,Goed openbaar toilet is ervice voor toeristen" <>hoefte in meerdere dorpen aanwezig GROEN ZWART Visitekaartje )AG 1 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 ipenbaar toilet is méér illeen een oplossing voor ineren op straat 's Ook overdag blijkt let- en figuurlijk de behoefte Texelaars kunnen tal wel ergens binnen en, maar de toerist in ho- od weet zich vaak geen en is vaak gedwongen tevlucht tot een café te Dat wordt hen niet al- oor de eigenaars in dank omen. In Den Burg biedt iaaggebouwtje op de arkt nog wel mogelijkhe- De problemen in andere O zijn ook in kaart ge- I. 8urg lijkt de overlast zich 's tot het centrum te beperken, en hierover worden voorname- gs de drukke uitgaansroute ge- Buurtbewoner Ruud Nooij: over mijn woning in de War- raat staan caféverlaters regel- egen de muur te urineren." De zonderen zich daarbij in veel niet stilletjes af. „Vaak gaat gepaard met veel lawaai", looij. In extreme gevallen aar- ij niet er iets van te zeggen, tijd helpt dat wel, daarna gaat er fout." Volgens Nooij kan irichter politie-optreden (lik op waarbij op gezette tijden wordt roleerd de situatie wel enigs- rbeteren. „Mits een goede toi- liening voorhanden is." Her weaggebouwtje hoeft geen smakeloos openbaar toilet te zijn. Sommige betrokkenen kiosk wel zitten. gastvrouw. Overdag g is de situatie anders. Texe- e ter plaatse goed bekend bben bij hoge nood weinig met het vinden van een toilet Burg. Voor toeristen ligt dat Hoewel bordjes op een aantal naar het openbaar toilet op narkt verwijzen, blijken veel ars moeite te hebben deze ning te vinden. Sommigen nè- moeite te informeren naar de aats van het toilet, maar an- lemen hun toevlucht tot een of horecagelegenheid. Jan i van café „In den Grooten ziet heel wat mensen om die lagelijks naar binnen schieten, ren gaat natuurlijk niet, maar latuurlijk niet ónze functie", bomen. Meeste moeite heeft schoolklassen die massaal i wc's gebruik maken. De ondernemer verwacht dat één 'dere openbare toiletten de i het café zullen verlichten. I, trouwens het aantal bezoe- t de moeite neemt ook een te bestellen is te verwaarlo- oevallig vraagt een klant die het gesprek een bestelling terloops of hij even van het ebruik mag maken. „Uitzonde- bevestigen natuurlijk de regel", chuldigt Jan Koomen zich, bij de klant nakijkt. Aly Geus - fetaria ,,'t Koffiecentrum" in erstraat heeft minder proble et mensen die van haar toilet- 'heid gebruik willen maken, seen „plaspauze" een aanlei- in activiteiten te onderbreken even op te steken". Het toi- met lichtgevende letters van- t'aat goed zichtbaar is, blijkt Ké/eethuis de nodige klandizie iveren. Duitse toeristen beho- tot de voorbijgangers die re- «!e het toilet gebruiken. „Vaak weer net zo snel verdwenen. 'Ilanders en Belgen zijn vaak nder brutaal en gaan even zit- forzelende horecaklanten la- jens de eigenaresse hun i'mg van een zaak in veel ge hangen van de hoedanigheid toilet. „Het is een intieme die er leuk moet uitzien, niet anaam mag ruiken en vooral oioet zijn", aldus de Md boven de wc-deuren in het toilet- °i> de haven moet voorkomen dat 'tpes gaan klimmen en klauteren. (Foto Frons Hopman Vismarkt Met die wetenschap volgden we de richtingbordjes en namen een kijkje in het openbare toilet op de Vismarkt. We constateerden dat het zowel in het heren-, als in het da mestoilet niet ontbrak aan toilet pa pier. Hoewel het wel wat naar urine rook, zag het geheel er redelijk schoon en intact uit. „Kennelijk zijn de aluminium-achtige toiletten vol doende vandaal-bestendig", aldus