ks en Van der Vis Texels npioen catamaranzeilen Souvenir uit de oorlog ndmachtstaf verkent Texel Stofhappen in MAB motorcross Eilandcompetitie volleybal Kwaliteitserkenning voor Jozefschool „Kruiskoog" mag een dienstwoning bouwen Kruispunt Koningsweg vanaf maandag dicht Loofhuttenfeest jerwedstrijd iet strand Schakers vergaderen Terecht gelijkspel voor De Koog Voetbalprogramma IRDAG 5 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Op een zeer droge baan werd zon dag de vierde clubwedstrijd voor het MAB motorcrosskampioenschap ver reden. Ditmaal was er ook een 60 cc correurtje aan de start dat dapper meestreed met de 80 cc-ers. De wedstrijd in de 80 cc klasse le verde een verrassende overwinning voor Egbert van der Werf uit De Koog op. Werd de eerste manche nog gewonnen door Sander Witte, in de tweede manche waren de rollen omgedraaid en profiteerde Van der Werf optimaal van de niet soepel koersende Witte. Hij schreef deze manche en de dagzege op zijn naam. Stephano Siebeling werd twee maal derde. Bij de 125 cc jeugd lijkt niemand Marco Witte van een titel te kunnen afhouden. Met grote overmacht wist hij ook dit keer beide manches naar z'n hand te zetten. Aanvankelijk leek Otto Goënga uit Den Hoorn de leider goed partij te kunnen bieden, machi nepech gooide echter voor de zo veelste maal roet in het eten en verhinderde zelfs een start in de tweede manche. Hans de Winter koerste naar winst in de liefhebbers klasse. Ruud Keyser verraste een ieder, maar vooral zichzelf, door bij de 125 cc senioren de dagzege naar zich toe te trekken. Pieter Koper kwam als tweede uit dit strijdgewoel tevoorschijn voor Kees Pol. In de 250 cc is Nico Bakker door niemand te kloppen en hij stevent regelrecht op z'n zoveelste kampioenschap af. De volgende wedstrijd is op zondag 22 september. Uitslag: 60 cc: 1. Christian Landman. 80 cc: 1 Egbert van der Werf, 2 Sander Wit te; 3. Stephano Siebeling. 125 cc jeugd 1 Marco Witte, 2. Siebrand Lups, 3. Otto Goënga. Liefhebbers: 1. Hans de Winter. 125 cc senioren: 1. Ruud Keijser; 2. Pieter Ko per; 3. Kees Pol. 250 cc senioren: 1. Nico Bakker; 2, Niels Koorn; 3. Grischa de Winter De eilandcompetitie volleybal gaat weer van start. Ook dit jaar zal de competitie worden gespeeld in sport hal Ons Genoegen en wel op dins dagavond tussen 18.30 en 23.00 uur. De teams komen uit in verschillende klassen: mannen Ie en 2e klasse, vrouwen 1e en 2e klasse en een ge mengde klass'e. In een gemengd team moeten altijd drie mannen en drie vrouwen in het veld staan, In een mannenteam mogen wel vrou wen meedoen, in een vrouwenteam mogen géén mannen meedoen. Ook mag één persoon niet in meerdere teams uitkomen. Uitzondering daarop is dat iemand zowel in een gemengd team als in één mannen- of vrouwen team ingeschreven mag staan. Elke wedstrijd bestaat uit drie sets van 14 minuten. De eerste avond is dinsdag 10 september, een inspeel- avond voor alle teams, ledereen (ook nieuwe teams) is welkom tussen 19.00 en 22.00 uur. De teams kun nen zich opgeven bij Onnoline van Helden, tel. 14329 of dinsdagavond bij de wedstrijdleiding. Het inschrijf geld bedraagt f275,— per team. Graag zo snel mogelijk opgeven, zo dat op tijd kan worden gestart met het maken van het programma. Dins dag 17 september zullen de eerste wedstrijden voor de competitie wor den gespeeld. Wielerwedstrijd. Thijs de Boer, Ja cob Keyser, Wolfgang Küthe en Loek van Vliet hebben de dinsdagavond wedstrijden