ëxelaars over Energieweek N\ Media Support //ovem Energieweek Texel is een initiatief van: De gemeente TexelDe Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (Novem), nv PEN Energiebedrijf Noord-HollandN.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en Gasbedrijf Texel bv. nergie Tip-Tien )ergieweek zet Texel aan het denken Televisies School Open deur Bewust Stamtafel Officiële opening Windpark Texel Tentoonstelling kende goede start PERDAG 7 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 BURG - De Energieweek Texel volle gang. Overal worden on- oeken gedaan naar het ener- irbruik op het eiland. De reden middels bekend. We moeten Ier energie gaan verbruiken een leefbaarder milieu. Daar- t kunnen we door energie- iring ook geld in onze emonnee houden, laars zijn trots op hun eiland, cht. Texel is een eiland vol natuur en rust. Hoe staan de laars tegenover de Energie- i? Wat is hun idee over ener- isparen? We lieten enkele laars aan het woord. Energieweek stond al geruime in mijn agenda," zegt de heer aurijssens, bedrijfsleider van i foto-video-audio. ,,Zo'n week prima idee. Het kan zeker wat eren Niet alleen op de korte jn, maar ook in de toekomst, redrijf heeft veel energie nodig, irs, als mensen een televisie kopen, moeten ze het beeld even zien. Dat is logisch, ik moet zeggen dat er nu lang neer zoveel toestellen constant laan als vroeger. Er staan er ag maar een paar aan en dat is ruim voldoende. Verder zijn we in de zaak energiezuinige lampen gaan gebruiken. Ook is de CV-ketel op nieuw ingesteld. Daar kon ook op bezuinigd worden. Ik vind de milieu aspecten zeker voor dit eiland van enorm groot belang. Daarom is het initiatief goed en moeten we blij vend aan dit onderwerp werken." De scholen vormen een belangrijke schakel in het energieverhaal. De jeugd heeft de toekomst, dus be trokkenheid van die groep is belang rijk. Door middel van projecten worden de leerlingen van de basis scholen bij de Energieweek betrok ken. De kinderen van groep 7/8 van de J.P. Thijssenschool trokken er op uit. Zij hielden hun eigen energieon derzoek onder de bevolking. Soms met verbluffende resultaten. Directeur J. Heethuis over het pro ject: „Je staat verbaasd over hoe weinig sommige mensen van ener gie afweten. De kinderen vroeger naar de prijzen van energie. Bijvoor beeld: wat kost een kuub gas? Slechts een enkeling wist het pre cies. Kinderen betrekken in de Ener gieweek is belangrijk. Het zijn de energieverbruikers van morgen. mergie-team in actie (Texelse Wol Onderneming TWO) handige tips om minder elektri- te verbruiken Gebruik machines en/of huis- loudelijke apparaten efficiënt. Gebruik spaarlampen daar waar iet kan. (amer uit? Licht uit! Gebruik een thermoskan. Gaat U nieuwe apparatuur aan schaffen? Let op het energie verbruik. Plaats een koelkast of vriezer looit naast een oven/ fornuis of [adiator. Ventileer goed achter de koel kast. Zorg voor ruimte. Ontdooit U de koelkast en/of vriezer op tijd. Laat de TV en video niet onnodig op de spaarstand staan. Het wassen hoeft niet altijd op 60 graden. Probeert U eens op «0 graden te wassen. hieen advies: Noteer uw elek- teitsverbruik. Zo blijft U op de 9'e van het verbruik per maand «int U ontdekken of het uitvoe- ran de tips tot besparing leidt. staande donderdag de Tip-Tien 'verstandig gebruik van water. Door ze nu al bewust met energie om te laten gaan hebben ze daar la ter alleen maar profijt van. Ook op school zelf gaan we bewust met energie en water om. Kinderen moet je confronteren met hun handelen in de eigen situatie. Niet de kraan on nodig laten lopen. Of: licht uit als je ergens