le melk was op Texel net zo it als aan de overkant...." aar oom zei dat hij vlov had opgepakt' -KORT TEXEfl htpaar Haker zestig jaar getrouwd HELP HELPEN GIRO 6868 ilse student in Rusland tijdens coup: IDAG 29 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 allebei 83 jaar, maar dat is ze niet aan te zien. Vandaag zestig jaar getrouwd. Een leven vol verrassingen, vreugde driet, maar vooral van hard werken. Hij als kaasmaker, zij 'si'rouw. En nu samen gelukkig in hun huisje in Oudeschild. ons geheim is? V\/e leiden een tevreden leven." s geboren in Hoogkarspel, zijn in Westerblokker. Ze kregen aan elkaar op een bal na leeluitvoering in Midwoud. „Ik meidenjacht met een groepje Ik had haar al een tijdje in vertelt Haker. Zijn vrouw dat ze elkaar al 65 jaar ken- daar vroeger was samenwo- niet bij." de wederzijdse ouders er niet il achter stonden trouwden Corrie op 29 augustus 1931 ikerk, tegelijk met Piets' Een dubbele bruiloft. „Ik kan nand aanraden", roept Corrie ,0p 't moment van trouwen t best, maar als je in de jaren n huwelijksjubileum viert, vie- lat ook en kan je dus nooit bij angs gaan." amenlijke feest in '31 had reden: het was crisis en al- schaars. „We hadden wel leren voor de bruiloft hoor. kostten zowat niks, maar ja, je de ook haast niks...." Zuivelfabrieken stond Noordholland vol met brieken. „Ik kan me nog her- dat het er 108 waren. Nu zijn het er drie of zo", vertelt Piet Haker. Hij is praktisch geboren tussen de kaas. „De bedstee was achter de waaikelder. Mijn vader had zelf een paar koeien en de buurman had er een paar meer. Die melk gebruikte hij om kaas te maken. Dat gebeurde bij ons thuis, want wij hadden ruimte zat. Mijn moeder stond iedere dag om 03.00 uur op. Dan moest ze eerst de was doen, en daarna de kaasmakerij in. Ze vouwde de kazen in een doek, voordat ze in de pers gingen. Op een ochtend in februari riep ze m'n vader en zei: „Dirk, ik moet te bed, het ken niet langer". Een paar uur later zag deze jongen het levenslicht." Dat Haker zijn vader zou volgen als kaasmaker leek vanzelfsprekend. „Je had toen niets te kiezen. Door om standigheden werd je een bepaalde richting opgestuurd. Ik hielp als klei ne jongen al in de kaasmakerij mee. Ik vond het wel leuk werk ook. Tja, je moest wat. Als je wilde trouwen, moest er brood op de plank komen." Met de boender Vóór zijn trouwen werkte Haker al in de zuivelfabriek van Abbekerk, als „zomerknecht". „Van onderaf begon nen, met de boender, zogezeid." Ha ker wilde zich opwerken en volgde cursussen. Hij kon in Warden terecht als melkcontroleur. Na enige jaren klom hij op tot tweede kaasmaker. „Ik zat om vier uur 's ochtends op de fiets op weg naar Enkhuizen, waar ik de boot naar Staveren moest hebben, want daar vólgde ik die kaasmakersopleiding. Ja, ik had het in mijn hoofd dat ik die diploma's wilde hebben. Het was wel zwaar, maar met een doel voor ogen hou je iets lang vol. En ik wou beslist kaasmaker-bedrijfsleider worden." In deze periode werd zoon Dik geboren. „Hij is een Wardenbeer, zo zeggen ze daar", vertelt Corrie Haker. De oplei dingen moesten allemaal zelf worden bekostigd. Dat vergde veel van het jonge gezin. „Het was de naaimachi ne op tafel en alles zelf maken." Kolengruis Haker kon na vijf jaar terecht bij een zuivelfabriek in de Baasdorpermeer. „Het leek prachtig: een gloednieuwe fabriek met een huis erbij. Maar schijn bedriegt. Toen we er bepakt en bezakt aankwamen was er geen wa ter. En toen we ons eenmaal hadden geïnstalleerd bleek de kolenwalm van de fabrieksinstallatie ons huisje en al les wat erin zat constant te voorzien van een zwarte gruislaag." De oorlog brak uit. „Toen zaten we, in vergelijking tot de meeste anderen, meesterlijk: een heleboel land en wei- nig mensen. Eten was er genoeg en