■I» Marcel Witte wederom Texels ploegkampioen Leliekwekers Verkoopdag van zusterkringen J 3 U Hl.. Texelse honden behalen VZH Rijden onder invloed Verrekijker ontvreemd Doorrijden na aanri PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 OKTOBEli MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Wampex toch met deelnemers Naar aanleiding van de beslissing van de Wampex-organisatie zijn bij het College van B &W ruim honderd be zwaarschriften binnengekomen. Bui ten enkele dubieuze aantijgingen waren de belangrijkste argumenten daarbij: het verloren gaan van een jaar lang intensieve training; het mis sen van een etmaal ontbering, kom mer en kwel, maar vooral: hoe vertel ik mijn kinderen dat ik in 1991 niet heb meegedaan. Omdat de eerstvolgende hoorzitting op woensdag 30 oktober wordt ge houden dacht de organisatie in eerste instantie nog met de schrik vrij te ko men. De Wampex was dan immers al achter de rug. Door diverse deelne mers werden echter zulke hoge scha declaims in het vooruitzicht gesteld dat de Wampex-organisatie na raad pleging van haar advokaat alsnog eie ren voor haar geld koos. Gehonoreerd Alle binnengekomen bezwaarschriften zijn alsnog gehonoreerd. Ter afhande ling worden alle bezwaarmakers a.s. vrijdag 25 oktober om 18.00 uur ver wacht in de kantine van S.V. Texel. De deelnemers die nog geen telefo nisch bericht hebben ontvangen wor den verzocht contact op te nemen met Marian van der Werff, telefoon 02220-14700. Het griffiegeld zal met het inschrijfgeld worden verrekend. Dinsdag 29 oktober houdt de fede ratie van Doopsgezinde zusterkingen op Texel vanaf 10.00 uur een ver koopdag in de kerk in de Ko- gerstraat. Aangeboden wordt onder andere handwerk, gebreide artikelen, bloemstukjes, boeken, levensmidde len, zoals eigengemaakte jam en ca ke. Verder tweedehandskleding, curiosa, meubilair, waaronder twee traporgels. Verder zijn er allerlei at tracties, zoals rad van avontuur, grab belton, verloting, spelletjes voor de kinderen. Ook is er weer gelegenheid een kopje koffie te drinken met zelf gebakken cake. De mensen die iets willen opruimen kunnen dit bij de kerk afgeven liefst op maandag 28 oktober. De artikelen kunnen even tueel ook wroden opgehaald. Daar voor dient even gebeld te worden naar nummer 14562. L- vj v 1 ii VL, r™ - t ft. 'Wi w -xft - 7 - v*;v»,:i Li ckV» IkSx-V A> i/ ;v, .- (Foto Margreot Berndsenl Het Texels ploegkampioenschap vond zaterdag onder zeer 'dreigende' omstandigheden plaats. Marcel Witte van ,,De Nes" heeft zaterdag met een puntentotaal van 290.5 de Texelse ploegwedstrijden gewonnen. Hiermee heeft hij zijn overwinning van vorig jaar besten digd. De Texelaar, die steeds beter lijkt te gaan ploegen, behaalde on langs bij het Nederlands kampioen schap met een tweeschaar wentelploeg een zesde plaats. Het Texels kampioenschap vond onder slechte weersomstandigheden plaats. De ploegers zelf ondervonden weinig last van de krachtige wind en de striemende regenbuien, maar voor de juryleden en het publiek was het geen onverdeeld genoegen om in het kale veld te staan. De belang stelling bleef daarom gering. Jam mer. want de prestaties die werden afgeleverd verdienden beslist meer aandacht dan ze nu kregen. De wedstrijd vond, in verband met de vochtigheid van de grond, niet plaats op Vruchtbaaroord, maar op Labora aan de Postweg. Op een droog, voormalig maïsveld streden zes deelnemers in twee categoriën, tweeschaar- en