Rijkheid en ontwikkeling ixelse bijen verbazend" KORT TEXELS te spreken over honing-opbrengst: isvergadering Texels Mannenkoor in zomeravonddienst Raadsstukken in bibliotheek Poppencursussen Welkomstdienst Baptisten ALS ELKE SECONDE TELT TEXELSE COURANT STUDENTENABONNEMENT STUDIEJAAR 1991-1992. Uitgeverij Langeveld de Rooy biedt niet op Texel woonachtige studenten een korting van 50 op het abonne ment van de Texelse Courant. Om in aanmerking voor deze korting te komen dient er een kopie van de collegekaart en/of een door de schoolleiding ondertekende school- verklaring te worden overlegd. Aanvragen behoren vóór 1 oktober a.s. in ons bezit te zijn. Drukkerij/Uitgeverij Langeveld de Rooy Parkstraat 10 1791 CA DEN BURG Telefoon 02220-12741 IRDAG 5 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Menteraad vergadert a.s dins- hat gemeentehuis, aanvang uur. De agenda luidt als volgt: ping. Istelling volgorde van uming. 'stelling besluitenslijst raads- ladering de dato 13 augustus gekomen stukken Melingen leantwoording vragen. Wicht besluitenlijst raadsver- 'ring de dato 13 augustus "ging bezoldingensbesluit se- Brissen. Isteling budget verkeersadver- ies. 'schaf diverse zaken ten be- "B van huishoudelijke ''"huisdrukkerij. Bntstelling lening ten behoe- van de Stichting Texels leum. tatief plan voor de Basisedu- 6 voor 1992. °ak uitbreiding basisschool BBrhonk. Wicht vermeerdering huis vesting 1993 tot en met 1995. 13. Vervanging meubilair J. P. Strij- bosschool. 14. Plan voor nieuwe scholen 1 augustus 1992 - 1 augustus 1995. 15. Schenking gravure. 16. Benoeming leden subsidie-advies- orgaan. 17. a. Raambesluit 9 seniorenwonin gen Gasthuisstraat. b. Toekennen geldelijke steun voor verbeteren 1 woning. c. Wijzigingsbesluit inzake defini- Zondag wordt alweer de laatste inter kerkelijke zomeravondienst van dit seizoen gehouden in dit siezoen. Voorganger in deze dienst is de heer A. M. Guiljam; het Texels Cristelijk Mannenkoor onder leiding van de heer M. de Visser met aan het orgel J. Kraayma werkt mee om met deze laatste dienst het seizoen op een mooie wijze af te sluiten. De geza menlijke Texelse kerken nodigen iedereen hiervoor uit. De dienst be gint om 19.30 uur en wordt gehou den in de R.K. kerk te De Koog. tieve toekenning geldelijke steun. 18. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het (bouw)plan van: a. EcoMare voor de realisatie van een windmolen op 't Horntje. b. H.P Bakker voor het verande ren van het pand Klif 27 te Den Hoorn. c. Gemeente Texel voor de aan leg van een waterpartij aan de Emmalaan te Den Burg. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. B en w stemmen in met een voorstel alle gemeentelijke verordeningen voortaan in de openbare bibliotheek ter inzage te leggen. Het publiek wordt hiermee in de gelegenheid gesteld ook buiten kantoortijden ge meentelijke zaken in te zien. Op het gemeentehuis wordt van de ter inzage liggende raadsstukken re gelmatig gebruik gemaakt. Ook ver zoeken om hinderwetvergunningen mogen zich in de belangstelling ver heugen. Nu de stukken in de biblio theek komen te liggen, kan het publiek ook op dinsdagavond, vrijdag avond en zaterdagmorgen kennis ne men van de gemeentelijke zaken. Bij Poppenatelier ,,De Witte Engel" beginnen komende week weer een viertal cursussen poppen maken. Op vijf dinsdagen te beginnen op 10 september, wordt bij voldoende deel name het knuffelpopje gemaakt. Dit is het popje uit de serie zonnekind poppen, zoals die worden gemaakt voor kinderen van verschillende leef tijden. Tijdens deze cursus leert men tevens iets over kleur- en materiaal gebruik en de technieken die nodig zijn om de grotere poppen te kunnen maken. De kosten zijn 755,— inclu sief