van de Texelse wielerve reniging in hun categorie gewonnen. Geslaagd. Irma Braam, Paula Brui ning en Rosa de Wolf zijn aan de streekschool „Alkwaard" te Alkmaar geslaagd voor het diploma leerling- meubelstofferen, Atletiek. Leden van de Texelse atle tiekvereniging hebben zondag op di verse onderdelen meegedaan aan een wedstrijd in Wiermgerwerf. Er sneu velde veel persoonlijke records. Er werd meegedaan aan hardlopen, hoogspringen, verspringen, speerwer pen en kogelstoten. De Jozefschool was één van de twintig basisscholen die waren uit gekozen voor een onderzoek naar de kwaliteit van onderwijs aan jonge kinderen. Uit de resultaten blijkt dat de Texelse basisschool hoog scoort. Naar aanleiding van negatieve gelui den over het onderwijs aan jonge kinderen, heeft de hoofdinspectie van het basisonderwijs enige tijd geleden tot een onderzoek besloten. Deskun digen hebben acht punten opgesteld waarnaar werd gekeken. De verschillende schoolinspecties in Nederland hebben een lijst van scho len samengesteld, waar het onder zoek zou kunnen plaatsvinden. Hierbij werd rekening gehouden met sprei ding over het land, identiteit, kleine of grote school en platteland of stad. De Jozefschool bleek één van de uit verkorenen. Inspectrice Van Mekkel- voort uit Dedemsvaart bracht twe dagen door op het eiland. Ze volgde de lessen in de groepen 1,2 en 3, sprak met leerkrachten en directeur Leo Annyas. In het eindrapport scoorde de Jozef school alleen laag op het punt van het schoolwerkplan. „Dat komt om dat men is uitgegaan van het oude plan, dat in 1985 onder grote tijds druk was samengesteld", vertelt An nyas. „Het plan is inmiddels ingrijpend bijgesteld, maar dat werd niet meegenomen." De directeur is zeer te spreken over de resultaten van het onderzoek. „Uit de conclusie kan worden afgeleid dat de kwaliteit van het onderwijs aan het jonge kind op de Jozefschool is gegarandeerd." Het zomertehuis „Kruiskoog" (voor gehandicapte kinderen) mag van b en w een dienstwoning bijbouwen. Kin- derhilfe Essen diende hiertoe onlangs een verzoek in. Het gebruik van „Kruiskoog" wordt steeds intensie ver. Om het geheel te onderhouden en te bewaken is een beheerder aan gesteld, die gedurende een deel van het seizoen in een kampeertent is ge huisvest. Een ongewenste situatie voor de beheerder, maar ook voor de gemeente, omdat het kamperen in strijd is met het bestemmingsplan „Buitengebied Texel". Waarschijnlijk moet voor de bouw van de woning, op een in 1975 aangekocht naburig perceel, een artikel 19-procedure worden gevoerd. Bij werkzaamheden op de alge mene begraafplaats in Den Burg werd dit koperen plaatje van 8 x 10,5 cm gevonden. Het zat oorspronkelijk op de kist waarmee de 20-jarige RAF-vlieger G.B. Mitchell in de cember 1939 ter aarde werd besteld. Mitchell was de eerste omgekomen geallieerde oor logsvlieger die op Texel aan spoelde. De Spitfire-piloot, die behoorde tot het derde Squa dron, werd vermist sinds 9 no vember 1939; het lichaam werd op 5 december van het zelfde jaar gevonden. Van ge meentewege werd voor de begrafenis gezorgd op het alge mene gedeelte van de begraaf plaats. Dat gebeurde onder grote belangstelling en met mi litaire eer. Er was onder andere een Engelse aalmoezenier bij, die tijdens de plechtigheid het woord voerde. In 1949 had de herbegrafenis plaats, waarbij al le uit Gemenebestlanden af komstige militairen die in de loop der jaren op Texel omkwa men of daar