een cynische voorbijganger. Deson danks blijken de twee toiletten, zeker laat op de avond, onvoldoende tot gebruik uit te nodigen onder de café bezoekers. Over de gevolgen daarvan heerst onder de bevolking nog veel irritatie, zo bleek tijdens de hoorzit ting vorige week woensdag. In meer derheid zag men heil in het uitbreiden van deze openbare voorzie ning op één of meerdere plaatsen. Kosten verdelen Als voorzitter van de ondernemersve reniging van Den Burg ziet Peter Bak ker (Hema) het als een welkome service aan het winkelend of uit gaand publiek. Hij realiseert zich dat uitbreiding van de toiletvoorziening extra kosten met zich meebrengt. Bakker: „Hoewel we als middenstan ders niet te beroerd zijn eraan mee te betalen, vind ik dat het beter is de kosten ervan over te verdelen over iedereen die aan het toerisme ver dient." Bakker is van mening dat een eventueel toekomstig openbaar toilet niet in het historische waaggebouwt- je, thuishoort. „Het zou mooi zijn als er in de toekomst een foto-expositie komt", oppert Bakker. Hij benadrukt overigens dat hij niet tegen het ge meentelijk beleid in deze kwestie in het geweer zal komen. Informatiebalie „Om een einde te maken aan de nachtelijke piasproblemen in het cen trum is een doorlopende goot tussen de beide discotheken in Den Burg de enige oplossing", aldus een grinne- kende Hans Zijm van Beveiligingsbu reau Best, die tijdens de uitvoer van zijn werkzaamheden regelmatig 's nachts op straat vertoeft. Meer se rieus geeft Zijm toe direct geen oplossing voor de nachtelijke urine- overlast te hebben. Hij denkt niet dat intensiever surveilleren veel zal hel pen. „Zodra je jezelf hebt omgedraaid staan de jongelui ergens anders te plassen." Volgens Zijm kunnen de toiletvoorzieningen in de discotheken nog aanmerkelijk worden verbeterd. „Het zijn te kleine ruimten met hoog uit drie urinoirs. De jongelui moeten daarom te lang wachten." Volgens hem moeten de toiletten ook dicht bij de uitgang worden geposteerd, zodat mensen er voor het vertrek nog even gebruik van kunnen maken. „Door één of meer ruime toiletvoorzienin gen, mits voldoende hygiënisch, zal de situatie eveneens verbeteren." Ook Zijm onderschat de kosten daar van niet. „Maar door mensen ver plichten te betalen, schrik je ze af", aldus Zijm. De suggestie om het hui dige waaggebouwtje een gecombi neerde servicefunctie te geven en daarmee toch de exploitatiekosten laag te houden, ziet hij wel zitten. „Daarin kan naast een toiletruimte tevens een EHBO-post worden ge vestigd en eventueel kunnen waarde volle spullen ook in bewaring worden gegeven. Ik denk dat in Den Burg ook behoefte bestaat aan een soort informatie-kiosk voor toeristen." Ge zien de waarschijnlijke verhuizing van het VVV-kantoor naar de rand van Den Burg, lijkt dat idee zo gek nog niet. Politie Groepscommandant J.B.M. Moeskops stelt dat de urine-overlast geen nieuw probleem is. „Eén of meerdere goede toiletvoorzieningen zullen on getwijfeld bijdragen aan de oplossing. Datzelfde geldt voor intensievere sur veillance van de politie tijdens nach telijke uren. Het is echter niet zo dat we op iedere straathoek een agent kunnen zetten." Moeskops verwacht dat door wegval len van het VVV uit het centrum van Den Burg toeristen inderdaad zullen misgrijpen. Een informatie-kiosk ziet hij dan ook niet als overbodig. „Ver missingen van waardevolle spullen zijn bij ons echter nauwelijks ge meld", aldus Moeskops, die daarin met Hans Zijm van mening verschilt. Jachthaven De haven in Oudeschild beschikt