Cjrocn '^warL-Jexels in het Sluiten van gebieden is esastreus voor visserij Kroon: niet meer dan vijf eenheden derlandse Vissersbond luidt noodklok: „Je mag fietsers niet als verkeersdrempel gebruiken" Daders gezocht van inbraken Toch een fietspad naar paal 9? Kamperen bij de boer Eerste kotter in nieuwe dok luwe „staart" or Traanroeier w Bluesfestival dit jaar té succesvol s» Foto's van de dokter Baby voor zwarte zwaan IMieuw bestuur voor folklore stichting Echt zweven boven Texel KICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10623 DINSDAG 15 OKTOBER 1991 vertenties, abonnementen, etc. Id en de Rooy B.v., Postbus 11 1790 AA Den Burg, ,02220-12 7 41, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220-14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 buiten werktijd Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los /1.20 Hans Boom heeft zijn nieuwe dok in gebruik genomen, vrijdagochtend om acht uur werd het eerste schip droog gezet: de TX 4 „Concordia" van de firma Gebroeders van der Vis uit Oosterend. Deze in 1984 gebouwde, meer dan 40 meter lange en negen meter brede kotter is zo groot, dat hij niet in het oude dok kon. Het schip ging voor zijn onderhoudsbeurten daarom steeds naar Stellendam, wat omslachtig en kostbaar was. Nu van der Vis weer in Oudeschild terecht kan, scheelt hem dat telkens alleen al aan brandstof 7000 liter. De kotter kreeg vrijdag en zaterdag de gebrui kelijke schoonmaakbeurt. Tevens werd een andere schroef aange bracht, omdat het rendement van de oude als gevolg van schade achteruit was gegaanTer gelegenheid van de mijlpaal die de ingebruikneming van het bijna 100 meter lange dok bete kent voor het bedrijf Boom, werden vrijdagochtend door het personeel bij de koffie meerdere taarten verorberd, waaronder een exemplaar in de vorm van een droogdok met een scheepje erin. Om het dok op zijn definitieve plaats te kunnen leggen was het nodig een deel van de havenbodem weg te bag geren. Het installeren en bedrijfsklaar maken van het gevaarte heeft meer dan een maand gevergd. Daardoor moet nogal wat achterstand worden ingelopen. Er is een flinke wachtlijst van schepen waardoor het dok de komende maanden voortdurend „vol" zal zijn. Op het dok wordt zeer zorgvuldig omgegaan met schadelijke stoffen die vrij komen bij het schoonmaken en repareren van de schepen. Er is een speciaal bassin waarin het afge werkte schoonmaakwater wordt op gevangen. Nadat het 24 uur heeft bezonken, is het schoon genoeg om in zee te worden geloosd, de bezon ken drab wordt als schadelijke stof aan de gemeente overgedragen Eige naar Hans Boom kijkt terug op een drukke tijd. De aankoop en het aan passen van het dok heeft veel voeten in aarde gehad, nog afgezien van de formele beslommeringen die nodig waren om alles volgens de regelen der wet uit te voeren. Hans Boom: „Gelukkig is het allemaal erg vlot ge gaan. Ik moet zeggen dat ik van de gemeente Texel, Rijkswaterstaat en andere instanties uitstekende mede werking heb gehad. Die ambtenaren vallen soms toch nog mee". De foto toont de „Concordia" in het dok met een gelukwens die voor zichzelf spreekt. IFoto Harry de Graait plannen voor het sluiten van en als „het Friese Front" en everbank" in de Noordzee an, heeft dit desastreuze ge- voor de Nederlandse visserij, loordelijke regio's zal het slui- n de gebieden in de Noordzee rlies opleveren van zo'n 800 gulden en 1.100 ar- laatsen. Aldus de verwachtin- m de Nederlandse bond, die in de nota .de visserij verzuipt!!" de ok voor de visserij luidt. De itelt dat na sluiting van be- gebieden een kwart van het lestand van Texel en Den Hei visserij noodgedwongen moet a is een reactie op een onder lat het Nioz in opdracht van ïisterie van landbouw, Natuur- en Visserij verrichtte naar de ig van beschermde gebieden loordzee. In mei werden de ies openbaar gemaakt: ter be ing van het Noordzeemilieu gebied direct ten noord van de Waddeneilanden on- r voor alle visserij moeten gesloten. jelangrijke visgebieden zoals iese Front" en „De Klaver- (die gezamenlijk een opper- vlakte van 10.000 vierkante meter hebben) tot beschermd gebied wor den verklaard, heeft dit volgens de bond echter grote gevolgen. Hoewel het NlOZ-onderzoek vanuit de visserijwereld heftig is bekritiseerd - het onderzoek zou de nodige hiaten vertonen en niet