materiaal en de cursustijden zijn van 9.15-11.15 uur. Op woensdagmorgen 18 september begint de cursus ledemaatpop ma ken. In vier morgens wordt deze pop met draaibare armen en benen ge maakt. De kosten zijn 750,— inclu sief materiaal en de tijden zijn van 9.15-11.15 uur. Voor de woensdagavondcursus van 18 september staat de grote babypop op het programma. Kosten 755,— in clusief materiaal. Tijden: 20.00-22.30 uur. Op donderdagavond 19 september begint de cursus lijzepop maken. De ze speelpop bij uitstek wordt in vier keer gemaakt. De kosten zijn 750,— inclusief materiaal en de avonden be ginnen om 20.00 uur. De cursussen worden gegeven in het tijdelijk onderkomen van poppenate lier „De Witte Engel" aan de War moesstraat 52. Voor inlichtingen en/of opgave kan men bellen met Jeannet van Abs, tel. 13644. De Baptistengemeente Texel opent zondag het nieuwe seizoen met een welkomstdienst in het kerkgebouw aan de Julianastraat, aanvang 19.00 uur. Het koor „Victory Singers" uit Alkmaar zal aan deze dienst mede werking verlenen. Alle belangstellen den zijn van harte welkom. •Nieuw kantoor. B en w gaan ak koord met de bouw van een nieuw kantoor op kampeerterrein „Wouters- hok". Omdat de bouw in strijd met het bestemmingsplan is, dient een ar tikel 19-procedure te worden gevoerd. iboom bij de centrifuge, in de korf possen vier honingramen Itegen elke wend één}, intrlfugale kracht wordt de honing uit de reten geslingerd, tegen de binnenkant van 1/08. Nu nog even zeven en klaar is de honing. it bijen houden op Texel spre- met de bestuursleden Jac )en Burg) en Piet Hogenboom ig) van de Texelse Bijenvereni- ark heeft al 38 jaar bijen- itaan en Hogenboom was acht jaar geleden naar Texel Ie, ook al jaren als imker ac- genboom ervoer dat als een orwaarts: „Ik was aangenaam d over de rijkheid en ontwik- an de bijenvolken op Texel, mindere perioden weten de Idoende te sprokkelen. Dat lor de gevarieerde planten- het eiland, maar ook hebben ere aantal zonuren en de kte een positieve invloed." Langere nazomer oom vergelijkt de Texelse si- let die van de Utrechtse heu- waar hij voordien zijn kasten an. „Je merkt dat het voor- Texel twee tot drie weken la- lang komt. De bijen zwermen later uit, pas in juli. Daaren- rofiteren de Texelse bijenvol- een langere nazomer-periode. ien dan hun hart ophalen aan Ie heide, braamstruiken, wil genroosje en -niet te vergeten- lam soor", vertelt Hogenboom. Volgens hem leidt dat op Texel tot een hogere honing-opbrengst. Ook over de kwali teit zijn de imkers goed te spreken. De smaak is de weerslag van de bloemen waarop de bijen vliegen; in de honingraten in de kast ontstaat vermenging. Heide Stark zegt dat vooral de Texelse hei dehoning erg in trek is. Honing van heide versuikert niet, maar blijft een gelei-achtige substantie. Spijtig ge noeg staat de heide er momenteel niet zo best bij. Het gevolg van twee strenge winters en oprukkende kraai- heide ten koste van struikheide. Toch verwachten de imkers dit jaar een beste honing-opbrengst. Een gezegde luidt: „Je moet de bijen er door de modder heen brengen en er in het stof weer vandaan halen". Oftewel: als je de bijenkasten na een natte pe riode naar een bloemenveld ver plaatst en het wordt warm (heet) weer, dan is de oogst op zijn best. Welnu, deze zomer was uitstekend wat het aantal zomerse dagen betreft en was voorafgegaan door de koude mei en juni. Nu was die koude- periode iets te lang. Om hun lijfjes op temperatuur te houden, verbranden de bijen hun voedselvoorraad en dat betekent dat de honingopbrengst dan laag is. Mei en juni waren dit jaar daarom slecht voor de imkers. Gezamenlijke inkoop De Texelse Bijenvereniging heeft een stabiel ledental, dat in de afgelopen