Kwarttriathlon trekt recordaantal deelnemers Pechvogel Han Wilmink: „Ik ben geveld door Mooie weer zowel voor- als nadeel „Organiseren en meedoen geen optimale combinatie Steeds meer op details letten" Leeftijd omhoog, tijden constant" „Eerst vierdaa dan de triathlc Nico Peet streeft naar 2 uur 30 Radio Texel „live" bij kwart-triathlon Debutant Rien Brouwer: De oudste: Theo Takes het PDM-virus r r Simon Appel kan parcours wel dromen Sjaak Randsdor\ Texels kampioen catamaranzeilen PAGINA 6 TEXELSE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSI Het ziet er naar uit dat de kwart-triathlon zaterdag onder ideale weersomstandigheden wordt gehouden. „Aan de ene kant leuk, want er kunnen top tijden worden neergezet", zegt coördinator Gert Pansier, „Maar ook weer jammer, want het is nou net de wind die de Texelse triathlon van die ande re onderscheidt." Hoe het ook zij, de dynamiek onder de 275 deelnemers aan negende kwart-triathlon die op heteiland wordt gehouden, zal er zeker niet minder om zijn. „Ja, een recordaantal deelnemers, waarmee de limiet nu is bereikt", zegt Pansier. Hij stelt dat de veilig heid van de deelnemers niet in ge vaar mag komen. „Meer mensen maakt controle onmogelijk. „Er zijn nu al ruim 150 vrijwilligers op de been." Het „kwartje Texel" staat hoog aangeschreven, zó goed zelfs dat twintig deelnemers noodgedwon gen op de wachtlijst werden ge plaatst. „Waarschijnlijk zullen die wel meedoen, want de ervaring leert dat een aantal mensen niet aan de start verschijnt", aldus Pansier die be vestigt dat de triathlonsport snel aan populariteit wint. Pansier: „Volbren gen van een kwart-triathlon beschou wen velen als een uitdaging. Bovendien maakt de afwisseling de sport voor velen aantrekkelijk. Hier zijn de omstandigheden ook vaak nèt iets anders." Favoriet Behalve de wind vereist ook het zwe- monderedeel meer van de triatleten. In open water worden meer eisen aan het oriëntatievermogen van de zwemmer gesteld. Bovendien krijgen ze hier te maken met golven en stro mingen, waarmee de meesten zwem mers onvoldoende ervaring hebben." Dit levert de lokale sporters ongetwij feld een voordeeltje op. Dat zijn er 27. Hoewel een aantal van hen dit jaar voor het eerst aan de start ver schijnt wil dat niet zeggen dat ze bij Radio Texel zal zaterdag in een rechtstreekse uitzending verslag doen van de kwart-triathlon. De uitzending begint om 12.00 uur, een half uur voor de start bij Dijkmanshuizen, en duurt tot 16.00 uur. Voor deze gele genheid is bij de finish op de Groene- plaats een studio ingericht: alleen de muziek wordt verzorgd vanuit de vaste studio aan de Molenstraat. Gerrit Verhoeven zal als „razende re porter" de wedstrijd onderweg vol gen, eerst bij het zwemmen vanaf het surfstrandje en later bij het fiet sen en lopen vanaf de motor. Spea ker Albert Hoven verzorgt tevens het finishverslag voor de radio. De uit zendfrequentie van Radio Texel is FM 106.1. Lock van Vliat is ook dit jaar weer de groot ste kanshebber voor het Texels kampioen- schap bij de heren. voorkeur kansloos zijn. Favoriet is Loek van Vliet, een routinier. Pansier: „Mentaal is hij niet te kloppen en dankzij zijn ervaring weet hij zijn krachten goed te verdelen." De twee voorgaande jaren sleepte deze all- rounder het Texels kampioenschap al in de wacht. Insiders menen echter dat Van Vliet dit jaar de hete adem van debutant Rien Brouwer in zijn nek zal voelen. Zij zullen echter niet kunnen tippen aan de prestaties van de landelijke „cracks". Hoewel de winnaar van vorig jaar, Pim van de Bos, er dit jaar niet bij is zal Gregor