Cjrocn r^wartsjexeh in het hart-, /erplicht plassen voor ten het café uit gaat" Politie sluit smidse Agrarisch Museum je in hoorzitting over urinoir: uv haap dood or hond even subsidie mini-rotonde te bus rijdt lag uur later gewond bij ioor dak Reclamecode-commissie: verkeerscampagne mag Opnieuw brand in schuur Mars-plan „Winterslaap" kustwacht Eierland roerig Politie in actie tegen bodemverontreiniging Texelpop zaterdag op terrein Molenkoog. sh Serieuze kans op handel met Georgië. Sportraad tegen aanpassing Koninghal. w Ballonvaren op Texel nog geen taboe. sh- Vredesactiviste spreekt in „De Schakel". ja- Koningin op toren van Oosterend. sa Peuterspeelzaal in het „Eierlandsche Huis". sa Honden te water bij sluiting zwembad. Mantje eigenaar winkelpand Oele jfS LE4 CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10616 tenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg 52220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45 Den Burg, telefoon [741 buiten werktijd mmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N M B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los /1,20 iluchting van de buurtbewoners komt er vooralsnog geen aar urinoir bij de „doorbraak" (hoek Elemert - eplaats). Dit voorstel van b en w werd gisteravond tijdens 'animeerde hoorzitting van tafel geveegd door zowel be- makers als raadsleden. Wat er wel komt, en waar, blijft nog een tijdje onduidelijk. :eft geen zin een procedure voeren voor een urinoir dat wenst", concludeerde wet- Klaas Barendregt, die de ing leidde. Hij stelde voor om later tijdstip en in een andere sie te discussiëren over de wijziging van de kruising mderweg-Postweg-Ruigendijk /erkeersplein („mini-rotonde") Gedeputeerde Staten van jlland subsidie toegezegd. GS '5 procent van de kosten voor nemen, tot een maximum 6.287,-. Het definitieve be- irdt vastgesteld aan de hand werkelijk gemaakte kosten, .idie-toezegging houdt niet in nu ook automatisch akkoord aan met het door de gemeen- dienen reconstructieplan. Om )sidie in aanmerking te ko- oet het werk voor 1 januari n afgerond en betaald. met ingang van zondag de ienstregeling hanteert, sluit de :h daarbij aan. De eerste bus vanaf zondag naar de boot .05 uur. Vanaf het beginpunt Jizen (7.20 uur) rijdt de bus Waal en Oudeschild naar Den 'aar om 7.37 uur vanaf de naar de veerhaven wordt ver- Zondag 29 september treedt de busdienst de winter- igeling in werking. Meest in- le wijziging is dat lijn 27 ot-Den Burg-De Koog via de gs in het bos-De Cocksdorp nt te vervallen. De winter- igeling duurt tot en met 25 I92. in uit Haarlemmermeer liep chtend een hersenschudding, duur en schouderblessure op i door het dak zakte van een lige kippenschuur aan de oog die hij bezig was te hielp bij het losdraaien van ren van asbest golfplaten. Hij laar op een plek gaan staan ider zich geen balk bevond, «i door de plaat zakte en een enkele meters op de beton- >er maakte. Hij werd per am- a naar het ziekenhuis vervoerd bservatie. De man was niet in van het sloopbedrijf maar was gd wat hand- en spandiensten ichten. 