drieschaarwentelploe- gen. In verband met een aantal door omstandigheden afwezige deelne mers - verleden jaar namen tien Texe laars het tegen elkaar op - ontbraken dit jaar de rondgaande ploegen. De vier juryleden Ard Saai, Juul van der Geest, Geert Timmer en Henk Broekman konden in alle rust de deelnemers beoordelen en constate ren dat, ondanks de onderlinge ver schillen, het gehele peil van de jonge ploegers hoog lag. Op grond van de uitslagen werden in de categorie tweeschaar wentelploe- gen Marcel Witte en Anton Bakker afgevaardigd naar de provinciale kam pioenschappen, die zaterdag op Texel plaatsvinden. In de categorie drie- schaarwentel mogen Mark van Heer waarden en André Witte deelnemen. Natuurlijk ontbreken ook de oude tractoren bij deze gelegenheid niet. Het is op dit moment nog niet be kend waar de kampioenschappen worden gehouden. Dat is afhankelijk van de hoeveelheid regen die deze week nog naar beneden komt. De aanvangstijd staat wel vast: 13.00 Totaal klassement: 1. Marcel Witte (De Nes) 290.5 pnt.; 2. Mark van Heerwaarden (Slufter- weg) 175.5 pnt.; 3. André Witte (Ju lia) 272 pnt.; 4. Anton Bakker (Westerheem) 268 pnt.; 5. Arno Kuip (Kilstee) 252 pnt.; 6. Jan Willem Vla ming (Utopia) 238.5 pnt. Dinsdag 22 oktober Van 15.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 22.30 uur heeft de raadscommissie voor welzijnsbe leid een openbare vergadering in het gemeentehuis. Onder meer wordt gesproken over het PvdA- voorstel inzake de podiumvoorzie ning en de reactie van b en w daarop. Ook worden de bezwaren behandeld die zijn ingebracht te gen het sociaal cultureel jaarpro gramma De Historische Vereniging Texel heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toe gankelijk voor leden; aanvang 19.30 uur. In manege Akenburg wordt een informatieavond gehouden over de activiteiten van de Vereniging Tussen Wad en Duin; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Another you". Woensdag 23 oktober In de Dorpskelder van De Koog geeft de gemeente tijdens een „inloopavond" informatie over de op handen zijnde scheiding van huisvuil: 19.00 tot 21.30 uur. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild een openbare vergadering. Gesproken wordt over de eerste fase van de herinrichting van het dorp, de vraag of in strandpavil joens bedrijfswoningen moeten worden toegestaan, voorberei- dingsbesluiten, de leegstands»* en de uitslag van de verkeerse-, quete. Aanvang 19 30 uur. Voor de Plattelandsvrouwen va De Cocksdorp/Eierland wordt t „agrarische dia-serie" vertoond. Het Maartenhuis is aanwezig rr zelf vervaardigde artikelen. Aan vang 19.45 uur. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel met Duitst lige toelichting, verzorgd door mevrouw A.Zegers-Goldnick. Donderdag 24 oktober In dorpshuis 't Skiltje te Oude schild wordt door de gemeenti een „inloop"-informatieavond g houden over huisvuilscheiding 19.00 tot 21.30 uur. In de voormalige LBO-kantine a om 20.00 uur een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg. Het agrj risch vrouwenplatform verzorgt de dia-lezing „Verleden, heden toekomst". Hoogwater Oudeschild Di. 22 Wo. 23 Do. 24 V r. 25 Za. 26 Zo. 27 Ma. 28 Di. 29 07.20 en 19 08.10 en 20. 08.50 en 21 09.25 en 22. 10.04 en 21. 10.40 en 21. 11.00 en 22. 