even logiesverstrekkers jdrage via aandelen? Architecten in het geweer tegen bouwvergunningleges HORT— „Kunstbloemen, in welke vuilnisbak horen die?" Dit loopt de spuigaten uit" lanciering VVV-nieuwbouw ést Rommelige voorstelling gemeentewerken jtuigoverlast Franse les voor ouderen Winkeldievegge Verkoop handwerk in „De Gollards" Nieuw zoutverdrag maar: nog steeds geen zacht water Smidsvuur brandt weer Zweefvliegers mogen tweede poging wagen M .S.T.-programma Oefenfirma kans voor werkzoekenden RDAG 10 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 (else Vereniging van Logiesverstrekkers is in beginsel be- \iee ton bij te dragen voor de bouw van het nieuwe VVV- in Den Burg. Het idee leeft om dit te regelen door het onder te brengen een nieuwe besloten vennootschap, an de participerende organisaties elk aandeelhouder en ede-eigenaar kan worden door het kopen van aandelen ter e van f200.000,-. Certificaten van deze aandelen kunnen individuele leden worden verstrekt. hting WV Texelpromotie an het gebouw van deze n vennootschap. Daardoor gebouw bij een eventueel ment van de stichting nooit gaan. De leden van de erende bedrijven/organisaties dan het gevoel hebben dat d niet is weggegeven maar De voor- en nadelen (met e fiscale aspecten) van deze worden op het ogenblik be- linnenkort komen definitieve len op tafel. int Teso voelt veel voor dit en van die kant is het dan gesteld aan de andere part- het bestuur van de Stichting telpromotie. De gemeenteraad nsdag al besloten de twee der meer te geven, participerende verenigingen et in elk geval geen vrijblij- steem, want voorkomen moet dat sommige leden niet bij- waardoor anderen extra moe- ilen, zo werd dinsdagavond eeld in de herfstvergadering Texelse Vereniging van Logies- kers. wbouw is geraamd op ruim joen. Daarvoor heeft men dan iouw dat niet alleen veel n faciliteiten biedt, maar dat )oed uitziet. 60% van dit be- i door de Stichting WV motie zelf worden gefinan- en is in staat een kapi- van twee ton per jaar te De provincie heeft een subsi- vier ton in het vooruitzicht De rest moet komen van de mten Teso, Texels Verbond lernemers, de Gemeente Texel ixelse vereniging van logies- kers. Als voorwaarde geldt lijdrage van een participant als niet alle andere partici- meedoen. Voorlopig accoord l-bestuur heeft zich accoord (I met de verenigingsbijdrage. n die dinsdag de vergadering den, leken ook geen overwe- lezwaren te hebben maar wil- eerst weten hoe de zaak in wordt gegoten. De eenmalige van vijf ton is voor de bijna len tellende vereniging een drag, maar het lijkt niet bij 'dan 25 jaar bVeng ik met ailie bezoeken aan het mooie èxel. Helaas wordt onze be id over het toenemende vlieg- sai steeds groter, aarom stelling nemen tegen tht in de TC 3 van 7 septem- :r is helemaal geen redenom zijn op de activiteiten van Sveld en het paracentrum. Sers in het noorden, helicop- vévliegtuigen, rondvluchten, sen en speciaal de vliegtuigen paracentrum zorgen op rusti- m met hun opstijgen en irt"-|andingen van 08.00 tot mr voor onafgebroken, volle dige herrie en luchtverontrei- maken Texel tot het meest lige waddeneiland. Texel, dat 'maast en tot nu toe nog te- Wleiland noemt. 