melk kwam uit de fabriek", vertelt Piet Haker. De familie zette de deur wijd open voor onderduikers en vluchtelingen uit risicogebieden, bij voorbeeld oude buren uit Warden die naar Den Helder waren verhuisd. Cor rie: „Tegen het eind van de oorlog za ten we met z'n elven in huis. Ik heb wel eens verzucht: hoe móet dit nou, hoe moet ik ze te eten geven." De buurt waardeerde de goedheid van de Hakers. Ze kregen tarwe voor de gewone prijs van een kwartje en toen er een wapendropping was geweest voor het verzet, mocht Corrie een' mooie, gekleurde parachute komen uitzoeken om een jurk van te maken voor dochter Alie. Bombardement Het zuivelbedrijf werd in de oorlog gesloten en Haker werd opgeroepen voor tewerkstelling in Duitsland. Maar het kaascontrolestation in Alkmaar had er lucht van gekregen en riep Haker op voor hij naar Duitsland kon worden gestuurd. Een half jaar lang ging hij als controleur de bedrijven langs die nog niet waren gesloten. „Ik was eens in Den Helder en ging tussen de middag bij kennissen mijn brood opeten. Vanuit hun huis kon je het afweergeschut zien. Die kennis zei: als de moffen hun helm niet op hebben, is er niks aan de hand. Maar als ze 'm opzetten, komt er een bombardement. Enfin, ik zat nog even met ze te praten en ik hoorde een dof gerommel. Ik keek uit het raam en schrok me wild: ze hadden hun helm op! Zat ik midden in een bombardement, met de vrouw van die kennis in de kast. Ach, later lach je erom. Maar als ik eraan terugdenk kan ik me voorstellen dat mensen er van in paniek raakten, want je bent totaal machteloos." Tegenwerking Na de oorlog bleven veel zuivelfabrie ken dicht. Maar die waar de Hakers zetelden ging weer open. Corrie: „Maar we wilden niet meer. Er zat van alles fout, de directeur was fout, we wilden weg." Dat viel niet mee. Zodra Haker aankondigde dat hij ging solliciteren bij een ander bedrijf, stak zijn directeur er een stokje voor. „Hij had zelf telefoon, belde dan de be treffende directeur op en zei dat hij me niet kon missen. We konden niet uit zijn handen komen." Maar de Hakers wilden weg en wa ren bereid daar alles voor te doen. Toen zich de kans voordeed een café op Wieringen te pachten, grepen ze die met beide handen. „Het was een noodsprong", legt Piet uit. De eige naars wilden het café verhuren voor vijf jaar, maar daar voelden de Ha kers niets voor. „Ik wist helemaal niet of het me zou liggen, ik had zo iets nooit gedaan. En dan ga je je niet vijf jaar vastleggen." Er werd een contract voor een jaar afgesloten. „Gelukkig maar. Ik ben misschien wel een goeie kaasmaker, maar geen goeie caféhouder. We werden een soort stopplaats vóór vrachtwagens en als er eentje met kaas kwam, moest ik altijd even de lading zien....Gewoon heimwee naar die dingen, hoe is 't mogelijk hè." Illegaal Voordat het jaar om was, kwamen hoge heren van Rijkswaterstaat ver tellen dat het grote parkeerterrein bij café Haker illegaal was aangelegd door de Duitsers in de. oorlog. Het moest weg. „Maar daarmee haalden ze ons het brood uit de mond. We warenden soort chauffeurscafé. Ik heb van alles geprobeerd, maar ze waren niet te vermurwen", aldus Ha ker, die toch wel een beetje blij was dat hij kon stoppen met het café- werk. In 1946 was het echtpaar eens naar Texel op vakantie geweest. Corrie: „Toen zeiden we nog tegen elkaar: leuk, maar je moet er niet wonen." Hoe anders kan het lopen. Er ver scheen een oproep voor een kaasma ker voor de Texelse zuivelfabriek „De Eendracht". Piet: „Ik solliciteerde bij het leven. En ik werd op drie plaat sen aangenomen! Niet omdat ze me allemaal zo'n beste jongen vonden, maar omdat er gebrek aan kaasma kers was." De kinderen, Dik, Alie en Arie, mochten de doorslag geven. De oudste twee wisten het meteen: Texel. Heimwee Haker had