Cjrocn 2 'wartrjexelsin het Specifieke eilandsituatie an kaarten in Den Haag" ■llende straks et te overzien Radio Texel diep in de problemen Hachelijke manoeuvre leidt tot aardgaslek A-kamerlid Huibers tijdens werkbezoek: Tekort aan geld en mensen tie Poster over stuif probleem: Zonder rijbewijs van de weg: vaarlijke pillen foren op Texel lijkt wel een boerderijtje" 3^ Wadvogels bestudeerd door honderd vijftig biologen sw Kinderboekenweek in de bibliotheek w Gymvereniging Oudeschild al 25 jaar fit Texel 1 naar doelpunt loos gelijkspel w Rabobank directeur vindt overheid een onbetrouwbare partner RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10621 DINSDAG 8 OKTOBER 1991 rërtenties, abonnementen, etc. yen de Rooy Bv., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 buiten werktijd Graaff. Pater Witteplem 3 Den Burg. telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los /1.20 ind$ze krant te staan?", vraagt kamerlid Huibers 111 aan boekbinder Kees Hartog mtijdens een rondleiding door de sociale werkplaats "end zand, door de wind met nelheid over de landerijen blazen. Een onheilspellend io, dat volgens Texel Belang fotstreeks gevolg is van de Rotterdammer heeft zondag ixel 18 19 slaaptabletten bot merk Rohypnol verloren, liddel wordt ook gebruikt ter 'Jding van depressiviteit. De ronde pillen zitten in strips, de naam achterop staat. Bij ne van meerdere tabletten is J'ddel, met name voor kinde- evensgevaarlijk. In dat geval onmiddellijk een arts wor- n9eschakeld. 'e pillen vindt, wordt ver deze bij de politie af te nieuwe Mestverordening. Die ver biedt het boeren een beschermende laag drijfmest over hun akkers aan te brengen. ,,De ellende is straks niet te overzien", waarschuwt Ger- brand Poster. Hij hoopt dat de ge meente het stuifprobleem zal erkennen en heeft om een uitspraak in deze kwestie gevraagd. Vanavond wordt de motie tijdens de raadsver gadering aan de orde gesteld. Texels Belang hoopt dat de gemeente zich achter de boeren schaart, die volgens Poster „met de rug tegen de muur" staan. „In de nieuwe Mestve rordening, die medio september van kracht werd, wordt geen rekening ge houden met Texel, dat voor het grootste deel uit stuifgevoelige zand- grondbestaat. „Het waait hier vaak veel harder dan elders in het land", stelt Rinus Kuiper, voorzitter van de Hollandse Maatschappij voor Land bouw (MHL). Kuiper vertelt dat de het Landbouwschap, de MHL en an dere landbouworganisaties al een jaar lang tevergeefs proberen in Den Haag voet aan de grond te krijgen. „Nul op recest." Ten lange leste deden de ge zamenlijke landbouwers een beroep op de plaatselijke politiek. Uitzondering Texels Belang vraagt de gemeente in de motie de ministeries VROM en Landbouw, Natuurbeheer en Visserij te verzoeken om voor de stuifgevoeli ge gebieden op het eiland een uit zondering te maken. Kuiper: „In tegenstelling tot intensieve veeteelt- gebieden in Nederland kennen we hier geen mestoverschot. Het fos faatgehalte in de bodem ligt ver be neden de landelijke norm. Om de vruchtbaarheid van de grond op peil te houden moet zelfs mest vanaf de vastewal worden aangevoerd." Door de nieuwe regels mogen juist de kwetsbare zandgronden vanaf 1 sep tember niet meer van een dun laagje iert worden voorzien. De minerale omzetting van de mest in de bodem, zo redeneert men in Den Haag, zal na die datum niet meer tot zijn recht komen. Er zal uitspoeling van voe dingsstoffen naar het grondwater plaatsvinden, wat tot vervuiling leidt. „Pas vanaf januari, wanneer de mest- kelders vol raken, is uitrijden weer toegestaan", aldus Kuiper. Het stuif probleem zal daarmee niet uit de we reld zijn, want de mest mag niet bovenop het zand worden gespoten, maar moet via een ingenieus systeem in de grond worden ge- De lokale radio van Texel verkeert in zeer ernstige problemen. De begro ting voor 1992 vertoont een tekort van bijna f22.000,-, voor de belang rijkste zetels in