11.44 en 00. Aan het strand is het ongeveer een u eerder hoogwater De zon komt 27 o tober op om 07.25 uur op en gaat oi om 17.22 uur 23 oktober volle maa 24 oktober springtij Onder auspiciën van de NBG (Neder landse Bond Gebruikshond) hield de Hondenclub Texel zaterdag examen voor het certificaat VZH (Verkeersze- kerheid). Aan dit examen deden tien deelnemers mee. waaronder zeven Texelaars. Het VZH-examen bestaat uit twee gedeelten: een appèloefening en een sociaal gedeelte op de openbare weg. Het appèlgedeelte werd gehou den op het clubterrein aan de Rozen- dijk, het sociale gedeelte in de straten van Den Burg. Bij het appèl gedeelte zijn punten te behalen en er is een minimum score nodig om mee te mogen doen aan het sociale ge deelte (35 van de maximaal 50 pun ten). Drie van de tien deelnemers haalden dit minimum niet. De zeven overige deelnemers vertrok ken met hun honden naar Den Burg, waar het sociale gedrag van de hon den werd getest. Deze oefeningen verliepen vlekkeloos, zodat allen het felbegeerde certificaat VZH ontvin gen uit handen van keurmeester F. Vanbijlevelt uit Koog aan de Zaan, onder wiens leiding de proeven wer den afgelegd. De wedstrijdleider was Bart Bos. Een 48-jarige inwoner van De Koog kreeg woensdag een rijverbod van een uur en een proces-verbaal we gens rijden onder invloed (270 ug/l). De Texelaar werd aangehouden in verband met de alcohol-actie Noord- Holland-Noord. Uit een restaurant in De Cocksdorp is zondag een verrekijker (merk Zeiss, 10 x 40) ontvreemd. Het instrument, met een waarde van f1800,-, is eigendom van een 39-jarige toerist uit Enschede en tussen 13.00 en 13.30 uur van een tafel gepakt. Op de parkeerstrook aan de E in De Koog is de geparkeerde nenwagen van een 30-jarige i van Leeuwarden aangereden i een onbekende bestuurder. Di rijding, waarbij het voorspatbi schade opliep, heeft tussen v dagavond 21.00 uur en dond( middag 16.15 uur plaatsgevor Op de oprit van een perceel v Bernhardlaan werd woensdag toportier van een 53-jarige vr< Oosterend beschadigd. Ook d der meldde zich niet. Op de parkeerplaats aan de V moesstraat in Den Burg werd dinsdag 21.15 uur en donderd 13.30 uur een auto van een c vrouw uit Den Burg beschadii zaten deuken in het achterspc De politie vraagt eventuele ge van deze aanrijdingen zich bij melden. De bollen moeten uit elkaar worden gehaald en het steeltje moet eraf worden getrokken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bolwerk de leliekwekers gedreigd met een boete van 7100.000,- als zij zelf mensen van buiten de EG aantrek ken. „Er is een wetsvoorstel, maar dat is nog lang niet van kracht. Toch proberen ze ons er al bang mee te maken. Ze probeerden ons te intimi deren met allerlei regelingen." Een vorm van chantage, vinden de leliekwekers. „We kunnen niets an ders doen dan ons erbij neerleggen", verzucht Hoogenbosch. Zijn zus José vertelt dat Jan Kuyper van Bolwerk heeft toegezegd half augustus met 35 werknemers te zullen komen. „Maar hij is pas 7 oktober naar Ier land gegaan om personeel te werven. En voor die tijd hebben we niks van hem gehoord." De firma heeft zelf via een Engelse werknemer personeel geprobeerd te werven in Engeland. „Dat was één van onze strohalmen, maar die is helaas ook al vrij snel af geknapt. Er zouden er28 komen, maar dat werden er 15. Er zijn er nog een paar binnengedruppeld, maar nu hebben we in totaal nog 7 over", vertelt José Hoogenbosch. „Het ver loop ih werkkrachten is enorm." „Bovendien bevallen ze niet zo goed. Slechte mentaliteit. Ze komen hier' om lol te trappen en zodra ze geld hebben verdwijnen ze naar de over kant om te