Waalder school in ban van Papoea's Lichtschip dreef bijna naar de „eigen" kust TEXEL van 5 en 6 oktober v T'*7 Kustwacht Eierland hele nacht bemand Kerkdiensten zondag 6 oktober WAO-demonstratie Ouderen-cursussen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 3 OKTOBfi Dit model van het Lichtschip Texel bevindt zich in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Even zag het er dinsdagavond naar uit dat het op drift geslagen Licht schip Texel op de Texelse kust zou stranden. De wind draaide echter, waardoor het onbemande vaartuig in d§ buurt van Petten op de kust liep. Mogelijk zal het schip, waarop ooit enkele Texelaars hun brood verdien den en waarvan een schaalmodel in het Maritiem en Juttersmuseum prijkt, worden gesloopt. Het mu seum en Texelse jutters overwegen in dat geval actie te ondernemen, zodat het lichtschip voor de Texelse historie kan worden bewaard. Ook elders langs de Texelse kust bleef het op het hoogtepunt van de westerstorm, dinsdagavond en - nacht, betrekkelijk rustig. Er waren wel schepen onderweg, maar die de den het kalm aan en hielden soms de kop in de wind, zoals ter hoogte van de Eierlandse Gronden nodig was. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur mevr. N. Iwema uit Purmerend. Uitzending via Radio Texel. De Waal 11.00 uur mevr. N. Iwema uit Purmerend. De Koog 9.30 uur dhr. M. Kuiper. Den Hoorn 9.30 uur dhr. A. Breet uit Den Helder, Oosterend 9.30 uur mevr. A. C. van Alphen uit Brakel. Oudeschild 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp 11.00 uur mevr A. C. van Alphen uit Brakel. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. H. Boiten uit Andijk; 19.00 uur ds. R. H. Boiten uit Andijk. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur ds. H. Koetsier uit Heemstede; 19.00 uur ds. H. Koetsier uit Heemstede. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur student G. Clements. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. Knipscheer. Uitzen ding via De Lichboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 uur woord gebedsdienst, herenkoor. Uitzen ding via De Lichtboei, zo. 10.45 uur, dameskoor. Den Burg, Sint Jan: zo. 9.30 uur. Oosterend: za. 19.30 uur. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10,30 uur Videofilm van opening congreshal in Swifterbandt 12.00 uur Wachttorenstudie. The ma: „Jehovah en Christus: com municators bij uitstek". Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Nel Schuijl, tel. 11446. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- mek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechmek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. iFoto Bert Koning Vanuit de Eierlandse vuurtoren, die voortdurend bemand was, werd het scheepvaartverkeer scherp in de ga ten gehouden. Niemand vroeg echter om hulp. Jacht in nood Dinsdagmiddag was wel hulp nodig. Een Duits zeiljacht leek op de Eier landse Gronden in moeilijkheden, al dus de dienstdoende kustwachter. Uit voorzorg kreeg de Texelse red dingboot Siegfried Egmundis het sein om uit te rukken. Schipper Jaap Groen vond het echter onverant woord om zijn manschappen door de „muur van water" te sturen. „Er stonden vijf tot zes meter hoge bre kers. Die zijn te zwaar voor de Sieg fried. We konden het wel proberen en misschien was het ook wel ge lukt, maar dan hadden we voorlopig niet kunnen terugkeren. Het risico dat we tien of twaalf uur op zee zou den moeten blijven, zat er dik in. Het wachten is op de nieuwe redding boot, die waarschijnlijk eind decem ber of begin volgend jaar wordt afgeleverd." De reddingboot ging er wel uit, maar bleef aan de binnenkant van de Eier landse Gronden. Wel had Groen ge vraagd om assistentie van de reddingboten Jan