aanspoelden, wer den verenigd op een speciaal gedeelte van de begraafplaats. Blijkbaar is het plaatje bij die herbegrafenis in ongerede ge raakt. Bovenstaande gegevens over Mitchell zijn afkomstig uit het archief van Jaap Bakker uit Oudeschild, die feiten, foto's en voorwerpen verzamelt die betrekking hebben op de luch toorlog boven Texel en om geving. Met ingang van maandag zal het kruispunt Koningsweg- Oosterenderweg voor alle verkeer zijn afgesloten. De reconstructie neemt een maand in beslag: pas op 4 okto ber kunnen weggebruikers Oosterend weer op de gebruikelijke wijze berei ken. De komende maand wordt het verkeer omgeleid via Harkebuurt en Genteweg, zodat men via de Ko ningsweg en Zevenhuizen het dorp binnenrijdt. Volgens de gemeente is het niet mogelijk om het kruispunt voor kortere tijd af te sluiten in ver band met het verleggen van kabels en leidingen. Het werk wordt uitge voerd door aannemersbedrijf De Vries Van der Wiel. De kosten zijn ge raamd op f300.000,-, waarvan de helft voor rekening komt van de pro- cincie. Bedoeling is dat de Oosteren- derweg vloeiend overgaat in de Koningsweg, zodat men moet afslaan om het dorp in te rijden. Momenteel loopt de Oosterenderweg rechtstreeks het dorp binnen, zodat het verkeer vaak een te hoge snel heid heeft. Van 20 tot en met 22 september wordt in het kamphuis Elba (Zuidhaf- fel 29) het loofhuttenfeest gevierd. Het begint vrijdag om 18.00 uur en duurt tot en met zondag 16.00 uur. ledereen mag blijven eten en slapen, maar dat is niet verplicht: alles mee vieren en thuis slapen kan ook. Wie mee wil doen moet zich vóór zondag a.s. opgeven via telefoon 12836 of 13770. De kosten bedra gen ƒ15,- per persoon. s een fantastisch weekend stekend zeilweer. De toe ters op het strand achter De orp kwamen volledig aan hun Zon, wind en een fanatieke snmerkten de catamaran- jden bij Paal 33, waar Her- iks en Klaasjan van der Vis derde maal Texels Kampioen nt niet vaak voor dat alle ge- wedstrijden ook worden ge- oor de ideale nstandigheden konden dit d alle zes wedstrijden door nden. De eerste start op za- vas om 11 uur bij een wind ran 3 Beaufort. Het was be dringen aan de startlijn om de in te nemen. Vijf seconden start begonnen Bart Boon en nhoorn op hun Supercat 20 'n ilijk loefduel met een andere oor een aantal andere cats d zo de ruimte om goed te i Van der Vis maakten hier i Tornado gretig gebruik van. en op topsnelheid en op de i over de startlijn waardoor ze een behoorlijke voorsprong strand bij paal 12 wordt zon- i Fly-ln Vliegerfeest gehou- rens zijn er wedstrijden en traties. n begint om 12.30 uur. leder- relkom om zelf ook een vlie- e laten. De wedstrijden zijn X) tot 17.00 uur. Er zijn drie X) uur beginnen de showvlie- t de strijd om het mooiste il. Om 15.00 uur beginnen adstrijden voor deelnemers lar. De leukste kindervlieger eerste prijs. 6.00 uur zullen stuntvliegers iren tonen. Er zijn wisselbe- ir de mooiste vliegers en de eslaagde en gewagde stunts, iet hele vliegerfeest zullen di- monstraties worden gegeven teriaal van vliegershop Tiko. mnt is een deltavlieger met nwijdte van vier meter. Daar- er een roterende zeshoeker, edwing-stuntvlieger in een van zes vleugels een matras re delta's en dozen-modellen, ie aan de kindervliegwedstrijd wie aan de show- en stunt ten mee wil doen, betaalt er vlieger. namen, gevolgd door de Supercat en daarachter de rest van het geprovo ceerde veld. Het voorval was illustra tief voor