3 toch niet zo zijn dat de na- de mens lijdt onder de hobby minderheid? Waarschijnlijk is tenen van geld weer eens be- :t dan de natuur, het milieu «ns. De steeds groter wor- oeloop op het paracentrum is k op terug te voeren. Overal deze overbodige geluidso- In luchtvervuiling niet langer geduld. "ekken met veel Texelaars en i weet ik dat ik uit naam van den spreek. Veel voormalige "ijden het eiland om deze heeft de Texelse Courant de eens iets negatiefs over 'd te melden en dit verhaal Wen. uit het Duits) Afzender: H. Worgul Gladbeck voorbaat onhaalbaar als in aanmer king wordt genomen dat de TVL moeiteloos elk jaar f150.000,- op ta fel legt als bijdrage voor de stichting VVV Texelpromotie. Mocht de „schok" toch te groot zijn, dan zou overwogen kunnen worden de bijdra ge te betalen door het geld te lenen en de aflossing van die lening moge lijk te maken door een extra contribu tieverhoging. Contributie Voor de financiële draagkracht van het TVL is het belangrijk dat het aan tal leden op peil blijft. Dat is gelukkig het geval. Het ledental stijgt nog steeds (thans 495). Weliswaar heeft Jarino als lid bedankt, wat jaarlijks f1300,- contributie scheelt, maar het verlies wordt gecompenseerd door nieuwe leden zoals de eigenaars van Beachpark Livingstone of het Californië-complex. De TVL-leden gingen accoord met een contributieverhoging van 3,5% bij wijze van inflatiecorrectie. Tevens werd officieel besloten tot een „sec- torbijdrage" van f 10,- per lid per jaar. Dat tientje wordt nu al geheven, maar er was verzuimd de leden om goedkeuring te vragen. Met dat geld kan de vereniging „eigen" activiteiten ontplooien, zoals het uitnodigen van deskundigen die op het gebied van toerisme, promotie, vakmanschap e.d. lezingen houden. Hotelier Boks had graag gezien dat het TVL deze gele genheid had aangegrepen om de ver schillen in beddengeld tussen de categorieën logiesverstrekkers te ver kleinen of op te heffen. Voor een bungalowbed wordt b.v. minder con tributie betaald dan voor een hotel bed, wat gebaseerd is op de veronderstelling dat zo'n hotelbed voor de exploitant meer rendement geeft. Volgens Boks is het nog maar de vraag of dat laatste werkelijk altijd zo is. Voorzitter Wuis zei op dit mo ment echter weinig te voelen voor wijziging van het contributiesysteem en Boks tilde daar blijkbaar niet zwaar aan want hij stemde niet te gen, zodat het voorstel met algeme ne stemmen werd aangenomen. Op dinsdag 15 oktober begint weer de Franse les voor ouderen. Deze les wordt gegeven in „De Buureton".. De lessen beginnen, zoals gewoonlijk de afgelopen jaren, om 9.30 uur. Een 35-jarige vrouw uit Valeggio werd maandagmiddag betrapt op winkeldiefstal. Ze liep met ƒ12.10 aan toiletartikelen zonder te betalen een winkel in de Weverstraat uit, maar werd door het personeel ingehaald. De spullen zijn teruggegeven. Op 17 oktober, aanvang 14.00 uur, worden naast oliebollen, tal van handgemaakte voorwerpen verkocht in verzorgingstehuis „De Gollards". Naast boeken wordt er ook hand werkmateriaal, gemaakt door de be woners zelf, aangeboden. Een natje en een droogje zullen niet ontbreken tijdens deze gezellige middag. Pas in 1998 maakt Texel kans op minder hard leidingwater. Ontharding van het water via napronloog blijkt namelijk niet haalbaar, daarvoor is het zoutgehalte van de Rijn en het IJsselmeer nog te hoog. Eind vorige maand is een nieuw „Rijnzoutverdrag" ondertekend. Dit is echter minder vergaand dan gehoopt. Om de noodzakelijke ontharding voor elkaar te krijgen moet worden over gestapt op een ander systeem, dat niet gevoelig is voor het zoutgehalte van het water. Momenteel worden bij het pompstati on Andijk testen gestart met een membraamfilter. Maar volgens A. Schaafsma, voorlichter van het PWN, duurt het zeker nog tot '98 voor cen trale waterontharding in heel Noord holland een feit is. De leden van de TVL zijn tegenwoor dig voorbeeldige