van Engelenburg en Carlotte van Terschelling. Omdat er geen radioverbinding was met het jacht, werd ook een helikopter inge schakeld, die boven het jacht ging hangen om te zien wat er precies aan de hand was. Het vermoeden van de Texelse kustwacht bleek te kloppen: de zeilen waren van de mast gescheurd en de bemanning wist niet hoe men verder moest. De drie opvarenden verkeerden in de ver onderstelling dat ze in de buurt van Den Helder zaten. Eén persoon was licht gewond geraakt en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Het jacht werd op sleeptouw genomen naar Terschelling, waar het dinsdag avond veilig arriveerde. Surfer Verder werd dinsdagmiddag de wip- perploeg van KNRM-station De Koog gevraagd om hulp te bieden aan een surfer die bij Dijkmanshuizen het wa ter op was gegaan. Het verzoek kon even later worden ingetrokken, om dat de jongeman zelf weer aan land had weten te komen. Daar kreeg hij een uitbrander van de Texelse politie. De Texelse afdelingen van de vakor ganisaties FNV, CNV en MHP roepen alle bond- en eilandgenoten op om zaterdag naar Den Haag te gaan en deel te nemen aan de landelijke ma nifestatie tegen de kabinetsplannen voor de WAO en Ziektewet. Alle vak bondsleden hebben een gratis trein kaartje thuis ontvangen. Ook de bootkosten zullen worden vergoed. Het vertrek is met de boot van 8.05 uur, vertrek .trein Den Helder 8.58 uur. De aankomst in Den Haag is dan rond 11.15 uur. Wie er eerder wil zijn, kan de boot van 7.05 uur nemen en gebruik maken van de extra trein van 8.11 uur. Men is dan om 10.39 uur in de hofstad. Voor declaratie van de bootkosten kan contact worden op genomen met A.J. Huisman, tel. 12621. Morgen start weer het creatieve handwerken voor mensen van 55 jaar en ouder. Wegens de grote be langstelling kunnen er geen nieuwe deelnemers bij. Aanvang 14.00 uur in De Buureton. De cursus koken voor mannen 55-plus heeft nog wel enke le plaatsen vrij. Deelnemers moeten voor acht lessen 725,- betalen. Opga ve bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 12696. Donderdag 3 oktober De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in het Eierlandsche huis een doe- middag: kaarten borduren onder leiding van eigen leden. Aanvang 14.45 uur. Vanaf 20.00 uur is er klaverjas sen in café De Kuip in De Koog. Deelnemers zijn ook zonder part ner welkom. In het programma 't Allegaartje van Radio Texel (19.00 tot 20.00 uur) een gesprek met Henk Snij der over de vrijwilligersdag van 9 oktober en interviews met diver se vrijwilligers. Vrijdag 4 oktober Het CDA Tweede Kamer-lid drs J.F. Huibers brengt een werkbe zoek aan Texel. Om 20.45 uur houdt hij in De Lindeboom een lezing over de veranderingen in de sociale zekerheid. Vrije toe gang voor ieder. Van 17.00 tot 21.00 uur wordt in de aula van scholengemeenschap De Hogeberg (vroeger: RSG) bloed afgenomen door het Rode Kruis. In manege Akenburg wordt de algemene vergadering van de Stichting Overdekte Manege ge houden. Met o.a. financieel over zicht, plannen voor uitbreiding van de manege en bestuursver kiezing. Aanvang 20.00 uur. Texelse Boys houdt jaarvergade ring in de kantine, aanvang 20.00 uur. Onder andere bestuursver kiezing. Wegens gebrek aan kan didaten wordt nog geen voorzitter gekozen, tenzij zich voor het begin van de vergade ring alsnog een gegadigde aan meldt. Voor de functie jeugdvoorzitter is wel een kan didaat. De lezing die in Eben Haezer zou worden gegeven voor kinderwer kers en andere belangstellenden gaat niet door. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „In bed with Madonna" Zaterdag 5 oktober De Texelse ploegkampioenschap- pen gaan tot nader order niet door. Floor Koomen uit Soest verzorgt solotheater voor kinderen in Eben Haezer in Den Burg. Entree gratis voor ieder. Aanvang 14.30 uur. De lezing over Israël die om 20.00 uur zou worden gehouden in Eben Haezer gaat niet door. Gymnastiekvereniging Oudeschild viert het 25-jarig jubileum met een barbecue-avond die om 19.30 uur in 't Skiltje begint. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „In bed with Madonna" In café De Kuip in De Koog is vanaf 22.00 uur herfstfeest met levende muziek van „Texmen" (vroeger The Shakin' Legends). Entree vrij. De gehele ochtend zijn in de ha ven van Oudeschild twee antieke Texelse 'vissersschuiten, de bla zers TX 11 en TX 33, te bezich tigen voor publiek. Zondag 6 oktober Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de gymvereniging van Oudeschild begint om 10.00 uur in dorpshuis 't Skiltje een basketbaltoernooi van gelegen heidsteams en een demonstratie van De Mareis. Om 13.45 begint het volleybal en om 13.30 uur worden de prijzen uitgereikt van de ballonnenwedstrijd. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „In bed with Madonna" Maandag 7 oktober De Stichting Lokale Omroep Texel heeft in de studio aan de Mo lenstraat een openbare bestuurs vergadering; 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog vertoont Freek Veldwisch een dia-serie over Texel; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „In bed with Madonna". Dinsdag 8 oktober Van 9.00 tot 11.00 uur wordi Ons Huis in Den Hoorn een beurs van tweedehands baby kleuterkleding gehouden ten van de peuterspeelzaal. Vanaf 15.00 uur worden op Texel zakken kleding en scho opgehaald ten bate van Tess huus, reumapatiënten en Rot nië. Men wordt dringend verzocht kleding en schoene aparte zakken aan de weg te ten en de zak schoenen dich binden met een schoenveter, voorzien van een label of etlt met het opschrift „schoenen In Cinema Texel draait om 2( uur „In bed with Madonna" De Texelse Vereniging van L giesverstrekkers vergadert oi 20.30 uur in „Rebecca" in O Waal. Gesproken wordt over tributieverhoging en de bijdn voor het nieuwe VVV-kanto< Verder is er een inleiding dos Piet Bolier van Gemeentewei en een lezing over de marke van het eiland Texel door Ton Wesel. In het LHNO-gebouw aan ds Haffelderweg houdt het IVN avond over wadvogels, ooki gankelijk voor niet-leden. As vang 20.00 uur. De afdeling Stamboomondei van de Historische Verenigin: komt bijeen in dorpshuis d'O ULO. Ook niet-leden zijn wel aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschili Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 8 Wo. 9 Do. 10 02.25 en l 04.26 en l 05.24 ent 06.34 en l 07.40 en! 08.34 en i 09.25 en! 10.05 en! Aan het strand is het een uur eeró hoogwater. De zon komt 6 oktobt om 6.48 uur en gaat onder om 18 uur. 7 oktober nieuwe maan; 8 ok springtij. Ouders en andere belangstellenden bij miniatuur papoea-hutten en andere werkstukken, die in het kader van het project werden vervaardigd. iFoto Harry de GreatI De leerlingen van de Redmer IJska- school in De Waal hebben zich de afgelopen week met een bijzonder projekt bezig gehouden. Ze verdiep ten zich op uiteenlopende manieren in Nieuw-Guinea, waarbij ze zich probeerden in te leven in de omstan digheden waarin de mensen in dat ontwikkelingsland leven. Het idee ontstond naar aanleiding van de fancy fair die in het vorige schooljaar in en bij de school werd gehouden. Een deel van de opbrengst werd bestemd voor Semual Yunus Sada, een jongen uit een kampong op Biak die van school gestuurd dreigde te worden omdat zijn ouders het lesgeld niet meer konden betalen. De bijdrage van de Waalder scholie ren was genoeg om hem te laten doorleren. Een en ander werd gere geld via de Stichting Nieuw-Guinea, die dank en zij de medewerking van missie