el Eelman-van 't Veer erlaat gemeenteraad Andere regeling voor diensten huisartsen Cjrocn 2uwrtr]exel$ in het hartL, edeputeerde Van Gelder kwam leen maar om te praten n Koolhof nieuw CDA-raadslid log meer begrip krijgen voor elkaar" Burgerzaken ook op vrijdagmiddag Vernielingen in winkelstraat NOVEM-dag Radio Texel Inbraak in kantine Brandweerpomp wordt gemaakt J* Programma Texelse energieweek sw Uitslag scholieren- enquete over besparing s* Zelfstandigheid is belangrijk in verzorgings tehuizen Herinnering aan een gestrande potvis leputeerde vertelde dat de pro- erg enthousiast is over een ming als EcoMare. „Ik hoorde ig voor het eerst dat het be saantal maar liefst op 250.000 it is een compliment waard, toeristische voorziening in lolland mocht willen dat men ort getallen haalde." Van Gel dt dat het centrum voor en Noordzee past in de vi- Texel toeristen biedt. „Voor and is de natuur mede een on- van het toeristische product, een attractie op zich, die men- ar het eiland lokt. En er komen n op af die de natuur ontzien, nflict tussen toerisme en na- ordt daardoor minder. Daar- <rijg je seizoensverbreding, reel natuurliefhebbers kiezen at rustige" voor- of naseizoen." Nieuwbouw VVV est van de noordkop is het ie sterk gedaald, met maar 0 procent. Daar steekt Texel positief bij af. „Mede door jul- de VVV", aldus Van Gelder, kon nalaten enige malen de te berde te brengen, die de ie bijdraagt aan de nieuw- voor de VVV. Hij was scheutig implimenten; ook de toeristi- ndernemers kregen er één. „Zij lig met de tijd meegegaan en hebben ingezien dat de natuurmin- nende toeristen een markt vormen. En er is goed aan kwaliteitsverbete ring gedaan." Hoewel veel van de gespreksonder werpen te maken hadden met Texel als vakantie-eiland, ontkende de be windsman dat hij dat als enige pijler van de plaatselijke economie be schouwde. „De visserij en landbouw zijn niet weg te denken. In de land bouw heb je, net als in het toerisme, veel seizoenswerk. Dat geeft ook een bepaalde zorg." Cultuurhistorie Van Gelder is voorstander van sei zoensverbreding. Daarom is hij ook te spreken over het ontwikkelen van een route die langs interessante cul tuurhistorische plekken op het eiland voert. En over restauratie van Fort de Schans. „Zulke routes staan elders in de provincie ook zeer in de belang stelling." Van Gelder wil de haven van Oude- schild in samenhang zien met die van Den Oever en Den Helder. „Gezamen lijk de concurrentiepositie versterken ten opzichte van IJmuiden of andere plaatsen bijvoorbeeld." Wat betreft de havenmond is de provincie ge vraagd geld te geven voor een studie naar de haalbaarheid en technische uitwerking van de noodzakelijke ver beteringen. Maar Van Gelder ziet lie- ..Wilt u 'm zó breed hebbenGedeputeerde drs W.T. van Gelder Irechtstrotseerde met de collegeleden drs N.C. Barendregt. A. cretaris P. Zoon de ijskoude oostenwind om een kijkje te nemen bij de havenmond van Oudeschild. Schipper en se- IFoto Harry de Graaf) ver dat hieraan wordt meebetaald uit het regionale samenwerkingsverband „koppen bij elkaar". Landbouwbeleid is volgens Van Gelder in de eerste plaats een landelijke aangelegenheid. „De provincie heeft een belangrijke rol in het uitwerken van het groene beleid van de rijksoverheid. Het sa- gebruik heb gesteld, de grote vraag niet aan. Dat is veel sneller gegaan dan we ooit hadden verwacht. Dat is gekozen voor stroom van de overkant is zuiver een efficiëncy- en financiële overweging." De gedeputeerde ver klaarde dat het verlies van werkgele genheid voor Texel wel degelijk een sing van de R9 (van Alkmaar naar Den Helder) waar veel dodelijke on gevallen plaatsvinden. „Je zou de aanpassing van zo'n weg als provin cie kunnen voorfinancieren. Een an dere belangrijke zaak is de binnenkort DA-raadslid Nel Eelman-van 't 'erlaat rond de jaarwisseling de interaad. Haar vertrek houdt ld met haar benoeming als lid lovinciale Staten. De CDA- vrouwe vindt het jammer de ge meenteraad na zes jaar te moeten verlaten en had beide functies wel willen combineren. „Het had een unieke bestuurlijke lijn kunnen zijn - d raadslid