Overleg met justitie over „stadswachten" Vier ton van provincie voor nieuw VW-kant Anti-Aids campagne op Texel slaat aan Route Dorpsstraat-Kogerstrand speerpunt Als gemeente ook meed van 31 augustus en 1 september Kerkdiensten 1 september Gewonde chirurg Zeehengels ont vreemd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 29 AUGUS1 4 Mogelijk zal in de zomer van 1992 een team „stadswachten" als orde bewaarders optreden in en rond de uitgaanscentra. Gemeente en politie zijn momenteel, in overleg met het ministerie van justitie, serieus bezig met de uitwerking van dit plan. Spe ciale aandacht krijgt de looproute van de Dorpsstraat naar het jeugd- terrein op camping Kogerstrand. Alle andere (door velen als positief erva ren) maatregelen ten spijt, blijft dit traject het mikpunt van baldadig heid. „De route Dorpsstraat-Kogerstrand is voor ons het speerpunt. Al vóór de definitieve evaluatie van het seizoen is duidelijk dat dit probleem eruit springt. Alle reden dus om nu al te kijken wat we eraan kunnen doen", zegt „leefbaarheids-coördinator' Wout Stam van de gemeente. Waarom is er niet opnieuw een susploeg, waarmee de Koger horeca enkele zomers succes oogstten, in het leven geroepen? Stam: „Inder daad ging van de susploeg een goe de preventieve werking uit. Wettelijk zitten aan die opzet echter haken en ogen. Dat maakt het ook moeilijk voor de overheid om er financieel medewerking aan te verlenen. De susploeg heeft geen wettelijke sta tus, het is een particuliere organisatie zonder duidelijke relatie met de poli tie. Met alle respect voor wat die jon gens hebben gedaan, maar er kunnen moeilijke situaties ontstaan. Als zij klappen uitdelen, krijgt de an der die van een particulier, niet van 'het gezag'. Daarnaast kun je zeggen dat de situatie in de Dorpsstraat me de een verantwoordelijkheid is van de horeca, maar daarbuiten kun je dat niet van ze eisen." De uitwerking van de plannen ver keert nog in het stadium van infor matie inwinnen. Zowel het ministerie als andere gemeenten zijn benaderd. Sommige gemeenten kennen het fe nomeen „stadswacht" al langer, maar volgens Stam zijn dat teams die permanent opereren, dus met uit sluitend in het seizoen. Extra ogen Volgens horeca-ondernemer Gerard Schuiling, destijds de initiatiefnemer van de Koger susploeg, zou deze oplossing een goede zaak zijn. „Dankzij de susploeg, die in de eer ste zomers ook de Brink, Ruyslaan en Badweg in de gaten hield, vermin derde het aantal vernielingen. De susploeg was beslist geen knokploeg, maar trad letterlijk sussend op. Bo vendien waren we extra ogen en oren voor de politie. In combinatie met politie in burger is dat het beste middel. De pakkans is dan het groot st en het werkt preventief. De vakan tiegangers weten dan dat er controle is in De Koog." Schuiling vindt het jammer dat de susploeg niet meer bestaat. „Drie jaar lang heb ik de ploeg voor drie kwart uit eigen zak gefinancierd. Daarmee kan je natuurlijk niet blijven doorgaan. Nu is er voor een susploeg of stadswacht een pot van 715.000,- beschikbaar, gevuld door de natte horeca. Maar dat is niet genoeg. Al leen het bijhouden van de HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. ter Haar, viering H. Avondmaal. De Waal 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog 9.30 uur mw. ds. J. Kok. 19.30 uur Interkerkelijke zomera- vonddienst, ds. J. ter Haar; m.m.v. interkerkelijke gospelgroep The Messengers o.l.v. Joop v.d. Slikke. Den Hoorn 9.30 uur dhr. B. Guiljam. Oosterend dienst in De Cocksdorp. Oudeschild dienst in De Cocksdorp. De Cocksdorp 10.00 uur ds. H. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Wilmink uit Oosterend, doopdienst. 19.00 uur drs. J. A. S. Vech uit Mid- denmeer. Uitzending via de Lichtboei. Oosterend 9.30 uur drs. J. A. S. Vech uit Middenmeer; 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. zo. 11.15 uur en 16.30 uur dienst, wo. 19.00 uur ds. C.J. Meeuse. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. Knipscheer. Uitzen ding via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. J. Zijlstra uit Blokker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 uur, The Gospeltrain. zo. 10.45 uur, herenkoor. DUITSE MISSEN Den Burg Samstag 18.00 U. De Koog Sonntag 11.00 U., Mitt- woch 19.30 U., Freitag 19.30 U. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur Openbare Lezing. 11.20 uur Wachttorenstudie. The ma: „Jaag altijd liefderijke goed heid na". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, Dé Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Dokter A. Waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw N. Schuyl, tel. 11446. Nuttige adressen; 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Dorpsstraat kost 725.000,-. De mid denstand zou ook best een steentje kunnen bijdragen. Een susploeg of stadswacht kan ook best de straat schoonhouden; vuilnisbakken legen en afval van straat opruimen is heus niet zoveel extra moeite, maar het geeft wel een net straatbeeld. Dat moet ook het doel zijn: een uitgaans gebied waar het gezellig is en waar iedereen zich veilig voelt." In burger Een susploeg of stadswacht van vier man, die niet alleen Dorpsstraat, maar ook Ruyslaan en omstreken in de gaten houdt, kost naar Schuilings schatting ruim 750.000,- op jaarba sis. In het nu bijna afgelopen zomersei zoen was er geen susploeg. Schui ling: „Eigenlijk vormde ik in m'n eentje de susploeg, ik ben de hele zomer 's nachts op straat geweest en heb de boel in de gaten gehou den. Sommigen denken dat ik een politieman in burger ben.... Ik kreeg wel rugdekking van de politie. Zelf vind ik dat het pol'itie-optreden dit seizoen beter was dan ooit tevoren. Men was duidelijker aanwezig, ook te paard. De prioriteit van de politie was De Koog, ze hebben zich daar goed voor ingezet. Daarnaast heeft de 1-2-3-regeling goed gewerkt, eigenlijk tegen de algemene verwachting bij de horeca in. Er ontstaat inderdaad een meer geleidelijke afvoer. De hore ca heeft enorm zijn best gedaan om voor een rustige afbouw in de laatste uren te zorgen, zodat wordt voorko men dat iedereen pas om drie uur op straat komt. Het lijkt nog wel veel, maar nu praat je over aantallen van tweehonderd mensen om drie uur in plaats van vijfhonderd om twee uur, zoals voorheen. Het is opvallend dat iedereen zich aan de afspraken houdt, de wil om te slagen is groot." Buurt Mevrouw Rüngs, kritisch bewoonster van de Ruyslaan, vindt dat er maar weinig verschil is met voorgaande ja ren. Haar woning ligt aan de betref fende looproute. „Uit voorzorg slaap ik in het seizoen aan de achterzijde, zodat ik het lawaai van langstrekken de jongeren niet kan horen. Maar lang niet iedere buurtbewoner heeft die mogelijkheid. De 1-2-3-regeling is wat ons betreft geen succes. Het duurt langer en is niet rustiger, zoals anderen wel beweren." Volgens haar juichen de buurt en de dorpscommissie een susploeg of stadswacht toe. „Toen de susploeg een paar jaar geleden ook in de woonwijken controleerde, was dat een goede zaak. Maar eigenlijk zou zo'n ploeg niet nodig moeten zijn", zegt ze. „Liever hebben we één route naar de camping. Dat is veel eenvou diger te controleren. Vorig jaar heb ben we dat al eens onder aandacht gebracht. In juli zijn we -mensen uit de Epelaan, Brink, Ruyslaan en Plevierstraat- opnieuw bij de burge meester en de RST geweest om onze wens naar voren te brengen." Positief Gemeente en politie zijn „voorzichtig positief" over de 1-2-3-regeling. On langs liet groepscommandant Moes- Donderdag 29 augustus In het programma ,,'t Allegaartje" van Radio Texel (19.00 tot 20.00 uur) blikken Tinus de Graaf en zijn vrouw terug op hun reizen naar Australië, Amerika en Zuid- Afrika. In het kader van Hoornder Don derdag wordt in Den Hoorn vanaf 16.00 uur kramenmarkt en vanaf 19.30 uur veemarkt gehouden. De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft vanaf 20.00 uur openbare bestuursvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO. Vrijdag 