exelse produkten traks naar Georgië? uters De Cocksdorp nieuwe speelzaal :C wil winkels"in Tbilisi en Den Burg Max-actie op 8 oktober ave voor J. de if-bokaal Klaverjasseizoen weer van start Koningin op toren van Oosterend? Jeugd onderzoekt wad IRDAG 19 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 nd door een deur van crepe- openden twaalf peuters uit cksdorp en omstreken dinsdag ïuwe honk. Peuterspeelzaal ïkkeltjes'is voortaan ge- I in een lokaal van het Eier- he Huis. De verhuizing was >mdat het oude onderkomen, Hmalige kleuterschoolge- k in uiterst slechte staat ver- peuterspeelzaal komt hier- n einde aan een periode van rheid. Duidelijk was dat zij niet 'iteitencommissie van de menvereniging „Tussen Wad start 10 november met de lie om de „Jaap de Graat- Deze wordt weer verreden Mitieverband over vijf of zes <fen. Ook wordt er menonder- 9even voor de wat meer erva- 'eers, en voor degenen die in i van het koetsiersbewijs. Dit beuren op zaterdagmiddagen heer Jaap Prins. Verder voldoende belangstelling itteercursus gegeven en even- 1 cursus voor het koetsierbe- •gave voor 10 oktober bij: Huitema (18300) of Piet f563). in de oude kleuterschool konden blij ven. „Het oude, houten gebouw stortte bijna in", verduidelijkt leidster Mieke van der Spek. „De kachel liet het nu en dan afweten, we kampten met lekkage en eenmaal stond het gebouw zelfs blank. De electrische bedrading was ook niet goed meer." Renovatie was te duur (zeker gezien het feit dat de speelzaal maar twee ochtenden per week in gebruik is), zodat naar een andere accommodatie werd uitgekeken. Aanvankelijk viel het oog op het gebouw naast de Ned. Hervormde kerk, een plan dat zelfs tot in de gemeenteraad werd besproken, maar tenslotte niet door ging. In dezelfde ruimte werden na melijk ook condoleances en bijeenkomsten van de zondagsschool en zusterkring gehouden, zodat de spullen voor de peuters telkens weer klaargezet en opgeruimd moesten worden. Ondoenlijk, aldus de peuter begeleidsters. Magazijn Het dorpshuis bood uitkomst. Daar was een nieuwe zolder gemaakt, zo dat de spullen uit het magazijn voort aan boven konden worden opgeslagen. Het magazijn kreeg een „face-lift" en fungeert nu als peu terspeelzaal. De peuters bleken zich dinsdag onmiddellijk thuis te voelen in hun nieuwe omgeving. De „officië le" opening werd bijgewoond door een aantal ouders en de bestuursle den Gerri Bolier en Wil Sieprath van de VKT-afdeling De Cocksdorp. Leidster Mieke van der Spek: „Wij kunnen tevreden zijn met deze ruim te. Het staat nog wel een beetje vol, maar dat verandert vanzelf wel de komende maanden." Totaal maken achttien kinderen van twee tot vier jaar van de speelzaal, gebruik, ver deeld in twee groepen. Vanochtend was de tweede groep aan de beurt. Woensdag a.s., aanvang 20.00 uur, opent Klaverjasclub Den Burg het seizoen '91-'92 met een algemene ledenvergadering in de grote zaal van Chinees restaurant Azië. Nieuwe leden kunnen zich tot en met die da tum opgeven (tel. 15478) of op de avond zelf aan de zaal. De contribu tie bedraagt f30,— per persoon. Voor dit bedrag organiseert de club ongeveer 25 kaartavonden telkens op donderdag. Er wordt in competitie verband en met een vaste maat gespeeld. Er zijn gedurende het sei zoen meerdere prijzen te winnen. Le den kunnen ook deelnemen aan het toernooi „Kampioenschap voor clubs". Dit wordt eens per maand op woensdagavond georganiseerd door de gezamenlijke klaverjasclubs van Texel.' Daarnaast is het mogelijk mee te doen aan het door K.J.C. Den Burg georganisserde „Kampioenschap voor Texel voor koppels", steeds op de laatste vrijdagavond van de