Stam wel acte de precense geven. Andere bekende namen zijn Maurits van der Heide, die in '86 won en Roelof Steringa uit Leeuwarden. Dames Bij de dames zijn alle ogen gericht op Ingrid van Lubek. Deze veelbelovende triatlete ontwikkelde zich dit seizoen fenomenaal en werd zelfs Nederlands kampioen bij de junioren. Elders in deze krant voorspelde deze Texelse dat ze haar krachten enigszins zal sparen voor het EK, binnenkort in En geland. „Maar", voorspelt Pansier, .eenmaal aan de gang is ze toch niet te houden." Tussen Ingrid en haar grootste opponent, Luciënne Groene- dijk uit Den Helder, zal ongetwijfeld een boeiend strijd ontbranden. Parcours Aan het parcours zal het zeker niet liggen. Nadat het startschot om 12.30 uur bij Dijkmanshuizen is ge vallen, begint het zwemonderdeel. Als een kilometer door het water is afgelegd stappen de deelnemers over op geavanceerde racefietsen die klaarstaan om 45 kilometers pijlsnel af te leggen. De tocht voert langs de dijk, richting het keerpunt bij de vuur toren. Toeschouwers zullen de jakke rende wielerkaravaan op de kruising Oorsprongweg/Hoofdwegtweemaal aan zich voorbij zien flitsen. Het vlak ke parcours voert de rijders via Oude- schild naar de Groeneplaats in Den Burg. Daar is het derde en laatste wisselpunt. Vorig jaar leidde dat soms tot verwarrende taferelen, maar nu is er alles aan gedaan om een soepele overgang naar het lopen te waarborgen. „Door ervaring leer je „Bij de overgang van fietsen naar lo pen heb ik altijd de eerste kilometer zware benen", zegt deelnemer Rien Brouwer (30). die aan het wisselen van onderdeel veel tijd heeft besteed. De gedreven duursporter uit Oosterend doet dit jaar voor het eerst mee aan de kwart-triathlon op Texel. Hij hoopt bij de eerste drie Texelaars te eindigen. Aan zijn voor bereiding zal het niet liggen, de Oosterender houdt niet van half werk. Rien Brouwer beoefent de triath lonsport pas sinds een jaar. Daarvoor was hij een geziene speler op de Texelse voetbalvelden. Hoewel proble men met zijn meniscus voortijdig een einde aan zijn voetbalcarrière maak ten, weerhield dat hem er niet van een andere sport te kiezen. Hij raakte nou eenmaal", is het commentaar van de coördinator. De loopafstand bedraagt precies 10,6 kilometer en gaat via de Pontweg, Akenbuurt, Nieuwlanderweg en Waalenburgdijkje richting De Waal. Voor het zover is zal menig triatleet de „man met de hamer" zijn tegengekomen. Finish Het eindpunt voor de uitgeputte deel nemers is op de Groeneplaats. Een optreden van rockband „The Legen dary Late Inbetweenies" dient aldaar ter opluistering van het sportieve eve nement. „Als het weer gunstig is moeten dit jaar tijden onder de twee uur mogelijk zijn", verwacht Pansier. Omdat het niet mogelijk is het par cours af te sluiten voor het overige verkeer verzoekt de organisatie de mensen zoveel mogelijk het traject te ontzien en de atleten zeker niet te hinderen. Met zijn 47 jaren mag Theo Takes zich de nestor van het Texelse triathlon-gezelschap noemen. Takes nam al deel aan het „kwartje Texel", toen het nog in estafettevorm werd gehouden en het zwemmen in Mo lenkoog plaatsvond. Hij is een echte duursporter: hij liep vijf marathons en ook schaatste hij de Elfsteden tocht uit. Voordat hij bij de PEN-centrale in Ou- deschild kwam werken, had Theo Ta kes een jaar of tien gevaren. Van Pechvogel Han Wilmink in zijn tuin in Oosterend. die grenst aan de nieuwe ijsbaan waaraan al druk wordt gewerkt. Wellicht is koning winter hem gunstig gezind, zodat hij zich op het ijs als nog kan waarmaken. Een voedselvergiftiging heeft voor