het dagelijks bestuur zijn geen kandidaten te vinden en het tekort aan vrijwilligers die de programma's moeten maken, duurt onverminderd voort waardoor de kwaliteit van de programma's zich onvoldoende ontwikkelt. Het begrotingstekort is onverwacht ontstaan, vooral als gevolg van het halveren van de gemeentelijke subsi die. Inkomsten uit reclame die deze tegenvaller geheel of gedeeltelijk zou den kunnen compenseren, durft men niet te ramen omdat niemand ook maar enig idee heeft hoeveel geld dat zou kunnen opleveren, terwijl evenmin vast staat welke instantie de bracht. De ingezaaide percelen liggen gedurende herfst, winter en voorjaar onbedekt. Waterschapsverordening Tere kiemplantjes van akkerbouwge wassen zijn in die periode een ge makkelijke prooi voor het schurende zand. Ook naburige percelen, beplant met bijvoorbeeld bloembollen, kunnen tijdens het voorjaar grote schade on dervinden. „Aan het overwaaiende zand kunnen bovendien ziektekiemen kleven, waardoor de voordelen van vruchtwisseling met één flinke storm ongedaan kunnen worden gemaakt", aldus Kuiper. In de motie van Texels Belang wordt tevens gewezen op op de Waterschapsverordening. Daarin staat dat de landbouwer die zijn slo ten laat volstuiven, in overtreding is. „Een levensgroot dilemma dus", stelt Poster. De lanbouworganisaties roe pen daarom hun leden in een circulai re op in noodgevallen tóch mest uit te rijden. „Indien bekeuringen worden uitgedeeld, kunnen ze zich bij hun belangenorganisatie vervoegen." Vol gens Rinus Kuiper zullen die het in deze kwestie op een proefproces la ten aankomen. reclamespotjes moet maken en welke kosten daarmee gemoeid zullen zijn. Optimistisch De ernst van deze feiten in aanmer king nemend, heerste er gisteravond nog een wonderlijk positieve stem ming in de studio waar het algemeen bestuur in vergadering bijeen kwam. De scheidende voorzitter Martin de Weijer zei vast te geloven dat er vroeg of laat uitkomst zal komen („De Texelaars zullen die omroep niet zomaar laten verdwijnen") maar be treurde hevig dat de gemeente zo ri- goreus de bijl in de subsidie heeft gezet. Het is altijd de bedoeling ge weest dat de gemeentelijke steun ge leidelijk zou worden verminderd, om de omroep de gelegenheid te geven eigen inkomsten op te bouwen. Daar komt nu niets van terecht. De Weijer: „Het is onjuist om Radio Texel te be schouwen als een willekeurige hob byclub. Door het uitzenden van de raadsvergaderingen, kerkdiensten en het verzorgen van informatieve en voorlichtende programma's vervullen wij een sociale functie, die je met zo maar onmogelijk kunt maken". Van Roelie Bakker kwam het idee om met de gemeente te praten over een vergoeding voor het uitzenden van de raadsvergaderingen. Drie mensen van de omroep zijn er iedere keer een uur of acht mee in touw. Het moet de gemeente toch iets waard zijn dat de vergadering in al die huiskamers kan worden gevolgd, zo redeneerde ze. Het dagelijks bestuur vond het een prima idee en zal er met de gemeen te over praten. Reclameperikelen Ook het idee van een algemeen bestuurslid om de toekomstige recla mespotjes in eigen beheer te gaan maken, viel in goede aarde. Het is tot dusver de bedoeling geweest dit aan vaklui over te laten, maar dat is on getwijfeld kostbaar terwijl het maar de vraag is of het reclameeffekt zo veel beter is als bij eigen produktie. Een probleem apart bij de toekomsti- is een geval apart, met specifiek problemen, waarmee laag nadrukkelijk rekening moet houden", luidde de bood- die tweede kamerlid drs. Hans Huibers meekreeg na een urig gesprek met het college van b en w vrijdagmorgen. DA-parlementariër was gekomen op uitnodiging van zijn ie partijgenoten, door wie hij zich liet rondleiden over het De bijeenkomst 's middags met leden van deze partij en mds-afgevaardigden, die de aanleiding tot zijn werkbezoek je, liep uit op een levendige discussie over de actuele 'Ziektewetproblematiek. ale problematiek