30 augustus In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-serie over Texel vertoond met toelichting in het Duits door mevr. A. Zegers- Goldnick; 20.00 uur. In Cinema Texel draait voor het eerst „Dances with wolves", aanvang 20.00 uur. Een drie uur durende kwaliteitsfilm, met in drukwekkende massascènes. Een luitenant moet in zijn eentje een vooruitgeschoven legerpost be zetten en zoekt steun bij Sioux Indianen omdat de beloofde ver sterking uitblijft. Het contact be valt zo goed dat de luitenant deel gaat uitmaken van de stam, maar als de blanken terugkomen betekent dat voor hem en de Si oux veel ellende. Zie ook de film rubriek in de TC3/Recreatiekrant van het komende weekend. Zaterdag 31 augustus Om 12.30 uur gaat op het strandje bij Dijkmanshuizen de negende kwart triathlon van start. Radio Texel verzorgt rechtstreekse reportages tussen 12.00 en 16.00 uur. Tennisvereniging Oosterend heeft een mixed dubbeltoernooi, aan vang 10.00 uur. Na afloop barbecue. In de kantine van de Cocksdor- per Kustzeilvereniging is om 10.00 uur de briefing voor het Texels kampioenschap catama ranzeilen. Om 13.15 uur begint de nostal- gierit voor ouderen, verzorgd door menvereniging Tussen Wad en Duin. De gasten worden op dat tijdstip afgehaald bij de Bak kerstichting en Starkenburg. Van 18.30 tot 19.30 uur is in sporthal Ons Genoegen een vol leybal oefenwedstrijd en demo training Dames Avero Olympus 2 tegen heren Tevoko 1. Publiek welkom. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dances with wolves". Zondag 1 september De Windsurfclub Texel heeft bij paal 17 een brandingwedstrijd, aanvang 11.00 uur, om het Texels kampioenschap. Tevens bekend making selectie Texelrace. In sporthal Ons Genoegen speelt Avero 2 dames tegen Tevoko 1 heren. Publiek welkom. Aanvang 13.30 uur. Bij paal 33 wordt het Texels kampioenschap catamaranzeilen voortgezet. Briefing om 10.00 uur in de CKZ-kantine. Om 14.30 uur begint op het Texelveld de voetbalwedstrijd Texel 1-Foresters om de KNVB-beker. In Cinema Texel draait „Dj with wolves"; 20.00 uur. Maandag 2 september Om 9.00 uur begint op ds neplaats de Texelse Schap dag. De keuringen duren i ongeveer 13.00 uur. In Cinema Texel draait om uur „Dances with wolves' Het Leerhuis opent in het bij de Doopsgezinde kerk: zoen met een lezing dooi Evers uit Amstelveen. On: „Pirké Avot, de Spreuken deren". Aanvang 20.00 nieuwe deelnemers zijn vi In de Hervormde kerk van Koog geeft de heer H. Kie een diavoorstelling over Te 20.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur: bliotheek in De Schuilhut geopend. Dinsdag 3 september In Cinema Texel draait om uur „Dances with wolves' Hoogwater Oudesch Do. 29 11.40 en Vr. 30 1155 er Za. 31 12.35 er Zo. 1 13.00 er Ma. 2 00.34 e» Di. 3 01.18 ee Wo. 4 03.20 er Do. 5 05.20 er Aan het strand is het een uur ei hoogwater. De zon komt 1 sept op om 06 50 en gaat onder om uur. 1 september laatste kwart* september doodtij. kops zich in een programma van Radio Texel in die zin uit. De toege nomen capaciteit van taxi's noemde hij daarbij als belangrijk positief punt. Zorgen maakte Moeskops' zich o.a. over de vernielingen in Ruyslaan en aanliggende straten en de toename van weekendgangers, een groep die mogelijk verantwoordelijk is voor een belangrijk deel der baldadigheden en diefstallen. De politie wil dit graag nader onderzoeken. Gemeente ambtenaar Stam heeft de indruk dat het 's nachts op straat door de 1-2-3-regeling langer duurt voordat het stil is, maar dat het wel rustiger toegaat. „In Den Burg was het zelfs erg rustig, mede als gevolg van de maat regelen inzake de noodcamping. Uit het centrum hebben wij geen klach ten ontvangen. Uit de omgeving van de Warmoesstraat kregen we zelfs positieve reacties", aldus Stam. Hij vervolgt: „Vorig seizoen was het vijf voor twaalf. Ik denk dat alle op- en aanmerkingen vanuit de bevolking een gunstige invloed hebben gehad op het beleid." Een Duitse