Oosterender Han Wilminkroet in het eten gegooid. Drinkwater dat de 30-jarige Wilmink, samen met nog vier Texelse wielrenners, tijdens een wielertocht door België heeft ingeno men is waarschijnlijk de boosdoener sporten kwam in die tijd niets te recht, zodat hij pas op latere leeftijd met hardlopen en schaatsen begon. Inmiddels loopt hij gemiddeld vier halve marathons per jaar en als er natuurijs ligt is hij niet meer te stui ten. Het lopen van hele marathons is vermoedelijk verleden tijd, zegt Takes. „Marathontraining vind ik te eenzij dig", verklaart hij. „Wat dat betreft biedt trainen voor een triathlon meer afwisseling. De ene dag ga je zwem men, de andere dag lopen of fietsen. Nee, ik train er niet het hele jaar voor, want 's winters wil ik schaat sen. Afgelopen winter heb ik wel meegedaan met het triathlon- zwemgroepje in Calluna. Ik heb een beetje vooruitgang geboekt, maar zwemmen blijft een ramp. Over veer tig baantjes, een kilometer dus, doe ik nu 25 minuten in plaats van 27...." Takes doet alleen aan de Texelse kwart-triathlon mee. „Omdat ik het gezellig vind. Je kent de mensen, dat maakt het leuk. Maar meedoen om te winnen....nee. Misschien als ik straks de vijftig ben gepasseerd en in een andere categorie terechtkom. In elk geval is de conditie nog altijd pri ma. Mijn leeftijd gaat omhoog, maar de tijden blijven constant. Bij de vori ge keren finishte ik telkens rond de drie uur; mijn streven is om daar iets onder te blijven." r r in de ban van de triathlon en zijn knie verdraagt dit zware sportonder deel wonderwel. „Een jaar geleden begon ik te trainen, waarbij ik de na druk legde op fietsen en zwemmen, dat zijn de onderdelen waarin ik mij nog kan verbeteren." Het kost Brou wer, die in het dagelijks leven visser man aan boord van de TX 9 is, meer moeite dan collega-sporters voldoen de trainingsuren vrij te maken. Zodra hij vrijdagmiddag echter vaste grond onder de voeten heeft, gaat Rien er volop tegenaan. Interval De twee weken voorafgaand aan de triathlon heeft de triatleet vrijaf geno men. „Ik oefen nu elke dag en pro beer door intervaltrainingen mijn snelheid nog te vergroten." Zijn trai ningsschema's zet hij zelf in elkaar. Over de beste tactiek en technniek tijdens fietsen laat hij zich adviseren door Gerrit Terwindt. „Hij leert mij in welk verzet ik onder bepaalde om standigheden het beste kan rijden." Door Rien's onervarenheid bij de kwart-triathlon ging aanvankelijk tij dens het wisselen van de onderdelen veel tijd veel tijd verloren. „Bij mijn eerste kwart-triathlon was de totale omkleedtijd zes minuten, nu heb ik dat al teruggebracht naar drie minu ten." In de tijdwinst die hij daarmee boekte kan hij op z'n fiets een paar kilometer afleggen. Hoewel het voor Rien Brouwer de eerste kwart- triathlon op Texel is, is hij zeker kans hebber. Tijdens een proefrondje deze week kwam zijn eindtijd dicht in de buurt van de tijd van Texels kampi oen '90, Loek van Vliet. In de week voor de kwart-triatlon heeft Simon Appel het smoordruk. De 42-jarige Oudeschilder regelt sa men met Douwe Dros het fietson derdeel. „We hebben een keurig draaiboek, maar je bent afhankelijk van de mensen die op de kruispun ten willen staan. Dat komt op het laatste moment aan. want als je ze maanden tevoren vraagt, zijn ze het allemaal weer vergeten." Lastig voor Appel, want hij is behalve mede-organisator ook deelnemer. De fietsfanaat heeft al zeven Texelse „kwartjes" achter de rug, maar is nog altijd even fanatiek. Dit jaar neemt hij aan vier kwart-triathlons deel. Zaterdag nog was hij present in Anna Paulowna, waar