„Overstekende kinderen lopen onnodig risico'' Doktersvrouw: bezwaar tegen rondweg erwachtmeester ast op Texel Eerste voorspeeluur muziek- en dansschool Singers of the Lord repeteren weer Pas 65 Nostalgierit Schakers starten Opleiding Rode Kruis Korps Expositiegebouw Kotex moet weg Aanrijding steringssubsidie Jé ér IRDAG 29 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De muziek- en dansschool draait weer op volle toeren en de leerlingen willen graag laten horen wat ze al kunnen. Dat gebeurt woensdag in het eerste voorspeeluur van het nieu we seizoen. Het optreden is als van ouds in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe Ulo, aanvang 19.30 uur. De volgende instrumenten hebben een aandeel: dwarsfluit, troubadour-harp, het zeer jeugdige bandje „No Name", klarinet, koper en het orkestje „De Rampestampers" o.l.v. Betty Bakker. Leerlingen vanaf het derde jaar kun nen zich nog aanmelden voor het schoolorkest, terwijl vierdejaars en oudere leerlingen nog welkom zijn bij de werkgroep lichte muziek. Voor hen liggen aanmeldingsformulieren klaar in de muziekschool. Ook niet- leerlingen kunnen meedoen (al is het voor hen niet gratis). Het gemengde koor „Singers of the Lord" hervat donderdag 5 september van 20.00 tot 22.00 uur de repetities in „De Poort" (achterzijde Gerefor meerde kerk). Vooral mannen zijn welkom ter versterking van de gele deren, maar ook voor alten en sopra nen houdt het koor wat stoelen vrij Ook echtparen zijn dus bij de „Sin gers" aan het goede adres. Nadere inlichtingen: voorzitter Dudy den Boer, tel. 14146. Iedere 65-jarige inwoner van Neder land kan een Pas 65 aanvragen bij de afdeling burgerzaken van de gemeen te waar hij/zij is ingeschreven. Dit kan ook als u als 60-jarige getrouwd bent of minstens één jaar samen woont bent met een 65-jarige part ner. Zelfs tot één jaar na het overlijden van die partner is dit nog mogelijk, mits de partner op de dag van overlijden 65 jaar of ouder was en u 60 jaar of ouder. 65-jarige Ne derlanders die in het buitenland wo nen en tijdelijk in Nederland zijn, kunnen een Pas 65 aanvragen bij de gemeente van verblijf in Nederland. Voor de aanvraag dient u zélf naar het gemeentehuis te gaan, want al len kunt uw Pas 65 ondertekenen. U dient dan een goedgelijkende pas foto mee te nemen. De legeskosten zijn afhankelijk van de gemeente waar u woont, voor Texel bedragen deze f7,—. De Pas 65 hoeft niet te worden verlengd, hij blijft geldig. Bij verlies of diefstal van de Pas dient u dit te melden bij de politie U kunt dan weer een nieuwe Pas aanvragen bij het gemeentehuis. Met de Pas 65 krijgt u in een aantal gevallen aanzienlijk kortingen, b.v. openbaar vervoer, openbare biblio theek, museum-jaarkaart enz. enz. Nadere informatie: bureau burgerza ken/tel. 62120 of gemeentehuis, ka mer 008/010. De menvereniging „Tussen Wad en Duin" houdt zaterdag een nostalgierit met de bejaarden van de „Bak kerstichting" en „Starkenburgh". De gasten worden om 13.15 uur per koets afgehaald, 's Avonds om 20.00 uur wordt er voor leden een barbe cue georganiseerd op de Grie. Aan vang 20.00 uur. Opgave voor de barbecue uiterlijk vrijdag bij mevr. Eelman-Vos, tel. 12746 of mevr. Spigt-Witte, tel. 19627. Over enkele weken is het zover en kan worden gestart met de opleiding van colonneleden aan de hand van een volledig vernieuwde methode. Tot dusver moesten aspirant colon neleden reeds in het bezit zijn van een (geldig) EHBO-diploma, alvorens zij tot een gerichte hulpverlenings opleiding konden worden toegelaten. Voor velen was dit een belemmering, omdat zij al een jaar lang vele uur tjes bezig zijn geweest met theorie en praktijklessen. Nu kunnen geïnte resseerden zich echter zonder meer aanmelden voor module 1 van de nieuwe opleiding. De cursus (12 lessen) wordt gegeven door dr. Vos in samenwerking met mw. P. de Baar (verpleegkundige). Na