'oetbalvelden verdord oor uitblijven regen Veel Texelaars aan de start in kampioenschap tijdrijden leen ZDH speelt op eigen terrein Voetbalprogramma Eilandcompetitie volleybal Frisbie-demonstratie op het strand Motorclub houdt oprichtingsbijeenkomst Nieuw op Texel: hockeytraining Volleybalinstuif voor de jeugd Schaakkampioen Dros geeft simultaan Bridgeclub houdt beginnerscursus imerrie kampioen 1m 'K->' ERDAG 12 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 sloeg. Consul Henk Spigt: „Als we nu maar over een goede sproei- installatie beschikten, hadden we de mogelijkheid het ingezaaide gras en de aangebrachte zodenlaag vast te regenen." Nu neerslag is uitgebleven is een groot deel van het herstelwerk voor niets geweest en in een korte periode al weer geheel stukgetrapt. „Investeren in een sproei-installatie en zo nodig een bron slaan nabij de velden kost de gemeente natuurlijk geld, maar nu kost het nog veel méér", meent Spigt. „Dat de huidige toestand misschien niet nodig was geweest bewijst het veld in Den Hoorn, dat dankzij de inspanningen van Arie Dijker nog in puike conditie is." Het ZDH-veld blijkt er inderdaad keurig bij te liggen. Consul Arie Dijker overdrijft niet als hij, wijzend op plaatsen waar het gras iets sneller groeit, zegt dat wel eens mag wor den gemaaid. In De Koog probeerde men de droogte met tuinsproeiers te lijf te gaan. Secretaris Jan van Beek: „Een druppel op een gloeiende plaat, zo blijkt nu." Het resultaat is nauwe lijks meer zichtbaar Spigt vindt het jammer dat het voet balprogramma van de overige vereni gingen nu in de war loopt. „Volgende week zal ik in het overleg met de ter reincommissies van Noordholland voorstellen om de wedstrijden, mits de velden het toelaten, tijdens de winterstop in te halen." Overkant Het droogteprobleem speelt niet al leen op Texel. Afdelingen waar net als hier niet kan worden beregend, hebben eveneens westrijden ge schrapt. Het gaat daarbij volgens Bo- lier vooral om de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijs sel en Zeeland. In Noordholland lijkt de situatie door de aanwezigheid van zoet water mee te vallen. Tijdens een bezoek aan een beurs in sportcom plex Papendal, een initiatief van de Nederlandse Sportfederatie (NSF), wisselde Bolier ervaringen uit met collega's van de overkant. „Gebruik van betere grasrassen en -mengsels of andere cultuurmaatregelen biedt tot zekere hoogte soelaas. Tegen de huidige droogte is echter geen kruid gewassen", aldus Bolier. Wanneer de toestand van de voetbalterreinen zal verbeteren durft hij niet te voorspel len. „Maar na eenmals regenbuitje denk ik dat er binnen een week hier en daar weer kan worden gespeeld." Kwetsbare plaatsen op het SV Texel- veld moeten echter na afloop van de droogteperiode dringend worden op gelapt, aldus voorzitter Blom. Chef Piet Bolier zegt al plannen voor her stel van de slechtste plekken te heb ben. „Binnenkort zullen we met de clubs daarover praten." Zaterdag 14 september: KNVB afd. Noordholland: Foresters-De Koog (Z) 14.30 u. Zondag 15 september: KNVB afd. Noordholland: ZDH-BKC 14.00 u. Vesdo-De Koog 14.00 u. SVW 3-Texel 2 12.00 u. Succes 2-De Koog 2 14.30 u. BKC 4-Texel 3 14.00 u. AGSV 2-Tex. Boys 2 14.00 u. Junioren: Vios (w) A1-Texel A1 11.00 u. Dames: VVS-Tex. Boys 11.00 u. In verband met de toestand van de terreinen mag er met uitzondering van het terrein van ZDH en het pupillen-terrein van SVC niet meer worden gevoetbald. De uitwedstrijden gaan wel door. De eilandcompetitie volleybal gaat weer van start. Het aantal inschrijvin gen ligt nog iets onder dat van vorig jaar. Er kunnen nog teams bij. Opge ven tot uiterlijk maandag 16 septem ber bij Onnoline van Helden, tel. 14329. In vergelijking met vorig jaar is er één ding veranderd: het team dat moet fluiten moet óók zorgen voor een teller! Dit is omdat er vorig jaar nogal wat problemen waren om tellers te vinden. Programma Dinsdag 17 september: Veld A mannen: 18.30 u. Gr Spuiterij-Autocentr. Paal9 19 12 u. Paal 9-RWS Graaf Spuiterij 19.54 u. Gr. Slock-Eelman RWS 20.43 u. Kobeko-Amro v.d. Woude 21.30 u. Bremakk. 