'exels Belang vindt politieke ocktail best te verteren Algemene beschouwingen Gemeente moet zich wel aan contracten oster: „We raken het Gewest zat" Erna Eelman-van der Kooi (VVD): foor goede opvang is >ed te voorkomen ■rkgroep Kind en ziekenhuis" Kerstkaartenactie Bond Zonder Naam Herfstwandeling Zwarte markt IDERDAG 7 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jenden voor het leven zullen we met de socialisten waar- jjnlijk niet worden", aldus Gerbrand Poster, fractievoorzitter Texels Belang. Toch noemt hij de Texelse „politieke cocktail" college met de PvdA erin) best te verteren. „Al vinden wij wel zeer irritant dat sommige raadsleden zich teveel gaan toeien met collegetaken of zichzelf een opsporingsbevoegd- hebben toegemeten." Als voorbeeld noemde hij het maken foto's van mogelijke overtredingen door raadsleden. «el Texels Belang vindt dat het ge vele zaken goed aanpakt, de fractie ook enkele kantteke- [n. De afgifte van gemeentega- bijvoorbeeld. Poster: „U hebt iad nog niet zo lang geleden gesteld hier een eind aan te ma- omdat het gemeentelijke ga- itellmg was opgelopen tot boven 00 miljoen gulden. Wij gingen ord. Maar nu ondermijnt u dit d door met garantievoorstellen te m voor de Gollards en Stichting Is Museum." over de manier van aanbesteden fractie niet zo te spreken. Is Belang heeft er nooit een ge- van gemaakt voorstander te zijn openbare aanbesteding. Poster nde het gebrek aan coördinatie sn het grondbedrijf en de andere eentelijke afdelingen een doorn in rag. „Gronden waar een project komen die niet in eigendom e gemeente blijken te zijn, zo- lure aankopen moeten worden an. Of een transportbedrijf grond «eden en dit later, onder het ivan veel excuses weer onge- maken, omdat een bedrijf op ilaats volgens het bestem- splan niet kan. Zijn er al stappen rnomen om deze blunders tot «erleden te laten behoren?" Geen verhoging lief noemde de fractievoorzitter usie tussen LBO en RSG en de pen voor een mini-rotonde op de ling Nieuwlanderweg/Post- 'Ruigertdijk. college heeft een grootscheepse verwegingsoperatie gehouden, Ie korting die door het rijk wordt gevoerd op te kunnen vangen, is Belang steunt bijna alle voor in van B en W. „Door uw han- vijze hebt u ruimte vrijgemaakt :e voorkomen dat de burgers van liland te maken krijgen met grote fsverhogingen. De kleine aanpas- m met 3 en 5% kunnen wij ac- sren, maar de belachelijk hoge ng van reinigings- en precario- ten niet. Inmiddels hebben we ord dat door verevening van sn de reinigingsrechten niet met hoeven te worden verhoogd, hopen we dan maar op, maar de zekerheid zijn we er nog niet lit gegaan. Gebeurt het wel, dan het geld dat overblijft 19.255,-j misschien worden ge it voor rioolaansluitingen in on abele gebieden, fietspaden naar 9 en lang de Westerweg of een 'Otonde op de kruising Hoornder- iPontweg." Bodewoning Gewest Éegint een vierde uurslaag te worden en neemt de eente enkele taken uit handen. Is Belang is het gewest „zat" en 9t het college de financiële con- lenties van uittreding te onder- isn. er noemde de voorgenomen aan- Gerbrand Poster. passing van de raadszaal overbodig. Afstoting van de bodewoning leek hem een goede bezuiniging. „Er wordt alleen een paar avonden per maand in vergaderd, dat kan ook in d'Ouwe Ulo gebeuren." De fractie voorzitter vindt het toe te juichen dat Radio Texel raadsvergaderingen uit zendt, maar heeft sterk de indruk dat hierdoor langer wordt gepraat en veel standpunten die in de commissies al zijn behandeld worden herhaald. „Het lijkt af en toe wel op de play back show." Broodnodig Het experiment met de sluitingstijden volgens de 1-2-3 regeling is naar idee van Texels Belang geslaagd. Verplaat- Texels Belang wil bezuinigen door de bodewoning af te stoten. sing van het bedrijf Casino/Question noemt Poster verspilling van gemeen tegeld. Hoog op het verlanglijstje van de par tij staat aanpassing van de Redoute. „Dit is aan de bevolking