Cjrocn cZwartsJexeU in het hart „Energieproject ter compensatie verloren arbeidsplaatsen PEN" Windmolenpark voldoet royaal aan verwachting teen weert AOT uit entrum Oosterend Voorstel Groen Links: bedrijven tegen Kikkertstraat Verzet van éénrichting Ze rijden mijn kamer binnen" beschouwingen van de politieke partijen Mevrouw Bruin voor het laatst in stalletje Muziek van Mozart Cor Ellen in 'De Stoel' Geen spreekuur TB in de kerk nrijding rstraten De Waal Granaat Nog meer munitie ÉRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10630 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 jdvertenties, abonnementen, etc. Prtld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg 02220-12741, na 18 00 uur 14881 Telefax 02220-14111. itie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741 jie buiten werktijd Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar. Los /1.20 Grootschalige opwekking van schone energie. Volgens de fractie van Groen Links is zo'n project mogelijk een nieuwe bron van werkgelegenheid en een alternatief voor de arbeidsplaatsen die door de sluiting van de electriciteitscentrale verloren gaan. Groen Links zal het gisteren openbaar gemaakte plan vrijdag on der aandacht brengen van Statenleden en PEN-deskundigen bij de officiële ingebruikname van het windmolenpark in Oude- schild. Groen Links wil een onderzoek naar de haalbaarheid van stroomopwek king door middel van zonne-energie, wind- en waterkracht. Gemeente en provincie zullen zich ten aanzien van de planologische kant van de zaak soepel moeten opstellen en tevens zal het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland (PEN) worden ge vraagd een aantrekkelijk onderzoekskrediet beschikbaar te stellen. „Het PEN zegt vier miljoen gulden per jaar te besparen door de aanleg van een stroomkabel door het Mars diep. De PEN-directie heeft, nu de centrale zal worden gesloten, toege zegd te willen meedenken over ver vangende werkgelegenheid op Texel. Die bereidheid moet nu optimaal worden benut", stelt Groen Links- fractieleider Peter Bakker. „Elk idee moet op bruikbaarheid en haalbaarheid worden getoetst. Een goede coördinatie met Provinciale Staten is van groot belang. Schone energie-opwekking moet zowel voor het PEN als voor de politiek in Haar lem' en op Texel tot de verbeelding spreken." Voorgesteld wordt Technische Hoge scholen in Nederland of elders in de EG aan te schrijven. Aankomende in genieurs kunnen zich uitleven op de haalbaarheid van het plan. De school die het best realiseerbare plan ont werpt, ontvangt van het PEN het be drag dat voor het onderzoek was uitgetrokken. Eventueel delen provin cie en gemeente in de kosten. Natuurlijke elementen „Texel is een gebied met relatief ge zien de meeste zonuren. Bovendien waait het er vaak en veel en staat er, met name tussen Oudeschild en 't Horntje, vlak onder de kust een zeer krachtige eb- en vloedstroom. Het zijn deze natuurlijke elementen die grootschaliger energie-opwekking mo gelijk maken", aldus Groen Links in een bijlage van de gisteren versche nen algemene beschouwing. De op gewekte energie kan voor eigen gebruik worden aangewend, maar ook voor levering aan het net. Dit laatste zal mogelijk zijn als Texel via een kabel wordt gekoppeld aan het net van de.vaste wal. Open vragen zijn de mogelijkheid tot aanwending van de eb en vloedstroom (krachtig genoeg om turbines aan te drijven?) en opvang van zonnewarmte (optimale benutting mogelijk?). De vestiging van gebouwen zou kun nen aansluiten bij die van de institu ten Nioz en Rin nabij 't Horntje, terwijl voor de windmolens de omge ving van de PH-dijk een gunstige lo- katie lijkt. Onderzoekend Het project moet, wat de bedenkers betreft, zowel een produktief als on derzoekend karakter krijgen. Het gaat dus met alleen om opwekken van energie, maar ook om onderzoek naar vormen van (alternatieve) energie en energiebesparing. Hoeveel ar beidsplaatsen hiermee zijn gemoeid, kan Peter Bakker moeilijk schatten. „Dat zal het haalbaarheidsonderzoek wel uitwijzen." Daarnaast denkt Groen Links aan mogelijkheden op het gebied van educatie en voorlichting. „Met de grote hoeveelheid toeristen op Texel liggen hier ook mogelijkheden. We hoeven slechts te verwijzen naar EcoMare om aan te geven dat een aantrekkelijke presentatie veel bezoe kers trekt. Wellicht is hier ook zoiets mogelijk." van deze drukte. De discussie daar over werd op gang gebracht door de actie van mevrouw De Graaf tegen de verraderlijke paaltjes