Zonnig en druk begin van het naseizoen U/R Slechte voorjaar is goedgemaakt L van 1 en 8 september Kerkdiensten 8 september Geslaagd Sluitingsdatum fotowedstrijd Meer aandacht voor verkeersopvoeding Vrijwilligersdag Vernieling Wij zoeken een bezorger i PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 5 SEPTEM Hoewel de vakanties zijn afgelopen, is het nog steeds druk op het eiland. Cijfers van Teso staven die indruk: eergisteren waren 's avonds 5764 vreemde auto's op het eiland, tegen 4973 vorig jaar. Wel is er duidelijk sprake van een ander publiek: ouderen of mensen met kleine kinderen. De toeristische sector op het eiland draait voorlopig nog op volle toeren. Jan Heijne van rijwielverhuur 't Horntje heeft er nog steeds zijn handen vol aan. „Het seizoen is voor mij altijd wel breed. Nu komen de groepen weer hè. De scholen vullen het gat op dat valt als de vakantie gangers verdwijnen." De fietsenver- huurder zegt nog niet eerder zo'n goed seizoen te hebben meege maakt. „Er werd in het voorseizoen wel veel gemopperd, maar ik heb toen geen schade geleden. Fietsen doen ze kennelijk toch wel. Maar eigenlijk kan ik niet zo goed met een ander jaar vergelijken. We zitten voor het eerst aan deze kant van de haven -de goeie kant, zal ik maar zeggen en we hebben een nieuw gebouw in plaats van een houten keetje. Mis schien trekt dat ook wel meer men sen.' Heijnen verhuurt vooral veel fietsen voor één dag. „Er zijn dit jaar ook opvallend veel dagjesmensen ge weest. En er komen er nog steeds. Ik zie ze graag. Je hebt weinig schade aan je handel, want die ontstaat met name 's nachts en in het weekend." Momenteel zijn de meeste klanten veertig plussers. „Velen komen spe ciaal naar het eiland omdat hier nog een beetje wind en dus verkoel ing is. Ik heb nu wel de tijd om af en toe eens een praatjê met iemand te ma ken. De meesten komen echt voor het fietsen, die zitten er de hele dag op." De gekste vragen worden aan de ver huurder gesteld. „Ik ben soms net de VVV. Ik heb er wel eens over ge dacht om een boek bij te houden. Laatst kwam hier een man die vroeg of hij tegen betaling een kopje koffie mocht hebben, want het Haven restaurant was dicht. Ik word ook vaak gevraagd waar men kaarten voor de boot moet kopen, of ik nog een hotel weet en wat de mooiste plekjes van het eiland zijn. Soms kan je daar niet mee staan. Dan staat er een rij voor het loket en begint iemand een verhaal van hier tot gin der af te steken...." Heijne krijgt veel positieve reacties van toeristen. „Soms ook wel eens negatieve. Dan bedoel je iets goed en gaan ze tegen je tekeer. Helaas ver geet je die fijne reacties veel sneller dan die enkele rottige." Hij verleent erg veel service aan vaste klanten. „Laatst belde de politie dat ze een tas hadden gevonden. Ze wisten dat de eigenaresse op een fiets van mij rondreed. Omdat alle gegevens van HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. H. Fibbe. Uit zending via De Lichtboei. De Waal 11.00 uur ds. T. Verbeek uit Hillegom. De Koog 9.30 uur dhr. M. Kuiper. Den Hoorn 9.30 uur ds. T. Verbeek uit Hillegom. Oosterend 9.30 uur Ds. C. de Jong jr. uit Hoek van Holland. Oudeschild 11.00 uur ds. H. Fibbe. De Cocksdorp 11.00 uur ds. C. de Jong jr. uit Hoek van Holland. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. H. Poot uit Julianadorp, viering van het H. Avondmaal. 19.00 uur drs. H. Poot uit Juliana dorp, viering van het H. Avondmaal. Oosterend 9.30 uur drs. J. J. N. Wilmink. 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur dienst. Uitzending via Ra dio Texel; 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen kerkdienst in verband met gemeentedag in Schoorl. BAPTISTEN GEMEENTE 19.00 uur Welkomstdienst, m.m.v. Victory Singers uit Alkmaar. Uit zending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 u. herenkoor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur, dameskoor, kinder- nevendienst. De Koog 19.30 uur Interkerkelijke zomeravonddienst. Voorganger dhr. A. M. Guiljam, m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor o.l.bv. Martien de Visser De Cocskdorp zo. 