i Wetenschappers nemen wadvogels onder loep Raadsvergadering Kijkdooswedstrijd kinderboekenweek .*-,v Aanslag tijdens broedertwist TUssen dijk en duim Nieuwe sporthi Kamerlid op werkbezoek PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 OKTOBEl MEDEDELINGEN VAN B EN W De Texelse gemeenteraad vergadert vanavond om 19.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijsten de dato 10 september 1991 en 12 september 1991 4 a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen 5. Overzicht post onvoorziene uit gaven (preadvies) 6. Beslissing beroepschrift Zweef- vliegclub Texel (preadvies) 7. Vaststelling onteigeningsplan in het belang van de volkshuisves ting (preadvies) 8. Bijdrage nieuwbouw kantoor St. V.V.V. Texel Promotie (preadvies) 9. Jaarverslag dienst gemeente werken 1990 (preadvies) 10. Jaarverslag sociale dienst 1990 11. Jaarverslag D.S.W. De Bolder 1990 (preadvies) 12. Jaarverslag algemene dienst 1990. 13. Collectieve scholieren ongevallen verzekering (preadvies) 14. Juni-circulaire (preadvies) Rondvraag Sluiting. Tijdens de kinderboekenweek, die nog de hele week duurt, zijn in de openbare bibliotheek een vijftigtal kijkdozen te zien. Bezoekers aan de „bieb" kunnen de wonderbaarlijkein- houd van de dozen, die door leerlin gen van basischolen zijn gemaakt, met eigen ogen aanschouwen. Alle dozen dingen mee om de hoofdprijs van de kijkdooswedstrijd. Het „oog van de meester", dat toebehoort aan een vakkundige jury, zal daarover morgenmiddag (woensdag) een oor deel vellen. Tijdens de kinderboeken week staan een aantal bekroonde boeken in de bibliotheek tentoon gesteld. Voor kinderen is een speciale puzzeltocht langs de boekenrekke uit gestippeld. VAV...y. 1 v*' Wetenschappers ui, binnen- en buitenland bestudeerden onder leiding van Nioz-medewerke, Kees Swennen wadvogels In natuurgebied „D. Schorrennabij De Cocksdorp. IFoto Harry de Graaf Honderdvijftig biologen uit binnen- en buitenland wisselden dit weekend in de Nioz-gebouwen van gedachte over aantallen en soorten vogels die op en rond het waddengebied leven. Tijdens de conferentie, die door het Rijks Instituut voor Natuuronderzoek in samenwerking met de „Steltlo pers Studiegroep" werd georgani seerd, bleek dat in vergelijking met streken in Azië de hoeveelheid stelt lopers op het wad nog tamelijk hoog is. „Dat is grotendeels te danken aan de wettelijke bescherming van de steltlo pers in Nederland", aldus weten schappelijk onderzoeker Kees Swennen. Bepaalde vogelsoorten (bijv. eidereenden), die hun kostje op het wad bijeenscharrelen, worden in hun bestaan bedreigd door voedsel gebrek. In Aziatische gebieden speelt echter een geheel ander probleem; Eieren, veelal van wat grotere om vang, behoren tot het voedselpakket van de bevolking. Op grote schaal worden de broedsels geraapt. Een dia illustreerde dat de eieren, al of met bevrucht, door de vinders ter plaatse worden verorberd. Russen Over de vraag of de conferentiedeel nemers nu uit 18 of 23 landen af komstig waren bestond onzekerheid. Oorzaak daarvoor was de Russische delegatie. Kees Swennen: „Nioz- medewerkers twijfelden over het hui dige aantal onafhankelijke Sovjet re publieken." Zondag trok de vogelkenner met vijftig onderzoekers richting natuurgebied „De Schorren", voor een voettocht langs de kust. Veel van de onderzoekers bleken het verschijnsel eb en vloed niet te ken nen in hun thuisland. Het opkomend tij, waardoor de fouragerende wadvo gels steeds dichter naar de kant wer den gedreven, vormde voor diegenen dan ook een adembenemend schouwspel. Te zien waren onder an dere scholeksters, rotganzen, eide reenden en brandganzen, waarvan de zichtbare felgekleurde ringen aan de poten van enige exemplaren in de USSR moeten zijn aangebracht. Parasieten Ook dreven met het wassende water enige dode eidereenden naar de wal. Swennen: „Door gebrek aan mosse len en kokkels