sinds de zomer van 1989 over een openbaar toilet. De behoefte daaraan ontstond door de groei van de zg. „bruine vloot". De, meest jeugdige, opvarenden van deze zeilcharters die in de werkhaven worden afgemeerd, zochten hun verfrissing in het douche- en toiletgebouw van de jachthaven. Dit tot ergernis van veel pleziervaarders, die noodgedwongen in de rij moesten wachten. Sinds de ingebruikname van het openbaar toilet elders op de haven is in die situatie verbetering gebracht, zegt jachthavenmeester Willem Wel- bie. „Het bezoek van buitenaf is aan merkelijk afgenomen, maar het gebeurt nog te vaak dat mensen van de bruine vloot hier de boel bezet houden. Wat mij betreft mag het openbaar toilet daarom nog wel met een paar douches en wc's worden uitgebreid." In tegenstelling tot het openbaar toi let is het gebouwtje op de jachtha ven dag en nacht geopend. „De gasten" van de jachthaven moeten op tij varen. Dat betekent dat ze soms rond een uur of vier 's nachts ver trekken. Daarvoor willen ze meestal eerst nog even naar de wc of dou chen. 's Avonds laat en 's nachts is er echter geen toezicht. Juist op die uren wordt er gesloopt. Vermoedelijk gebeurt dat niet door onze gasten, dat is een wat ouder publiek. Ze heb ben hier al eens een muntautomaat en een wasmachine kapot gemaakt en éénmaal heb ik vijftien jongeren uit een toilet geschopt, toen ze uit probeerden met hoeveel personen te gelijk ze in zo'n hokje pasten." Weinig vernielingen Het toiletgebouw bij de werkhaven wordt beheerd door de familie Hut jes, die in de directe nabijheid de toe ristische garnalenkotter TX 27 en aanverwant bedrijf exploiteert. Vol gens mevrouw Hutjes wordt van de voorziening veel gebruik gemaakt. Tot de „klanten" behoren de opvarenden van de bruine vloot, anderen die hun I combinatie toilet, EHBO-post en informatie- IFoto Gerard Timmerman) scheepje met in de jachthaven afme ren en voorbijgangers. Het gebouw is open van Pasen tot en met de herfst vakantie, 's winters is het dicht en worden de leidingen afgetapt tegen de vorst. In het seizoen is het dage lijks in gebruik van 7.00 tot ten minste 22.00 uur. De sluitingstijd hangt af van de drukte; soms sluit Adri Hutjes de deur pas na midder nacht. Zoon Marco doet het onder houd. Kosten voor het dagelijks beheer, licht en water zijn voor reke- - ning van de familie Hutjes, grotere uitgaven betaalt de gemeente. Hutjes krijgt geen vergoeding, men moet het doen met de inkomsten uit de wc- kwartjes en douche-guldens. Het ge bouwtje telt twee douchecabines, drie gewone wc's en één invalidetoi let. Mevrouw Hutjes: „Het is een voorziening die er zijn moet en wij schieten er niet bij in. Mede doordat we niet 24 uur per dag open zijn, zijn er weinig vernielingen. Het is een wisselwerking: als je het goed schoon houdt, is het gebruik ook goed." De Koog In Oudeschild heeft men geprofiteerd van besluiteloosheid in De Koog, toen voor een openbaar toilet een paar jaar geleden een gemeentelijk budget van ruim een ton beschikbaar was. Wel borrelde uit de breinen achter de Stichting Tropical Sea Festival, dat tevens als platform voor de Koger natte horeca fungeerde, een plan op voor een commercieel te exploiteren openbaar toilet annex telefooncellen en informatiebalie Het plan belandde echter weer in de la. „Destijds werd sluiting van het VW- kantoor overwogen en daar haakte het plan een beetje op in", herinnert zich Rein Stam, één van de plannen makers. „Nu zijn de omstandigheden wat dat betreft gewijzigd, maar aan een goed openbaar toilet