weg gaat, buitendeur dicht als het buiten koud is. In de school hebben we onlangs verbeterde iso latie aangebracht en de CV-ketel vervangen. Deze stookt nu in twee groepen. Voordeel hiervan is dat we voor een avondvergadering niet meer het gehele gebouw hoeven te verwarmen." Om de Energieweek nog wat meer gestalte te geven bracht de heer Heethuis met zijn groep een bezoek aan de PEN centrale in Oudeschild. In sommige situaties is tijdens een verbouwing meteen gekeken naar de mogelijkheden om energiebespa rende maatregelen in te passen. Ook de winkel van Blokker in de Parkstraat heeft een ingrijpende ver bouwing achter de rug. Er is het no dige aangepakt. Eigenaar de heer D.A. Zegel heeft in het afgelopen jaar veel aan de zaak veranderd. „Ik heb zelf het idee dat onze zaak redelijk energiezuinig in elkaar zit. Het licht in de winkel is goed gedo seerd. Toen we hier gingen verbou wen hebben ook de oude CV-ketel vervangen door een energiezuinige en schone Hoogrendementketel. Daarnaast letten we beter op kleine dingen, zoals het licht uitdraaien, de deur dichtdoen etcetera. Alles bij el kaar heeft dit al tot aanzienlijke besparingen geleid. Natuurlijk sluit ik mij niet af voor goede adviezen. Het energie-team komt ook bij mij kijken, daar kan misschien nog wel wat uitkomen. Het zal mij benieu wen of ze iets vinden. In ieder geval vind ik de Energieweek een prima initiatief. Het is belangrijk op een goede manier er op gewezen te wor den dat het energieverbruik omlaag moet. Daar moeten we aan mee doen. Trouwens, over één ding weet ik wel dat het energie-team zal val len: de voordeur. Die staat altijd open. Het hoort bij mijn zaak. Een dichte deur betekent drempelvrees. Ik wil veel doen, maar mijn deur blijft open." „Ik hoorde pas een week geleden van de Energieweek," zegt de heer J. Moerbeek van de gelijknamige Herenmodezaak. „Toen de poster van de Vlieger werd gebracht was dat het eerste signaal. In onze win kel gebruiken we niet zo vreselijk veel energie. We letten goed op de lichten en 's winters laat je de voor deur niet openstaan. Al is het dan voor ons niet zo van toepassing, ik vind het wel goed dat het onder de aandacht van de mensen wordt ge bracht. We zullen zeker in de toe komst steeds meer met het milieu te maken krijgen. Het is goed be wust te zijn van de energie die we met z'n allen nodig hebben en ver bruiken." Aan de stamtafel van café de Zwaan wordt een kaartje gelegd en een middagborreltje gedronken. Het café is*de plaats waar de alledaagse zaken worden besproken. De me ningen lopen soms uiteen, maar over één ding zijn alle bezoekers het eens: het café moet gezellig zijn. „In het café moet het behaaglijk zijn. De sfeer moet goed zijn. Daar is warmte en licht voor nodig, energie dus. Daarnaast heb je als bedrijf wat meer water nodig. Het hoort bij de zaak." Mevrouw M. de Beer mede- eigenaresse van het café de Zwaan vindt de situatie in de zaak anders dan thuis. „Als ik het thuis koud heb doe ik een trui aan. Ik kan niet van de gasten hier verwachten dat ze in dikke truien aan de bar zitten. Trou wens ik dacht zelf dat de Energie week meer voor bedrijven en scholen was. Ik had niet begrepen dat het ook voor particulieren en kleine zaken was. Neemt niet weg dat het goed is om over energie en water na te denken. Ik merk bij ons in het café wel dat de mensen steeds vaker over het milieu praten. Zeker op Texel. Het hoort er bij. Mi lieu is een thema van deze tijd. Ik vind het prima dat ze er zo mee be zig zijn. We moeten wel, anders is het te laat." Aan de bar laait de discussie over de Energieweek op. De Texelaar praat over de kosten. Zou