vullen de eenden het tekort aan met krabben. Daardoor krijgen de vogels een overdaad aan parasieten binnen, die hen op den duur fataal wordt." De mossel- schaarste, die wordt veroorzaakt door het jaren achtereen uitblijven van zaadval, zal voorlopig nog niet van de baan zijn, voorspelt Swennen. „De visserij op de schelpdieren bleef toch doorgaan, ondanks de geringe vangsten. De kleine hoeveelheid mos- selbroed die dit jaar in de Waddenzee is gegroeid, is ondanks een verbod daar op, toch plaatselijk weggevist door Zeeuwse mosselkwekers." Vanaf 15.00 uur wordt op heel Texel kleding en schoeisel opge haald in het kader van de actie „Geef Max de zak". Men wordt verzocht schoenen en kleding in aparte, goed herkenbare zakken aan de straat te zetten. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda staat elders in deze krant. In het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg houdt het IVN een avond over wadvogels, ook toe gankelijk voor niet-leden. Aan vang 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO komt de afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel bijeen. Ook niet-leden zijn welkom; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „In bed with Madonna". De Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers vergadert in Re becca in De Waal om 20.30 uur. Gesproken wordt over contribu tieverhoging en over een bijdrage voor de bouw van het nieuwe VVV-bureau. Na het huishoudelij ke gedeelte lezing en discussie over de marketing van Texel. Woensdag 9 oktober In de Burgemeester De Konirv. hal wordt de vrijwilligersdagg houden, bedoeld voor alle vriji ligers in de verzorgende sectc< Deze vrijwilligers zijn welkom vanaf 10.00 uur. Andere be langstellenden kunnen zich vó 14.00 uur aansluiten. Vanaf 14.30 uur komt in Het i edandsche Huis de bejaarden soos van De Cocksdorp/Eierla bijeen. Nieuwe leden zijn nog steeds welkom. De Stichting Gemeenschap Q deschild heeft jaarvergadering dorpshuis 't Skiltje, 20.00 um Donderdag 10 oktober In de kantine van het clubge bouw houdt tennisclub Deuce gemene ledenvergadering; 20 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 8 8.34 en 2i Wo. 9 9.25 en 2! Do. 10 10.05 en 2 Vr. 11 10.15 en 2i Za. 12 10.45 en 2 Zo. 13 11.00 en 2 Ma. 14 11.07 en 2 Di. 15 11.30 en Aan het strand is het ongeveer een( eerder hoogwater. De zon komt 13i tober op om 07.00 uur op en gaatj om 17.51 uur. 15 oktober eerste kwartier; 8 oktobi springtij. Twee broers hadden vrijdag hooglo pende ruzie in hun gemeenschappelij ke zaak in De Koog. De 45-jarige, woonachtig in Den Hoorn, gooide een rek met tien fietsen van drie me ter hoog naar beneden. Zijn 48-)arige broer uit De Koog wist het gevaarte ter nauwernood te ontwijken. Hij nam de zaak zo hoog op dat hij er mee naar de politie ging en aangifte deed van poging tot zware mishande ling. Er is proces verbaal opgemaakt. In een ander verhuurbedrijf in De Koog (aan de Californiëweg) deed zich ook een incident voor. De 41-jarige eigenaar kreeg zondagmid dag bonje met een 49-jarige klant uit Mönchen Gladbach. Laatstgenoemde wilde twee kinderfietsen huren en reed zonder toestemming op de fiet sen rond als demonstratie voor zijn kinderen. De verhuurder werd daar over zo boos, dat hij de fietsen niet meer wilde verhuren en de kinderen, die in de schuur overal aanzaten, bij de arm wilde pakken om ze naar bui ten te sturen. De Duitser nam dat niet en kwam dreigend op de ver huurder af. Die was bang dat de Duitser handtastelijk zou worden en greep een ijzeren staaf ter verdedi ging. De Duitser voelde zich toen op zijn beurt bedreigd en ging naar de politie. J ICÏ- door Klaas Bonne Sport en spel verruimt de gee Er staalt meteen de spieren Al zal misschien dat hoge dal Het landschap wat ontsieren Maar wat geeft het als oom I Die vele jaren krukte Straks weer kwiek door 't lei Wat dokter nooit gelukte En