Cjroen "Zwartsjexeh in het harL, smeente heeft miljoen éér dan verwacht Draisma had al niet meer op bouw EcoMare gerekend... Para's vestigen record formatie boven Texel deeldheid over reconstructie Redoute ote rups Texelse politie doet mee mee aan grootscheepse anti-alcoholcampagne Ruigteverbranding geeft overlast Auto weggesleept Botsing Laagwaalderweg Hoorzitting over plaats urinoir Portemonnee weg sw VVV voorspelt druk naseizoen xa Jozefschool krijgt kwaliteitserkenning w Pakket wintercursussen biedt volop variatie sh Warme nazomer gunstig voor imkers w Korps of Corps? Landmachtstaf verkent eiland Kruispunt Koningsweg vanaf maandag dicht ONDER DE POMP ;HT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10612 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1991 tenties. abonnementen, etc. ,n de Rooy B.v. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 1220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14741. liten werktijd erndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg. telefoon 02220-14896. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr 67.34 60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los /1.20 een eenmalig voordeel van ƒ1.156.000,- in de algemene van de gemeente wil het college de raad alsnog voor de verkeerssituatie bij het vliegveld te verbeteren en de e te reconstrueren. B en w willen voor deze incidentele n f770.000,-uittrekken. Over de aanleg van een rechtsaf- het vliegveld is het college het eens, over reconstructie Redoute zijn de meningen verdeeld. id met de ten einde lopende van de Wet Uitkering We- W) zien de wethouders Ba- en Krijnen-Baijs dit als logelijkheid de Redoute te n. Burgemeester Schipper luder Terpstra willen het be ter liever ,,in de tas" hou- onverwachte of ende ontwikkelingen te kun- rijden. De aanpassing van ute zal ongetwijfeld bij de ling van de begroting in no ten strijdpunt worden. eteren van de verkeerssitua- t vliegveld kost totaal 0,-. Na aftrek van subsidies rmeer de WUW resteert een an f130.000,- voor de ge- Het rechtsafvak op de Post- ft na langdurig beraad gekregen boven aanpassing end onderhoud van de chool in Oudeschild. Begin drs. W. Kleinbruinink van itene van Onderwijs en We- pen een verzoek voor ver nieuwbouw af. Het zou te Dinnengekomen en niet ont- zijn. Dit veroorzaakte flinke I onder de gemeentelijke ers, die het verzoek nota be nraden van Kleinbruinink zélf ngediend. Het college liet in ook niet bij zitten. Omdat Dg steeds geen uitspraak het is vernomen, durven b en et aan het benodigde bedrag inancieren. Bovendien vreest ntuele doorbetaling aan het onderwijs, waardoor het be- verdubbeld zou worden. In rolgende raadsvergadering jarige Sanne van der Slik- nd in de grond van de 'ij haar opa aan de Koger- iit rupsachtige dier. Het was meer dan tien centi- iang, een vinger dik en groen van kleur. Aan het de zat een bruin stekeltje, ssen veronderstelden dat i larve van een neus- ikever was. Dat zou heel 'der zijn want de neus- 'kever komt in ons land oor. Volgens vlinderken- >n Verveer uit Den Burg is e rups van een pijistaart- een van de grootste rsoorten die in Nederland en. De herkenning werd bemoeilijkt omdat het op het punt stond zich "poppen. Daardoor waren Hen in het lichaam terug gen en kon de rups zich neer voortbewegen. wordt een voorstel gedaan de school op het huisvestingsoverzicht te plaat sen voor vervangende nieuwbouw. Redoute Reconstructie van de Redoute (tot Ceres) kost totaal 1,6 miljoen gulden, waarvan „slechts" f640.000,- ten laste van de gemeente komt. Aan bij dragen kan op een bedrag van f960.000,- worden gerekend. De WUW keert acht ton aan subsidie uit, Waterschep Texel heeft toege zegd f160,000 bij te dragen. Krijnen en Barendregt zijn vóór de re constructie. Met ingang van 1 januari 1993 vervalt namelijk de WUW, waardoor de kans dat de Redoute ooit nog wordt verbreed, uiterst klein wordt. Het voordeel in de algemene reserve wordt veroorzaakt door een aantal factoren. Omdat het echter om een eenmaligbedrag gaat, kan het niet structureel (jaarlijks terugkerend) in de begroting worden ingepast om de gemeentelijke tekorten (minder in komsten van het rijk) over de komen de jaren op te vangen. Een soortgelijke situatie deed zich voor bij het