maanden oktober t/m februari. Clublidmaat schap is voor deelname niet nodig. De jaarlijkse inzameling van kleding onder het motto „Geef Max de Zak" wordt gehouden op dinsdag 8 okto ber a.s. Vanaf 15.00 uur zal op heel Texel de kleding huis aan huis wor den opgehaald. Net als de vorige keren wordt de op brengst gebruikt voor het bekostigen van kuurreizen van Texelse reumapa tiënten en voor het „Tesselhuus" in De Koog. Nog meer dan vroeger ligt de nadruk op de kwaliteit van de ingezamelde kleding, omdat dan een maximale op brengst wordt verkregen. Het gaat Een koningin is behalve staatshoofd ook een belangrijk stuk in het schaakspel. Een toren ook. De schoonheid van het schaakspel is vanaf volgende week te ervaren in dorpshuis „De Bijenkorf" in Ooster end. Elke dinsdagavond om 20.00 uur kunnen alle schaakliefhebbers van Oosterend en omgeving terecht om op een niet zo officiëlle manier de degens te kruisen. Of bijvoorbeeld een aantal openingsvarianten of eindspeltechnieken door te nemen. Deelnemers worden daarbij geflan keerd door de plaatselijke virtuozen op het dambord. Voor een tipje van de sluier: Cees van Houten, „De Va riant", tel. 18836, of Piet Bakelaar, tel. 13843. dus niet om vodden, oude gordijnen, schoenen, brillen e.d. maar uitsluitend om afgedankte maar nog bruikbare kleding. Het totale gewicht is dan minder maar de opbrengst in geld is aanmerkelijk hoger. De organiserende Rotaryclub hoopt dat de mensen tij dig zullen beginnen met het uitzoe ken en apart houden van kleding en daarbij ruimhartig te werk zullen gaan. Mede-organisator Jan van der Vis, uit Oosterend: „Bijna iedereen heeft kleding in huis die nooit meer wordt gedragen. Omdat de kwaliteit nog goed is doen de mensen er met zo makkelijk afstand van, zodat aller lei truien, jassen, hemden, kousen en andere kledingstukken jaren worden bewaard. Men heeft het gevoel dat ze nog wel eens gebruikt zullen wor den, maar de praktijk leert dat dit niet gebeurt. Wat je een jaar of lan ger niet hebt gedragen, wordt nooit meer gedragen. Weggeven is beter. Dat ruimt lekker op en je dient er een prima doel mee". Alle Texelse kinderen van acht tot en met twaalf jaar kunnen woensdag a.s. meedoen aan een doe-middag op het wad. Het leven in, op en boven de wadbodem wordt onderzocht. De middag wordt georganiseerd door de Texelse afdeling van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie (IVN). Wie wil meedoen moet zich opgeven bij Bep Mechielsen, tel. 18613, de familie Lindeboom, tel. 13582, of Jannie Siebinga, tel. 17650. Opgeven vóór 24 september. Het is verstandig om hoge laarzen of oude gymschoenen en oude kleren aan te trekken. eorgisch Commercieel Centrum wil met spoed een begin met handel en culturele uitwisseling tussen Georgië en Het Texels Verbond van Ondernemers heeft van het GCC rzoek gehad te zorgen voor een gebouw in Den Burg dat enen als expositie- en handelscentrum en op haar beurt GCC in de Georgische hoofdstad Tbilisi een "Texel"- stichten. ander werd dinsdag bekend >t tijdens het bezoek aan meen 17 personen tellende delegatie, bestaande uit Ge en mensen van de wijnim- ia Vin de l'Europe. De rs, waaronder Nodar M. lishvili, lid van de Opperste waren in Nederland in ver- et een door Vin de l'Europe liseerde presentatie van Ge- e wijnen in Utrecht. ecente verleden zijn wel vaker gelanceerd voor het onder van culturele en handelsbe- |en vanuit centra op Texel en maar daar is tot dusver van terecht gekomen. Deze waarvan onduidelijk was in e ze werden gedragen door de instanties van de toen nog et Sowjetregiem vallende re- brachten geen enthousiasme bij het Texelse gemeente en dat