feesten. Het kan ons niet schelen wat ze met hun geld doen hoor, als ze hun werk maar goed doen. Maar dat was een zootje. Ze verzuipen al hun loon. Vandaar dat wij een cateringbedrijf in de arm heb ben genomen om tussen de middag warme maaltijden te brengen, anders eten ze niet." Bolwerk distantieert zich hiervan, omdat het medewerkers betreft die door de leliebedrijven zelf zijn aangetrokken. José Hoogen bosch: „We hebben ook nog eens een Drenten en Friezen gehad, maar toen hielden we er van de dertig ook maar een stuk op zes over. En die acht Surinamers, waarvoor we alles al rond hadden, inclusief getekende arbeidsovereenkomst. We hebben ze nooit meer teruggezien." Willem Trap had vorig jaar twaalf sol licitanten van de overkant, waarmee hij een afspraak had gemaakt. Hij had beloofd de reiskosten voor de sollicitatie te vergoeden. Niet één kwam er opdagen. „Bij een latere po ging reageerden zes mensen, waar van er eentje kwam. Ik zei nog: goh, jij bent tot nu toe de eerste Neder lander die zich aan z'n afspraak houdt. Zei hij: ja, maar ik ben geen Hollander, ik ben een Canadees...." Oplossing? Volgens Hoogenbosch is het aanstel len van Polen de enige oplossing. „We deden dat al voordat Bolwerk bestond en dat ging perfect. Toen de politiek onze zaakjes begon teregelen is het fout gegaan." Volgens Willem Trap is de gedachte dat er zoveel mo gelijk werkelozen aan een baan moe ten worden geholpen niet zo verkeerd. „Er zijn echter niet genoeg sancties om ze ook daadwerkelijk aan de gang te krijgen. En de politiek denkt dat de werkloosheid kan wor den opgelost met die paar weken dat wij om mensen verlegen zitten. Dat is natuurlijk kolder." Hoogenbosch vindt dat de beleidma kers te ver van de praktijk staan. „Ze zeggen: er is toch aanbod zat, néém die lui dan. Maar ze komen niet op dagen, wat moeten wij dan? Vorig jaar zouden er 500 Amsterdammers in de bollen gaan. Het werd er uitein delijk eentje....En nu is er weer een fraai plan waarbij we zoveel moeten bijbetalen voor de reiskosten ieder weekend en de BTW eroverheen en bijbetalen aan een woonboot die ze in de haven wilden leggen, je kwam op zo'n 36 gulden per uur. Ja, je kan geen 1200 gulden kosten in de week gaan maken voor ongeschoold werk! En dat is ook zo met die leren. Bij dragen in de reiskosten en voor de huisvesting....ze kosten zó 71000,- a 71100,- in de week. Het is oneerlijk, want ze krijgen meer dan een Neder lander in vergelijkbare positie. En wij betalen al een schaal hoger dan we eigenlijk hoeven." Trap beaamt dat de lonen in de bollensector niet laag zijn. „Je verdient meer dan achter de kassa. Ik denk dat meeste mensen een verkeerd beeld van het werk hebben. Maar het is natuurlijk tijde lijk. Kijk, we vinden het prima dat Bolwerk voor ons bemiddeld, maar als blijkt dat er tekort mensen zijn als we beginnen, dan moeten we snel vergunningen krijgen om andere ar beidskrachten te kunnen aantrekken. In dat geval, mag Bolwerk van ons blijven. Maar we moeten niet op on ze knieën voor Jan Kuyper hoevente liggen of hij ons alsjeblieft een posi tief advies wil geven voor Rijswijk." Hoogenbosch is het roerend met hem eens. „Als wij na vier of vijf weken nóg geen mensen hebben, terwijl we ons keurig op tijd hebben gemeld, zouden we een schadeclaim moeten kunnen indienen." Doordrongen Pauline Berkhof van Fleurasyl, de be langenorganisatie van de bollenkwe- kers, kan zich wel voorstellen dat de werkgevers in deeze