jaren ietsje is toegenomen tot nu on geveer dertig. De verenigingsactivitei ten zijn niet uitbundig. Tweemaal per jaar wordt een ledenvergadering ge houden, er worden ervaringen uitge wisseld en de vereniging zorgt voor een gezamenlijke inkoop van materia len, zoals kasten, raampjes, suiker, potten en bijengereedschap (o.a. ge zichtskapjes en handschoenen). Kun je als bijenhouder rustig afwach ten hoe de bijen 's zomers emmers vol honing produceren, of ben je er het hele jaar mee bezig? ,,'s Winters is alles in rust", vertelt Stark. „De bijen vormen dan een soort tros in de kast, met de konin gin als middelpunt. Ze wisselen daar bij regelmatig van plaats, zodat niet telkens dezelfde dieren aan de koude re buitenkant vertoeven. Ze slapen niet, maar rusten wel. Dankzij de tros-achtige formatie kunnen de bijen eenvoudig voer aan elkaar doorgeven. Eind maart, begin april, als de buiten temperatuur boven de tien graden komt, komen de imkers pas in actie." De imkers nemen dan een kijkje in de kasten. Speciaal letten ze erop of de koningin nog leeft, want zij is per slot van rekening de enige die voor nakomelingen kan zorgen. Daarnaast wordt gekeken of er al broed aanwe zig is. Eventueel voeren ze het volk bij met een kleine hoeveelheid suiker water. Zouden de imkers dat nalaten, dan lopen ze de kans dat het bijen volk gaat „inkrimpen": de bijen ver wijderen dan het broed en raken hierdoor van slag. Buren Bekend in het voorjaar is de zg. „rei nigingsvlucht", met als gevolg de be kende gele bijenpoep „Meestal zoeken ze de witte was van de bu ren", merken Stark en Hogenboom cynisch op. Volgens hen blijkt hieruit dat bijen heel nette dieren zijn: ze sparen hun uitwerpselen op, zodat ze het eigen nest niet bevuilen. „Maar", erkennen ze, „het geeft wel eens problemen, zeker voor imkers met kasten binnen de bebouwde kom." Het houden van bijen binnen de be bouwde kom is overigens wel toege staan. Laatst ontstond hierover discussie, toen een vrouw uit Den De imkers Jac Stark lllnksl en Piet Hogenboom bij een bijenkast. De bijen verdringen zich bij de ingangmaar reageren niet op de twee mannen. Die zijn overigens niet beng om een steek op te lopen. Als Imker word je Immuun voor het gif", zegt Stark. Op de vraag of bijenhouders ook wel eens worden gestoken, geeft Stark ongewild het antwoord. Als hij wil demonstreren hoe een honingraam functioneert, grijpt hij per ongeluk in een bij. Geroutineerd vist Stark het angeltje uit zijn duim. Hij lacht: „Als imker word je immuun voor het gif. Bovendien, zo zegt men wel eens, is een bijensteek goed tegen de reuma tiek." [en, broedkamers, uittikken, darrenslag en koninginnegelei. ar een greep uit de woordenschat van de gemiddelde bijen- r („imker"). Door dit jargon en het beeld van de zoemende, i honingproducerende, maar soms ook stekende insecten, de hobby van bijen houden en honing maken een wat ex- >ke indruk. De meeste mensen slaan opdringerige insecten :h af, maar imkers storten zich met alle liefde in hele zwer- Op rexel bestaat al tientallen jaren een bijenvereniging, die nteel circa dertig leden telt. Samen met zo'n tien niet aan- en imkers houden zij verspreid over het eiland 250 bijenvol- Déél van een honlngkast. In de honlngkemer hangen tien honingramen, met daarin reten. De kamers worden op elkaar gestapeld: de onderste zijn de broedkamers. In de bovenste bevindt zich de honing. De afgebeelde kast Is van het ..Simplex -type IdubbelwandigI Burg door bijen van een naburige im ker werd gestoken. „Als je in het dorp bijen houdt, kun je door bepaal de maatregelen voorkomen dat de bijen hinder veroorzaken. Bijvoorbeeld door een hoge schutting neer te zet ten kun je de aanvliegroute regelen", aldus