betalers. Voor het afgelopen verenigingsjaar hebben al len hun contributie betaald zonder dat aanmaning nodig was, wat de voorzitter uniek vond. Vorig jaar moest in een aantal gevallen de deur waarder eraan tepas komen. De vere niging beschikt nu over voldoende middelen waardoor kon worden be gonnen met het vormen van een eigen vermogen, dat tegen hogere rente is uitgezet. Verkeerszuil. Agenten ontdekten begin deze week dat een verkeerszuil in De Koog door onbekenden was omvergereden. De markering stond op het kruispunt Nikadel en Boodt- laan. De politie vraag getuigen zich te melden. Gaslek. De bestuurder van de wa gen waarmee zaterdag een gashuisje langs de Pontweg is geraakt, blijkt niet de eigenaar van de auto te zijn. De chauffeur had het voertuig, met goedkeuring van de bezitter, even geleend. Woning. Het college wil de raad vragen een krediet van f227.500,- beschikbaar te stellen voor aankoop van de woning Groeneplaats 13. Het krediet is niet alleen koopprijs, maar ook bedoeld voor aanpassing en bouwrijp maken. Restauratie. Restaureren van de schans kost 1,2 miljoen. Het rijk is bereid 60 te betalen, de eigenaar (Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten) moet voor de overige 40 zorgen. Deze organisatie heeft de gemeente gevraagd om vrijstelling van legeskosten en een bijdrage. Het eerste is door het college afgewezen, het tweede zal worden aangekaart bij gedeputeerde Van Gelder, die 30 ok tober naar Texel komt. Garantstelling. De bezwaar- en be- roepsschriftencommissie heeft afwij zend gereageerd op het verzoek van de Stichting Ronde om Texel voor ge meentegarantie. De commissie vindt dat de stichting zelf voldoende finan ciële draagkracht heeft, bovendien zouden dan ook organisatoren van andere evenementen om een ga rantstellen verzoeken. Vakleerkrachten. Op Texel zijn ver schillende vakleerkrachten (o.a. voor gymnastiek en handvaardigheid). Hiervoor subsidieert het rijk een be drag. Deze vergoeding zal echter in een versneld tempo worden vermin derd. Dit wil niet zeggen dat er ba nen op de tocht komen te staan, alleen komen de kosten nu volledig voor rekening van de gemeente. Piet Bolier en Warner Schreurs (r) van de dienst gemeentewerken analyseren de inhoud van een huisvuilcontainer. Foto Gerard Timmerman Dankzij verregaande scheiding van afval op het eiland kunnen de jaar lijkse reinigingskosten worden ver laagd met een bedrag dat ligt tussen f150.000,- en f200.000,-. Het scheiden van het te composteren groente-, fruit- en tuinafval (GFT) van het overige huisvuil, met ingang van november, moet dan wel bij de bron, door de huishoudens zelf ge beuren. De manier waarop viel dins dagmorgen in 't Skiltje in Oudeschild te zien. Ten overstaan van zeventig vrouwen keerden mannen van Ge meentewerken een container huisvuil ondersteboven. De „Overkoepeling" van vrouwenve renigingen had besloten de organisa tie van de jaarlijkse Open Dag ditmaal aan de milieudienst van de gemeente over te laten. Die houdt de komende periode op meerdere plaat sen bijeenkomsten over de scheiding van huisvuil. Wethouder Dirk Terpstra wees de aanwezigen in zijn ope ningstoespraak op de noodzaak van deze „cultuurverandering", die een verantwoorde vuilafvoer ook in de toekomst betaalbaar moet houden. „Door een gebrekkige voorlichting zijn eerdere projecten om hergebruik te stimuleren, zoals dat bij de familie Amsing (plastic), gestrand." Themadag Terpstra ging nog even in op de the madag over milieu voor de hoogste klassen van o.s.g. „De Hogeberg", waarmee de raad zich