moeite om te wennen. „Dat eiland hè. Als ik in de fabriek aan het werk was vergat ik het, dan was ik met m'n werk bezig. En de melk zag hier net zo wit als aan de overkant. Maar als ik 's avonds ach ter huis in mijn tuintje bezig was en ik zag de boot die toen nog van Ou deschild vertrok, dan was het alsof er een steen op m'n maag lag. En dan dacht ik: nu kan ik niet weg. Dat is toch eigenlijk kinderachtig? Maar ja, ik voelde dat zo." Moeder en de kinderen hadden het wel naar het zin. Corrie: „We waren wel even vreemde eend in de bijt, maar dat ging snel over." In 1960 verhuisde familie Haker van de bedrijfswoning van De Eendracht naar een huisje in de Heems- kerckstraat in Oudeschild. „En daar wonen we nog, al 31 jaar", vertelt Corrie. Jarenlang heeft Haker zich ingezet voor de Oudeschilder toneelvereni ging. Daarnaast besteedde hij zijn vrije tijd aan tuinieren. Zijn vrouw kan prachtig haken en borduren. Re gelmatig komen de kinderen op be zoek. Dik en Alie wonen nog steeds op het eiland, Arie werkt bij de poli tie in Heemskerk. Haker heeft de laatste jaren last van suikerziekte en zijn eega heeft een opspelende gal en is geholpen aan staar, maar ze laten zich door deze ongemakken niet kisten. „We eten groente uit de eigen tuin. En veel kaas, natuurlijk. Nu met die droogte moet ik de planten alle dagen water geven, dat wordt me wel wat zwaar. Maar we blijven bezig. Dat moet ook. Als je in een hoekje voor je uit gaat zitten te turen, is het gebeurd." ..Zomerknecht" Piet Haker met zijn bruid Corrie, zestig jaar geleden. iicfie correspondent" Arno Witte. "s van de mislukte staats ie Sovjet Unie waren zich bezatten in de dagen voor 1 van hen, premier Pa- "9 geen hartaanval, zoals in "se kranten stond, maar 'e diep in het glaasje geke- onthullingen doet de "w/ent Arno Witte, die een ent ie van drie weken in Rus- "bracht en de ontwikkelin- eebij beleefde. "9e student Engels aan de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft de informatie uit de eerste hand. Na dat Jeltsin c.s. het tij wisten te ke ren, reisde Arno vanuit de stad Kazan naar Moskou. Daar werd hij afge haald door een oom van de Russi sche studente bij wie hij logeerde. „Van die oom, die bij de KGB werkt, hoorden we interessante verhalen. Hij vertelde dat hij eerder die dag pre mier Pavlov had gearresteerd! Vol gens hem had Pavlov geen hartaanval gekregen, maar verbleef hij in dron ken toestand in zijn landhuis in het Zilveren Woud. Haar oom vertelde ook dat Janajev en de andere coup plegers zich in de dagen voor de staatsgreep hadden zitten bezatten. Heel apart als je zoiets uit de eerste hand verneemt. Het heeft nog in geen enkele krant gestaan", vertelt Arno. Lijfwachten De oom vertelde verder dat hij per soonlijk vijftien lijfwachten aan Boris Jeltsin had geleverd. Later las Arno dat de man procureur-generaal was, wat wel rijmde met diens opmerking dat hij zich normaliter met criminelen bezighoudt. „Zo bleek dat die oom een andere rol speelde dan de familie eigenlijk dacht. In eerste instantie, toen de staatsgreep net was ge pleegd, dachten we dat we via hem nog wel dingen konden regelen, zoals de terugvlucht, omdat hij bij de KGB zat en drie van de acht coupplegers ook KGB'ers waren. De vork bleek dus iets anders in de steel te zitten." Zomerkamp Arno Witte maakte de coupe niet mee in verzetscentrum Moskou, maar in de ca. 200 km verder gelegen stad Kazan. Hij nam daar deel aan een zomerkamp van de organisatie Internationale Vrijwilligers Projecten. Op uitwisselingsbasis kunnen studen ten een paar weken vrijwilligerswerk in een vreemd land verrichten, varië rend van bouwen tot gehandicapten helpen. Arno, die vorig jaar al in de zelfde omgeving actief was, kon aan de slag als beschermer in een na tuurgebied. Studenten