afsluiten van de jaarreke ningen over 1983, 1984 en '85. Toen bestond het overschot uit enkele mil joenen. Ook dit geld werd besteed aan een eenmalige uitgave: het bou- In Schagen wordt vrijdag het start schot gegeven voor een groot scheepse anti-alcoholcampagne van de politie uit de Kop van Noordhol- land. Deze duurt tot 1 januari 1993. Ook de Texelse politie doet mee aan de actie. In het kader van de campagne wordt komende tijd extra streng gecontro leerd. Zaterdag wordt tussen 23.00 en 03.00 uur een uitgebreide alcohol controle op diverse plaatsen van het eiland gehouden. Daarnaast wordt tot januari '93 iedere automobilist die betrokken is bij een ongeval, on geacht het tijdstip, aan een blaastest onderworpen. Ook moet iedere agent die op surveillance gaat minstens één fietser, bromfietser, motorrijder of au tomobilist op het gebruik van alcohol controleren. „Dat zijn toch tussen de zes en tien extra testen per etmaal", aldus een woordvoerder. De werk druk voor de politie neemt door de actie wel enigszins toe. „Maar het is niet voor niks dat de campagne in deze regio wordt gehouden. De kop van Noordholland scoorde hoger dan gemiddeld op gebied van ongevallen waarbij drank in het spel is." wen van een derde etage op het raadhuis. De algemene reserve zit op het ogen blik ƒ1.156.000,- boven de maximale „buffer" van ƒ3,3 miljoen. Dit wordt ondermeer veroorzaakt door een be grotingsoverschot van ƒ448.152,- over het jaar 1990. In de jaarrekening is dus op allerlei gebied méér begroot dan in werkelijkheid is uitgegeven. Bovendien speelden extra belastin gopbrengsten (ondermeer door uit breiding van het toerisme) en nabetalingen van het rijk een gunsti ge rol. Daarnaast is ƒ115.000,- afkomstig uit het wegwerken van de achterstand in de administratie van de sociale dienst. Gelijkmatig tekort Het college gaat de raad voorstellen f262.000,- te gebruiken voor de „heroverwegingen" (bezuinigingen als gevolg van lagere rijksbijdragen), wat een structurele besparing in de be groting oplevert. Bepaalde lasten kun nen nu naar voren worden gehaald en worden betaald uit de algemene reserve. Daarnaast wil het college een bedrag van f54.000,-inzetten om het nadelige meerjarenbeeld van 1993 en 1994 „af te pieken", waar door het tekort dat over deze jaren is verspreid, gelijkmatiger en kleiner wordt. Na deze bedragen van de f 1,1 mil joen te hebben afgetrokken, resteert het eerder genoemde bedrag van f618.000,-, waarschijnlijk inzet voor een levendige begrotingsvergadering. Ruigteverbranding aan de Konings weg nabij Oosterend heeft maandag flinke overlast op een bungalowpark gegeven. Bij de verbranding, die plaats vond langs de sloot bij de volkstuintjes, trad sterke rookontwik keling op. Toen de wind draaide kreeg het bungalowpark de volle laag. Op last van de politie is het vuur gedoofd. V>z i'y De Redoute nabij Ceres. De vrij smalle weg wordt niet alleen veel gebruikt door bedrijfsverkeer Ikortste route naar de boot), maar ook genieten veel fietsers er van het prachtige uitzicht op het Hogeberg-gebied Voor aannemer Draisma uit Makkum was het een volslagen ver rassing dat de bouw van de uitbreiding van EcoMare aan hem was gegund inplaats van aan de Texelse aannemerscombinatie die als laagste had ingeschreven. „Omdat wij bij de aanbeste ding niet de laagste waren, hadden wij al niet meer op het werk gerekend. Toen ik terugkwam van vakantie kreeg ik te horen dat het werk naar ons ging. We moesten toen in allerijl de lopende werken en andere opdrachten anders regelen om dit erbij te kunnen doen". Bij een aanbesteding op uitnodiging komt het practisch nooit voor dat het werk niet wordt gegund aan de laagste inschrijver. Draisma zegt het maar één keer eerder te hebben mee gemaakt. In dat geval was de laagste inschrijver een bedrijf dat achteraf niet in staat bleek het werk binnen de vereiste tijd te voltooien. Uitbesteden? Draisma heeft ernstig overwogen om Gistermiddag is boven Texel een Ne derlands record gevestigd. Liefst 53 parachutisten vormden op een hoog te van 15.000 voet (ongeveer vijf ki lometer) een formatie, goed voor het nationale record „relatief springen". De recordsprong lukte op de derde en laatste dag dat de 53 para's op het Paracentrum Texel verbleven. Eer dere