het op de lange duur ook werken? We krijgen ook al een groene container. Waar moet ik met mijn mest naar toe? Vragen die onder het genot van een drankje worden besproken. En ondanks de soms kritische toon valt toch te merken dat Texel hart heeft voor het milieu. Dat men bereid is zich in te zetten voor een schone leefomge ving. Zeker als je de naam hebt van 'Schoonste eiland van Nederland'. Dat is veel waardl EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF OUDESCHILD- Vrijdag 8 november aanstaande wordt het Windpark Texel in Oudeschild officieel geopend. Dit nieuwste windmolenpark van de nv PEN Energiebedrijf Noord-Holland bestaat uit vier turbines. Verwacht wordt dat deze turbines goed zullen zijn voor 1,7 miljoen kWh per jaar. Dat is genoeg voor het jaarlijkse elektriciteitsverbruik van 640 huishoudens. De officiëlle ingebruikname van het windpark wordt verricht door de heer A. Schipper (burgemeester van Texel), mevrouw M. Wiebosch-Steenman (lid Raad van Commissarissen PEN) en mevrouw drs. J.A. Schoondergang-Horikx (lid Provinciale Staten Van Noord-Holland). Het unieke van dit windpark is, dat de molens zijn aangeslo ten op de dieselcentrale van het PEN op Texel. Hierdoor is een wind-dieselcentrale ontstaan. Het is de eerste keer in Neder land dat de wind-diesel combinatie op deze schaal wordt toe gepast. De opening, die rond half vier plaats heeft, is tevens de slot manifestatie van de Energieweek Texel. De tentoonstelling werd maandag druk bezocht. DEN BURG - De tentoonstelling in het gemeentehuis over de Energieweek Texel kende maan dag een uitstekende start. Ruim 150 belangstellende wisten de tentoonstellingsruimte te vin den. De voorlichters van de di verse vertegenwoordigde ener giebedrijven konden terugzien op een uitstekende eerste dag. Er waren veel vragen over het vervangen van de oude CV-ketel, kosten van energiezuinige in vesteringen en warmwatervoor zieningen. Je kon merken dat men over het algemeen veel in teresse had voor besparen van energie. Ik vond de bezoekers zeer positief over de Energie week. We hadden ook een paar mensen die vroegen of ze nog op het aardgasnet konden worden aangesloten. Belangrijk dat je daar een aanspreekpunt voor bent," aldus de heer J. Madde- rom Hoofd Voorlichting van het Gasbedrijf Kop Noord-Holland. De heer van der Linden voorlich ter van nv PEN viel het op dat de meeste bezoekers al veel deden aan energiebesparing. Mensen zijn al op de goede weg. Veel bezoekers zien de energieweek als een bevestiging dat energiebesparen een 'must' WA is waar iedereen aan mee moet doen. Daarnaast kregen we veel vragen over onze energiezuinige lampen." Bij de stand van N.V. PWN kreeg vooral de zuinige douchekop veel belangstelling. Om de besparing van deze douchekop in beeld te brengen was een de monstratiespoelbak geïnstal leerd. Door middel van een teller kon het waterverbruik worden geregistreerd van een gewone en een zuinige douchekop. „Teleurstelling voor de bezitters van een geiser. De energiezuini ge douchekop geeft deze men sen wel een betere douchestraal, maar niet de gewenste 50 pro cent besparing. Oorzaak hiervan is de geringe druk die op de lei ding staat," aldus de voor lichtster van N.V. PWN. De tentoonstelling in het souter rain van het gemeentehuis is tot en met vrijdagmiddag 17.00 uur geopend. De toegang is gratis. TEKSTEN: public relations voorlichting in opdracht van Nederlandse maatschappij voor energie en milieu bv WE HEBBEN HET ZELF IN DE HAND! Energieweek Tbxel: 4 tot en met 8 november 1991 (ADVERTENTIE PAGINA) nergieweehfajjexel

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11