in de straat waardoor valpartijen werden uit gelokt. Verbaasd Toen de gebroeders Van der Linde, die inmiddels worden gesteund door handtekeningen van bijna alle andere (13) bedrijven in de straat, hoorden van het voorgenomen éénrichtingver- keer, protesteerden ze bij wethouder Klaas Barendregt. Die was zeer ver baasd over deze reactie want uit De Cocksdorp was weinig bezwaar ge komen, toen het college de dorps commissie (officieel „spreekbuis" van het dorp) polste tijdens het periodie ke overleg. Als mogelijke oplossing van het paaltjesprobleem was toen het idee geopperd om de hele straat wat aantrekkelijker voor voetgangers te maken, waarbij zelfs werd gedacht aan totale afsluiting voor auto's. Voorzitter van de dorpscommisèie Ni co de Graaf: „We merkten toen op dat de zakenmensen daar zeker geen genoegen mee zouden nemen, waar na Barendregt met het idee kwam om bij wijze van proef voor één jaar eenrichtingsverkeer in de zomer in te stellen. Wij stelden toen voor om eerst een hoorzitting te houden, maar daar voelde de gemeente niet veel voor. Gevreesd werd dat het dan niet zou doorgaan omdat winkeliers altijd bang zijn voor klantenverlies als ze minder makkelijk voor auto's bereik baar zijn, terwijl dat in de praktijk best meevalt en misschien zelfs wel positieve gevolgen heeft, al ligt het natuurlijk voor een benzinepomp heel anders dan voor een café of le vensmiddelenzaak. Een proef zou dat kunnen uitwijzen en daar hebben wij toen verder geen bezwaar tegen gemaakt". Nu de neringdoenden in de straat in actie zijn gekomen, wil de dorpscom missie dat bezwaar alsnog uiten, zo is gisteravond besloten. Er gaat een brief naar het college met het ver zoek om rekening te houden met de afwijzende houding van de onder nemers. Maandag zal Cor Ellen om 22.00 uur in het NCRV programma 'De Stoel' te zien zijn. De maker van het pro gramma spoort mensen op die een bepaalde ideeën of levensfilosofiën hebben. Cor Ellen zal in de uitzending te zien zijn tijdens een tan demsprong. Het is niet de eerste keer dat Ellen zo'n sprong maakt. Een aantal jaren geleden heeft hij met zijn vijftig-jarig jubileum als jutter ook een tandemsprong gemaakt. Hij noemt het „juist voor een kustbewoner een geweldige ervaring, zweven als een vogel in de lucht." Texels Belang houdt maandag geen spreekuur. Dit in verband met de be grotingsvergadering. automobilisten uit Den Burg nen dinsdagmiddag op de Sluy- g onvrijwillig met elkaar in aary g. Bij het passeren schampten oertuigen elkaar, waardoor beide s aan de linkervoorzijde bescha- werden. Eén der betrokkenen, 52-jarige man, reed midden op eg, omdat hij een aanhanger rr zijn auto had. De ander, een rige plaatsgenoot, week zo ver ïlijk naar rechts uit en bracht zijn auto tot stilstand om een jding te voorkomen. Tevergeefs. het herstraten van een deel van logereind in De Waal is .000,- nodig. Dit geld was al ge veerd voor het werk. De uitvoe- ervan wordt uitgesteld tot maart n verband met een onderzoek Kabeltex BA/, naar de mogelijk- De Waal van kabeltelevisie te zien. Kabeltex heeft onlangs ge- gd of het begin van de herstra- nóg een maand kan worden ihoven, maar dat wil het college want dan komt het werk niet af het begin van het zomerseizoen. De vier PEN windturbines op de dijk bij het inlaatbassin van de centrale in Oudeschild zijn snel een vertrouwde verschijning in het landschap ge worden. (Foto Harry de Graaft Afgezien van enkele kinderziekten die snel verholpen konden worden, hebben de vier windturbines bij de haven van Oude schild in de eerste drie maanden van hun bestaan goed gefunc tioneerd. Het molenparkje heeft 257.000 kwu opgewekt waarmee ruimschoots aan de verwachtingen is voldaan. Het zou nog meer geweest zijn als de molens allemaal onafgebroken hadden gedraaid, maar er waren in het begin problemen, o.a. met de re geling en de afstandsbesturing waar door enkele molens een tijdje moesten worden stilgezet. De pro blemen zijn echter al geruime tijd overwonnen en Texels alternatieve stroombron vloeit nu gestaag. Elke windmolen kan maximaal 250 kw opwekken, dus het hele park 1000 kw (één megawatt) maar dat gebeurt alleen onder de meest opti male condities en die komen zelden voor. Het is dus wat minder, bijvoor beeld 230 kw bij windkracht zes. Het waait op Texel vaker en harder dan elders, waardoor de molens hier meer stroom opwekken dan turbines van hetzelfde type elders in de pro vincie. Voorbijgangers hebben er zich over verbaasd dat de molens bij matige wind