1-v.d. Woude Cocky's 22.18 u. Cocky's Kap.-Koger Hoop Brem 1 Veld B: 18.30 u. NBC-LenR Ecomare 19.12 u. Ecomare-12 Balcken NBC 19 54 u. Question-Leydekk. Klif 12 20.43 u Sporthop-klif 12 Question 21 30 u. Haarstudio-Westerl. Zegel M. 22.18 u. 7 Prov.-Zegel Mode Westerl. Veld C: 18.30 u. 19.12 u. Wiersma-Visser B. NIOZ 19.54 u. Nioz-Ass. Bremer Wiersma An. 20.43 u. Zeilmak.-Smash'68 Ass Bremer 21.30 u. Ria's W.-De Boer Zeilmakerij 22.18 u. Cohen-Texèle Slag. De Boer Wedstrijdleiding: Agnes en Anita, tel. 13540. Texelse motorrijders komen zondag 29 september opnieuw bijeen, nu om daadwerkelijk over te gaan tot oprichting van twee motorafdelingen van de MAB-club. Er komt een afde ling voor gebruikers van tourmotoren en een afdeling voor liefhebbers van oude motoren. Beide afdelingen zul len in het bestuur van de MAB-club worden vertegenwoordigd. De oprichtingsbijeenkomst begint 13.30 uur uur in het clubgebouw bij de crossbaan in Eierland. leder die in de motorsport is geïnteresseerd is welkom en krijgt gelegenheid om wensen naar voren te brengen inzake activiteiten die door en voor de mo torafdelingen ontplooid zouden kun nen worden. De eerste suggesties (motoropstapdagen, ritten in andere delen van het land, ontmoetingen met andere clubs, etc.) zijn al binnen. De afdelingen zullen in elk geval een verenigingsorgaan uitbrengen in de vorm van een eenvoudige „infobrief" met een activiteitenprogramma en andere mededelingen. De leden zullen de normale MAB-contributie zijn ver schuldigd. Die bedraagt slechts f12,50 per jaar zodat dit bedrag geen belemmering zal zijn om zich aan te sluiten Voor de periode tussen de oprichting en 1 januari a.s. is men f5,- verschuldigd. Na afloop van de vergadering wordt een videofilm vertoond die is ge maakt van de eerste motorontmoe ting, waarna een rondrit over Texel van start gaat. Op het oefenveld van Texelse Boys vindt maandag het eerste training suurtje plaats van een sport, die nog niet op het eiland in clubverband wordt beoefend: hockey. Het begint om 17.00 uur. Bart Udding, leraar van de OSG De Hoge Berg gaat de trainingen verzor gen. Belangstellenden kunnen één keer gratis meedoen, de tweede keer moet contributie worden betaald: ƒ35,- voor tien lessen. De scholenge meenschap leent hockeysticks en ballen. Voor kleding en schoeisel moeten de deelnemers zelf zorgen. Als het veld droog is, kan worden volstaan met gymschoenen, later in het seizoen zijn schoenen met nop pen noodzakelijk. Er is geen kleed- en douchegelegen heid. Mocht dit in de toekomst op problemen stuiten, dan zal worden gepoogd een oplossing te vinden. Of er na de tien lessen een vervolg komt, hangt af van de animo en het enthousiasme van de belangstel lenden. Voor inlichtingen over de hockeytrai ning kan worden gebeld met Els Postma, telefoon 13354. Zaterdag 21 september kunnen kin deren van 8 tot 16 jaar meedoen aan de volleybalinstuif die van 13.30 tot 15.30 uur in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden. Voor jongens en meisjes die nog geen lid zijn van een volleybalvereniging is het een mooie gelegenheid kennis te maken met de ze sport. De instuif is tevens een voorbereiding op de nieuwe onderlin ge competitie. De klassen daarin zijn: mini's tot 12 jaar, C-jeugd van 12 tot 14 jaar en B-jeugd van 14 tot 16 jaar Dertienvoudig Texels schaakkampioen Jaap Dros uit Den Burg speelt maan dagavond a.s.in de Witte Burcht in den Burg een simultaanséance tegen leden van schaakclub En Passant en andere belangstellenden. En Passant hoopt dat veel niet-leden voor een partijtje tegen Texels eerste schaker zullen aantreden. Deelname is gratis. Men dient op tijd aanwezig te zijn want om precies 20.00 uur zal Dros de eerste ronde langs de borden maken. Bridgeclub „Groot Slem" hervat maandag a.s. de competitie, aanvang 20.00 uur in manege Akenburg. Nieuwe leden zijn hierbij welkom. Te vens wil de club een cursus voor be ginners houden. Wedstrijdleider D. Chavonnes zal deze cursus leiden. De lessen