toerist viel dinsdagavond in een vakan tiebungalow over zijn hond. In zijn val brak hij een fles en met zijn hand kwam hij in de scher ven. De man, die chirurg is, vermoed de dat er zenuwen en pezen waren beschadigd en sloeg alarm via 06-11. Hij werd door de politie naar een huisarts gebracht, maar die vond het nodig dat de gewonde met spoed naar de overkant werd vervoerd. Een extra boot werd ingezet en per taxi werd de Duitser naar Medisch Cen trum Alkmaar gebracht. Pieter de Vries fotografeerde de maquette van het toekomstige VVV-gebouw. De provincie is bereid vier ton in een nieuw gebouw voor de Texelse VVV te steken. Voorwaarde is dat de ei- landelijke deelnemers in de Stichting VVV/Texelpromotie ook meebetalen. De VVV is al enige jaren uit haar jas je, het kantoor aan de Groeneplaats, gegroeid. In januari werd het plan onthuld voor een kantoor van 932 vierkante meter (inclusief bovenver dieping) bij de Emmalaan aan de rand van Den Burg. Er was een ontwerp gemaakt door architectenbureau Al- Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapierwagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat en Marelstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). De Aids preventiecampagne, die tot half juli op Texel is gehouden door de GGD Kop van Noordholland, is goed aangeslagen. Uit een enquête is gebleken dat veel jongeren de in formatie waardeerden. Maar of er afgelopen seizoen daadwerkelijk vei liger is gevreeën als gevolg van de actie, kon de GGD niet garanderen. Tijdens de Aids-campagne werden aan de Helderse zijde van de Texelse boot informatiefolders en zg. „vrij- kaartjes" met daarin een condoom uitgedeeld aan jongeren tussen de 15 en 19 jaar. Daarnaast werden aan de horeca bierviltjes en posters verstrekt met informatie. De actie is gestart na het begin van de schoolvakanties omdat in die pe riode veel jongeren erop uit trekken. Vierenveertig jongeren zijn gevraagd om een reactie op de campagne. De helft van hen was al op de hoogte van de informatie die in de voorlich tingsfolder stond. De actie werd wel als positief ervaren. Als suggesties ter verbetering van de voorlichting werd geopperd dat er ook folders en vrijkaartjes moeten worden uitge deeld op het strand en dat eveneens informatie moet worden verstrekt aan andere leeftijdsgroepen. Durex-automaat Vier Texelse horeca-ondernemers ga ven te kennen het een nuttige cam pagne te vinden. Ze willen medewerking verlenen aan een ver volg. Fabrikant Durex is bereid vol gend jaar gratis condoomautomaten te plaatsen in enkele horecagelegen heden. Vijf ondernemers reageerden daar positief op. Ook de Texelse huisartsen waren goed te spreken over de actie. Zij hadden naar aanleiding van de cam pagne geen vragen over Aids of geslachtsziekten binnengekregen. Eén van de doktoren was van mening dat jongeren zich niet erg druk maken over Aids. kema. Het gebouw moet di herkenbaar zijn voor de stro risten dié over de Pont weg I zodat zij niet over het eilard op zoek naar een accommo Voor de nieuwbouw is 383! te meter grond nodig, omdi flink parkeerterrein bij moei De grond is van de gemeer 7478.750,-. Het totale projs ongeveer twee miljoen. Het college van B en W ziel wat in en wil twee ton bijdr mits wordt vastgehouden s lokatie en mits de overige V participanten (Teso, TVL en ieder twee ton bijdragen, ft teraad moet nog over dit or beslissen, maar als de uitko tief is betekent het dat, in met de subsidie van de pro 1,2 miljoen van het bouwp! dekt. De provincie vergader september over de bijdrage partijen de bovengenoemde inderdaad geven, is de fina: van de nieuwbouw rond en den gestart met de uitvoeri Een inwoner van Baarn had zeehengels aan elkaar gebf aan zijn boot vastgemaakt,' hoogte van De Cocksdorp' ligt. Maandag bleken twee' verdwenen, de touwtjes wt waren vastgemaakt waren' noopt. Het betreft twee hf 2.70 en 3 meter lang, vood een molen, met een waard' 7500,-.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2