dinsdagavond akkoord verklaarde. Voor het project zal f10.000,- worden uitgetrokken. „Onderdeel daarvan is een gemeente raadsvergadering, waaraan de leerlin gen zelf deelnemen. De scholieren kunnen zelf ideeën lanceren om aan het afvalprobleem een eind te ma ken." Op Texel wordt jaarlijks zo'n 15000 ton afval geproduceerd. Zo'n 9 ton is huisvuil. „Veertig procent daarvan is GFT, dat binnenkort tegen een lager tarief naar de vastewal zal worden afgevoerd", aldus Piet Bolier, chef buitendienst. Doordat steeds meer gemeenten in Nederland vuilnis gaan scheiden, stellen verwerkers steeds hogere eisen aan de „zuiver heid" van de rommel. „Bovendien drukt het aanbod de prijs." Dat een Het vuur in de smederij van het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal brandt weer. Het bestuur van het museum heeft de schoorsteen verlengd en een vonkenvanger aange bracht. Bovendien geldt de regel dat dat het vuur niet vaker dan twee da gen per week mag branden en dat geen vetkolen mogen worden gestookt, hoewel het onderzoek dat het RIVM instelkt naar de schadelijk heid van deze kolen nog niet is afge rond. De gemeente is van mening dat thans voldoende aan de klachten van de buren is tegemoet gekomen. Er zal een overzicht worden gemaakt van de kosten die de be handeling van een bouwvergunning door de gemeente met zich meebrengt en de opbrengst aan leges. Maar vooralsnog vindt het college dat er geen aanleiding is om het huidige legesstelsel te wijzigen. Dit is een antwoord op de brieven van architecten Jan Koorn en Jan Visser, waarin zij hun ongenoegen uitspreken over de huidige Jioge vergoedingen die worden gevraagd. Het tarief voor bouwleges was voor heen altijd zo dat bij stijging van de bouwkosten in verhouding minder hoefde te worden betaald. Per 1 ja nuari 1990 werden de leges echter vastgesteld op 1,5 van de bouw kosten. Een jaar later werden ze ver hoogd tot 1,75 Koorn vindt dat de gemeente onzorgvuldig is omge gaan met de plotselinge stijging. „Wij als direct belanghebbenden zijn hier nooit persoonlijk van op de hoogte gebracht. Ik heb er begrip voor dat een bepaalde stijging moet plaatsvin den, maar dit loopt de spuigaten uit." Publiciteit De gemeente stelt dat het niet ge bruikelijk is om iedereen persoonlijk over iets in te lichten. „De tarieven zijn vastgesteld in een openbare raadsvergadering en er is de nodige publiciteit aan gegeven", aldus het ambtelijke advies. Volgens Koorn levert het huidige be rekeningssysteem onredelijk hoge le ges op voor grote projecten. „Als de bouwsom stijgt gaat het legesper centage mee, dus bij bouwsommen van een miljoen wordt nu wel 130% meer betaald dan vroeger. Idioot toch? Want het kost heus niet zoveel meer tijd om een duurder project te behandelen." Architect Koorn heeft ter vergelijking enkele gemeenten in de regio opge beld. „Als je de prijzen naast elkaar zet, blijken die van Texel op zijn zachtst gezegd erg onvriendelijk. Daar komt nog bij dat bouwen op het eiland toch al duurder is dan aan de overkant in verband met kostbare materiaalaanvoer." Afkeuring Ook Jan Visser vindt de bouwleges buiten proporties en onredelijk. Hij heeft zijn opdrachtgevers geadviseerd alleen de helft te betalen, in afwach ting van een eventuele wijziging. Hierop reageert de gemeente verbol gen. „Dit keuren wij af. Alle leges zijn gebaseerd op een goedgekeurde verordening en moeten dus worden betaald. Bij nalatigheid worden extra kosten in rekening gebracht." Visser heeft maandag een gesprek met wethouder Terpstra gehad. „Ik kreeg de indruk