en gouvernement de garantie kan geven dat het geld op de juiste plaats terecht komt en dat op de besteding controle wordt uitge oefend. Het geld is inmiddels ter plekke en de schoolleiding heeft de ontvangst bevestigd. Het bericht dat een kleine school in het verre Neder land zich het lot van een Papoekind had aangetrokken, was daar een klei ne sensatie en ging dan ook als een lopend vuur over Biak. Op de Waal der school vertelde Harry de Graaf (voorzitter van de Stichting Nieuw- Guinea) voor de oudste leeftijdsgroep over de Papoea's aan de hand van dia's, waardoor de leerlingen zich meer betrokken voelden. Schooldirecteur Jan Driehuis, bouwde met ingang van het nieuwe school jaar op de eenmaal gewekte belang stelling voort, door er een projekt van de hele school van te maken, dus ook voor de jongste leeftijdsgroepen. Dat vroeg om aangepaste benadering van elke leeftijdsgroep. Om een idee te krijgen hoe primitieve stammen in de natuur hun voedsel verzamelen, kregen de groepen 1 en 2 bijvoor beeld opdracht om dat ook eens op Texel te proberen. Ze kwamen thuis met aardappels die op het land wa ren achtergebleven, valappels, roze- bottels en vlierbessen die vervolgens tot producten (jam e.d.) werden ver werkt. De groepen 3-4 maakten een studie van het wonen op Nieuw- Guinea, waarbij ze naar het voor beeld dat ze op dia's en in de ge raadpleegde bibliotheekboeken hadden gezien, zelf miniatuur papoe ahutten maakten van klei en riet. Qok maakten ze over dit onderwerp een werkboek. De oudste groepen hadden een werkboek vervaardigd waarin Texel in aardrijkskundig, bota nisch en volkenkundig opzicht werd vergeleken met Nieuw-Guinea (Irian Jaya). Daarin stond bijvoorbeeld te lezen dat de hoogste berg van Texel 13 meter is en de hoogste berg van Irian meer dan 5000 meter... Dezelf de groep had ook getracht Papoea houtsnijwerk na te maken, maar had gemerkt dat dit niet makkelijk is. Be ter lukte het schminken aan het be gin van de actieweek, waarbij alle leerlingen elkaar verfden zoals Pa poea's doen bij oorlogvoering loft. Al spelend, knutselend, I en tekenend werd heel wat fc over het onderwerp opgedaar resultaat van alle ijver werd v de hal van de school voor de tentoongesteld, tesamen met jes, pijl en boog, danstrom, n rokjes en andere ethnografica Harry de Graaf waren geleer* klonk zelfs Papoea-muziek, va bandje dat de Muziekschool I had. Blijkens de reacties dien gastenboek werden geschrew het erg leuk en leerzaam gev: Het Nieuw Guinea-projekt wa eerste van totaal vier projekte de IJska-school in de loop va schooljaar zal afwerken. De v projecten gaan over de leven; tuur, het energievraagstuk (in! op de energieweek) en muziel Ook de CVO-school in Den B. heeft de schijnwerper op Irian gericht. Drie donderdagen act kaar komt Harry de Graaf mei voorwerpen en foto's naar de om voor de respectievelijke Ie groepen gedurende gedurendi uur over het land te vertellen, hangt samen met het besluit „zendingspotje" van de scho! jaar te bestemmen voor de at „Stuur een Papoea naar scho: Iedere zaterdagochtend haalt ting Texel oud papier op. De' wordt verzocht deze spullen' 10.00 uur aan de straat te 2' zodat ze vlot kunnen worden den. Bij de oudpapierwagen' ook gereedschappen voor de wereld kwijt. Komende zatero wordt oud papier etc. opgeha de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, I wal. Lijnbaan, Gasthuisstraat Zes. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksd omgeving oud papier opgeha: de ouders van leerlingen van Durperhonk. Men wordt verzt papier uiterlijk om 8.30 uur s weg te zetten. 's Middags wordt in de rest' Eierlandse polder papier opga door de Strijbosschool van k 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2