veel voorbereidingen en overleg heeft het bestuur besloten een aantal plaatsen te reserveren voor gegadig den voor deze opleiding. Aannemen geschiedt in volgorde van aanmel ding. Er is geen criterium ten aanzien van vooropleiding; lager onderwijs is voldoende. Voor de cursist zijn er geen kosten aan verbonden, die ko men voor rekening van het Texelse Rode Kruis. Er vindt wel een selectie van de kandidaten plaats. Door ver trek van het eiland van enkele en thousiaste vrijwilliglstlers/hulpverleners zijn nieu we mensen in de groep zeer welkom. Vooral met het oog op de toekomst, de taak van de Colonne in het kader van het gemeentelijk rampenplan in samenwerking met de Texelse Brand weer, is uitbreiding noodzakelijk. Daarnaast zijn ook voor de niet min der belangrijke taken op het sociaal- medische vlak mensen nodig. Door de verbreding van het seizoen en daaraan gekoppeld evenredige stijging van het aantal (sport)evenementen is dit werk toegenomen. Voor informa tie of aanmelding voor deze cursus kan men bellen naar de Colonne Ook dit jaar heeft K.S.V. Kotex een verzoek ingediend om het tijdelijke tentoonstellingsgebouw te mogen la ten staan. Als argument voor het ver zoek wordt het vijftigjarig jubileum van de vereniging aangewend, dat wordt gevierd met enkele weersge- voelige activiteiten. De gemeente laat zich echter niet vermurwen en vindt dat voor de evenementen maar plaats moet worden gevonden in het wel permanente gedeelte van het gebouw. Commandant, dhr. M. J. den Boer, tel. 14146. Geen E.H.B.O. Door de reorganisatie van het onder- wijssyteem worden in '91/'92 geen EHBO-lessen verzorgd. Mensen die inmiddels in het bezit zijn van een EHBO-diploma ontvangen binnenkort een oproep met nadere gegevens voor de herhalingslessen. Voor alle duidelijkheid: de herhalingslessen zijn verplicht voor geldigheid en verlen ging van het EHBO-diploma. Rioolrechten. De rioolheffing stijgt volgend jaar maar met 3 procent, in plaats van 7 procent. Het geld dat hierdoor binnen komt is bestemd voor het Riool Egalisatie Fonds (REF). Berekeningen hebben uitgewezen dat 3 procent stijging voldoende is om het REF op peil te houden. Een 38-jarige Amsterdammer gaf op de kruising Beatrixlaan/Keesomlaan geen voorrang aan een 21-jarige au tomobilist uit Den Burg. Een aanrij ding was het gevolg. Beide wagens raakten zwaar beschadigd. Veenbaas vindt het onredelijk dorpshuizen evenveel krijgen, oorn heeft bijvoorbeeld een jouw. Door deze bezuiniging ze geen financiële ruimte irbetering van het pand. Dor- een nieuw gebouw worden leeld." rzitter zegt zelf geen ideeën te over andere, minder „schade- jzuinigingen. „Als ik zeg dat anders wel wat af kan, heb ik iemand die daar wat mee te heeft in m'n nek.... Nee, er is aan te doen. We krijgen dit op onze boterham en hebben ar te slikken", aldus Veenbaas, vel zeker weet dat er nog eni- vaarschriften de kant van de ite op zullen gaan. Hoven, voorzitter van de Texel- traad heeft het ontwerp-plan onder ogen gehad. „Het is lijk tegenover mijn achterban u al een reactie geef, dus jcht ik nog even mee." EDELINGEN VAN B EN W >k „Van het raadhuis" bevat lie en mededelingen van de te Texel. Lezers die vinden een bepaald onderwerp aan- loet worden geschonken, contact opnemen met de af- Igemene zaken in het ge- iuis. Nadere inlichtingen: 247. Bouwvergunningen voor het plaatsen van een nderhoudskade veerhaven 't L. Bos voor het vernieuwen schuur, Schilderweg 171, rg; J. Brouwer voor het plaat een bijkeuken, Ankerstraat terend; A.5. Berndsen voor tsen van een garage, Wilhel- i 58, Den Burg; Jan Koorn ouw voor het plaatsen van lalows, Sluyscoog 70 t/m Burg; A. Dekker voor het ge vergroten van een zomer- iforniëweg 4, De Koog; Ver. istelijk Volksonderwijs voor leltelijk veranderen van een rijwielstalling en plaatsen erfafscheiding rijwielstal- ugtmeijer voor het plaatsen