pogingen, enkele jaren geleden in Leeuwarden, waren op niets uitge lopen. Na verschillende oefenspron gen maakten ze de gisteren omstreeks kwart over twaalf de be oogde formatie hoog in de lucht. De springers „zwommen" in hun vrije val, die 12,37 seconden in beslag nam, naar een formatie in de vorm van een molen, in het kader van de De politie heeft maandag de auto van een 43-jarige Hagenaar weg gesleept. Ondanks de waarschu wingsborden voor de markt had de man zijn auto op de Groenplaats ge parkeerd. De Hagenaar kreeg de wa gen na betaling van f200,- sleepkosten weer mee. Twee auto's raakten maandagavond bij een aanrijding op de Laagwaalder weg licht beschadigd. Op het mo ment dat een 71-jarige Belg links afsloeg, werd hij ingehaald door een 24-jarige bestuurder uit Den Haag. „Holland-promotie" (alles is op film vastgelegd). Ze waren gedropt uit drie vliegtuigen: de Skyvan 1 en 2 (met respectieve lijk 24 en 23 personen aan boord) en de Pilatus Porter (8 personen). Onder de inzittenden bevonden zich twee cameramensen, die de recordpoging op videofilm vastlegden. Aan de hand van deze beelden kon een onafhankelijke, internationale jury controleren of de formatie inderdaad volgens voorgeschreven regels was uitgevoerd. Dat bleek zo te zijn. Het record zal worden bijgeschreven in het Guinness Book of Records. Tegen de voorgenomen plaatsing van een urinoir aan de Elemert zijn tij dens de ter inzage legging acht be zwaarschriften ingediend. De omwonenden kunnen tijdens een hoorzitting op 18 september hun be zwaren toelichten. Over de vraag of de voorziening een openbaar toilet (ook voor vrouwen) of een urinoir (alleen voor mannen) moet worden, is geen discussie meer mogelijk. Het college is van mening dat aan de hand van de nota leefbaarheid over duidelijk is gekozen voor een urinoir. Bij wijze van „proef" plaatste de ge meente aan het begin van het sei zoen een oud urinoir aan de Elemert in Den Burg. Dit had protesten van niet op de hoogte gestelde buurtbe- de bouw practisch geheel over te la ten aan Drijver Bouw uit Den Burg, die dan als onderaannemer onder verantwoordelijkheid van Draisma zou moeten werken. Hij heeft daarover met Drijver onderhandeld, maar dat liep op niets uit want het was al gauw duidelijk dat Drijver onder die omstandigheid geld op het projekt zou moeten toeleggen. „We doen het dus zelf, maar even goed proberen we zoveel mogelijk Texelse bedrijven bij de uitvoering te betrekken. Dat is niets bijzonders want dat hebben we tot dusver met andere werken op Texel ook gedaan", aldus Draisma. Vandaag beginnen Mede als gevolg van de verwikkelin gen rond de aanbesteding is de bouw later begonnen dan was gep land. Het uitzetten is inmiddels ach ter de rug en ook is een groot deel van het grondwerk (door Niek Dros) reeds verzet, maar de eigenlijke bouw vangt pas vandaag of morgen aan. Begonnen wordt met het storten van vloeren. Er zal niet in fasen wor den gewerkt, zoals eerst de bedoe ling was, maar de verschillende onderdelen van de nieuwbouw zullen zoveel mogelijk tegelijk worden aan gepakt omdat daardoor tijd wordt bespaard. Een 32-jarige inwoner van Den Burg ondekte zondag omstreeks midder nacht dat zijn portemonnee niet meer in de (met een knoop afgesloten) achterzak van zijn broek zat. De blau we portemonnee, voorzien van een klittebandsluiting, bevatte ongeveer f150,- woners tot gevolg. Het urinoir werd na enkele dagen weer verwijderd. Het toilet moet in ieder geval dichtbij of óp de Groeneplaats worden ge plaatst. Om die reden vindt het colle ge de Elemert een goede lokatie. Omdat de voorziening pas vóór het volgend seizoen gerealiseerd hoeft te zijn, is er nu voldoende tijd om even tuele alternatieven uit te werken: bij voorbeeld een toilet met automatische reiniging in combinatie met de halte busstation Elemert. \'oor als u zich uil en/of thuis wilt mlen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertslmal IS. 1795 A4 De Cocksdorf, telefoon 02220-16547. Maandags gesloten ADVERTENTIE I.M Hew jee 't ok lese Daan, dat stukkie van Horszei? Hee mag wel oppasse, je hewe ok peerde die voor Horzels inspote benne Zou die Horszei nou al sien ge leerdheid uut sien boekies hale wat denk jee Daan?

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1