dat die het ook enigszins onredelijk vond en dat hij er iets aan ging doen." De architect kaartte bij de wethouder nog een an der probleem aan. „Leges moeten worden voldaan aan het begin van de bouw. Maar nu het om zulke hoge bedragen gaat, kunnen mensen dat vaak niet zo even op tafel leggen. De meeste projecten worden gefinan cierd en dat gebeurt achteraf. Er zou wat voor te zeggen zijn als de leges in een iets later stadium mogen wor den voldaan." Beide architecten hopen dat de ge meenteraad alsnog rekening zal hou den met hun bezwaren. De Zweefvliegclub was te laat met haar subsidie-aanvraag. Dat kwam, volgens hun argumentatie, door peri kelen in het bestuur en bestuurswis seling. De raad hield voet bij stuk: te laat is te laat. Maar omdat ponyclub De Kleppertjes eens in een soortgelij ke situatie alsnog subsidie kreeg, krij gen de zweefvliegers ook die kans. Ze mogen zich nogmaals tot het col lege wenden om aan te tonen hoe belangrijk de bijdrage voor hen is. Dit wil echter niet zeggen dat ze de sub sidie dan ook krijgen. Afd. basketbal: Zaterdag 12 oktober: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 18.00 u. Stedebroec-De Mareis (D) 19.00 u. J.B.C. 4-De Mareis (H) groeiend deel van de Texelaars toch niet afkerig is van afvalscheiding blijkt uit het aantal mensen dat van de Ecokar, waarin men het chemi sche afval kan deponeren, gebruik maakt. „250 leveranciers één dag, een nieuw record", aldus een trotse Bolier. Kunstbloemen Samen met Warner Schreurs, een nieuw gezicht op Texel die de ver werking van afval door de gemeente zal begeleiden, analyseerde hij daarna de hoop afval. Eén vraag vanuit de zaal stelde hem sprakeloos. „Kunst bloemen, in welke vuilnisbak kan ik die kwijt?" MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen R.R. Platte voor het plaatsen van een serre, Schouwdieck 35 te Den Burg: C. van IJsseldijk voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een woon huis aan de Gasthuisstraat 60 te Den Burg; P. J. Bremer voor het vergroten van een keuken aan de Parnassi- astraat 27 te De Koog; J. Schürmann voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg 60 te De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. Dankzij „Het Handelshuis", een ini tiatief uit Schagen, kunnen Texelse werkzoekenden binnen korte tijd worden klaargestoomd voor de ar beidsmarkt. Het project maakt deel uit van de Beroepsgerichte Volwas senen Educatie. Het Handelshuis is een bedrijf dat slechts op papier bestaat. Een oefen firma waarin de normale werksituatie wordt nagebootst. Hoewel er dus geen geld en goederen aan te pas komen in het fictieve bedrijf wordt de gang van zake in het „echte" be drijfsleven dicht benaderd. De firma is nog op zoek naar een assistent- bedrijfleider, een hoofd-en assistent boekhouder. Bovendien moeten nog volop functies worden ingevuld in het secretariaat, op de afdeling perso neelszaken en de receptie. Het zijn „simulatievacatures", waarin deelne mers bedrijfsgericht worden getraind. De sterke en zwakke kanten van de cursisten komen automatisch naar voren en men leert de fijne kneepjes van het sollicitatieproces kennen. Computertrainingen zullen niet ont breken in de bv „Handelshuis". Die gene die als werkzoekende staan ingeschreven op het arbeidsbureau maken kans op een parttime „baan" van twaalf weken of een volledige van zes weken. De kosten bedragen f60,-. Er is plaats gereserveerd voor twee Texelaars. Inlichtingen be drijfsleider P Kamminga, tel. 02240-13790 EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5