van Oude- schild toegezegd." Daarnaast wil de partij dat het college zich, samen met visserijvereniging DETV, inspant om toch het broodnodige onderhoud aan de haven gedaan te krijgen. „Te vens hopen wij dat bij de invulling van de rest van het tussengebied in De Koog rekening wordt gehouden met de leefbaarheid van het dorp in stille maanden, bijvoorbeeld door so ciale woningbouw en een dorpshuis voorziening te stimuleren." Texels Belang vraagt het college kleine lo- giesverstrekkers tegemoet te komen als zij hun zomerwoningen willen uit breiden tot maximaal 70 vierkante meter. Dat B en W leegstaande panden wil vorderen lijkt de TB fractie moeilijk en ongewenst. Poster: „U kunt beter permanente bewoning van recreatie woningen in de dorpen en het bui tengebied mogelijk maken." Irritant De landbouw wordt op het eiland doorlopend gekweld door externe factoren. „Verder is er uiteraard het irritante beleid van de hogere overhe den die tegen alle afspraken in we derom aan ons agrarisch areaal beginnen te trekken." Texels Belang wil dat de gemeente de vervoerskosten voor de leerlingen van de Strijbosschool blijft vergoe den. Het schrappen van de regeling zou volgens hen de doodsteek bete kenen voor deze kleine school. Ook brak hij een lans voor Radio Texel. Hoewel het college het plan van haar ideeënlijst heeft afgevoerd, wil Texels Belang toch nog eens laten onder zoeken of op één of andere wijze een atletiekbaan kan worden gerealiseerd. De fractie doet geen voorstellen voor besteding van de gelden die het col lege over heeft van dit jaar. „Dat doen we bewust niet, om alert te kunnen reageren op goede voorstel len die tijdens de begrotingsbehande ling naar voren komen." Het vuiloverslagstation is overgedragen aan de NV Huisvuilcentrale Aanleiding voor de VVD om de reinigingsrechten met f10.- te verlagen. (Archieffoto Bert Koning) De WD-fractie wil de reinigings rechten volgend jaar met een sym bolisch bedrag van een tientje verlagen. Volgens raadslid Erna Eelman-van der Kooi is dat mogelijk geworden nu de overdracht van overslagstation „De Hamster" aan de NV Huisvuilcentrale een feit is. „Het streven was gericht op een stabiel tarief van f280.- per huis houden. Dit tarief is al overschreden. De overdracht behoort de tarieven positief te beïnvloeden. Wij zijn er van overtuigd dat verlaging mogelijk is, zonder de 100 procent kosten dekking los te laten." In haar algemene beschouwing stelt Erna Eelman dat ,de drang naar om buigingen en bezuinigingen niet mag leiden tot het ondergraven van pro jecten, die in een vorige raadsperiode met grote inspanningen tot stand zijn gebracht". Zij doelt daarmee op het voornemen van b en w om de con tracten met zwemparadijs Calluna en de stichting Rassantenjachthaven open te breken. De VVD wijst dit voornemen af. „Door met dit voorstel te komen, zonder overleg met de an dere participanten, kenmerkt de ge meente zich als een onbetrouwbare partner. Contract is contract. De ter mijn is duidelijk afgesproken, daar mag niet aan worden getornd." Redoute Reconstructie van de Redoute is van essentieel belang voor een goede ontsluiting van het bedrijventerrein in Oudeschild. Dat vindt althans de VVD-fractie. „Als we aanpassing nu achterwege laten, kunnen we deze later niet financieren zonder hulp van de provincie. Deze laatste kans mo gen we niet voorbij laten gaan", meent mevrouw Eelman. Zij is het eens met het voorstel van het colle ge een wegenfonds in te stellen, waaruit het toekomstig wegenbeheer kan worden betaald. Oneens is de VVD het met het uitstellen van het maken van parkeergelegenheid in De Cocksdorp. „Er is een nijpend tekort aan parkeerplaatsen. De herinrichting van de Kikkertstraat heeft geleid tot Erna Eelman-van der Kooi het 's zomers dichtslibben van deze straat. Een onderzoek naar de moge lijkheid van eenrichtingsverkeer is ge wenst; tevens kan dan worden bekeken of de paaltjes weer moeten worden