hield dan ook de boot af. Ook nadien heeft de gemeente zich gereserveerd getoond als plan nen werden gelanceerd voor jumela- ge of andere vormen van uitwisseling tussen het eiland en Georgië. Positief Dinsdag bleek de gemeentelijke hou ding vrij radicaal te zijn gewijzigd. „Wij zullen ons actief opstellen om het contact tussen Texel en Georgië in de breedste zin te bevorderen", zei loco-burgemeester Klaas Barendregt, tijdens de ontvangst van de delegatie in de raadszaal, waarbij ook de colle geleden Krijnen-Bays en Terpstra aan wezig waren. Burgemeester Schipper was met vakantie. Het Georgian Commercial Center is onlangs gesticht in Den Haag en richt zich bij het bevorderen van de handel niet alleen op Nederland maar op alle landen van West Europa. Het besluit om het centrum in Nederland te vestigen was een rechtstreeks ge volg van de banden die de Georgiërs hebben met Texel. In zijn welkomstwoord ging Baren dregt in op deze banden. Hij sprak de verwachting en wens uit dat als ge volg van de recente politieke ontwik kelingen in de USSR de relaties op politiek, maatschappelijk, cultureel en commercieel terrein zullen worden uitgebreid. Georgië is onder meer be roemd om zijn kwaliteitswijnen die het nu in het westen aan de man wil brengen maar Nederland en in het bijzonder Texel heeft ook Georgië wat te bieden, zoals fokschapen, hoog- productief melkvee, pootaardappelen, bollen en diverse andere land- en tuinbouwproducten. „Georgië en Texel zijn beiden agrarisch georiën teerd. Texel staat klaar om handels betrekkingen aan te gaan", aldus Barendregt. Namens het Texels Verbond van On dernemers memoreerde Hans de Leeuw de bijna vijftigjarige Georgisch-Texelse banden, die sterker werden sinds een groep van 200 Texelaars een 10-daags bezoek bracht aan het land. De politieke ontwikke lingen van de laatste tijd hebben nieuwe, nog ongekende mogelijkhe den geopend, zoals het uitwisselen van landbouwkundige kennis en de afzet van producten. De Leeuw kon digde aan dat de gasten die middag kennis zouden maken met een aantal van deze producten want Texelse Georgiërs ën Nederlanders drinken op de doden op de begraafplaats op de Hogeberg. Uit het blad „Toer" van de Neder landse Jeugdherberg Centrale. Het artikeltje werd geïllustreerd met een foto van muzikanten op de Stenen plaats. Stappen op Texel Ben je hard toe aan een te gekke herfstvakantie op één van de mooiste Waddeneilanden? Regel dan nu snel een plaatsje in NJHC-herberg 'De Eyercoogh'. Deze herberg heeft voor jonge ren een speciaal aanbod voor de herfstvakantie. Een volledig verzorgd midweek-arrangement voor een aantrekkelijke prijs. Er is alle gelegenheid om samen met andere deelnemers Texel te ontdekken. Swingen in De Koog, een nachtwandeling over het strand, subtropisch spetteren in het zwemparadijs, vissen op het Wad, scheuren op de karting- baan of rustig bijkomen In een van de vele kroegen. En als klap op de vuurpijl: een rondvlucht boven Texel! Data weekend: 14 t/m 18 oktober Kosten: f 260,— f 20,— korting) lamsham, kaas, karnemelk e.d. zou den worden geserveerd tijdens de lunch in het vliegveldrestaurant. Kunstwerk De delegatie was niet met lege han den naar Texel gekomen. Vice- president van GCC, Malkhaz Tsrtsish- vili, schonk het TVO een schitterend Georgisch kunstwerk. Het was een in koperplaat gedreven basreliëf, voor stellende Sint George („Georgi", waarnaar de republiek is genoemd) die de anti-christelijke keizer Dioclea- tion verslaat. De uitbeelding is de Georgische variant op de in onze streken meer bekende voorstelling van Sint George en de draak. De Leeuw accepteerde het kostbare