hij naar tevre denheid de laatste test voor de Texel se wedstrijd aflegde. Hij gaat nog jaarlijks vooruit: eerder dit jaar scherpte hij in Hippolytushoef zijn persoonlijk record aan tot 2 uur 13 minuten en 40 seconden, een tijd waarmee hij in de categorie vetera nen in de top 10 kan eindigen. De wisselende omstandigheden waaron der triathlons worden gehouden, ma ken het vergelijken van tijden echter moeilijk. „Maar", zegt Appel opti mistisch, „ik voel me nu beter in vorm dan in Hippo, dus wie weet. Toch zal verbetering niet eenvoudig zijn, omdat het Texelse parcours wel tien minuten zwaarder is. In Hippoly tushoef kon je na het zwemmen in een zwembad uitrusten, voordat het fietsen van start ging. Op Texel zwem je in zee en ga je gelijk door met fietsen en hardlopen. Bovendien is het parcours meer open, dus je hebt sneller hinder van de wind." Ter vergelijking noemt Appel zijn per soonlijk record op Texel: 2 uur 30 mi nuten, vorig jaar gerealiseerd. Daarmee werd hij vierde Texelaar, maar herhaling van die prestatie zal moeilijk zijn, schat Appel. „Henk Ste vens, mijn vaste concurrent, is voor- geweest, aldus de gedesillusioneerde triatleet. „Een enorme teleurstelling, want ik schat dat ik zeker een kwar tier eerder dan vorig jaar was geëin digd", zegt Wilmink, die in het dagelijks leven predikant is. Han Wilmink zet de gang van zaken nog eens op een rij. Samen met mijn teamgenoten Jan Zijm, Ton Domhof, Ronald Kuijper en Guido Banda fietste hij zondag 17 augustus de 200-kilometertocht Luik-Basternake door België. Het vijftal stopte onder weg een paar keer om te eten. „Als wielrenner gebruik je eenmaal veel energie. Het kan zijn dat we iets ver keerd hebben gegeten, maar we ver moeden dat verkeerd drinkwater de oorzaak is geweest." Hij baseert dat vermoeden op een 8 900 man sterke groep fietsers die een dag er voor dezelfde koers had gereden en hetzelfde overkwam. „Veel van hen vertoonden ook voedselvergiftigings verschijnselen." Kwetsbaar Bij de vijf Texelaars openbaarden die zich een dag na de tocht, op de ho telkamer. „Het is een bacteriesoort die zich bij de lichaamstemperatuur van de mens snel vermeerdert. Om dat door de zware inspanning een snelle spijsvertering ontstaat, wordt het lichaam van wielrenners zwaar op de proef gesteld. Daardoor zijn de ingewanden meer vatbaar voor para sieten", aldus Wilmink, die verklaart waarom in de wielrennerij voedselin- fecties ingrijpende gevolgen i hebben. Alle rijders kampten vige maagkrampen, overgevi hoofdpijn. Achteraf noemt Vl het spottend het „PDM-viruj Oosterender is nog steeds ni heel hersteld van de darminl „Mijn hele lichaamshuishouj verstoord." Hoewel hij zichi ziek voelt is de tijd om zijn! sconditie weer op peil te bn voor zaterdag te kort. „Een want uit andere triathlons d jaar heb afgelegd, bleek dat prestaties er sinds vorig jaai op vooruit zijn gegaan. Voor fietsen ging veel beter", ven leurgesteld. Han Wilmink k« jaar als derde Texelaar overj en insiders schatten zijn kan jaar hoog in. In het rijtje debutanten is Sj Randsdorp uit Den Burg een lende verschijning. Waarom hij op zijn 42e nog eens aai loodzware combinatie van t men, fietsen en hardlopen? niet om mezelf te bewijzen' Randsdorp. „Ik ben geen tyi op latere leeftijd nog zonodl les moet inhalen, maar ben sportief ingesteld geweest, me erg leuk om eens meel zeker dit jaar met zoveel Te: uitgegaan en van debutant Rien Brouwer verwacht ik veel. Han Wil mink zou, als hij niet ziek was ge worden, ook goed zijn voor een hoge klassering." Afgeleid „Organiseren en meedoen is geen optimale