'stuk land aan de Ruyslaan Koog werd maandagavond p door een hond gedood, p werd in de sloot gejaagd Kop werd gedeeltelijk wegge- Een tweede schaap was in gegrepen en was wol kwijt- ln zagen de hond bezig en thuwden de politie. Die kon het 'ot dusver niet achterhalen. |K lukt dat alsnog. Het gaat om se hond van gemiddeld for- glad blond haar en een grove aard van de te treffen voorzie- ning(en). Verscheidene raadsleden en mensen uit het publiek gaven al vast een schot voor de boeg: o.a. werd voorgesteld om het openbaar toilet in het waaggebouw op de Vismarkt uit te breiden en te moder niseren en om daarnaast buiten het centrum méér van zulke voorzienin gen te maken, bijvoorbeeld in de loo proutes naar parkeerterreinen. „Waarom wilde het college het uri noir aan de Elemert plaatsen?" Op deze vraag wilde Roelie Bakker (van de juwelierszaak op de „beruchte" hoek) graag het antwoord horen. Ook de commissieleden Gelein Jansen De advprtentie-campagne met de kop „Een weekendje Texel werd zes we ken intensive-care" is geoorloofd en niet schadelijk voor het imago van Texel als vakantie-eiland. Aldus oor deelt de Reclamecode-commissie in antwoord op een kritische brief van de Stichting VVV Texel Promotie. De VVV vindt dat de kop misleidend is en dat de advertentietekst op ver schillende manieren kan worden geïn terpreteerd. De voorzitter van de commissie antwoordt dat hij deze mening niet deelt. „Het doel van de advertentie", zo schrijft hij, „is dat van weggebruikers wordt gevraagd voorzichtigheid te betrachten op een provinciale weg als de N9, waarop klaarblijkelijk veel ernstige ongevallen plaatsvinden. Gezien de strekking van de boodschap is enige krachtige taal hierbij geoorloofd." De VVV legt zich bij dit antwoord neer en zal geen verdere stappen te gen de advertentie ondernemen. (CDA), Cor Kuip (Texels Belang) en Jaap Vlaming (Groen Links) waren hier zeer benieuwd naar. Volgens Ba rendregt hebben b en w deze lokatie gekozen omdat de muur van mode huis Moerbeek „erg verontreinigd" zou zijn door regelmatig urineren en er veel uitgaand publiek passeert. „Dat gebeurde op basis van klachten. Daarnaast waren de keuzemogelijkhe den beperkt: het urinoir moest op één van de hoofdroutes worden ge plaatst", aldus de wethouder. Vrouwen en kinderen Buurtbewoners weerlegden deze ar gumentatie. Jan Wieten, bewoner van de Warmoesstraat: „Persoonlijk heb ik meer klachten over het lawaai 's nachts. Wel weet ik dat er eens is geklaagd dat een moeder met kleine kinderen in opperste nood daar in de struiken moest plassen, omdat haar in winkels werd geweigerd van het toilet gebruik te maken." Roelie Bak ker vulde aan dat de klachten over urineren op straat afkomstig zijn uit de buurt Zwaanstraat-Warmoesstraat en Zwaanstraat-Molenstraat. Voor het probleem gaf ze een simpele oplossing: „Horeca, laat de mensen verplicht plassen voor ze het café uit gaan en winkeliers, laat publiek naar de wc gaan als men daarom vraagt!" Hilariteit, maar ook veel bijval was het gevolg van deze uitspraak. Strijdig Namens de buurtbewoners Elemert- Warmoesstraat hield Henk Slikker een pleidooi. „De gemeente wil hore cabedrijven concentreren in een klein gebied, omdat de combinatie wonen- uitgaan niet meer van deze tijd is. Om die reden wordt zelfs overwogen het bedrijf Casino/Question te ver plaatsen. Het plaatsen van een uri noir aan de Elemert, dus buiten het uitgaansgebied, als oplossing voor een uitgaansprobleem, is daarom in strijd met het gemeentelijk beleid", betoogde Slikker. Hij stelde voor om bij het openbaar toilet op de Vismarkt op goedkope wi|ze enkele urinoirs te realiseren en de geplaagde muur aan de Elemert te ontlasten door het planten van struiken. De De brandweer wist de vlammen vlot te blussen. Een leegstaand schuurtje in het Mars-gebied werd gisteravond door brand verwoest. De oorzaak was gisteravond niet vast te stellen, maar brandstichting ligt voor de hand. Toen de brandweer omstreeks tien minuten over zeven arriveerde, stond het gebouw