dat liberalen een verstan dig gebruik van natuurlijke hulpbron nen principieel zouden moeten afwijzen. Ook vraag ik me af of me vrouw E. Eelman er bij was toen de mosselbanken door storm ver dwenen. Voor hun informatie hierbij wat gege vens over het Waddengebied onder Ameland. Na de goede broedval van najaar 1987 lag daar in mei 1988 8300 ton mosselen. Daarvan werd in juni 1988 4300 ton weggevist. De overgebleven 4000 ton groeide ver der zodat in juni 1989 weer 9700 ton kon worden gevist. In juni 1990 werden de laatste mosselen (1235 ton) weggevist. Uit deze getallen blijkt dat de visserij wel degelijk een grote invloed heeft gehad. In de rest van de Waddenzee is het beeld niet veel anders geweest. Op dit moment zijn er zó weinig oude mosselen over, cwi ISIDVI5,Fop/oeg m ae Kias is geen aagelijKs werk Zeker mei tijdens je eerste dag op een nieuwe school. Richard Ranger (vooraan vierde v I.) en de leerlingen van groep 7/8 sloegen zich er echter met verve doorheen. at er goed in. in Den Burg Iedere steker werd enthousiast aangemoedigd en gen misser werd met oh's en eh's begeleid. dat gevreesd moet worden dat on danks de verder goede omstandighe den (meestal is er goede broedval na een strenge winter) voor Dirk Slik ook dit jaar geen broedval zal zijn. Wellicht kunnen de gevraagde des kundigen voor de heer Poster het voorbeeld aanhalen van een rentenier die zijn inkomsten verliest als zijn ka pitaal wordt aangetast. Voor de meer agrarisch ingestelde raadsleden is het duidelijk dat je je pootgoed goed moet verzorgen. Voor een goede be drijfsvoering hebben mosselkwekers de mosselen van droog vallende banken helemaal niet nodig. Van die banken halen ze maar ca. 20 procent van hun zaad. De rest komt uit diep water. De kwekers gebruiken gemiddeld 154 ton zaad om één ton mosselen te leveren. Als ze een beet je nauwkeuriger werken kunnen ze twee ton leveren van een ton zaad. In het verleden haalden we wel vijf ton. Als de droogvallende banken gespaard worden, zoals ook de „libe rale" Schiermonnikogers willen, zul len er meestal voldoende larven zijn. Door het wegvissen en omspitten van de banken bij Texel ziet het er naar uit dat we voorlopig geen Texel se mosselen kunnen eten. Norbert Dankers Den Burg MEDEDELINGEN VANB^ffm De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunning C. H. S. de Waal voor het vergroten van een dakkapel aan de Vloedlijn 1 te Den Burg; L. Vlas voor het vergro ten van een dakkapel aan de Vloed lijn 2 te Den Burg; H. P. Basten voor het gedeeltelijk vergroten van een zo merhuis aan de Californiëweg 47 te Den Burg; M. M. Witte voor het plaatsen van een woning aan het Vroonlant te Den Burg; Dir. Gemeen tewerken voor het gedeeltelijk veran deren van een kantoor/magazijn aan de Reijer Keijserstraat 7 te Den Burg; A. H. S. Verkaart voor het plaatsen van een schuurtje aan de Sluyscoog 30 te Den Burg; G. Grootjen voor het plaatsen van een taxistalling aan de Dorpsstraat 58 te De Koog; N. Groot voor het gedeeltelijk veranderen/ver nieuwen van een achtergevel aan de Julianastraat 13 te Den Burg; P. de Vries voor het gedeeltelijk verande ren/vergroten van een winkelpand maan de Weverstraat 36 te Den Burg; A. S. Langeveld voor het ge deeltelijk veranderen van hotelkamers aan de Postweg 132 te De Cocks dorp; R. P. J. Guldemond voor het veranderen van een carport tot gara ge aan de Duykerdam 1 te Den Burg; Dir. Gemeentewerken voor het plaat sen van een noodtrap aan de Beatrix- laan 31 te Den Burg; P. C. Hin voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis aan het Schilderend 24 te Den Burg; P. J. Heinhuis voor het vergroten van een bergruimte/garage aan de Orchismïent 4 te De Koog; J. Visser voor het vergroten van een zo merhuis aan de Roggeslootweg 95 te De Cocksdorp; C. Bonne voor het veranderen van een voorgevel aan de Haffelderweg 1 te Den Burg; A. J. Barhorst voor het plaatsen van een dakkapel en dakraam aan de Wilsterstraat 27 te Den burg; M. W. Trap voor het vernieuwen/veranderen van een voorgevel aan de Koetebuurt 11 te Oosterend; Expl. Mij. De Krim voor het gedeeltelijk veranderen/ver groten van een receptiekantoor, restaurant en supermarkt aan de schoonste geheel naar huis zou gaan. De stemmen bleken verdeeld. Velen kozen voor Dirk Witte, met zijn prachtige rijtuig en toepasselijk uitge doste „bemanning". Maar met een minieme voorsprong ging de prijs toch naar Willem en Jopie Bakker, met hun statige en bijzonder fraai be tuigde Friese paard. Normaal ver schijnt deze combinatie altijd met een tweespan in het parcours, maar één van de twee paarden moest we gens kreupelheid worden thuis- gelaten. De vrijwilligers die dit seizoen de ringsteekwedstrijden in alle Texelse dorpen hebben begeleid, werden in het zonnetje gezet. Door hun belan geloze medewerking zijn alle wedstr ijden zeer succesvol verlopen. trotse winnaars van het ringsteekkampioenschap: Dick en Nelie Smit. lit en steekster Nelie hebben ond in een sfeervol Den Burg steek titel geprolongeerd. De 1 was bijzonder spannend, e koplopers in het klasse- aar niet veel toegaven. t een extra omloop aan te en voor vast stond wie de vinna ar was. Dit werd uitein- hn van der Zwaag met r Nicole Kalk. Deze combina- derde in het kampioenschap. ie Porto en zijn vrouw wer- <el tweede in het kampioen- is in de strijd om de dagprijs. eer, met zijn aandoenlijke line Shetlandpony's voor de wrd derde in Den Burg. Hek leefde luid juichend mee Opvallend veel men iën de Groeneplaats opge- het folklorespektakel mee De toeschouwers mochten wie met de prijs voor het

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9