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur Openbare Lezing; „Leef niet uzelf, maar voor het doen van Gods wil". 11.20 uur Wachttorenstudie: „Het licht is in de wereld gekomen". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of .13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw B. Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen; •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. een klant worden geregistreerd kon ik nakijken dat ze nog op het eiland was. Dat was zo. Toen ze 's avonds de fiets kwam inleveren, vertelde ze verdrietig dat ze haar tas kwijt was. Nou, toen had ik een verheugende mededeling. Ik heb het ding op de motor uit De Koog gehaald. Die vrouw vloog me van blijdschap zo wat om m'n nek!" De seizoensmoeheid begint zo lang zamerhand wel een beetje toe te slaan bij Heijne en zijn vrouw, die sa men zeven dagen per week het be drijf runnen. „We buffelen wel door, want we willen de investeringen er een beetje uithalen. Maar we snak ken wel naar een weekje regen...." Betere eters Ook Mart Nouwen van strandpavil joen paal 19 heeft het nog druk. „Nou ja, we rennen ons niet meer rót met z'n achten, we kunnen het met z'n drieën aan. Maar het is nog wel loperig." Doordat de samenstelling van het publiek is veranderd (ouderen en mensen met kleine kinderen), is ook de vraag naar hapjes en drankjes gewijzigd. „In het hoogseizoen is het bier, grote pullen fris en patat. De mensen die er nu zijn eten beter, ne men een cognacje en zo. Dat is leuk werken voor ons. Je hebt eens tijd om je echt te verdiepen in een klant. Ik vind het een fijne tijd, voor mij mag het zo nog wel even doorgaan." Nouwen merkt dat het seizoen duide lijk langer doorloopt. „Dat is maar derling is goed, men kan zich regel matig weer opladen." Goede bezetting Elly Kramer van de Texelse VVV ver wacht de hele maand september nog een goede bezetting van alle accom modaties op het eiland. „Het is bij de campings en particulieren iets terug gelopen, maar wij worden nog steeds benaderd om mensen ergens onder te brengen." Het is haar opgevallen dat de huidige Texelgangers meestal geen echte zonaanbidders zijn. „Het is in de dorpen erg druk, ondanks het mooie weer. Dat de naamsbekend heid van het eiland goed is, blijkt wel. In de rest van Nederland is het ook fraai weer, maar vrijwel nergens is het zo druk als hier." Minder bussen De Tesocijfers van de maand augus tus vertonen vrijwel over de hele linie een stijging. Alleen zijn er minder au tobussen naar het eiland gereisd: 413 tegen 439 in 1990. Het aantal personenauto's dat deze maand werd vervoerd was 92.856 9,33%), vrachtauto's 3514 5,65%), opleggers 1558 10,81%), caravans 5678 12,74%) en aanhangwagens 3339 13,18%). „Als je de cijfers van dit jaar tot nu toe bekijkt, maakt augustus weer wat goed op de slechtere maanden in het voorseizoen", vertelt Jan Bloem van de bootdienst. „Ge voelsmatig denk ik dat er steeds meer dagjesmensen komen. Maar als je hoort dat de rest van Noordholland op een stranddag verstopt zit, zou het voor die badgasten de moeite lo nen om door te rijden en de boot naar Texel te pakken." Jitty Schotanus slaagde aan de Rijks universiteit van Groningen voor het doctoraal examen pedagogie. Vrijdag 6 september Om 15.30 uur opent de burge meester in het raadhuis een ex positie van Texelse landschapsfoto's, gemaakt door de fotogroep Zoetermeer. Van 19.00 tot 21.30 uur houdt Scouting Texel in het gebouw Bernhardlaan 149 een dia vertoning over de afgelopen zo merkampen. De avond is vooral bestemd voor jongeren van 11-17 jaar, maar ook andere belangstel lenden zijn welkom. Van 19.00 tot 20.00 uur is de bi bliotheek van De Schuilhut in De Koog geopend. Om 20.15 uur begint in