al in lichterlaaie. De brandweer had de brand spoedig on der controle, maar toen was van de houten schuur niets anders over dan een verkoold geraamte Volgens een omwonende, die het vuur had ont dekt en na een vergeefse poging om het te doven de brandweer had gea larmeerd, was de brand in een hoek van de schuur ontstaan. Op dat mo maar het schuurtje was niet meer te redden. (Foto Frans Hopman) ment het vuur nog slechts een be perkte omvang, maar in korte tijd grepen de vlammen om zich in heen. Brandbare materialen waren dan ook ruimschoots voorhanden: houten mu ren met dakbedekkingsmateriaal en stro op de grond. Het schuurtje is eigendom van de gemeente en moet tezijnertijd plaatsmaken voor woning bouw. Het stond al enige tijd leeg en werd gebruikt als speelruimte door kinderen uit de buurt, die er een hut in hadden gemaakt. Het was voor de tweede maal in ruim een week dat de brandweer in actie moest komen voor een schuur- brand in deze omgeving. De brand in de andere schuur was vermoedelijk aangestoken, maar het politie onderzoek is nog niet afgerond. In middels is de betreffende schuur (van de „asbest-affaire") afgebroken. voorkeur van diverse commissieleden bleek eveneens uit te gaan naar ver betering van het reeds bestaande openbaar toilet. Gelein Jansen vroeg om een „gnap" heren- én damestoi let op die plaats en ook Cor Kuip dacht in die richting, getuige zijn op merking dat hij het onbegrijpelijk vond dat er geen oplossing was ge- Lees verder pagina 3 De smidse in het Wagen- en Agrarisch Museum is een echte trekpleister voor toeristen. Hier is Jan Kiljan in actie tijdens een demonstratie De vrijwilligers van het Wagen- en Agrarisch Museum in De Waal mo gen voorlopig geen gebruik maken van de smidse. De politie gaf dins dag, naar aanleiding van een klacht uit de buurt over stankoverlast, de opdracht het smeden te staken. Het verbod geldt zolang het politie onderzoek niet is afgerond en het museum niet over een hinderwetver gunning beschikt. De smidse wordt gebruikt voor de monstraties aan de bezoekers van het museum. Tussen half mei en half september gebeurt dat tweemaal per week: dinsdags en donderdags van 14.00 tot 16.00 uur. „De demonstra ties zijn een echte trekpleister", aldus (Archieffoto Harry de Graat) museum-bestuurslid en vrijwilliger Cor Dros. „Voor een museum als het onze, dat tevreden moet zijn met 5, 6000 bezoekers per jaar, is zo'n at tractie best belangrijk." De buurvrouw, mevrouw Van Leeu wen, die al geruime tijd met het mu seum overhoop ligt, klaagt echter over de overlast die de smidse ver oorzaakt. Haar meest recente klacht was voor de Texelse politie aanleiding om poolshoogte te nemen. „Als con trolerende ambtenaren bekijken wij of men zich houdt aan de regels van de milieu- en hinderwet", licht opper wachtmeester Herke Zeilstra van de Texelse politie toe. De politie heeft een eigen taak en kan onafhankelijk opereren van de gemeente (afdeling milieu). Monsters Volgens de controlerende politiemen sen was dinsdag inderdaad sprake van een hinderlijke stank. Ze geboden te stoppen met stoken en namen monsters. Het gerechtelijk laborato rium van de rijkspolitie in Den Haag zal aan de hand van deze monsters onderzoeken of bij het stoken kwalij ke stoffen vrijkomen. Volgens politie woordvoerder Zeilstra mag men, zolang het onderzoek gaande is, in het museum met stoken. Hij heeft geen idee hoelang het duurt voordat de onderzoeksresultaten bekend zijn. De gemeentelijke afdeling milieu was gisteren inmiddels op de hoogte van het