even snel draaien als bij storm, maar dat is ook de bedoeling. De molens maken bij harde wind meer stroom, maar het toerental wordt constant gehouden want mogelijk is door het verstellen van de rotorbla den. Ook bij de zwaarste storm kun nen de molens blijven functioneren. Lawaai Een ongunstige factor voor de op brengst van het molenpark is de in de hinderwetvoorwaarden neergeleg de verplichting om één der molens van april tot oktober 's nachts stil te Lees verder pagina 5 „Als dat doorgaat kunnen we onze benzinepomp wel sluiten. We nemen hier natuurlijk geen genoegen mee en we zullen zeker juridische stap pen nemen als de gemeente niet van de maatregel afziet". Aldus de gebroeders Van der Linde van het tankstation in de Kik kertstraat in De Cocksdorp. die sa men met andere ondernemers in deze straat in het geweer zijn geko men tegen de plannen om hier 's zo mers éénrichtingverkeer in te stellen. Verondersteld wordt dat door zo'n maatregel de auto's uit de Kik kertstraat zullen wegblijven, wat het pompstation maar ook andere bedrij ven klanten zal kosten. In het geval van het pompstation is dat extra pijn lijk omdat dit nog onlangs ten koste van enorme bedragen is vernieuwd en aangepast aan de huidige milieuei- sen. Volgens de gebroeders Wim en Erwin van der Linde is daartoe pas besloten nadat zij van de (vorige) wethouder vernamen dat er voor de straat geen verkeersmaatregelen op handen waren die voor de exploitatie van de pomp ongunstig zouden zijn. Dorpscommissie Niet omstreden is dat er wel iets moet gebeuren om de Kikkertstraat aantrekkelijker en veiliger te maken voor voetgangers. De explosieve groei van toeristische verblijfsaccommoda- tie in de directe omgeving heeft De Cocksdorp de gewenste extra toe loop bezorgd, maar ook de nadelen Martine Plaatsman veroorzaken voor al touringcars veel overlast in het nauwe dorpscentrum van Oosterend. Vandaar dat zij met haar man een te genoffensief startte, in de vorm van een dikke kei op de stoep. De buschauffeurs van de AOT heb ben grote problemen met het initia tief. Eén van hen: „Vorige week zat ik bovenop die steen. De bocht is daar zó krap dat je wel over die stoep moet. Anders moet je heen en weer steken en dat is natuurlijk nog veel gevaarlijker, zeker in de zomer, als het druk is." Verruimen Martine Plaatsman denkt dat het pro bleem is op te lossen door de bocht aan de andere kant van de straat te verruimen. „Daar is een stukje grond met een plantenbak. Als die wordt verplaatst is er meer ruimte om de draai te maken." De AOT-chauffeurs willen de oplos sing niet afwachten en weigeren nog langer door het centrum te rijden. Vanaf heden gaan zij op de route van Den Burg naar De Cocksdorp Ooster end niet meer in, maar stoppen ze al leen op de hoek Koningsweg/Bijenkorfweg. Op de te rugweg wordt wel de normale route gevolgd, want dan heeft men geen last van het obstakel. „Het is voor al le partijen vervelend zo", aldus me vrouw Plaatsman, die wel bereid is de steen enigszins te verplaatsen om de chauffeurs ter wille te zijn, maar 'm niet wil weghalen. „Ik heb ge hoord dat er binnenkort iemand komt om met ons te praten. Dat wachten we dan maar af." Woordvoerders van de gemeente en de politie gaven te kennen niet op de hoogte te zijn van het probleem. Een landbouwer uit De Waal heeft vrijdag bij de Polderweg een granaat naar boven geploegd. In afwachting van de duik- en demonteerploeg is het explosief veiliggesteld. Bij opruimingswerkzaamheden van een bunker op het strand bij paal 20 heeft de duik- en demonteergroep van de marine tussen het puin nog twee resten munitie aangetroffen. In totaal zijn bij De Koog 24 stuks mu nitie vernietigd. haakte steen op de stoep in Oosterend. IFoto Tesso do Graeffl Het huis van de familie Plaatsman staat tegenover de T-kruising Pe- perstraat/Bijenkorfweg. Om deze scherpe draai te kunnen maken, laten de buschauffeurs hun voertuigen met de neus over het stoepje voor de wo ning van de familie gaan. „Ik sta doodsangsten uit. We hebben de box van onze jongste al voor het raam weggehaald, want vandaag of mor gen schiet er eentje door." Volgens rijden zo hard, ze komen zowat kamer binnen. Vandaar dat we steen op onze stoep hebben ge- En we laten 'm liggen ook." het woord is Martine Plaatsman Je Peperstraat in Oosterend. De n voor de woning vormt voor de uffeurs echter zo'n obstakel, dat «bben besloten tot nader order meer door het centrum van het te rijden.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1