r van 9 en 10 november Afscheid van het stalletje Opbrengst collecte 't Allegaartje Veel speelgoed tijdens beurs Muziek van Mozart gespeeld en toegelicht Krachtvoervervangers Onzorgvuldig en misleidend! PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 7 NOVEMBER De 'Stel, het is je eigen vel...'-collecte van de Nederlandse Brandwonden Stichting die in de week van 27 ok tober tot en met 2 november is ge houden heeft op Texel f3.982,85 opgebracht. Er werd de hele week door 23 vrij willigers gecollecteerd. Donderdag avond hebben dertien vrijwilligers van de Texelse brandweer met twee brandweerauto's, behangen met spandoeken, van zes tot negen uur gecollecteerd waarbij ze bijna f3000,- ophaalde. De opbrengst gaat naar de volgende doelen: de voorlichting over en de preventie van brandwonden, wetenschappelijk onderzoek naar de optimale behandeling, het beheer van Europa's grootste huidbank en het speciale voorlichtingsproject voor senioren. Het Radio Texel programma 't Alle gaartje heeft vanavond na de norma le uitzending van 19.00 tot 20.00 uur een extra uur. Daarin is een interview te horen met Anne van Egmond, radio- en televisiepresentatrice en ca baretière. De speelgoedbeurs van de speel-o- theek is een groot succes geworden. Er waren veel artikelen van goede kwaliteit ingebracht. Aan de vraag naar grote babyspullen als boxen kon helaas niet worden voldaan. De speel-o-theek heeft zelf nieuw speel goed kunnen aanschaffen dat volgen de week komt. De speel-o-theek is gehuisvest in d'Ouwe Ulo en open op dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten be dragen /Ï2,50 tot de zomervakantie voor een heel gezin, ongeacht het aantal kinderen. Het speelgoed mag drie weken worden geleend. De speel-o-theek is op zoek naar vrij willigers die eens in de drie weken twee uur willen helpen. Informatie bij de speel-o-theek of bij Gea Beijert, telefoon 15058. Celliste Desirée Staverman en kapelmeester René Bouman. zoals zij onlangs optraden in Mo- zarts opera ..De TheaterdirecteurZaterdag 16 november zijn ze te zien en te beluisteren in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. eveneens met muziek van Mozart. iFoto wiime Biokdi/k. Nieuwagein) geschiedenis aan het Rotterdams Conservatorium. Zij publiceert artike len in diverse kranten en tijdschriften en bespeelt de cello. In de gesproken toelichting bij de muziek komt ook de mens Mozart naar voren. De brieven die hij tijdens zijn verre concertreizen aan zijn vader of moeder schreef, vormen een getuigenis van zijn bij zondere persoonlijkheid. Uiteraard zal er veel muziek worden gemaakt. Be kende en minder bekende stukken. Door de afwisseling van muziek en gesproken tekst belooft het een zeer boeiende avond te worden. Omdat 1991 het ..Mozartjaar" is, zal op zaterdag 16 november een mu ziekavond woden gehouden in de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aan vang 20.00 uur. De Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen en de Hervormde Zusterkring hebben het initiatief genomen, maar alle be langstellenden zijn welkom. Op deze avond zal het leven en het werk van de componist Mozart cen traal staan. De muziek zal worden verzorgd door René Bouman en Dési- rée Staverman uit Utrecht. De heer Bouman is muzikaal leider van een amateur Barok-ensemble en bespeelt het orgel en het klavecimbel. Me vrouw Staverman is docente muziek- Maandagavond a.s. spreekt land- bouwvoorlichter Jan Koolhof over de teeltaspecten van snijmaïs, Corn Cob Mix, mai'skolvenschroot, voederbieten en lucerne. Naast de mogelijkheden van deze krachtvoervervangers ko men ook de kosten ter sprake. De bij eenkomst is in „Bosch en Zee" en begint om 20.00 uur. Kerkdiensten zondag 10 november HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. J. ter Haar, dankdienst voor gewas en arbeid. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog: 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn: 9.30 uur ds. G. Huyser uit Emmer Compascuüm. Oosterend: 9.30 uur dhr. M. Kuiper. Oudeschild: 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 uur ds. G. Huyser uit Emmer Compascuüm. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. G. Venhuizen uit Heerhugowaard. Dankdienst voor gewas en arbeid. 19.00 uur ds. G. Venhuizen uit Heer hugowaard. Oosterend: 10.00 uur Drs. J. J. N. Wilmink. Doopdienst m.m.v. The Messengers: 19.00 uur. Drs. J. J. N. Wilmink m.m.v. Saskia Eelman (zang). GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst, dinsdag 19.00 uur: ds. J. S. v.d. Net. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. H. Marseille. Uitzen ding via Radio Texel. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. A. Reurekas uit Zwaag. 19.00 uur Evangelisatiedienst. Spreker ds. H. Tielemans m.m.v. zangduo De Gier uit Hillegom. Uit zending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, dames koor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur, herenkoor, crèche. Oosterend: zo. 9.30 uur. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur: Openbare lezing: Hoe waardeert u Gods voorzieningen? 11.20 uur: Wachtorenstudie: Ge lukkig de zachtaardigen. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van zaterdag 8.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Vorige maand las ik in de Texelse Courant dat de heer Veenstra van de Rabobank de overheid soms een on betrouwbare partner vond. Zelf vind ik de onroerend goed-afdeling van de gemeente uiterst onzorgvuldig en zelfs misleidend! Want dit voorjaar kwam men met een nieuwe onroe rend goedtaxatie, die wel een flink stuk hoger zou zijn, méér daarom zou de vermenigvuldigingsfactor flink omlaag gaan zodat de onroerend goed-belasting vrijwel gelijk zou blij ven, niets aan de hand dus! Goed, ik kreeg m'n aanslag en zag dat die maar f7,— hoger was gewor den. Hoewel mijn huis (na alleen maar 5 jaar ouder te zijn geworden) met f41.000,— ofwel 30% was op gewaardeerd! Ach, eigenlijk wel een leuk gevoel f41.000,— rijker, voor maar f7,— per jaar. En verder niets aan de hand zei de gemeente; dus laat maar zitten! Maar nu kreeg ik mijn aanslag van het waterschap van de gemeente en die werd, voor het eerst, zo maar be rekend op de gemeentelijke taxatie en ging 22% omhoog! Daarop bel ik de gemeente en zeg: „Niets aan de hand, zeiden jullie en nü doet het Waterschap dit Straks doen huur waardeforfait en vermogensbelasting dat misschien óók nog?" „Ja, dat is wel de bedoeling van deze gemeen telijke her-taxaties" kreeg ik ten ant woord! „Welverdorie, dat niets aan de hand van jullie kost mij f1000,— per jaar! Daar ga ik zeker niet mee ac- coord." „Tja, maar nu bent u te laat om nog tegen onze taxatie te pro testeren, dat had u binnen drie maanden né de aanslag moeten doen." „Om de donder niet, ik ga nü in bezwaar tegen de „grondslag" van de Waterschap aanslag, en dus jullie taxatie! en déér ben ik royaal mee op tijd!" Zo, dat is dus de „misleiding" en nü nog de grote „onzorgvuldig heid" van de taxatie! In mijn buurt zijn zo'n 20 volkomen gelijke wonin gen, bijna 15 jaar geleden gebouwd. Alleen de tuinen schelen wat in Donderdag 7 november In het Radio Texel-programma ,,'t Allegaartje" wordt aandacht besteed aan de nieuwe verkeers regels en de fusie van peu terspeelzalen en kinderdagverblijf; 19.00 tot 20.00 uur In manege Akenburg wordt een buitengewone donateursvergade ring gehouden over de uitbreiding van de manege; 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn wordt een voorlichtingsavond gehouden in het kader van de Energieweek; 20.00 uur. In Cinema Texel is de première van de speelfilm „De Stranding" die gemaakt is door de Texelse filmclub; 20.00 uur. Vrijdag 8 november De Texelse modelspoorclub houdt jaarvergadering in het gebouw aan de Schilderweg, aanvang 19.30 uur. In de Witte Burcht geeft de stichting Delphi een avond over handlijnkunde. Met diavertoning en demonstratie in het „lezen" van verschillende handen. Aan vang 20.00 uur; entree f7,50; donateurs f5,-. Oud-Texelaar professor C. de Ja ger geeft om 20.00 uur in De Lindeboom een lezing over de ontstaansgeschiedenis van zuid west Texel en Den Hoorn, tot aan de verwoesting van de Oude Hoorn in 1398. Entree f2,50. Le den van de Historische Vereni ging gratis. In Cinema Texel draait om 20.30 uur voor het eerst „Backdraft", een film van Ron Howard met in de hoofdrollen onder meer Kurt Russell en William Baldwin. Brian McCaffrey volgt met overgave een opleiding tot brandweerman, maar zijn optreden bij de eerste brand is geen succes. De vrouw die hij uit een brandend kleding magazijn meent te redden, blijkt een piaspop te zijn. Zijn broer Stephan heeft bij dezelfde brand een kind gered, maar het is de vraag of hij daarbij wel volgens de regels te werk is gegaan. Dan doen zich op mysterieuze wijze branden voor waarbij sprake is van „backdraft". Een vuur dat als gevolg van zuurstofgebrek vrijwel is gedoofd, laait explosief op als er weer lucht bij komt. Het is zaak om snel achter de oorzaak van deze explosies te komen voordat nog meer men senlevens zijn te betreuren... Zaterdag 9 november De PvdA maakt het jaarlijkse rondje langs belangwekkende ob jecten. Om 9.00 uur rioolzuive- rmgsinstallatie Everstekoog, om 10.30 uur kaasboerderij We- zenspyk, om 11.30 uur Kompas- school, om 14.30 uur Maartenhuis en om 15.45 uur Redoute. In sporthal Ons Genoegen geeft GVT een grote gymnastiek- en jazzgymuitvoering, aanvang 19.30 uur. Kaarten zijn nog te koop bij Bakker Optiek en het Koffiecentrum in de Weverstraat. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Backdraft". Zondag 10 november Van 8.30 tot 10.00 uur houdt de sportvissersclub bij de asfaltfa- briek te Oudeschild de eerste wedstrijd van de winterserie. In manege Akenburg begint om 10.30 uur een menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal. Twee onderdelen: dressuur en vaardig- heidsproef. In schouwburg De Kampanje in Den Helder geeft het Noordhol lands ouderenorkest een uitvoe ring. Senioren uit de hele provincie spelen licht klassieke muziek voor harmonieorkest; 14.00 uur. Entree f12,50. Pas 65 en CJP f9,25. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Backdraft". Maandag 11 november In de Binnenburg staat de hele ochtend een kraam waarin inf» matie wordt gegeven over diet proeven en de strijd daartegen Vandaag gaat de verkoop van Unicef wenskaarten en andere Unicef-artikelen van start. In ie openbare bibliotheek in Den Bu is een speciale stand ingericht In het kader van de begrotings behandeling door de gemeente raad, geven b en w een mondelinge reactie op de alge mene beschouwingen (zie eldei in dit nummer) van de verschil lende raadsfracties, waarna r raad zelf aan het woord komt. Aanvang 19.30 uur in het raadhuis. In Bosch en Zee wordt door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlict ting een voorlichtingsavond ge houden, deze keer over snijrrci voederbieten en lucerne; 20.00 Dinsdag 12 november In het raadhuis wordt een gen ne (dus geen begrotings-) verg dering gehouden, aanvang 19! uur. Bij het ter perse gaan van krant was de agenda nog niet beschikbaar; die verschijnt ini krant van dinsdag. In dorpshuis d'Ouwe ULO won een bijeenkomst gehouden van de afdeling Stamboomonderza van de Historische Vereniging; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20. uur „Backdraft". Hoogwater Oudeschild Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. 