zeker in het naseizoen Is 't volk hier stress bestendii Een toegeworpen nasi-bal Ontwijkt men dan behendig En wie weet, wil de gemeenl Na een zitting bol van 't kijvt Het beruchte urinoirsyndroon Met sport en spel verdrijven Want wie door 't volk gekoze Strijdlustig en spontaan is Die draagt geen lange ondert Van Jansen en Tilanus Want we zijn een nijver volk In staat tot grote dingen Maar soms vraag ik mij af m straks De leeuwerik nog kan zingen „Die mij eertijds geschapen heeft en veilig in het leven bracht zal mij, heb ik mijn dag doorleefd ook wel geleiden door de nacht". Met veel verdriet geven wij u kennis van het geheel onverwacht overlijden van mijn lieve man, onze fijne vader en opa Nicolaas Diderik Koers op de leeftijd van 70 jaar. Corrie Koers-Stark Map en Anneke Agaath en Gijs Saskia Judith Anke Jan-Dirk Hendrien en Kees Wouter Nico en Gea Daan Rianne Frans en Marjon Tom Onno Henk en Annemieke Mick Cock en Leo Bart 1973 VM IJmuiden, 4 oktober 1991 Herculesstraat 23. Liever geen bloemen, uw medeleven is voldoende. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 8 okto ber van 19.00 tot 19.30 uur in het uitvaart centrum „IJmond", Waalstraat 101 te IJmuiden. De afscheidsdienst zal worden gehouden woensdag 9 oktober om 11.30 uur in de „Ichthuskerk", Snelliusstraat te IJmuiden, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 13.00 uur op de begraafplaats „Duinhof" te IJmuiden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Petitie voor een subsidie van f30.000,- per jaar, die eigenlijk voor rekening van de provincie moet komen. Door de kleinschalige opzet van het project valt Texel net buiten de normen. „Jullie moeten aankloppen bij de pro vincie en in Den Haag. Ik kan die zorg wel benadrukken in de kamer", aldus Huibers, die met dit voorbeeld illustreerde dat werkbezoeken van ka merleden door het land nuttig kun nen zijn. Overigens kan het project gewoon doorgang vinden. Het kamer lid genoot in gezelschap van de CDA- fractie in restaurant „Havenzicht" in Oudeschild van een maaltje onver valste tong. Turend over de kade, waarlangs juist de kotters afmeerden, opperde Huibers dat de haven, die het rijk aan de gemeente wil overdra gen, best kan worden geprivatiseerd. „Een mooi voorbeeld dat bevestigt dat decentralisatie niet automatisch van het rijk naar de gemeente hoeft." De Bolder Een bezoek aan de sociale werk plaats „De Bolder", ervoer Huibers, die als kamerlid de posten welzijn en onderwijs onder zijn hoede heeft, als zeer boeiend. Directeur Leen Noordzij wees de CDA-er op de kleinschalige opzet van de werkplaats. „Toch een gunstige exploitatie en een perso neelsbeleid waarin nieuwe medewer kers zelf kunnen bepalen welk werk ze willen doen." Noordzij maakte zijn zorgen kenbaar over de sociale ver nieuwingsmaatregelen, waardoor de subsidietoekenning onvoorspelbaar kan verlopen. „Nu weten we jaren te voren hoeveel geld we krijgen. Daar kunnen we ons beleid op afstemmen en nieuwe, leuke initiatieven nemen, bijvoorbeeld scholing." Noordzij ont kende dat gezien de kleinschaligheid het bestaansrecht van „De Bolder" ter discussie zou staan. „Misschien dat we in de toekomst een depen dence worden van de veel grotere werkplaats in Schagen. Tegen de ver wachting in viel tijdens de rondlei ding van het kamerlid door het gebouw, waarin een aantal van de 73 werkenden van een WAO-bijdrage afhankelijk is, geen spoor van protest te bemerken. „En dat daags voor de grote protesdemonstratie op het Ma lieveld in Den Haag", merkte iemand uit het gezelschap op. „Tekenend voor de inzet en toewijding voor het werk in deze kleinschalige werk plaats", prees de parlementariër. De politicus toonde veel belangstel ling voor „de mens achter de machi ne". Hij verbaasde zich over de mate van efficiëntie waarop eenvoudige produkten, zoals damborden, sjoel bakken en visnetten worden gemaakt in de