agere gasprijs bespaart ezinnen jaarlijks f50,- HEMA :goud en w presenteren raad meevallers I inigingsrechten gen minder fors )00e lid voor iistorische /ereniging Pfei' Onzorgvuldig en misleidend II Promotie Regioreisje ANBO VAM HET RAADHUIS Raadsvergadering Nel Eelman beëdigd als Statenlid PAG 12 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 arenlange onderhandelingen ziet het er nu naar uit dat het bedrijf Texel zal worden opgeheven. Het dagelijks bestuur de Gaskop Noordholland is akkoord gegaan met de Texelse waarde dat op Texel dezelfde tarieven zullen gelden als el- in de regio. Als ook het algemeen bestuur het voorstel aan- dt, zal de gasprijs op Texel biet twee cent per kubieke meter iag gaan. Uitgaande van een gemiddeld gebruik door gezin- van 2500 kuub, betekent dat een voordeel van vijf tientjes aar. louder van financiën Dirk tra deed deze verheugende me- ing gisteravond in de raadszaal, id nog een meevaller in petto: neven voor de gemeentereini- kunnen wat het college betreft er fors omhoog. „De verwachte racht van overslagstation „De iter'' aan de NV Huisvuilcentra- Alkmaar levert de gemeente inancieel voordeel op. Dat moet tarieven tot uitdrukking worden cht", aldus Terpstra. Hij becij- dat gezinnen ongeveer f 40,- zullen worden aangeslagen dan de bedoeling was. ethouder kwam aldus tegemoet je kritiek van enkele fracties op logte van de reinigingsrechten, aadslid Erna Eelman-van der had al voorgesteld de tarieven •en symbolisch bedrag van een te verlagen. itwikkelingen inzake de Gaskop nog vers; pas vrijdag j.l. ging agelijks bestuur overstag. De ente Texel zal tevens inspraak n in het beleid van de Gaskop. ste instantie is de Texelse in- beperkt: de gemeente krijgt andeel en daarmee één stem in ndeelhoudersvergadering. Na het jaar 2010 kan de gemeente een groter aantal aandelen verwerven, op basis van het aantal ingezetenen. Dan wordt ook meegedeeld in de winst. Winstdeling was een voor waarde die de gemeente gedurende de onderhandelingen heeft laten va ren; de besprekingen richtten zich op gelijkschakeling van de tarieven. Het college beschouwde dit als een prin cipiële kwestie. Wethouder Terpstra kondigde aan dat de gasrekening nog gunstiger zal uit vallen, omdat er ook een algemene verlaging van 3 procent op komst is. De totale besparing voor gezinnen ligt volgend jaar dan rond de 125 gulden, aldus Terpstra. Toeristenbelasting Oneens was Terpstra het met ver scheidene fracties die verhoging van de toeristenbelasting van de hand wezen. Door een stijging met vijf cent zal de „psychologische grens" van een gulden per overnachting worden bereikt. Terpstra antwoordde dat b en w de verhoging verant woord vinden, gezien de vele investe ringen van de gemeente in toeristische voorzieningen. Hij ver wees o.m. naar de uitvoering van de nota leefbaarheid. „Dat kunnen we niet alleen verhalen op de Texelse burgers", aldus Terpstra. Om dezelfde reden houdt het college ook vast aan e Historische Vereniging Texel loeit. Het ledental heeft de 500 mschreden. De vijfhonderdste as mevrouw J. Plaatsman-Voigt 141 uit De Waal die vrijdag door Dorzitter Gelein Jansen in de bemetjes werd gezet, met de lededeling dat het eerste jaar Imaatschap gratis is. Ook kreeg tevrouw Plaatsman een kopie m de beschikking van graaf Mem van Beieren waarmee in tl4 aan Texel stadsrechten wer- m verleend. bvrouw Plaatsman heeft altijd veel belangstelling voor histo- en kocht daarom regelmatig II blad van de vereniging los in winkel. Toen het een paar ier voorkwam dat het blad al as uitverkocht, gaf een kennis in de tip lid te worden want an zou ze het orgaan