de krachtsverhoudingen. Dirk Pool en Eddie Pool, varend op een Dart 18, hadden door de start verwarring een forse achterstand, maar kwamen sterk terug. Solocats Knieblessure Daarna nam de wind af en de baan werd ingekort. De uitslag was vrijwel een kopie van het totaalbeeld. De laatste race had weer een goed start met nog meer afnemende wind. De door een knieblessure geplaagde Willem Houwing stapte van boord. Zijn plaats werd ingeno men door Lyda Dijt. Het zo gefor- Schaakclub En Passant houdt maan dagavond om 20.00 uur haar jaarlijk se vergadering in speelzaal De Witte Burcht. Op de agenda staat onder meer de omstreden afwerking van partijen in de bondscompetitie. Na af loop van de vergadering start om on geveer 21.00 uur de interne competitie. Een hele prestatie was het voor de nieuwelingen op hun solocats, Lokhorst op een Hobie 14 S en Kamp op een Hobie 17. Ze konden het pro fessionele veld, net als Gerard Moo- nen zeilend op zijn eenmanscat Prindle 15, goed volgen. Na precies 45 minuten finishte de Tornado van Boks/vd. Vis als eerste, vijf minuten voor de Prindle 19 van Maat/Maat en de rest van het veld. Na berekening van handicap was de Tornado nog steeds eerste, gevolgd door Pool/Pool en Maat/Maat, De tweede race op dezelfde wedstrijddag kende een gouden start voor iedereen, de resultaten waren vrijwel hetzelfde. De wind was iets aangetrokken en de baan kon daardoor wat worden verlegd. De derde en laatste race die dag woei het zelfs 5 Bf. De catamarans bereik ten topsnelheden wat door de toe schouwers zeer werd gewaardeerd. Op het water moest de aanwakke rende wind effectief in snelheid wor den omgezet. Dat lukte vooral aan de teams van Boks en Pool. Op de tweede wedstrijddag waren, vlak voor de eerste wedstrijd, de koplo pers de baan aan het verkennen en kwamen te laat bij de startlijn. Hoe wel alle boten al weg waren konden ze toch nog behoorlijk inlopen. Dit kwam vooral door de baanverkenning, een geluk bij een ongeluk. Pool/Pool won nen deze race. J|t zestig personen bestaande brigadestaf van de Koninklijke Land- |t heeft twee dagen lang op bijzondere wijze kennis gemaakt met •Met de „Zeester" werden de militairen afgehaald in Harlingen. lrwe9 verzorgde de Waddenvereniging een lezing waarin onder an te tegenstelling tussen milieubelangen en de noodzaak van militair terrein aan de orde kwam. zandhazen" hadden er geen flauw idee van waar ze naartoe wer- Jebracht. Even buiten Texel Werd de Zeester „geënterd" door mari en de Joost Dourleinkazerne in rubberboten. De landmachters ®n gesommeerd in de LCRM's te springen. Tot teleurstelling van de •erbemanning en de mariniers raakte niemand te water. Dat ge- te !ater op de dag nog wel, toen de gasten een amfibische cross v°orgeschoteld. Gisteren verkende de landmachtstaf per fiets "and aan de hand van opdrachten. idoeling van het evenement was de stafleden eens op een andere met elkaar kennis te laten maken. De eenheid waar zij deel van *en moet namelijk binnenkort worden omgevormd tot een lucht- Ee brigade, een operatie die nogal wat zal vergen van de be- Bnen. meerde damesteam Corrie Kuip/Lyda Dijt zeilde in deze race naar een voortreffelijke derde plaats. De uitstekend leidende wedstrijdcom missie kon met genoegen terugkijken op een geslaagd Texels Kampioen schap. UITSLAGEN: 1. Herman Boks/Klaasjan van der Vis - Tornado: 2. Dirk Pool/Eddie Pool - Dart 18: 3. Martin Maat/Jolanda Maat - Prindle 19; 