op wetenschappelij ke basis zijn uitgevoerd - wil het mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij vasthouden aan de ver plichtstelling van zogenaamd 'geslo ten gebieden' in de Noordzee. Slachtoffers Sluiting van de gebieden treft de klei nere schepen eerder dan de grotere, aldus de nota. De meeste slachtof fers vallen naar verwachting in de garnalensector: de handel zal met mi nimaal 50 procent afnemen. Gezien de gebieden waar garnalen kunnen worden gevangen is verplaatsing naar verder gelegen gronden onmogelijk. „Dit levert een aanzienlijk verlies aan inkomen en werkgelegenheid op, vooral omdat ergeen mogelijkheid is om over te schakelen op andere vis soorten: de rechten hiervoor zijn im mers al verdeeld", aldus de Vissersbond. Visafslagen Inkrimping van de vloot zal eveneens gevolgen hebben voor de toeleveren de industrie. „De scheepsbouw (in clusief de motorenindustrie) zal op termijn verlies lijden van schepen die niet voor vervanging in aanmerking komen. De nieuwwaarde van deze vloot is te ramen op 200 tot 300 miljoen gulden", meldt de nota. Omdat ook de aanvoer verandert, wordt een aantal visafslagen hoogst waarschijnlijk zwaar getroffen en blijft ook de verwerkende sector niet buiten schot. Een effect dat volgens de nota nog wordt versterkt doordat de verwerking van ingevoerde garna len uit Duitsland en Denemarken klei ner wordt, omdat ook die landen uiteraard niet meer in de bewuste ge bieden mogen vissen. De Nederlandse Vissersbond is voorts van mening dat de visserij op rond en platvis zal veranderen. „Voor een groot aantal kleinere kotters is het (jaarrond) vissen op rond- en platvis op verder gelegen gronden niet haal baar. De economische grondslag voor deze bedrijven wordt dan te smal, zo dat ook zij uitvallen." Waddenzeeconferentie Op 13 november wordt in Esbjerg een Waddenzeeconferentie gehouden, waar namens Nederland staatssecre taris Gabor aanwezig zal zijn. De Ne derlandse Vissersbond zegt uit betrouwbare bron te hebben verno men dat op de agenda van deze con ferentie een voorstel is geplaatst om de visserij in de Deense, Duitse en Nederlandse Waddenzee drastisch te beperken. Volgens de Vissersbond wordt naast een verbod op de kokkel- en mosselzaadvisserij voor gesteld de mosselcultuur tot tien pro cent van de huidige omvang terug te brengen. Ook zouden er plannen be staan om de garnalenvisserij tot 50 Lees verder pagina 3 van het behoud van de recreatieve aantrekkingskracht van Texel, worden aanvaard". Sta-caravans acht de Kroon qua aard en omvang niet verenigbaar met het karakter van de hier aan de orde zijn de recreatievorm. Van Liere De heer C. van Liere uit Oost die geen erfkampeerders mocht toelaten wegens de landschappelijke kwets baarheid van het betreffende terrein aan de Mosselweg, heeft met zijn beroep tegen dit besluit succes ge had. De Kroon is van mening dat de tenten/ca ra vans op het beoogde ter rein nauwelijks zijn te zien vanaf de openbare weg. Van Liere mag dus alsnog kampeerders op zijn erf laten en het afwijzende provinciale besluit is vernietigd. Bij een woning aan de Hallerweg en bij een huis aan de Stuifweg te Oosterend is vrijdagavond ingebro ken. De politie vermoedt dat het in beide gevallen om dezelfde daders gaat. De deur van de woning aan de Hal lerweg was geforceerd. Het huis is door de indringers doorzocht, maar omdat de bewoner afwezig is, kon niet worden vastgesteld of iets wordt vermist. Een 28-jarige man waarschuwde de politie dat in zijn woning aan de Stuifweg was ingebroken. Uit een portefeuille wordt /250,- vermist. Een getuige meldde dat hij tussen 11.00 en 12.00 uur was aangesproken door twee mannen en een vrouw met een Zuideuropees uiterlijk. Ze zaten in een oude witte personenauto en in formeerden naar een zomerwoning. De man verwees ze naar een woning naast het huis waar later werd inge broken. Het vermoeden bestaat dat de drie iets met de inbraak te maken hebben. Wie informatie kan verstrekken over dit drietal of hen ook heeft gezien, wordt verzocht te bellen naar de poli tie, telefoon 12222. ectriciteit opwekkende mo- s Traanroeier in Oudeschild een nieuwe „staart" met en gekregen. Deze houten ructie maakt deel uit van ruimachanisme, waarmee de vroeger op de wind werd (tegenwoordig gebeurt dat natisch). De buitenwerkse, vare grenen constructie