N\ fees wijs met energie Uniek energieproject op Texel EN BETER MILIEU IEGINT BIJ JEZELF Media Support /vovem Energieweek Texel is een initiatief van: De gemeente Texel, De Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (Novem), nv PEN Energiebedrijf Noord-Holland, N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en Gasbedrijf Texel bv. Voorlichtingsavonden Openingsmanifestatie Energieverbruik Texels midden- en klein bedrijf onder de loupe Waarom Texel? Windmolens Spaarlampen DERDAG 31 OKTOBER 1991 PAGINA 11 TEXELSE COURANT Elke avond worden in de verschillende dorpskernen voorlichtingsavonden gehou den (uitgezonderd vrijdagavond). Tijdens deze avonden krijgt u een interessant ver haal te horen over de mogelijkheden van energie- en waterbesparing. Er worden tips en adviezen gegeven en u kunt vragen stel len hoe uw energie-en waterverbruik om laag kan. Informatie over de aanvangstijden en lokatie van deze avonden vindt u in een brief die huis-aan-huis verspreid is. De ochtend na de voorlichtingsbijeenkomst staan twee voorlichtingsbussen in uw dorp. U kunt binnenlopen en u laten adviseren over besparing op water, gas en electra. TEKSTEN: public relations voorlichting in opdracht van Nederlandse maatschappij voor energie en milieu bv WE HEBBEN HET ZELF IN DE HAND' Energieweek Tfexel: 4 tot en met 8 november 1991 il. Jaarlijks vakantiebestemming voor vele tienduizenden men- Een schoon eiland. Texel is dus gebaat bij een schoon milieu, i minder energie te gebruiken wordt het milieu minder belast, i moeten we samen aan werken. De energiebedrijven en de in- lers van Texel. De Energieweek Texel, die volgende week plaats- I, is bedoeld om mensen bewust te maken van hun energie- en srverbruik. Er worden adviezen gegeven om energie en water te jaren. Besparingen die soms honderden guldens op jaarbasis ïen opleveren. Energiebesparen: interessant voor milieu en por- onnee. Aanstaande maandag zal de energieweek officieel van start gaan. Dit zal door middel van een forumdiscussie gebeuren in het ge meentehuis. Aanvang van deze discussie, die geleid wordt door Astrid Joosten, is 11.00 uur. Zij voelt de deelnemers aan de forumdiscussie aan de tand over de zin en onzin van ener gieweek. Forumleden zijn: de heer G. Poster (Texels Belang), de heer D. Terpstra (Wethouder ge meente Texel), de heer Ir. E.G.H. Vreeden- burgh (direkteur Drinkwatervoorziening PWN) en Drs. R.P. Kool (Novem). U kunt hierbij aanwezig zijn. Hiervoor moet u zich wel van te voren opgeven bij Marja Keijzer op het gemeentehuis, telefoon 62121. „Texel leent zich bij uitstek voor een dergelijk energiebesparingsproject", zegt projectcoördinator de heer T. Tuinman van Novem. Texel is in de week van 4 tot en met 8 november het decor voor een uniek energiebesparingspro ject. In één week worden 92 be drijfsgebouwen, scholen, open bare instellingen en horeca- accommodaties bezocht met als doel: het realiseren van energie- en waterbesparing. Door bewust om te gaan met energie kunnen bedrijven en instel lingen 10 tot 15 procent op de energiekosten besparen. Tijdens de energieweek wordt het energie verbruik van de deelnemende be drijven geanalyseerd. De bevindingen en adviezen wor den in rapporten vastgelegd en rond de kerst aan de bedrijven overhandigd. Een kosteloos rap port waarmee een bedrijf in de ko mende jaren wellicht honderden of duizenden guldens kan besparen. Een deel van die besparingen kan zonder al teveel moeite worden ge realiseerd. Door een energiebe- wust gedrag en een organisatie die gericht is op energiebesparing kan veel worden bereikt. Daar naast kan door technische veran deringen en aanpassingen van kantoren en bedrijfspanden die besparing verder worden uitge bouwd. „Texel leent zich bij uitstek voor een dergelijk energiebespa ringsproject," zegt projectcoördi nator de heer T. Tuinman van Novem. „Er loopt één gas- en één waterleiding naar het eiland toe. Bovendien heeft Texel een eigen elektriciteitscentrale. Vandaar dat de totale hoeveelheid energie die op het eiland wordt gebruikt ge makkelijk bij te houden valt. Het is eveneens betrekkelijk eenvoudig over de verbruikscijfers te beschik ken van de afgelopen jaren. Een bijzonder positief aspect is de medewerking van diverse instan ties op het eiland. De gemeente als mede-initiator, het Overleg Texels Onderwijs (OTO) het Texels Verbond voor Ondernemers (TVO) en de Middenstandsvereniging werkten mee aan de totstandko ming van dit project. Door een goede samenwerking tussen be langenverenigingen, nutsbedrijven en Novem kan energiebesparing op Texel een structureel karakter krijgen. Dit is ook een van de doe len van het project. De energie week Texel mag beslist geen ééndagsvlieg worden." De energieweek wordt 4 novem ber geopend met een forumdi scussie in het gemeentehuis van Texel te Den Burg. Deze discussie over de zin en onzin van de Ener gieweek, wordt geleid door Astrid Joosten. Verder is in het gemeen tehuis van Den Burg een ten toonstelling over energiebesparing georganiseerd. Daar kunnen de in woners van Texel terecht met vra gen over energie- en waterbespa ring. Een van de activiteiten van de energieweek is de opening van een windmolenpark van het PEN bij Oude Schild. Tijdens de week wordt tevens een contract geslo ten met bungalowpark 'Denne noord' over plaatsing van 36 zonneboilers in '92. „Ik ben erg blij met dit initiatief van het PEN. Ik zie het zonneboilerpro ject op Texel zitten. Het eiland heeft de meeste zonne-uren per jaar in Nederland. Als 's winters de zon minder schijnt is ook de afna me van energie minder. Juist daar om moet het op die plaats lukken," aldus Tuinman. Eind november moet de installatie van 20 vierkante meter zonnepa nelen voor het toilet/douchege bouw klaar zijn. Deze wordt gebouwd bij het bungalowpark 'Dennenoord'. Dit project staat los van de in '92 te bouwen zonne boilers. De energieweek Texel is een be langrijke stap naar een structurele aanpak van het hoge energiever bruik in midden- en kleinbedrijf in het algemeen. Het project heeft dan ook een voorbeeldfunctie. Door op een actieve en structurele manier ondernemers te ondersteu nen en te adviseren kan een be langrijke besparing tot stand komen. Een besparing die uitein delijk in het voordeel van de onder nemers zal uitvallen. Energie besparen is immers geld verdienen en mooi meegenomen voor het milieu. Alle inwoners van Texel hebben een waar debon toegestuurd gekregen van nv PEN Energiebedrijf Noord-Holland. Deze waarde bon geeft 20 gulden korting op een pakket van 4 spaarlampen. Hiermee komt de prijs van deze spaarlam penset op f 118,-. Deze spaarlampen zijn een stuk zuiniger en gaan ruim acht keer zo lang mee. Een besparing van vele tientallen gul dens. De spaarlampenactie loopt door tot en met 2 december dit jaar.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11