blijft naar mijn mening behoefte. Op de braderie loopt 20.000 man in de Dorpsstraat, Wel eens in Engeland of Australië ge weestBehalve dat het verkeer er links rijdt, is er nog een opmerkelijk verschil. In elk willekeurig stadje, en zelfs bij rotspunten en op verlaten stranden, bevindt zich zo ongeveer om de vijfhonderd meter een open baar toilet. Goed aangegeven, uit de verte herkenbaar en keurig schoon, zelfs zonder toezichthoudende toilet- juffrouw. Echt een visitekaartje voor het land. Je laat het wel uit je hoofd om ergens buiten te plassen met zo veel uitnodigende gelegenheden in de omtrek. Neem vervolgens Texel. Stel, u wan delt door Den Burg op een drukke dag en moet plotseling erg nodig. Toevallig ziet u het gele verwijsbordje naar het openbaar toilet en loopt in de aangegeven richting. Tot uw ver bazing blijkt een merkwaardig ge vormd gebouwtje met tralies als verfrissingspunt te zijn ingericht. Nou ja, fris. De drang om uw behoefte te doen verdwijnt als sneeuw voor de zon bij de confrontatie met het troosteloze interieur. Dan maar liever ergens in het park achter het ge meentehuis.... Lastiger is het als je als vrouw, al dan niet in gezelschap van kleine kinderen, in zo'n situatie komt te verkeren. Veel winkels bie den de gelegenheid niet, zodat je bent aangewezen om in hoge nood een café of restaurant binnen te ren nen, en die zitten niet echt op zulke klanten te wachten. Kortom, een schoon en goed bereik baar openbaar toilet voorziet in een behoefte, zeker in een toeristenge meente als Texel. De enige goed functionerende gelegenheid in dit op zicht is het toilet- en douchegebouw op de Oudeschilder haven. Op de an dere plaatsen waar in het seizoen veel mensen komen, is het zoeken geblazen. Zelfs in toeristendorp num mer één, De Koog, is geen behoorlij ke voorziening voorhanden. Men is daar nooit verder gekomen dan hak ketakken over de plaats waar het ding moet komen en wie het moet onderhouden, hoewel enkele jaren geleden nota bene een kant-en-klaar commercieel haalbaar plan op tafel lag. Waarom is het eigenlijk erg om voor een goed en net toilet te betalenDe beheerder/toiletjuf houdt tenminste de boel in de gaten, zodat het geen smerige bedoening wordt, die een anti-reclame voor het dorp en Texel is. Bovendien hoeft in deze moderne tijd een openbaar toilet geen kwalijk riekend pleehok te zijn, maar behoort een fris geurende ruimte met wasta fels en handdrogers zeer zeker tot de mogelijkheden. Als zo'n ruimte in combinatie met bijvoorbeeld telefoon cellen, een garderobe, EHBO-post, kluisjes voor het bewaren van waar devolle spullen en een bescheiden in formatiebalie wordt geëxploiteerd, hebben we er een voorziening bij die het toeristisch imago van Texel méér verhoogt dan menigeen denkt. Want het zijn de kleine dingen die het doen en d'e bepalen welke herinnering men van het eiland overhoudt. De gemeenteraad heeft nog even de tijd om een keuze te maken. De Texelse bevolking zou de raadsleden een goede dienst bewijzen door met ideeën te komen over lokaties en aanpak. Duidelijk is dat de discussie over maatregelen tegen urineren op straat een heel andere zaak is. Dat is een probleem, dat je niet oplost door op een al dan niet slecht gekozen lokatie een urinoir te plaatsen. Natuurlijk moet er voor het uitgaanspubliek bui ten de café's om een gelegenheid zijn die aan plotseling opkomende piasbehoeftes tegemoet komt. Maar - zoals in de hoorzitting vorige week terecht werd opgemerkt- sommigen bewateren nog liever de achterzijde van het urinoir. Het