de Bur gemeester De Koning-hal het ju bileumconcert van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Bal na met medewerking van de Erika-kapel. Zaterdag 7 september De viering van het eeuwfeest van het Koninklijk Texels Fanfare korps wordt voortgezet. Om 15.00 uur wordt het nieuwe ver enigingsgebouw geopend en van af 15.30 uur is er receptie in de burgemeester de Koning-hal. Om 20.15 uur begint het jubileum concert in dezelfde zaal. De mu ziek bij het bal na afloop wordt verzorgd door de Rhytmische Ei landers. Van 18.30 tot 21.00 uur houdt de Sportvissersclub Texel op het strand van Jan Ayeslag dei wedstrijd om het kampioen Zondag 8 september Bij paal 12 wordt een grote gerwedstrijd en vliegershovy houden, aanvang 12.30 uur. Inschrijfgeld voor deelnemer f2,50. Om 19.30 uur begint in de kerk van De Koog een zomj vonddienst met medewerkin van het Texels Christelijk Mi nenkoor en organist Krayma Maandag 9 september. Van 19.00 tot 20.00 uur is bliotheek van De Schuilhut Koog geopend. De heer F. Veldwisch verzm de Hervormde kerk van De een dia-show over Texel, at 20.00 uur. Dinsdag 10 september De afdeling Stamboomonde van de Historische Verenigi heeft in dorpshuis d'Ouwe! een bijeenkomst, ook toegi lijk voor belangstellende niet-leden. Hoogwater Oudeschl Do. 5 05.20 en Vr. 6 06.56 en Za. 7 08.06 en Zo. 8 08.54 en Ma. 9 10.06 en Di. 10 10.56 en Wo. 11 11.30 en Do. 12 11.54 en Aan het strand is het een uur eer hoogwater. De zon komt 8 septe op om 07.02 en gaat onder om 2 uur. 8 september nieuwe maan; S tember springtij. Fietsenverhuurder Jan Heijne: „Ik ben soms net goed ook, want hierdoor springen we er, ondanks een slecht voorseizoen, toch nog goed uit." Windmolens De jachthaven in Oudeschild is rede lijk goed bezet. Havenmeester Willem Welbie is tevreden. „We hebben veel vaste gasten. Mits het weer goed blijft zijn de verwachtingen zeker tot en met de herfstvakantie goed." Welbie heeft de eerste klachten van bootbezitters over de pas geplaatste windmolens gehad. „Die dingen ma ken wel veel leven. Op dit moment wordt alleen nog maar proefgedraaid, dus ik kan er nu eigenlijk nog geen oordeel over vellen. Maar bij noordoosten- en oostenwind zijn ze goed te horen. Ik heb echter met het PEN afgesproken dat ik kan bellen als de overlast te groot is, dan zetten ze de molens stil." Records gebroken De Texelse musea hebben dit jaar alle records wat betreft bezoekersaantal len gebroken. En dat terwijl het niet eens echt „museumweer" was. Jan Kuiper van Stichting Texels Museum (STM): „Alle drie de STM-musea (EcoMare, Maritiem en Juttersmu- seum en de Oudheidkamer) lopen voor op de prognoses. We hebben in Ecomare dagen gehad met 3000 be zoekers, gespreid over de hele dag." Ook Kuiper beaamt dat de vakantie gangers nu hebben plaatsgemaakt voor een ander type toerist. „Deze mensen vragen meer, ook details over de natuur op Texel. En we heb ben de scholen weer, waar we spe ciale lesprogramma's voor hebben. Voor de baliemedewerkers is het nau welijks rustiger dan in het hoogsei zoen, maar dit is wel leuker voor hen. Het vergt meer deskundigheid." Volgens Kuiper vertonen de museum medewerkers nog geen symptomen van seizoensmoeheid. „De sfeer on- de vw..." De sluitingsdatum van de foto wedstrijd Den Hoorn komt in zicht: zondag. Hoewel er al veel foto's bin nen zijn, ziet de Hoornder Feestcom missie toch met spanning uit naar de laatste inzendingen. Zoals eerder in deze krant vermeld, wordt de fotowedstrijd Den Hoorn gehouden naar aanleiding van het verschijnen van het boek „Kroniek van Den Hoorn", samengesteld door Anneke Paagman. Het boek is vanaf vrijdag 13 september verkrijgbaar. Om de verkeersveiligheid te verbete ren wil het college meer aandacht gaan schenken aan preventie, voor lichting en verkeersopvoeding. Dat is één van de belangrijkste conclusies naar aanleiding van de eindrapporta ge van een in 1988 gehouden veilig- heidsenquete. Dit