Nel Betman- van 't Veer. gemeenteraad, gewestelijk overleg en provincie - maar het CDA han teert de stelregel dat het beter is om niet op meerdere stoelen tegelijk te zitten. Na uitgebreid overleg hebben we gezamenlijk besloten mijn plaats over te dragen aan Jan Koolhof, de volgende op de kieslijst." Nel Eelman wordt 11 november als statenlid geïnstalleerd. Zij volgt bestuurder G. Dallinga op en neemt plaats in de commissies milieu, en verkeer en vervoer. Zij vindt het geen gemakkelijk moment om over te stappen. „We zijn in de gemeente raad druk bezig met de begrotingsbe handeling en dat gebeurt momenteel in de provincie ook. Zo'n begroting kun je uiteraard niet direct doorgron den, maar geeft wel een globaal in zicht." Hoewel het provinciaal besturen af standelijker lijkt, heeft Nel Eelman in middels ervaren dat de gang van zaken bij de provincie niet zoveel ver schilt van die op Texel. „Er zijn hier problemen, die daar precies zo spe len." Zij verwacht daarom voordeel van haar opgedane raadservaring te hebben. Een concrete zaak waar zij zich mee bezig denkt te houden is de aanpas- Het bureau burgerzaken in het raad huis is vanaf heden ook op vrijdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur geopend. Het kant en klaar-systeem voor aanmaak van paspoorten func tioneert dan echter niet. De afdeling is de hele week 's ochtends geopend. In de nacht van zaterdag op zondag werden vernielingen toegebracht aan enkele winkels in de Parkstraat. Onder andere werd een deel van de reclame- en feestverlichting kapot gemaakt: lampen werden vernield en stekkers en snoeren verdwenen. Een ander staaltje van vernielzucht werd gemeld door een 57-jarige man uit Den Burg, wiens in de schuur staande aanhangwagen was toegeta keld. De achterlichten werden ver nield en de lampjes aan de voorkant werden verwijderd. Tevens werden twee raampjes van de schuur inge gooid. Men vermoedt dat eén tweetal kinderen bezig is geweest. Nieuw CDA-raadslid Jan Koolhof. verschijnende tweede relatienota, waar beslist het nodige over te kra kelen valt." Na een eerste globale indruk te heb ben verkregen, wil Nel Eelman gaan bekijken waar ze zich daadwerkelijk voor gaat inzetten. Een eerste voor stel heeft zij afgelopen zaterdag al gelanceerd. Na er op Texel voor te hebben gezorgd dat geïnteresseerde burgers een samenvatting van de be groting kunnen krijgen, heeft zij een zelfde voorstel ten aanzien van de provinciale begroting gedaan. Opvolger Landbouwvoorlichter Jan Koolhof is van plan zich zo positief mogelijk in te zetten voor de Texelse gemeen schap. „De situatie is voor mij nog erg nieuw. Ik weet het nog maar en kele dagen en heb nog niet eens overleg gehad met de drie andere CDA-raadsleden. Mijn ambitie ligt op het gebied van de economie en ruim telijke ordening, maar voorlopig zal dat er weinig toe doen. Ik zal probe ren er leuke jaren van te maken en het belang van Texel voorop te stel len." Texel zeker zal aankloppen als zich iets voordoet. „Misschien moeten we het wel zoeken in uitbreiding van de wetenschap als een plan op dat ge bied past in de Texelse situatie." Van Gelder: „We hebben het ministe rie van defensie gevraagd waarom ze niet ook zoiets doen als het PEN, nu de werkgelegenheid bij de marine in Den Helder terugloopt. Dan zou het uitstraling over de hele kop van Noordholland hebben, inclusief Texel. De overtocht een barrière? Ik weet het niet, hoeveel mensen hebben met een woon-werkverkeer dat een half uur behoorlijk overschrijdt?" Kustverdediging Vol enthousiasme vertelde de gede puteerde over de mogelijkheden die een lange dam voor de kustverdedi ging kan bieden op gebied van re creatie en natuur, aangezien is aangetoond dat zo'n bouwwerk aan zienlijke strandaanwas kan veroorza ken. Ook voor Texel zag hij dit wel zitten, maar toen greep burgemeester Schipper in: „Ho,ho. Afhankelijk van wat de gemeente wil, uiteraard. Er kunnen wel allerlei suggesties wor den gedaan, maar de gemeente moet eerst een standpunt innemen. Als wij accoord zijn komt de provincie pas aan het woord." Radio Texel (FM 106.1) zendt maandag rechtstreeks de ope