deels verrot en begon ge- op te leveren voor de omge- Het karwei werd uitgevoerd Nico Maas en Gerrit Smit land ijk, firmanten van Mo- ikerij Saendyck. Hetzelfde if had de molen vijf jaar ge- al ingrijpend onder handen d, waarbij een groot deel iet houten geraamte werd 3uwd. Nu ook de „staart" is ngen door een degelijke ve constructie van azobé en heeft eigenaar PEN voorb een omkijken meer naar de want die is nu practiseh aal nieuw. Nog maar een balkjes en planken dateren 'óór 1962. De foto toont en Smit aan het werk op nloop van de molen. (Foto Harry de GraalI Hoewel de gemeenteraad het een jaar geleden afwees, zal het plan voor een fietspad naar paal 9 op nieuw worden bekeken. Dit komt omdat het aanvankelijk tegenstem mende CDA inmiddels tot de conclu sie is gekomen dat dat besluit niet juist is geweest. Fractievoorzitster Nel Eelman bracht het voorstel tot opnieuw beslissen over het fietspad in stemming. Het werd met ruime meerderheid aangenomen. Het CDA kwam aanvankelijk met een plan voor een alternatieve route voor het pad. Maar daar stak Staatsbos beheer een stokje voor. Nel Eelman: „Dus werden we gedwongen een nieuwe afweging te maken." Het CDA ging er, evenals enkele andere partijen, vanuit dat fietsers op de weg de snelheid van het autoverkeer zouden afremmen. „We hebben een onderzoek ingesteld en dit blijkt een foute conclusie te zijn. Het is onvei lig. Daarnaast heeft de aanleg van een fietspad naar paal 28 voor een enorme toename van het aantal fiet sers naar dat strand gezorgd. Dus een pad stimuleert wel degelijk het fietsverkeer. Dat gaf voor ons de doorslag." Niet blij Wethouder Barendregt memoreerde dat het college al vaker om herover weging van de beslissing over het fietspad is gevraagd, maar dat het aan de raad was om deze zaak op nieuw ter tafel te brengen. De linkse fracties waren er niet zo blij mee. PvdAer Gerard van der Kooi: „De weg naar paal 28 is een racebaan geworden, dat is een neveneffect van het fietspad. Bovendien vinden wij het zonde als weer een stuk duin- grond moet worden opgeofferd aan beton." Ook Peter Bakker van Groen Links was tegen. Hij vroeg zich af of het nodig is dat in de zomer elk strandslag per auto bereikbaar is. De andere fracties waren wèl positief ten aanzien van een heroverweging. Erna Eelman van de VVD verklaarde zeer gedecideerd geen wegen te gaan afsluiten voor autoverkeer. Ze kreeg bijval van haar CDA- naamgenote. In hoeverre het pad voor subsidie in aanmerking komt kon nog niet wor den gezegd. Als besloten wordt het plan uit te voeren, wordt het aange meld bij de provincie. Verkeersdrempel? Gerbrand Poster van Texels Belang stelde voor alvast geld te reserveren in de begroting. Hij merkte op dat het lijkt alsof enkele raadsleden fiet sers als verkeersdrempels willen laten fungeren. „Dat kan je toch niet ma ken?" Wethouder Terpstra, de enige tegenstemmer in het college, maakte bezwaar tegen deze opmerking. „Er is bewezen dat er een vertragende werking van uit gaat als verschillende verkeersdeelnemers op één weg rij den." De Kroon heeft uitgesproken dat op het erf van J.D. Stoll in Eierland niet meer dan vijf kampeereenheden mo gen staan en dat dit tenten of toer- caravans moeten zijn, dus geen sta caravans. Dat betekent dat het beroep dat Stoll had ingesteld tegen de gemeentelijke regeling voor kam peren bij de boer, ongegrond is ver klaard. De regeling voor kamperen bij de boer, nieuw onderdeel van het bestemmingsplan buitengebied, was door de gemeenteraad en vervolgens door de provincie vastgesteld. Stoll vond dat de regeling dezelfde moge lijkheden moest bieden als in de kampeerwet als maxima worden ge noemd. De Kroon gaat echter ak koord met de beperkingen omdat anders de 47000 toeristische slaap plaatsen op Texel overschreden kun nen worden en omdat het erfkamperen een ondergeschikte ne venactiviteit moet blijven, die geen wezenlijke afbreuk kan doen aan het door het gemeentebestuur gehuldig de beginsel van concentratie van ver- blijfsrecreatie op het eiland. De Kroon gaat er ook mee akkoord dat het erf kamperen niet is toegestaan op be paalde kwetsbare delen van Texel. „Deze uitgangspunten kunnen door Ons, mede gelet op de handhaving van de grote kwaliteiten van het Texelse landschap en op het belang

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1