jaar is voor het laatst een vast bedrag voor verkeersveiligheid in de begroting opgenomen. Vanaf nu wor den bij de vaststelling van het in vesteringsplan de aangemelde projecten van jaar tot jaar afgewo gen. Dit jaar worden de volgende projecten uitgevoerd: verlenging trot toir Vogelenzang, reflectoren Boo- gerd/W. van Beierenstraat, bebording bij fietspad Kogerstraat/Akenbuurt, aansluiting trottoir Wilsterstraat, paal bij Dagmarkt, opheffing twee par keervakken Beatrixlaan bij Noord wester en de aanleg van een zebra tussen de aankoopcentrale en het parkeerterrein. Onderwerp van de wedstrijd is „Den Hoorn, in de ruimste zin van het woord", ledereen, die niet beroeps matig bij de fotografie is betrokken mag aan de wedstrijd meedoen met twee oude of nieuwe foto's (liefst formaat 13x18 cm). Kinderen onder de 14 vormen een aparte groep en mogen een kleiner formaat foto inle veren. Leerlingen van de Jan Drijver- school uit Den Hoorn zijn na een fotografieles, gegeven door Donald de Vriend al druk doende om opna mes van Den Hoorn te maken. Voor beide leeftijdsgroepen zijn drie prijzen beschikbaar gesteld door de firma Nauta. De ingezonden foto's worden op za terdag 14 en op zondag 15 septem ber tentoongesteld in dorpshuis De Waldhoorn. Bij het sluiten van de ten toonstelling worden de prijswinnaars bekend gemaakt. Tot en met zondag kunnen foto's ingeleverd worden bij: Ria Hogenraad, Klif 21, Den Hoorn; Janny Schuijl, Naalrand 59, Den Hoorn en Piet Schneider, De Kuil 1, Den Hoorn. Op 9 oktober wordt een sp dag gehouden voor de vrijv de hulpverlening op Texel, enkele honderden vrijwillige zich inzetten voor hun med Deze vrijwilligers zijn actief schillende instellingen en ties op Texel. De vrijwilligersdag heeft een dig doel: een gezellige same voor de vrijwilligers en voori geven aan de Texelse bevolk de verschillende vormen var, lening. Dit laatste zal gebeu een markt in de Bgm. De Kt Vierentwintig organisaties zi op deze markt presenteren, der enkele landelijke organis nog een afdeling op Texel hi zoals onder andere de Nedr Vereniging voor Blinden en! zienden en de Nederlandse ging voor Slechthorenden, 0 Blindenbibliotheek en de PT aanwezig zijn. Een volledig t van de aanwezige instelling! ter worden gepubliceerd. Ou een de gelegenheid te geve: markt te bezoeken, die 's m wordt gehouden, zal een bw Texel rijden om mensen opi die moeite hebben om zelf' Burg te reizen. In Den Burg twee busjes ter beschikking St. Jan en de Stichting Sar Gollards om mensen, die zit kunnen verplaatsen naar de Koninghal te brengen. Mens een rolstoel kunnen ook get ken van voornoemde vervoe lijkheden. Tijden van ophak thuisbrengen voor de Texel® de Den Burg-route zullen la! worden gemaakt. Mensen,: bruik willen maken van den kunnen zich voor 20 septes den bij Henk Snijders, tel. t Nadere informatie over dezt vrijwilligersdag op Texel volj september. In de nacht van zondag op maandag wérd een aan de Nikadel in De Koog geparkeerde auto aanzienlijk bescha digd. Nadat onbekenden over een zil verkleurige Opel hadden gelopen, bleek het schuifdak vernield. De schade bedraagt F3000,-. De auto is eigendom van een 35-jarige inwoner van Braunschweig. Diezelfde nacht werd ook een in de Boodtlaan geparkeerde auto bescha digd. Een 27-jarige inwoner van Zeist ontdekte maandagmorgen vroeg dat zijn buitenspiegel was vernield. De schade bedraagt f 70,-. Wij zoeken iemand die vod Texelse Courant TC3 wi! op de route: R. KeyserstrJ derweg, WestergeestSi Middellandseweg, De Zeshd Doolhof. Hier wonen ong abonnees. Het bezorgen is het eenvoni iemand die in deze omged b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag derdagmiddag even na 15.® onze drukkerij aan de Wan® worden afgehaald. De TC3® gebracht. Geïnteresseerden kunnen re inlichtingen terecht bij van de drukkerij. Parkstraat 10, Den telefoon 12741

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2