beginnen op woensdag 25 september. Voor aanmelding en infor matie: tel. 13514. Veel Texelaars wagen een poging tijdens het NH-kampioenschap tijdrijden. iArchieftoto Even voorbij de PEN-centrale te Ou- deschild is zaterdag de startlijn waar, met tussenpozen van een mi nuut, 95 wielrenners zullen vertrek ken voor een tijdrit over 40 kilometer. De eerste renner in dit open Noordhollands kampioenschap start precies om 13.00 uur. Het tra ject dat wordt afgelegd is vrijwel hetzelfde als dat van de triathlon, enkele weken geleden. Het kampioenschap wordt drt jaar op bijzondere wijze geopend. Oud- Texelaar en oud-lid van de Wielervere niging Guus Barhorst is aan de over kant voorrijder op een racetandem voor visueel gehandicapten. Met hem is geregeld dat drie tandems naar Texel komen en vóór de officiële tij drit van start gaan om een tijd te zetten. „Die gaan hard hoor", zegt Wielercomité-voorzitter Dirk Vinke. „Harder dan de snelste tijdrijder, schat ik." De tandemcombinaties die naar het eiland komen zijn Guus Barhorst- Michiel van Lokeren, Jan Herenthals- Jan Bommel, Tanneke Herenthals- Silvia Vinju. Ze zijn momenteel in Rusland, voor deelname aan de Euro pese kampioenschappen. Stayeren De tijdrit voor het Noordholland kam pioenschap wordt al enige jaren vol gens een goed lopend draaiboek afgewikkeld. Start en finish vlak bij elkaar. De deelnemers, die zich tot vorig weekend konden aanmelden, worden onderweg in de gaten gehou den door een jury. Het is bijvoorbeeld niet toegestaan voor de deelnemers om te „stayeren", dus achter een voorganger te hangen. Dit wordt ook gecontroleerd aan de hand van tus sentijden. Er hebben zich verschillende kansrijke renners aangemeld, zoals winnaar van vorig jaar John Swanenburg (toen in 55.55 minuten). Peter Vis- scher, Theo Soeters en Ron Clowting. Het aantal Texelse deelnemers dat aan de start verschijnt is groot. Dirk Vinke: „Ik denk dat dat voor een deel komt omdat we nu een wedstrijd om een bedrijfsbokaal hebben." Vier be drijven hebben zich hiervoor aange meld. Zij brengen drie renners in de strijd, wiens tijden met alleen indivi dueel tellen, maar ook worden opge teld. De totaal snelste ploeg wint de bokaal. De bedrijven die meedoen zijn Drijver bouw. Bouwbedrijf Visser, IBS/Oele en de brandweer. Voor de snelste Texelaar is geen spe ciale prijs ingesteld. Vinke denkt dat Theo Boom of Jordi Vinke de snelste eilandelijke tijd zal neerzetten. „Maar vlak Loek van Vliet ook niet uit." Het evenement, dat steeds professio neler wordt, heeft diverse grote spon sors. Vinke: „Je moet wel, want het wordt steeds groter. We kunnen nog wel meer deelnemers verwerken dan deze 95. Ons kriterium is de slui tingsdatum voor de inschrijving. Ver der willen we er niet teveel circus omheen. Het gaat tenslotte om het wielrennen." Op het strand (links van de opgang Badweg) van De Koog wordt zater dag tussen 14.00 en 16.00 uur een frisbie-demonstratie gegeven door de Disc Devils Twente. De frisbiërs hou den een trainingskamp op Texel om zich voor te bereiden op de Neder landse kampioenschappen. Frisbie vereniging Disc Devils Twente is op de campus van Universiteit Twente opgericht. De club doet mee aan de landelijke competitie frisbie- spelen. Aan dit spel zijn diverse regels ver bonden, het is meer dan alleen over gooien. Tijdens het trainingskamp wordt op het strand uitleg gegeven aan belangstellenden, die tevens mee kunnen doen. en wel weer maaien zegt ZDH-consui Arie Dijker, terwijl hij de grasmat nog maar eens vertroetelt. IFoto Gerard Timmerman.! Deg het gehele voetbalpro- a voor komend weekend is af- omdat het met de kwaliteit meeste velden slecht is I. Een koude maand juni, ge- Joor een langdurige droogte- is desastreus geweest voor is. Gebruik nü zou de situatie maar verergeren. Uitzondering ZDH-veld, wat zondag wèl orden bespeeld. Dankzij inten- roeien beschikt de club uit Dorn nog over een vitaal ter- ipectieronde langs de Texelse velden dinsdag heeft letterlijk of doen opwaaien. KNVB- sconsul Henk Spigt heeft in met de afdeling