Hogenboom. Hij wijst erop dat bijen doorgaans niet agressief zijn. „Vaak loopt men een wespesteek op, maar krijgen de bijen de schuld. Bijen kunnen agressief worden als je hun rust in de kast verstoort, bijvoorbeeld door erin te roeren. Verder willen ze wel eens niet zo vriendelijk reageren op bepaalde geuren, zoals zweet, parfum en haarlak. In elk geval moet je niet 'slaan, maar rustig blijven. Bij en reageren op snelle bewegingen en steken als ze in de verdrukking ko men." Broed Het voorjaar is de tijd van groeien. Bijen zijn vooral gek op wilgen (kat jes); soms verplaatsen de imkers hun kasten ndar echte „stuifmeelgebie- den". Daarna wordt het drukker voor de bijenhouders. Voortdurend moeten ze in de gaten houden hoever het broed is gevorderd. Eerst komt het werkstersbroed uit, eind april volgt het darrenbroed en tot slot het jonge koninginnebroed. Werksters zwermen uit om voedsel te halen, darren zijn er vooral om de koningin te bevruch ten. Koninginnecellen zijn herkenbaar doordat ze langwerpig zijn en verti caal in de broedkamers hangen. Bijen kunnen uit gewoon werksters- broed, met hulp van „koninginnege lei" (een soort krachtvoer) een nieuwe koningin kweken. Na de der tiende dag komt de eerste koningin eruit, de andere eitjes kunnen dan worden verwijderd. Daar zit wel een risico aan: als de koningin iets over komt, raakt een volk „moerloos". Onzelfzuchtig Vervolgens breekt de druktepiek aan, want 's zomers zwermen de volken uit. Populair bij bijen zijn koolzaad, distels, mosterdzaad en (in het nasei zoen) heide en lamsoor. De bloemen produceren nectar, die via „fermenta tie" (toevoeging van stoffen) door de werkbijen in honing wordt omgezet. Bijen gedragen zich tot geluk van de imkers erg onzelfzuchtig: ze leggen grote voorraden honing aan, maar snoepen er zelf nauwelijks van. De honing wordt in de kasten opgevan gen in ramen met de bekende zes- kantige honingraten. Stekjes Imkers doen hun best voor een zo hoog mogelijke honingproduktie en verplaatsen regelmatig hun kasten naar plekken dichtbij velden met de genoemde plantesoorten. Iedere im ker heeft zo zijn eigen stekjes en voorkeuren. Stark noemt bijvoorbeeld een plaats in polder Het Noorden waar de harlekijnorchis bloeit. De imkers vragen aan de landeigena ren of ze er hun kasten mogen plaat sen. „Sommige boeren hebben het liever niet", zeggen Stark en Hogen boom. „Maar de meesten maken geen bezwaar. Een voordeel is soms dat betere zaadvorming en bestuiving ontstaat als je er een bijenvolk op loslaat." Hogenboom herinnert zich vanuit zijn overkantse periode dat fruitkwekers betaalden voor het plaatsen van bijenkasten in de boom gaarden. Geen Varoa-mijt Pluspunt voor de bijenhouders op Texel is het ontbreken van de groot ste vijand: de Varoa-mijt. Deze para siet is opgerukt tot Den Helder, maar heeft de sprong over het Marsdiep tot dusver niet gewaagd. Dat komt mede dankzij de gemeente Texel, die in 1984 positief reageerde op een verzoek van de Stichting tot Behoud van de Nederlandse Bij om „de gren zen te sluiten". Sindsdien is de in- en uitvoer van bijenvolken op Texel ver boden. Dat Texel een relatief geïsoleerd ge bied is, betekent niet dat er ook een speciaal Texels bijenras is. De hier voorkomende bijen zijn een menging wan diverse soorten. Voor het invoer verbod van kracht werd, haalden sommige imkers wel eens buitenland se volken naar het eiland. Stark: „Zelf heb ik wel eens een Kaukasisch ras gehad, maar na twee jaar was het met dat volkje gedaan." De eer der genoemde Bijenstichting heeft zich overigens tegen import gekeerd; de stichting adviseert uitsluitend bij en te houden die van nature in ons land thuishoren.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5