gaat ook niet om bepaalde donkere hoekjes in de buurt van de uitgaanscentra, maar meer om het voorkomen van walgelijke ta ferelen van beschonken figuren die voorbijgangers shockeren door mid den op straat te urineren. Dat ge beurt door slechts een zeer kleine minderheid, en die is alleen aan te pakken via een betere controle. Daar kunnen en moeten we allemaal wat aan doen: surveillance door politie en/of eventuele stadswachten, maar ook sociale controle door Jan Publiek en het horecapersoneel, dat mis schien inderdaad wel bij het verlaten van het café moet vragen: „Wilt u eerst nog even plassen?" die mensen moeten toch ergens te recht kunnen." Bedoeling was het gebouwtje overdag en een groot deel van de avond te bemannen. De per soon aan de informatiebalie hield te vens toezicht op de toiletten en gaf wisselgeld voor de telefoons. De initi atiefnemers hadden goede hoop er een bedrijfje van te maken dat zich zelf zou kunnen bedruipen. Beheer 'n probleem De huidige situatie is gelijk aan die van Den Burg. Ook in De Koog is een openbaar urinoir gepland als maatre gel tegen het plassen op straat 's nachts. Hiervoor is een planologische procedure nodig, maar nog onbekend is waar het urinoir zal worden ge plaatst en wie voor het onderhoud zorgt. De gemeente heeft als voor waarde gesteld dat Koger onderne mers zelf het beheer regelen, maar tot dusver staat niemand te trappe len. Penningmeester Jan Hennink van De Koog Promotion schetst de problema tiek. „Het oude plan was gesitueerd bij het oude brandweerhuisje naast „Capri" en vishandel „Lange Ben". Ik kan me wel voorstellen dat je niet blij bent met een openbaar toilet'naast de deur als je een viszaak hebt. Als andere lokatie wordt onder meer het toekomstige dorpshuis genoemd. Dat is echter meer een centraal punt voor de bewoners dan voor de toeristen. Het mooist zou zijn als een onderne mer bereid is het bij zijn bedrijf te be trekken. Een horecabedrijf is in dat geval logisch, want dat draait ook 's nachts." Een toilet in combinatie met bijvoor beeld telefoons ziet Hennink wel zit ten: „Uit mijn eigen bedrijf weet ik dat telefoons in een enorme behoefte voorzien." Volgens Hennink vormde de toiletwagen die tijdens het Tropi cal Sea Festival werd neergezet, geen ideale oplossing. Vandaag komt het onderwerp mogelijk aan de orde tij dens een bestuursvergadering van De Koog Promotion. De Cocksdorp Een toeristencentrum in opkomst is De Cocksdorp. Ondernemer Erwin van der Linde krijgt bij zijn benzi nestation vaak het verzoek even van het toilet gebruik te mogen maken. Hij moet de mensen dan teleurstel len. „Ik kan de mensen moeilijk bij mij in huis naar de wc laten gaan. Daarom verwijs ik ze maar naar ca fé's, maar daar zijn ze er ook niet blij mee. Ja, een goed openbaar toilet is heel wat waard." Volgens Nico de Graaf van de dorps commissie heeft het onderwerp „openbaar toilet" momenteel geen speciale aandacht. Dat er bij het win kelend en uitgaand publiek behoefte aan is, daaraan twijfelt hij niet. „De middenstanders zullen het wel bea men. Maar ik denk dat we zoiets goed moeten regelen voor we eraan beginnen. Een schone toiletvoorzie ning draagt bij aan de service aan de toeristen, maar als het een smeerboel is, zorgt dat voor een negatief effect en wordt vandalisme uitgelokt. De er varing uit mijn strandbedrijf is dat je er in elk geval iemand bij moet zet ten, anders wordt het een puinhoop." Het toiletgebouw op de haven van Oudeschild voldoet prima (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11