combinatie", stelt Simon Appel. „Je wordt als sporter teveel afgeleid, vooral in de week ervoor. Om telkens weer vrijwilligers te krij gen, valt ook niet mee. Het valt me overigens tegen dat we juist van sporters geen beste medewerking krijgen. Het meest ideaal is toch als we over vrijwilligers beschikken, die het fietsen goed aanvoelen, zodat ze het tempo waarmee iemand nadert kunnen inschatten. Want helaas is het zo, dat op het parcours auto's rij den, zelfs al zitten we nog aan de rustigste kant van het eiland. Op de wedstrijddag hoef ik gelukkig niets meer te regelen. Als ik vrijdagoch tend de pijlen op de weg heb gezet, ben ik overal vanaf." Hoewel hij bij subtropisch zwempa radijs Calluna werkt, noemt Nico Peet (37) verrassenderwijs zwem men zijn zwakste triathlon- onderdeel. „De borstcrawl beheers ik niet, ik kan alleen de schoolslag. Die probeer ik dus maar te perfectio neren." Peet is tot deelname aan de kwart- triathlon aangezet door de Texelse tri atleet Sico Dob, die tot voor kort een van zijn zwemparadijs-collega's was. „Sico heeft mij gestimuleerd. Ook Remko Nagtegaal, een andere colle ga, is door hem aangespoord. Tot dat moment heb ik nooit echt aan duursport gedaan, voetbal was mijn favoriet", aldus Nico Peet. Vorig jaar verscheen Peet voor het eerst bij Dijkmanshuizen aan de start. Die eerste deelname smaakte naar méér. Naar eigen zeggen heeft hij na een jaartje training op alle drie onder delen vooruitgang geboekt. „De schoolslag gaat me nu toch beter af. Met wielrennen kon ik vorige zomer het groepje in de B-poule maar twin tig minuten bijhouden, nu lukt me dat het volle uur. De grootste voor uitgang heb ik toch wel met lopen geboekt. Ik verwacht dat ik mijn tijd van vorig jaar, 2 uur 44, met een kwartier kan verbeteren." „De afgelopen jaren ging ik Texelse triathlon kijken en d 'n gekkenwerk. Maar toen il der over nadacht, besefte il nog maar weinig voor nodfc zelf ook mee te doen. Per s rekening deed ik al jaren aa pen -crosslopen en vroeger marathons- en ik fietste dar en neer naar mijn werk in I der. Alleen zwemmen ontbr nog maar aan." Eerst wilde Randsdorp, die der werkt op vliegveld De I ter een andere uithoudingsp volbrengen: vierdaagse van „Als trouw deelnemer aan delronde om Texel, waaraai gend jaar voor de tiende m mee te doen, was mijn grot het kruisje in Nijmegen te li riep 1991 uit tot mijn spotli na de vierdaagse wilde ik d triathlon doen. In wandelen ter een hoop training zitten hardlopen ben je zo weer tl als je een uurtje gaat wand je pas zes kilometer afgelei Randsdorp hardde zich doe gens om vier uur op te sta heen en weer naar De Cod wandelen. Dat ritme handt in Nijmegen: dagelijks om starten, vijftig kilometer lop kens vóór de middag weer Nijmegen had ik een racefi ter ontspanning van de spi met al ging het vrij aardig, ren, alleen wat spierpijn." Pas dit jaar schafte hij een cefiets aan, waarmee hij dJ tijd regelmatig op de train» van de Texelse toerclub wo naleerd. „Dat gaat goed, f» als de weg even omhoog b ik het zwaar." Zwemmen h als zovelen, geoefend metl longroepje in Calluna. „Mal niet zoveel. Het kan best t als laatste het water uitkoi Sjaak Randsdorp, die eenf geveer 2 uur 45 hoopt ne* ten. De Cocksdorper KustzeiM" houdt dit weekend het Tew pioenschap catamaranzeil* 33. Deelname staat open voor J van de Texelse verenigingen; leden van CKZ telt dit kaml schap mee voor het clubksl schap. De briefing is zowell dag als op zondag om 10.® het clubgebouw. De kosten bedragen f30,-I tweemansboot en 720,- n éénmanscat.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6