kunstwerk in dankbaarheid, maar gaf het meteen in bruikleen aan het ge meentebestuur dat er ongetwijfeld een goede openbare plek voor zou hebben. Bij monde van de accentloos Neder lands sprekende managing directeur Valentin Karagantchev liet het GCC weten dat een groep Georgische kunstenaars bereid is een permanen te tentoonstelling te verzorgen in het op Texel te stichten Georgische cen trum. Die kunstwerken zijn dan te koop, eventueel samen met werken van Texelse kunstenaars. Daarnaast zou in het centrum allerlei histori sche, toeristische en commerciële in formatie over Georgië voorhanden moeten zijn. heeft indruk gemaakt. Het gezelschap bracht vervolgens een bezoek aan de Georgische be graafplaats op de Hogeberg, waar bloemen werden gelegd bij het mo nument. De Georgiërs hadden flessen brandy meegebracht want naar 's lands wijs werd op de begraafplaats ook op de doden gedronken, leder nam een slok van de sterke drank uit een bekertje en goot de rest uit over het graf van kapitein Sjalwa Loladze, een ritueel waaraan ook de Nederlan ders en Texelaars in het gezelschap deelnamen. Ook de burgers De Georgiërs herdachten ook de Texelaars die tijdens de „Russenoor log" om het leven zijn gekomen. Daartoe werd een bezoek gebracht aan de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat, waar bloemen wer den gelegd bij het monument De Goede Herder. De aandacht werd daar getrokken door de „levens boom", het door Georgië geschonken koperen monument dat hier in de ze ventiger jaren werd geplaatst. De zich in het gezelschap bevindende Nodar M. Mgaloblishvili is de kunste naar die destijds heeft meegewerkt aan het monument en ook de maker is van het bronzen hek van de be graafplaats op de Hogeberg. Vliegen Het gezelschap bekeek Texel vanuit de lucht door het maken van een rondvlucht, waarvoor Tessel Air twee toestellen had ingezet. Er zou ook een tandem parachutesprong worden gemaakt met iemand van de Georgi sche delegatie die een Georgische vlag in zijn handen zou houden, maar dat onderdeel van het programma moest wegens te hoge windsnelheid worden afgelast. De Georgische vlag werd toen maar in een der masten voor het vliegveldrestaurant gehesen. In dat restaurant genoot het gezel schap van een lunch waarin Texelse producten waren verwerkt. De Neder landers kregen de gelegenheid diver se soorten Georgische wijnen en sterkere dranken te proeven. Dit on derdeel van het bezoek werd ook bij gewoond door vertegenwoordigers van plaatselijke drankengroothandels, landbouworganisaties, aardappelhan- del. Stichting Texelse Producten, landbouwvoorlichting en stichting Texel-Georgië Kontakt. Handel mogelijk Een soortgelijk idee heeft men voor ogen wat betreft de winkel „Texel" in Tbilisi. Hier zou Holland/Texel zich in allerlei opzichten kunnen presenteren en met name Texelse produkten zou den er aan de man gebracht kunnen worden. Belangrijk is dat tegenwoor dig rechtstreekse handel tussen Texel en Georgië tot de mogelijkheden be hoort. Karagantchef verwachtte grote belangstelling voor deze winkel want Texel spreekt in Georgië sterk tot de belangstelling. Met name het feit dat veel burgers in 1945 hun leven in de waagschaal hebben gesteld of zijn omgekomen als gevolg van de door de Georgiërs begonnen opstand, Texelse kenners met commerciële interesse wisselen van gedachten over de body. geur. kleur, afdronk en andere eigenschappen van de Georgische wijnen die zij proefden in het vliegvel drestaurant. ondernemersvoorman rechtsen de Georgische kunstenaar tonen de koperen ikoon van Sint George. IFoto's Harry de Graal

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7