verwijderd." Bezuinigen op het onderhoud van wegbermen, acht de VVD onverant woord. „Uit oogpunt van verkeersvei ligheid is tijdig maaien noodzakelijk." Openbaar toilet „In een toeristengemeente zoals de onze mogen op drukbezochte plaat sen geen toiletaccommodaties ont breken, zoals nu nog het geval is", stelt Erna Eelman. Zij pleit voor kwa litatief goede openbare toiletten. De exploitatie moet volledig worden be kostigd door de gebruikers (inwerpen van munten). De VVD vindt het be langrijk dat er een overzicht wordt gemaakt van lokaties en kosten. Vooruitlopend hierop kan het waag gebouw op de Vismarkt alvast wor den aangepast en uitgebreid. De financiële dekking is volgens de VVD in 1992 geen probleem. beeld is het voorleesboek „Jaap Aap in het ziekenhuis" dat uit een deel voor de ouders en een deel voor de kinderen bestaat. Ook is er een zie- sitie in het ziekenhuis of een be taling aldaar kan voor een kind teer schokkende ervaring zijn. 'al voor jonge kinderen is de to- andere omgeving, de niet altijd ate behandeling en vooral de it voor het onbekende bedrei- I en zelfs traumatisch. Er kan et veel gedaan worden om het op zijn gemak te stellen, zodat ilige gevolgen van behandeling Pname verminderd of voorkomen 'en. Daarvoor ijvert de landelijke "'ging „Kind en Ziekenhuis" 'bij 70 regionale werkgroepen aangesloten. Een van de werk- Pon is die van Den Helder, die ankort zal worden uitgebreid aen afdeling op Texel. •orkgroep wil zowel kinderen, !,s als ziekenhuis Ivan dienst zijn 'aadgevingen en hulpmiddelen, adruk ligt daarbij op eerlijke in- atie, zodat kind en ouders weten 6' gaat gebeuren. Verder wil de behandeling en verzorging zo 'vriendelijk" mogelijk maken en in overleg met het ziekenhuis facilitei ten bieden om het mogelijk te maken dat de ouders in het ziekenhuis bij hun kinderen verblijven. En er worden tips gegeven zodat alle werkenden in het ziekenhuis die met kinderen te maken hebben, weten hoe zij het best tegemoet kunnen komen aan de specifieke behoeften van kinderen. Tot de ouders richt de werkgroep zich onder meer tijdens informatiea vonden met diavertoning, die op aan vraag worden gegeven voor verenigingen e.d. Leerkist Daarbij wordt gebruik gemaakt van een speelleerkist met allerlei spullen zoals foto's, narcosekleren, een steek en andere ziekenhuisartikelen. Zo'n kist, waarvan er inmiddels een op Texel is gestationeerd, is een prachtig hulpmiddel om spelenderwijs kennis te maken met dingen die het kind in het ziekenhuis tegenkomt en staat ook ter beschikking van de scholen. Ouders en kinderen worden elk op hun eigen niveau benaderd. Een voor- Als kinderen eerlijk en aanschouwelijk worden geïnformeerd over wat hen te wachten staat, hoeft een opname of behandeling in het zie kenhuis geen enkel probleem op te leveren. Foto „Kind en ziekenhuis kenhuiswerkboek, dat kinderen die daarvoor de leeftijd hebben kunnen meenemen naar het ziekenhuis bij wijze van dagboek. Hulp nodig „Kind en ziekenhuis" is een aangele genheid van vrijwilligers. Initiatief neemster op Texel is Jannie Mattner, die voor geïnteresseerden informatie materiaal heeft. Om de activiteiten van de afdeling behoorlijk tot hun recht te laten komen, is hulp nodig voor het verzorgen van avonden, pu bliciteit, beheer en controle van de leskist en andere taken. Wie iets voelt voor dit werk kan contact op nemen met Jannie Mattner: Noord wester 76, telefoon 14539. Ook dit jaar biedt de Bond Zonder Naam weer een collectie kaarsen aan, die de moeite van 't bekijken en kopen dubbel en dwars waard zijn. Ze zijn wel iets aparts! De opbrengst is bestemd voor 't fonds „Mensen in Nood" van de Bond. De kaarten zijn iedere vrijdagmiddag van 14.30-17.00 uur verkrijgbaar in De Witte Burcht, Molenstraat 19. Contact-adres: Me vrouw Kager, Pont weg 110, tel. 12394. Het instutuut voor natuurbe- schermings-educatie organiseerd zon dag een wandeling door De Geul. Het IVN heeft juist voor deze tijd van het jaar gekozen omdat er nu van al les is te zien in de natuur. Mensen die zich niet door het weer laten weerhouden zijn welkom om mee te wandelen. Er wordt tien uur 's mor gens verzameld op het parkeerterrein bij De Geul. Voor meer informatie, telefoonnum mer 14259 In manege Akenburg wordt zaterdag 30 november zwarte markt gehouden van 13.30 tot 17.00 uur. Wie wat te verkopen heeft, kan voor ƒ15,- een staanplaats huren. Wie ook nog een kraam wil betaalt f25,- extra. Een stroomaansluitingkost ƒ5,-. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij Peter Dros, telefoon 14490, bij geen gehoor 11782. Standhouders kunnen hun koopwaar opstellen van af 13.00 uur. Wie van bepaalde spullen af wil, maar deze niet zelf wil verkopen, kan ze naar de manege brengen. De op brengst is dan, evenals de andere in komsten, voor een aan te leggen sproei-installatie in de binnenbak. De door het college voorgestelde be zuiniging op het het vegen van stra ten en legen van papierbakken vindt Erna Eelman haaks staan op het leefbaarheids-beleid. „Mocht onver antwoorde vervuiling van de dorpen het gevolg zijn, dan vindt de VVD dat dit standpunt moet worden her zien." Brandweer Ook de VVD staat kritisch ten op zichte van nieuwe investeringen voor de brandweer. Erna Eelman: „De eis van de brandweer om in alle gevallen doelmatig te kunnen optreden, zou kunnen leiden tot de aanschaf van duur materieel voor de bestrijding van zeldzaam voorkomende vormen van brand. De brandweer is met het huidige materieel op haar taak bere kend. In bijzondere gevallen kan een beroep worden gedaan op ondersteu ning van de vaste wal." Energie Uit de gemeentebegroting blijkt met dat de gemeente het goede voor beeld geeft wat betreft energiever bruik. „Jaarlijks laat deze post een stijging zien. Gaan we echter uit van 10 procent besparing, zoals de No- vem ons doet geloven, dan is deze post veel te hoog begroot. De veron derstelling dat de ƒ20.000,- die de gemeente in het Novem-project stopt, in twee jaar zal zijn terugver diend, komt niet in de begroting tot uitdrukking." Onderwijs Blij is Erna Eelman met de inspannin gen van het college om de financiële bijdragen aan het onderwijs op peil te houden. Ze vraagt zich echter ook af tot welke prijs kwaliteit van het onderwijs gewaarborgd moet blijven. „Kan de gemeente maar doorgaan met het verstrekken van steeds meer middelen? Het antwoord van het col lege vind ik eigenlijk al bij het voor stel om de bijdrage aan de schoolbegeleidingsdienst terug te brengen." Verder vindt zij het van belang de be nodigde uren voor volwassenenon derwijs op Texel te waarborgen. „Fusie met de gemeentelijke scholen gemeenschap verdient de voorkeur boven fusie met een instelling van de vaste wal. Avondonderwijs volgen op het vasteland is van hieruit heel be zwaarlijk." Cultureel werk De VVD vindt het onterecht dat het college het raamsubsidiebedrag voor het agrarisch museum wil verlagen. „De raamsubsidie is juist bedacht om een eind te maken aan het tot dan gevoerde ad hoc-beleid. Door aan de ze subsidie weer te sleutelen, ver dwijnt voor het museum de zekerheid op langere termijn. Een museum dat geheel draait met vrijwilligers, zodat de kosten minimaal zijn, kan niet nog verder gaan met kostenbesparingen." Daarentegen wil de VVD de subsidie voor de werkgroep anti-discriminatie schrappen. „Kunt u aangeven waar om deze groepering zo de ruimte krijgt? De wijze van werken is zeer beperkt, er wordt niets toegevoegd aan de leefbaarheid van de de Texel se bevolking." Afschaffing van de investeringssubsi dies voor clubs vindt mevrouw Eel man niet terecht. „Vorig jaar werd mijn voorstel om de potjes van ƒ45.000,- en ƒ55.000,- samen te voegen, van de hand gewezen omdat over de ƒ45.000,- in het verleden af spraken zijn gemaakt. Deze afspraken konden niet worden opengebroken. Afschaffen zou dan wel kunnen?"

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7