dubbele garage woonhuis, aat 44-46, Den Hoorn; Stich- ils Museum voor het uitbrei- een natuurrecreatiecentrum, i 92, De Koog; J.M. Smit plaatsen van een hobby- Koetebuurt 13, Oosterend; Irijf Texel voor het plaatsen trafo-station, Ruyslaan te De lelanghebbenden kunnen te- beschikkingen ingevolge de ninistratieve Rechtspraak Isbeschikkingen een be- irift indienen. Nadere infor- irover is te verkrijgen bij de «secretarie, afdeling R.O.V., .12. xel van de rijkspolitie is ver- et de 29-jarige wacht eerste klasse Dirk van den tl- Het eiland is hem niet on- want sinds 1985 was hij 's op Texel gedetacheerd. Zijn endplaats was de groep Ste- post Venhuizen, waar hij geleden terechtkwam na de I aan de politieschool in Har- 'an den Wijngaard treedt offi- september bij de Texelse dienst, maar werkt er al juni omdat hij door de tnhuizen als seizoenkracht is "d. „Ik heb Texel leren ken- 'antrekkelijk gebied om te n te werken. Toen zich de "deed om vast op Texel te heb ik die met beide handen !Pen", verklaart de nieuwe eester zijn overstap. st betekent geen uitbreiding groep Texel, want onlangs oheid genomen van Peter Heijden, die een baan heeft als voorlichter bij de rijkspo- r'Pt Alkmaar. keersongevallen op ieder kruispunt, wijzen volgens Van Schaik niet op af name van de veiligheid. „Klachten neemt de gemeente echter wel se rieus", aldus Van Schaik. Aanmerkin gen over de onduidelijke voorrangsaanduiding op het kruispunt Kogerstraat/Beatrixlaan en Waal- derstraat/Bernhardlaan waren aanlei ding om daar een „stop"-verpichting voor het binnenkomend verkeer in te voeren. Diezelfde stopverplichting leidde volgens de bezwaarmaakster tot verkeersopstoppingen pal voor de praktijk van haar man. Door de aan leg van parkeerhavens onstond net voorbij haar woning bovendien een wegversmalling, waardoor het verkeer niet kan doorstromen. Fietsers die door de verkeersophoping niet meer kunnen passeren rijden daardoor vaak over de stoep, zodat voetgan gers worden gehinderd. Duur hoogste snelheid bedroeg 84 km/uur (op de Emmalaan). Volgens een poli tiewoordvoerder vinden op dat traject de meeste overtredingen plaats. Voor zover bekend verschillen de cijfers niet ingrijpend met de periode van vóór de aanpassing. De rijkspolitie op Texel bevestigt dat soms een auto mobilist wordt bekeurd die een vluch theuvel links passeert. Statistieken, inzake het aantal ver- \bor als u zich uit en/of thuis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkekment Kikkertstmt 19, 1795 A4 De Cocksdorp, telefoon 02220-16547. De schakers van En Passant hervat ten op maandag hun clubcompetitie. Zij spelen vanaf 20.00 uur in De Wit te Burcht. Het augustusnummer van het vak blad „Sign Display" voor produ centen en gebruikers wordt gesierd met een fraai kleurenportret van de Texeltruck. In het blad staat een arti kei over vervoersreclame, waarin de truck nogmaals voorkomt. rwena waverijn voor de dokterspraktijk van haar man. ,.Door verkeersopstoppingen moeten de patiënten onnodig wachten." Mevrouw Waverijn uit Den Burg vindt dat de „eindeloze" voor rangssituatie op het traject Bernhardlaan, Emmalaan en Beatrix- laan automobilisten uitnodigt tot te hard rijden. Fietsende schoolkinderen lopen daardoor onverantwoorde risico's. Wijzi ging van de verkeerssituatie, zo'n drie jaar geleden, leidde pal voor haar woning aan de Kogerstraat bovendien tot verkeer sopstoppingen, waardoor haar echtgenoot als huisarts zijn visi tes niet naar behoren kan uitvoeren. Genoeg reden voor haar destijds om beroep aan te tekenen tegen het besluit van de gemeente. De afdeling Geschillen van de Raad van State heeft zich er nu, drie jaar later, over gebogen en zal binnenkort uitspraak doen. In de nieuwe voorrangssituatie, waar tegen Maria Waverijn direct nadat de beslissing daarover was gevallen be roep aantekende bij de Kroon, func tioneren de