van de Lenin Universiteit van Kazan organiseerden dit werk, waardoor Arno veelvuldig met leeftijdgenoten kon optrekken. Hij logeerde bij het meisje Olga Fed- chenko, die net als hij Engels stu deert en die hij vorig jaar had leren kennen. Passief „In Kazan heerste verslagenheid toen het nieuws van de machtsovername bekend werd. Wij hoorden al 's mor gens vroeg via de westers georiën teerde Radio Free Europe dat er een coup was gepleegd. Een uur later verkondigde Radio Moskou het offi ciële bericht dat Gorbatsjov ziek was en gaf een wel 30 minuten durende opsomming van comitéleden. De mensen in Kazan reageerden vrij pas sief, men had het eigenlijk wel ver wacht. In Moskou was de stemming duidelijk anders, zagen we tot onze verbazing 's avonds op de televisie. We kregen niet alleen beelden van tanks in de straten, maar ook inter views met burgers die geen blad voor de mond namen. Ook zagen we Bons Jeltsin, wat goed nieuws was." Zelf was hij aanvankelijk nerveus en wat angstig. „Kan ik naar Moskou, gaan er nog vliegtuigen naar het bui tenland, zo vroeg ik me af. We bel den met die oom van de KGB. Die legde de situatie uit en vertelde dat Jeltsin steun had gekregen. Ook bel de ik met Nederland, maar mijn ouders wisten nog van niks. Later die dag lukte het echter niet meer om vanuit de Sovjet Unie met het buiten land te bellen. Ik kon geen telefoniste te pakken krijgen. Vervelend, want ik had beloofd 's avonds terug te bel len. Mijn ouders waren dan ook erg ongerust. Pas woensdagochtend kre gen we opnieuw contact. Van mijn moeder hoorde ik toen dat er in Mos kou was gevochten en dat er doden waren gevallen." Pantserwagens Woensdagmiddag om drie uur meld de een buitenlandse radiozender als eerste het nieuws dat Janajev en de anderen waren gevlucht. „We konden het niet geloven. Pas toen Radio Moskou een uur later berichtte dat de zender niet meer achter de rege ring stond en er weer over president Gorbatsjov werd gerept, haalden we opgelucht adem." Arno heeft ook in Kazan wel wat van de omwenteling gemerkt. Op een plein werd gedemonstreerd, pantser wagens werden bij een strategisch belangrijke brug geposteerd en 's nachts patrouilleerden tanks door de straten. In Moskou bracht hij de dag voor zijn vertrek door en bezocht de plaatsen waar in de voorafgaande da gen wereldnieuws werd gemaakt. Barricades op de plaats waar de drie doden vielen en voor het gebouw van het Russische parlement („het Witte Huis") herinnerden aan de ge wonnen slag. Op de trappen van het parlementsgebouw heerste nog een hippie-achtige sfeer met muziek en overal groepjes pratende mensen. Met diverse omstanders werden erva ringen uitgewisseld. Weer terug Wat Arno Witte betreft, is hij niet voor het laatst in de Sovjet Unie ge weest. „Ik ben absoluut van plan te rug te keren, het liefst zo snel mogelijk. De ontwikkelingen vind ik reuze spannend, al gaat het mij wat te hard. Persoonlijk hoop ik dat Gor batsjov aan de macht blijft, want over de bedoelingen van Jeltsin heb ik mijn twijfels. Gorbatsjov heeft be wezen dat hij democraat is, Jeltsin heeft tot dusver alleen maar dingen verboden en ontbonden." Vergunningen. Wie een drank en horecavergunning wil aanvragen, moet daarvoor bij de gemeente zijn en voortaan f340,- betalen. Voorheen liep deze heffing via de rijskoverheid en kostte de vergunning nog geen f40,-. Wijziging van de vergunning, bijvoorbeeld overschrijving op een an dere naam, een ander bedrijf of bij uitbreiding kost f100,-. Een vergun ning voor het hebben van lichtrecla me kost voortaan f125,-. Barricade voor het Russische parlement, vrijdag door Arno gefotografeerd. HET HEDERLAHDSE RODE KRUIS OER HAAG Of HET BAIffl, BIMHUWI1ER WUI uwpiAflTsawrc umm

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9