kwam tijdens derhoud van de CDA-er met b litvoerig aan de orde. „Druk en in alle politieke lagen, is de manier om in Den Haag begrip ken voor de problemen die de ituatie met zich meebrengt", et standpunt van Huibers (30). Cees Maas, de vice-voorzitter die als gastheer fungeerde, begroette deze zienswijze met instemmend geknik. Het op één na jongste kamerlid werd geïnformeerd over de sociaal- economische situatie en de perikelen op de arbeidsmarkt. Met name het probleem om voldoende werkkrach ten en huisvesting voor de bloembol lenwerkers te vinden hadden Huibers' belangstelling. Hij wees op het be lang van een economisch evenwicht op het eiland. „Geen monocultuur, maar een goede verdeling tussen toe risme, landbouw en visserij." Over de gezondheidszorg bracht b en w naar voren behoefte te hebben aan voor zieningen op medisch gebied, zoals röntgenapparatuur, omdat de reis kosten daarvoor naar de vastewal de pan uitrijzen. Scheepsarcheologie Ook kwam het gewenste scheepsar cheologisch museum aan de orde, dat bij het Maritiem museum kan worden ondergebracht. Ooit was daarover vanuit Den Haag eens een toezegging gedaan. Gezien de lobby die vanuit Den Helder voor deze pu bliekstrekker is gestart, moet Texel snel van zich laten horen, adviseerde de politicus. Datzelfde geldt voor het project begeleid zelfstandig wonen voor geestelijk gehandicapten dat twee jaar geleden is gestart. Daar voor zijn vijf woningen uitgetrokken. De Texelse raad stelde zich garant Lees verder pagina 2 Brandweerlieden proberen de lekkende gasleiding te dichten. Verderop ligt de auto waarmee het gashuisje werd omvergereden. Foto Gerard Timmerman) De brandweer rukte zaterdag rond het middaguur met groot materieel uit om een gaslek te dichten, dat werd veroorzaakt door een automo bilist die langs de Pontweg een gas huisje had omvergereden. Geschrokken van een langsvliegende vogel was de chauffeur, die geen rij bewijs had, ter hoogte van het Ger- ritslanderdijkje de macht over het stuur kwijtgeraakt. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. Nadat de 24-jarige bestuurder uit De Koog het gashuisje met de grond ge lijk had gemaakt, boorde zijn Volks wagen zich op volle snelheid door een heg en kwam vervolgens in het weiland op zijn kant tot stilstand. Het aardgas spoot inmiddels met grote hoeveelheden tegelijk, sissend uit de grond omhoog. De chauffeur en zijn mede-passagier bleven wonderwel ongedeerd na het ongeval en zochten snel een veilig heenkomen. Door het lek te dichten maakten brandweerlie den uiteindelijk een eind aan de zich snel verspreidende gaswolk. Politie mensen sommeerden rokende nieuwsgierigen hun sigaretten onmio- dellijk te doven. Agenten maakten tegen de chauffeur proces verbaal opi De totaal beschadigde auto moest naderhand worden weggesleept. ge reclameuitzendingen vormt de vraag in hoeverre de Texelse reclame wordt uitgezonden naast of inplaats van de landelijke reclame van Radio Tien, het station dat via de Texelse zender is te horen als Radio Texel zelf geen programma's heeft. Thans wor den de landelijke reclameboodschap pen van Radio Tien op Texel door een technisch foefje onhoorbaar gemaakt, maar straks wordt dat anders. Er zit ten veel haken en ogen aan, onder andere omdat inzake de hoeveelheid en verdeling van de reclame allerlei regels gelden. Geen ratten... Dat zowel voorzitter De Weijer als se cretaris Jeroen Nauta uit het bestuur stappen en niet herkiesbaar zijn, heeft overigens niets te maken met de weinig rooskleurige situatie waarin Radio Texel verkeert. De vergelijking met de spreekwoordelijke ratten die het zinkende schip verlaten, gaat niet op. De twee hebben echt geen tijd meer. Waarnemend voorzitter Ruud Nooij bracht hen dank voor de enor me inspanningen die zij de afgelopen jaren aan de dag hebben gelegd en overhandigde beiden een schrijfmap met herinneringsplaatje.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1