culturele za- 1 de gemeente besloten de velden voorlopig af te keuren, de langdurige droogte is de at injde meeste gevallen wer kelijk totaal verdord", aldus de con sul. SV De Koog, met één van de meest droogtegevoelige velden, was vorige week zelf al tot afgelasting overgegaan. SV Oosterend nam eer der deze week al het besluit de thuis-wedstrijd tegen Hauwert niet door te laten gaan. „Nu is ook beslo ten dat de terreinen van SV Texel en Texelse Boys niet langer bespeelbaar zijn", aldus chef Piet Bolier van de gemeentelijke buitendienst. De wed strijd Texel-Andijk die voor zondag op het programma stond gaat dus niet door, evenals de thuiswedstrijd tegen VZV volgende week. „Bijzonder triest, zeker voor de selectie die uit gerekend nu zo goed op dreef is. Ook een teleurstelling voor de sup porters. Bij mooi weer verwachten we veel mensen aan de zijlijn.", aldus voorzitter Aad Blom van SV Texel. De vrees is aanwezig dat tijdens de in- haalperiode door het koude weer de srige mini-Shetlander Czarin n Tyeslemore, eigendom van t Voskuil, is in Midden ter kampioen geworden in de i oudere merries. De jury was meerd van haar sprekende es fraaie uiterlijk. Twee jaar s werd de roodschimmelkleu- larinska reservekampioen in isch. I, die negen mini-Shetlanders Dger dan 86 centimeter) en twee kleine maat Shetlanders (tot 92 centimeter) heeft, was met zes po ny's naar de keuring gegaan. Vier kregen een premie, waaronder ook de moeder van Czarinska. De kleine pony's lopen in een kudde rond zijn woning aan de Pontweg. „Ik heb alleen enkele jaarlingen en een hengstje elders lopen." Voskuil fokt ieder jaar veulens. „Je moet er wel eens eentje verkopen, omdat hij of zij niet bij de groep past qua uiter lijk. En ze moeten een vriendelijk ka rakter hebben. Voor de handel? Nee, ik heb ze vooral omdat ze zo leuk zijn." toeschouwers het laten afweten. Wel staat de voorzitter volkomen achter het besluit tot afkeuring van het veld. „Het gras is overal verdroogd en nü al is op verscheiden plekken geen sprietje meer te bekennen. Spelen zou het veld ruïneren." Besproeien Het ZDH-veld, normaal gesproken snel droog, is daarentegen nog steeds uitstekend bespeelbaar. Om het gras in optimale conditie voor de jubileumwedstrijd van afgelopen zo mer te houden, heeft ZDH-consul Arie Dijker uit Den Hoorn het met behulp van een eenvoudige berege- ningsinstallatie de afgelopen periode bijna dagelijks besproeid. Bolier: „De natuurlijke ligging van het veld is gunstig. Dankzij de kolk vlakbij het terrein kost het water niets extra." Door het intensieve gebruik daalt het niveau van deze watervoorraad ech ter snel. Voortschrijdende begroeiing en dichtslibben van de kolk plegen een aanslag op het volume van de natuurlijke waterbuffer. De moeilijke bereikbaarheid van het meertje, dat is omgeven door enerzijds bos en aan de andere kant natuurgebied, lijkt een vakkundige reinigingsbeurt in de weg te staan. „We zoeken momenteel een oplossing voor dat probleem", aldus Bolier. Bij andere verenigingen is be regenen nu uitsluitend mogelijk via kostbaar water, afkomstig uit brand- kranen. Extra voorzieningen, zoals een kolk of bron, kosten veel geld. „Gezien de huidige bezuinigingen op culturele zaken lijkt dat een onmoge lijke zaak." Renovatie Hoofdconsul Henk Spigt wijt de slechte conditie van de meeste vel den aan het uitblijven van regen na de gebruikelijke renovatieperiode. Vol gens Aad Blom is de gemeente met die renovatie te laat begonnen. Bolier vindt die kritiek onterecht. „We pro beren ieder jaar het onderhoud eerder af te ronden. Dit seizoen was het werk al op 8 juni voltooid. Eerlijk waar, het Texel-veld lag er keurig bij. Open plekken zijn aangevuld met zand en ingezaaid. Van de goede ge deelten hebben we de zode met be hulp van een nieuwe verticulier-methode zelfs gereinigd. Een groeizame maand juni zou de rest doen." Juni bleek echter te koud, waardoor het gras, vooral op de schrale plekken onvoldoende aan- ""^-kampioene met haar sprekende hoofd.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7