4. Houwing/Kuip/Dijt - Prindle 18-2; 5. van Unen/van Unen - Hobie 18 Formula. De eerste competitiewedstrijd van De Koog is geëindigd in een 2-2 ge lijkspel. Gezien het spelbeeld een te rechte uitslag. In de eerste helft kreeg De Koog enkele zeer goede kansen, en in de tweede helft kreeg Petten de betere mogelijkheden. Al vroeg in de wedstrijd werd al te- gengescoord. Ben Kaart, ex-De Koog- speler, scoorde via een prachtige lob voor Petten, keeper Jan Plaatsman, vervanger voor de gestopte Charles Ipenburg kansloos latend. De Koog leek nog niet wakker geschud door dit snelle tegendoelpunt, want alweer kreeg Kaart een goede kans. Maar via een Koger voet belandde de bal naast het doel. Hierop volgden ver schillende kansen voor s.v. De Koog, maar de weg naar het net werd vooralsnog niet gevonden. Achtereen volgens Wally van Beek, Nico Schot en nieuwbakken spitsspeler Jason Martens kregen enkele goede kansen. Uiteindelijk was het toch Nico Schot die na sterk voorbereidend werk van Martens prachtig inschoot en de kee per kansloos liet. De Kogers kregen na dit doelpunt steeds meer vat op de wedstrijd. Dit resulteerde verder niet in goals. Rechterverdediger Peter Sipsma kreeg vlak vóór rust een offi ciële waarschuwing van de zwak lei dende (en wat later bleek: Petten-lid) scheidsrechter. In de laatste minuuut vóór het rustsignaal, kreeg De Koog nog een goede mogelijkheid toen de doorgebroken voorhoedespeler Bern- hard Ipenburg met een lob de keeper probeerde te verschalken. De bal be landde echter te ver van het doel om te scoren. Net als in de eerste helft kwam Petten weer snel op voor sprong, nu uit een onterecht gegeven vrije trap, die door Ben Kaart werd verzilverd. Halverwege de tweede helft volgde de gelijkmaker voor De Koog toen Wally van Beek een prima voorzet afgerond zag worden door Bernhard Ipenburg, die de bal op de borst meenam en afmaakte. Tien mi nuten voor tijd kreeg Petten een te rechte strafschop, waarop Nico Schot aan de zijde van De Koog nogal he vig reageerde en uit het veld werd gestuurd. Gelukkig voor De Koog stopte Jan Plaatsman de ingeschoten strafschop van Ben Kaart. Hierna konden beide partijen niet meer tot scoren komen. Zaterdag 7 september: KNVB afdeling Noord-Holland: De Koog (Z)-Alkm. Boys. Uitgesteld wegens droogte van het veld. Junioren: Texel A1-JVC A1 13.30 u. J. Holland A2-Oosterend A1 14.30 u. HCSC B2-Oosterend BI 12.45 u. JVC B2-Tex. Boys BI 14.30 u. Helder C2-Tex. Boys V1 13.00 u. Oosterend C1-Texel C1 13.00 u. HCSC C3-Tex. Boys C2 11.15 u. Pupillen: JVC D2-Texel D1 13.00 u. Texel D1-Texel D2 12.00 u. Tex. Boys D1-De Koog D1 12.00 u. SVC vrij Texel E2-Texel E1 11.00 u. Tex. Boys E2-Tex. Boys E1 11.00 u. SVC E1-Oosterend El 11.00 u. Oosterend E2-ZDH E1 11.00 u. Texel F1-De Koog F1 10.00 u. Texel F2-Tex. Boys F1 10.00 u. ZDH F1-SVC F1 10.00 u. SVC F2-Oosterend F1 10.00 u. Zondag 8 september: SRC-Texel 14.30 u. DWOW-ZDH 14.00 u. De Koog-Kreileroord. Uitgesteld we gens droogte van het veld. Tex. Boys-Oosterend 14.00 u. Texel 2-Schagen 2 14.00 u. BKC 3-De Koog 2 14.00 u. Texel 3-Succes 4 11.30 u. Tex. Boys 2-Petten 2 12.00 u. Schagen 6-Tex. Boys 3 14.30 u. WGW 5-0osterend 2 14.30 u. Junioren; Con Zelo A1-Texel A2 14.30 u. Dames: Tex. Boys-RKEDO 12.00 u. Recreatievoetbal: Texel-Oosterend 10.30 u. SVC-Tex. Boys 10.30 u. ZDH-De Koog 10.30 u. maakt de overstap in de rubberbootjes van de mariniers.-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7