ning van de Novem- energieweek uit. Vanaf 10.30 uur is de zender in de lucht. Van 23 op 24 oktober werd ingebro ken in de kantine van SV Texel aan de Haffelderweg. Onbekenden dron gen binnen door een ruit stuk te slaan, waarna diverse goederen zo als shag, sigaretten, aanstekers, snoepgoed e.d. werden meegeno men. De dader heeft bij het binnenklimmen waarschijnlijk verwondingen aan de handen opgelopen, want spullen in de diepvries waren met bloed besmeurd en werden daarom onver koopbaar. Verder waren nogal wat vernielingen aangericht aangezien men ook op andere manieren had ge tracht in het gebouw te komen. De politie heeft met behulp van de tech nische recherche een onderzoek in gesteld, nadat een bestuurslid van SV Texel aangifte had gedaan. Met ingang van dit weekend hante ren de Texelse huisartsen een andere regeling voor weekend- en avond diensten. De meest in het oog sprin gende wijziging is dat de weekendarts nu dienst heeft van za terdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur en dus niet langer al vanaf vrijdagavond. Maar ook de avonddiensten door de week zijn veranderd. Voorheen deden iedere avond twee artsen dienst: Eén voor de noordelijke en één voor de zuidelijke helft van het eiland. Met ingang van 1 novem ber is deze regeling niet langer geldig en heeft elke avond slechts één arts dienst voor het hele eiland. Er zijn vijf huisartsen op het eiland, zodat alle artsen bij toerbeurt een avond dienst hebben. Was eerder de vrij dagavond bij de weekenddienst inbe grepen, met de nieuwe regeling heeft vrijdagavond een andere arts dienst dan zaterdag en zondag. De regeling is van kracht zolang er minder dan ongeveer 20.000 mensen op het eiland zijn. Zodra dit aantal wordt overschreden, is de oude rege ling weer van kracht, met twee dienstdoende artsen; één voor het noordelijke en één voor het zuidelijke gedeelte. Vervanging van de Mercedes pomp- wagen uit 1977 is door de gemeen teraad tegengehouden. Maar het inbouwen van een nieuwe pomp blijkt niet mogelijk te zijn. Reviseren kan wel, vandaar dat aan een firma in Hippolytushoef een offerte is ge vraagd. Het kost ƒ42.000,- inclusief BTW, maar daar is ook ontroesten en spuiten van de interieuronderdelen bij inbegrepen. Het is niet precies aan te geven hoe lang de wagen nog mee zal kunnen na deze grondige opknap beurt. Geschat wordt drie tot vijf jaar. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10628 DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 «rtenties, abonnementen, etc ld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741 buiten werktijd tBerndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 ostgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742: N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los f\.20 geven graag subsidie aan Texel", aldus gedeputeerde W.T. Selder. Hij kwam gistermiddag even op bezoek. Echter niet »en zak vol geld, maar om te praten met het gemeente- lur over verschillende zaken, van verbetering van de haven- I in Oudeschild tot restauratie van Fort de Schans. „Om neer begrip te krijgen voor elkaar", aldus burgemeester iper. Toezeggingen over subsidies deed Van Gelder niet, al b gedeputeerde doorschemeren dat EcoMare wel een goe- ns maakt op een bijdrage. Dat zou dan gaan om zo'n 000,-. menvoegen van natuur- en land- bouwfuncties, dat is in het verleden ook ai aardig gelukt. Ja, ik weet dat het gevoelig ligt." Spijtig De ontwikkeling rond het sluiten van de PEN-centrale op Texel kwam ook ter tafel. Van Gelder is president commissaris van het PEN. „Tot onze spijt konden de diesels die ik enige jaren geleden met zoveel vreugde in belangrijke rol heeft gespeeld bij de besluitvorming. „Maar het kosten voordeel bij aanleg van een kabel is 4 miljoen per jaar. Dat is een bedrag waar je niet omheen kunt." Als pleister op de wonde heeft het PEN aangeboden de helpende hand te bieden als er ideeën zijn op gebied van werkgelegenheidsprojecten. Ook in financiële zin. De gemeente heeft nog geen plannen, maar burge meester Schipper verzekerde dat

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1