07 8 9 10 11 12 13 14 08.50 en 21 09.10 en 21 09.27 en 21 09.54 en 22 10.20 en 22 10.37 en 23 1110 en 00 00.14 en 12 Aan het strand is het ongeveer eem eerder hoog water. De zon komt 101 vember op om 7.50 uur en gaat ondj om 16 56 uur. 14 november eerste kwartier; 7 november springtij. grootte. En op grond daarvan schelen de prijzen van woningen f1.000,— tot f4.000,—I Er is blijkbaar totaal niet gekeken naar de staat van on derhoud en het feit dat er grote in- vesteringsverschillen zijn, tot f5.000,— om zo'n woning al dan niet geschikt te maken voor maxima le en luxe toeristen verhuur! Nog maals, ik vind deze gehele gang van zake uiterst onzorgvuldig en mislei dend en raad iedereen (die zich - zoals ik- genomen voelt) aan, om óók spoedig te protesteren tegen de grondslag van de gemeentelijke Wa terschapbelasting. R. Kamstra De Koog MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen T. Kooiman voor het plaatsen van een schuur aan de Pelikaanweg 1 te De Koog; J. M. Maas voor het ge deeltelijk vergroten van een garage aan de Trompstraat 36 te Oude schild; W. Mook voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis a Bomendiek 6 te De Waal; J. A Kager voor het gedeeltelijk vergi van een woonhuis aan de Schili end 130 te Den Burg; Stichting jaardenzorg voor het plaatsen vi zes bejaardenwoningen aan de l Ruyterstraat en de De Houtman te Oudeschild; F. Dijkstra voorli gedeeltelijk vergroten van een huis aan de Californiëweg 1 tei Koog. Derden-belanghebbenden kunne gen deze beschikkingen ingevolj Wet Administratieve Rechtspraai Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere in matie hierover is te verkrijgen bi gemeentesecretarie, afdeling R.O kamer 0.12. Mevrouw A.B. Brum-Over (77) zal niet langer zijn ingeschakeld bij de jaarlijkse verkoop van kin derpostzegels en wenskaarten vanuit het stalletje in het post kantoor in Den Burg. Ze is 33 jaar op deze wijze actief geweest en vond het nu tijd om haar plaats aan een jongere af te staan. Gisteren, toen de verkoop van start ging, moest ze nog één keer bi/ het stalletje gaan zitten om de dank van het plaatselijke comité in ontvangst te nemen in de vorm van bloemen, een ver jaardagsagenda en een oorkonde. Die werden haar aangereikt door Hannie Prins-Vrouwe in het bijzijn van andere comitéleden, waaron der opvolgster Duut Witte. Annie Bruin was at lid van het comité bij de oprichting, destijds op ini tiatief van Gerda van Loon. Ze werkte samen met vrouwen op wie altijd gerekend kon worden als er wat geregeld of gedaan moest worden, zoals Bep Keesom-Karsten en niet te verge ten Guur Bakker-Zuidewind. Maar ook nu zijn er nog altijd vrouwen bereid om in het postkantoor i gels, kaarten en andere artikel', te verkopen in november en de cember, elke dag behalve zatei dag. „Het was een verplichtinj maar het was ook altijd heel si zettig", aldus Annie Bruin. De jaarlijkse omzet ligt steeds roti de f10.000,-. Menigmaal profi teerden Texelse doelen van de landelijke opbrengst van de kit derzegels, zoals het Tesselhud de muziekkelder van d'Ouwe ULO, kinderspeelzaal en zuigt genzorg. Op de foto Annie Bni temidden van opvolgster Duut Witte (links) en Hannie Prins. IFoto Harry dat Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapierwagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat. Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 12 no vember vanaf 15.30 uur oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. k'.il

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2