werkplaats. Directeur Noordzij: „Inderdaad, we werken concurre rend." Fabrikanten, die dat als oneer lijk beschouwen geeft Noordzij ongelijk. „Slechts op deze manier kunnen deze mensen op betaalbare wijze aan werk worden geholpen." Texeltour In een autobus van „Texeltours" ge noot Huibers, inmiddels geflankeerd door zijn echtgenote, van een rondrit lang de Texelse bezienswaardigheden. „Kijk, dat lijkt wel een half boerderijt je", was zijn verraste commentaar bij het passeren van een schapenboet. Chauffeur Hans Dijker, die tijdens de rondrit tekst en uitleg gaf, had het af en toe zwaar te verduren in het CDA- gezelschap, waarin de betweterige agrariërs zich regelmatig lieten horen. Bij het uitrijden van badplaats De Koog informeerde Huibers eens voor zichtig naar de overlast tijdens het seizoen. Tijdens de onspannende rit prees hij de informele sfeer tijdens zijn werkbezoek en stak als Amster dammer zijn jaloezie op de saamhori ge sfeer op het eiland niet onder stoelen of banken. Zijn interesse voor Texel bleek één van de redenen waar om hij aan het verzoek van de CDA- fractie had voldaan. Mede door zijn verbondenheid met Noordholland vonden kamergenoten hem de juiste man om naar Texel te gaan. Discussie Zijn grote kennis op het gebied van welzijnszaken bleek toch van doorslaggevende betekenis. Tijdens het onderhoud in gebouw „De Poort" in Den Burg, waarin de Texe laars kennis konden nemen van de verbale kwaliteiten van de ambitieuze politicus, die na een stormachtige carrière bij de CDA-jongeren, sedert anderhalf jaar in de kamer zetelt. „Die zullen we nog wel eens hogerop tegenkomen", voorspelde Cees Maas. Huibers vond behalve een Texels vakbond-afvaardiging ook CNV- districtsbestuurder Ger Mondrian te genover zich. Beide kemphanen ble ken het eens over de noodzaak van de voorgestelde volume-maatregelen. Dat zijn wettelijke ingrepen die werk gevers tot een „gezondere" bedrijfs voering moeten prikkelen en waardoor oneigenlijk gebruik van de WAO en Ziektewet zal afnemen. Ze verschilden echter van mening over de regeringsplannen voor korting op de uitkeringen voor WAO-ers bene den de vijftig jaar. CNV-er Mondrian was net als de Texelse bestuursaf- vaardiging van mening dat door deze maatregelen het aantal mensen dat gebruik maakt van Ziektewet en WAO niet meer zal stijgen en zich in de toekomst zelfs zal omzetten in een daling. Huibers: „Veel zal afhan gen van de uitvoer van de 32 voor gestelde ingrepen, iets waarop we goed moeten letten. „Laat dat nou aan de vakbewegingen over", aldus een sceptische CNV-voorzitter Evert Eelman. Wilma Koor, die namens de CNV-jongeren het woord voerde, wees op het werkgevers-zwartboek. „Daarin staat dat veel klachten ont staan door te hoge werkdruk. Neder land heeft in Europa de hoogste produktiviteit", aldus Koor. „De hoge prestatie per arbeidskracht in Neder land is niet alleen het gevolg van de hoge werkdruk. We hebben een kapitaals-intensieve efficiënte in dustrie. Het ligt dus iets gecompli ceerder", verweerde Huibers zich tenslotte. Parlementariër drs Hans Huibers. geflankeerd door rijn echtgenote, krijgt tijdens zijn werkbezoek tekst en uitleg over de vissersvloot van Cees Maas Ir), vice-voorzitter van de CDA-afdeiing Texel. Partijgenoten van de CDAers luisteren geboeid. iróios Gerard Timmerman) CNV-er Evert Eelman overhandigde na afloop aan discussieleider Cees Maas een petitie, ondertekend door vakbondsbazen Stekelenburg (FNV), Hofstede (CNV) en Van Dalen (MHP). In het gezamenlijke schrijven werd uiteengezet waarom de vakbewegin gen tegen de kabinetsplannen met de WAO zijn. De inleiding die Huibers 's avonds in „De Lindeboom" hield over de veranderingen in de sociale zeker heid trok zo'n dertig belangstellen den. De politicus werd na afloop hier van zwaar onder vuur genomen door vragenstellers.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2