politie-optreden. Woordvoerder Koos v.d. Burgh stelt dat de smidse activiteiten moeten worden stilgelegd totdat de hinderwetvergunning is ver leend. De aanvraag van het museum lag tot en met gisteren ter visie; er is tenminste één bezwaarschrift op bin nen gekomen. In de ontwerp beschikking staat onder meer dat het stoken met vetkolen en dergelijke met is toegestaan. (Volgens Dros was dat ook niet het geval.) Incidenteel Een andere bepaling is dat b en w nadere eisen kunnen stellen aar de inrichting en het gebruik van de smidse, ter voorkoming van stank- en geluidoverlast. Het college wil in dit geval tot uiting laten komen dat het geen bedrijfs- werkplaats betreft, maar een demonstratie-smidse, die slechts inci denteel wordt gebruikt. Bijvoorbeeld kunnen de tijdstippen waarop mag worden gestookt, in de hinderwetver gunning worden vastgelegd, zodat voor alle betrokken partijen een dui delijke situatie ontstaat. De „nadere eisen" kunnen verder betrekking heb ben op aa. de brandstof en de wijze waarop de afvoer is aangebracht. De winterperiode voor de bemanning van Kustwacht Eierland ging afgelo pen week roerig van start. Nadat zondag was overgeschakeld op het zogenaamde winterrooster (géén be mande vuurtoren, maar „pieper- dienst") kon de kustwacht gelijk maandagochtend al volop aan het werk. Een toevallig op de vuurtoren aanwezige wachter signaleerde een verdwaalde Duitse catamaran op de Eierlandsche Gronden. De door de kustwacht gealarmeerde reddingboot loodste het schip naar veiliger oorden. Maandagmiddag, om 17.45 uur, was het weer raak. De kustwacht werd opgepiept door Ter schelling, omdat er ten oosten van Oudeschild een jacht met acht men sen aan boord aan de grond was ge lopen. Ook dit jacht werd door de kustwacht, in samenwerking met de sleepboot „Typhoon" en de whipper- ploeg uit De Koog, uit haar benarde positie bevrijd. De dag erna werd de vuurtorenwach ter opgepiept door het Kustwacht centrum in IJmuiden omdat de apparatuur van de Terschellinger Brandaris (de enige nog volledig be mande toren) door een technisch mankement was uitgevallen. Texel en Ameland werden gevraagd de zeega ten te dekken met radar en radio. „Is het met veel slimmer de toren ge woon weer te bemannen?", aldus de kustwachters. De politie is dinsdag opgetreden te gen een 44-jarige inwoner van Den Burg, wegens het niet behoorlijk op vangen van mest en gier bij zijn boerderij aan de Kogerweg. De mest en gier lagen in een greppel en stroomden her en der over het erf. Het was zo ernstig dat de politie niet volstond met een waarschuwing maar direct proces verbaal opmaakte. De bodemverontreining was waarge nomen uit een vliegtuig tijdens een zg. milieuvlucht. De firma Mantje blijft uitbreiden. Na dat eerder dit jaar een cd-shop in de Binnenburg en een kledingzaak aan de Stenenplaats werden geopend, heeft de onderneming nu het oog la ten vallen op het voormalige loodgie- tersbedrijf annex sanitairzaak van Oele aan de Hogerstraat. Onderne mer Adri Mantje nam het pand on langs over van mevrouw J. Jimmink-Oele uit Bargen. Wat hij pre cies met de zaak van plan is, kan Mantje nog niet zeggen. De nieuwe eigenaar wil er in elk geval een win kel van maken, zodat het imago van de Hogerstraat als winkelstraat ver der wordt verstevigd. De winkel zal uiterlijk volgend voorjaar worden ge opend. Xoor als u lich uit en/of thuis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertstmat 19. 1795 /U De Cocksdorp, telefoon 02220-16547. Maandags gesloten

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1