Bernhardlaan, Beatrixlaan en Emmalaan als een hoofdader rond Den Burg. Deze nieuwe „wijkontslui- tingsweg", zoals de route door de gemeente wordt genoemd, zou een betere afvloeiing van het verkeer uit het centrum mogelijk maken. Het in komende verkeer kon zo worden af geremd. En dat zou de veiligheid ten goede komen, zo redeneerde de ge meente. Via verwijsborden worden auto's zoveel mogelijk naar de grote parkeerplaatsen buiten het centrum doorverwezen. Wijkafsluitingsweg Volgens Waverijn echter heeft de rondweg het tegengestelde tot ge volg. „Nagenoeg alle scholen liggen aan de binnenkant van de rondweg, waardoor schoolkinderen,'die vanuit de nieuwbouwwijken de weg moeten oversteken, onnodig risico lopen. „Het is geen wijkontsluitingsweg maar een wijkèfsluitingsweg", zegt ze verontwaardigd. Ze is van mening dat meer verkeers- remmende voorzieningen op deze rondweg moeten worden aange bracht. Bijvoorbeeld de kruising met de Waalderstraat, waar veel scholie ren de weg oversteken. Bij het kruispunt Kogerstraat/Beatrixlaan kunnen verkeersdrempels soelaas bie den. Rijkswaterstaat, die in opdracht van de geschillencommissie van de Raad van State, een advies heeft uit gebracht over deze zaak, ziet wel wat in deze laatste suggestie. Alle andere bezwaren worden in het rap port ongegrond verklaard. Ir. P. Kieft, de samensteller, vindt dat de nieuwe situatie de verkeersveiligeheid wél heeft bevorderd. Door de nieuwe voorrangsituatie is vooral voor bu schauffeurs, die zich voordien moesten haasten om op tijd bij de boot te zijn, nu de noodzaak tot hard rijden verdwenen. Mevrouw Waverijn bestrijdt die mening: „Ze rijden soms zó snel dat mensen die op de bus staan te wachten over het hoofd wordengezien." Levensgevaarlijk Ze vervolgt: „Ongeduldige automobi listen hebben nog wel eens de ge woonte fietsers aan de verkeerde kant van de vluchtheuvel in te halen, zodat ze geen snelheid hoeven te minderen. Levensgevaarlijk natuurlijk." Rom van Schaik, jurist van de ge meente, denkt dat het wel meevalt met de snelheidsovertredingen. „De afstand tussen de bushaltes is te klein om hoge snelheden te kunnen bereiken. Snelheidscontroles van de afdeling Verkeer van de Rijkspolitie Alkmaar wijzen wel op snelheidsover tredingen. Óp de Bernhardlaan en de Emmalaan werden in de periode ja nuari 1990 tot december 1990 van 885 gecontroleerde auto's er 116 be keurd wegens te hard rijden. De „Vooral op markt- en folkloredagen, wanneer de stroom toeristen vanaf De Koog en De Cocksdorp toeneemt, is het voor mijn man haast onmoge lijk zijn uitrit te verlaten. Ondanks verkeersborden, waarop de automobi listen worden doorverwezen naar par keerplaatsen buiten het centrum, verkiezen de chauffeurs toch in de meeste gevallen de kortste route naar het centrum. Patiënten moeten daar door langer dan gewenst op hulp wachten." Volgens Van Schaik ziet de gemeente in de bezwaren geen aanleiding de situatie aan te passen. „In dit geval vinden we een vlotte doorstroming over de rondweg be langrijker dan de bezwaren die hier worden aangevoerd door één enkel persoon, mevrouw Waverijn", aldus Van Schaik. Mevrouw Waverijn meldt overigens niet de enige te zijn die bezwaar heeft. Een onderzoek in de buurt destijds wees uit dat de meerderheid afwijzend stond tegenover de nieuwe verkeerssituatie. Beroep aantekenen bij de kroon is echterduur en inge wikkeld, en dus niet voor iedereen weggelegd. Ondanks deze opvatting denkt van Schaik dat gezien het ad vies dat rijkswaterstaat aan de ge schillencommissie van de Raad van State over deze zaak heeft uitge bracht, het beroep van mevrouw Wa verijn toch nietig zal worden verklaard. De rondweg in Den Burg zou eutomobilisten uitnodigen het gaspedaal te diep in te trappen Naam producent: Naam opdrachtgever: VV T. y Gebruikte materialen/technieken:

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5