sector niet te vreden zijn met Bolwerk. „Maar ik denk dat Jan Kuyper, het hoofd van deze instelling, wel doordrongen is van hun problemen. Het bureau ar beidsvoorzieningen in Rijswijk is de 'boosdoener'." Fleurasyl assisteert bij het doen van vergunningsaanvragen. „Als kwekers alles hebben gedaan wat ze moeten doen en ze krijgen evengoed geen mensen, dan vragen ze om een vergunning. In afwachting daarvan is het logisch dat ze alvast mensen van buiten de EG aantrek ken, anders gaat ondertussen hun bedrijf naar de knoppen. Omdat zij aan alle regels hebben voldaan kun je eigenlijk dan niet meer spreken van illegaal aangetrokken werknemers." Pauline Berkhof vindt dat de overheid de ogen niet mag sluiten voor deze problemen. „De bollenexport is in ge vaar." Uitgeput Volgens Jan Kuyper gaat het goed met Bolwerk. „Texel blijft echter een moeilijk gebied. Het werklozen- bestand is uitgeput. De horeca heeft een lang seizoen en de mensen die daarin werken zijn pas vrij als het al hoogseizoen voor de bollenboeren is." Kuyper legt uit dat ook de huis vesting van de tijdelijke werknemers op Texel een probleem vomrt. „Maar binnenkort gaan we met de wethou der om de tafel. Er wordt gedacht over een gecombineerdehuisvesting voor seizoenwerkers voor zowel de horeca als de bollensector." Kuyper is er heilig van overtuigd dat de Ierse werknemers wèl een succes zullen worden. „We hebben goede contacten met een Iets arbeidsbu reau. Men kwam ons zelf melden dat ze 200 mensen in de aanbieding hadden. Wij zijn er met een vertegen woordiger uit de bollensector heen geweest en hebben 130 leren gesproken. Daarvan bleken 75 ge schikt." Kuyper vertelt dat speciaal een Ierse consulent meekomt om eventuele problemen met de werkne mers op te lossen. Verantwoordelijk Er zijn 1800 vacatures in de bollen in regio Noordholland-noord. „De helft daarvan wordt door de kwekers zelf geregeld en er worden 600 mensen, door ons geplaatst. Daarnaast zijn we nu dus bezig met die leren en werken we nog aan zo'n tachtig Amsterdammers en Friezen", aldus Kuyper. Hij legt uit dat het in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid van de kwekers zelf is om voldoende arbeiders te krijgen. „Wij hebben po sitief advies uitgebracht voor dertien werkvergunningen voor de firma Hoogenbosch. Dit bedrijf is vroeg gestart met de werkzaamheden en kreeg problemen met de huisvesting van werknemers. Bovendien had men zo weinig mensen dat de bedrijfsvoe ring in gevaar dreigde te kom ze week valt in Rijswijk daari beslissing." Geen Kuyper vertelt dat Bolwerk m randeert dat alle door de kw< aangemelde vacatures kunne den vervuld. „Ze moeten zelf meedoen. Voor Nederlandse zen zijn er wel degelijk sanct tregelen als ze niet op komer En als ik er nog vijf man peri bij had, kon ik zelf alle dager werkgevers op visite om te k hoe het gaat. Natuurlijk zijn i eens de mist in gegaan door te plaatsen die later absoluut schikt bleken. Alcoholisten oi die met zelfmoordplannen roi Maar we zijn door schade er wijs geworden en selecteren delijk anders." Hij vindt zijn steeds leuk. „De sector is in sant, al zit ik op een stoel w twee kanten tegenaan wordt schopt. Aan de ene kant het rie met alle regels en ideeën de andere kant de bollenkwe dringend arbeidskrachten no< ben. Maar ik slaap nog steec ma." Personeelsgebrek in de leliesector „Men heeft een verkeerd beeld van het werk."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2