steeds itomatisch krijgen. De foto out de voorzitter met nummer 50". De lezing die professor C. de Ja ger zaterdagavond hield voor de vereniging is een groot succes geworden. Er waren meer dan tweehonderd belangstellenden, zodat er in De Lindeboom nau welijks ruimte genoeg was. De Jager, die nadrukkelijk verklaarde op historisch gebied amateur te zijn, heeft samen met Willem Kikkert van de Mient een studie gemaakt van de ontstaansge schiedenis van Texel, in het bij zonder Den Hoorn en omgeving. Hij wist daar bijzonder boeiend over te vertellen, geïllustreerd met landkaarten en dia's en bracht menig historisch nieuwtje. Wist u dat er naast het welbe kende galgenlandje op de Hoge- berg ook een „galgenduin" was bij Den HoornDe Jager ver klaarde veel profijt te hebben ge had van de studie die J. Schraag uit Den Burg van namen van lan derijen op Texel heeft gemaakt. Meer dan eens konden met be hulp van de naam verbanden worden gelegd die tot interessan te conclusies leidden. (Foto Bert Koning) verhoging van de woonforensenbe- lasting. Terpstra beloofde wel dat op korte termijn het inningssysteem kritisch tegen het licht zal worden gehouden. Met vele raadsleden was hij het eens dat „er een spanningsveld bestaat tussen de cijfers van o.a. VVV en Teso enerzijds en de opbrengst van de toeristenbelasting anderzijds". De wethouder verzocht de fracties de evaluatie af te wachten en niet al een discussie te voeren in de begro tingsvergadering volgende week. Het college had al eerder de beschikking over dergelijke gegevens willen heb ben, maar een stageproject dat hier op betrekking had, ging afgelopen zomer op het laatste moment niet door. Terpstra: „Onze kandidaat haak te om overigens geldige redenen af. Desnoods zullen we nu professionele hulp inschakelen." Honden Inzake andere belastingen was Terpstra evenmin te vermurwen. Hij zei dat b en w niet van plan zijn de hondenbelasting af te schaffen, zoals sommige fracties voorstelden. „Als de raad dat wil, zal de onroerend goed belasting omhoog moeten, zo dat de belastingopbrengst gelijk blijft." De herhaalde verhoging van de pre cariorechten, waarop uit onderne- mershoek veel commentaar is, noemde Terpstra „verantwoord", zon der nadere toelichting. Hij veegde voorts de vloer aan met de Groen Links-fractie, die alle bezui nigingsvoorstellen van het college van de hand wijzen. Omstandig gaf Terpstra nogmaals aan waarom de „heroverwegingsoperatie'noodzake lijk is. „Er is wel degelijk sprake van een afgewogen beleid. Wij smijten de uitgespaarde gelden niet letterlijk en figuurlijk op straat, zoals Groen Links stelt. De conclusie dat we korten zonder overleg, is onjuist. We zullen een maatschappelijk draagvlak nodig hebben voor onze voorstellen. Het tijdsbestek was te krap om met alle betrokkenen tevoren overleg te heb ben." Gewest Een heet hangijzer in vrijwel alle alge mene beschouwingen vormde het gewest Kop van Noordholland en Texel. „We houden in de gaten dat de gemeentelijke taken niet worden uit gehold. Daarnaast moeten we zorgen dat het gewest niet teveel taken op zich neemt en dat de kwaliteit van de uitvoering goed is. Ook moeten we de consequentie aanvaarden dat er voldoende financiële middelen beschikbaar zijn", aldus Terpstra. Hij sprak de hoop uit dat een van de raadsleden in het dagelijks bestuur van het gewest zitting kan nemen. Het voorstel van Texels Belang om de gevolgen van uittreding uit het ge west te onderzoeken, wees Terpstra van de hand. „Die stap zal Texel zeer ernstig opbreken. De gemeenten in de noordkop zijn téveel op elkaar aangewezen." Schoolbegeleidingsdienst Ook wethouder van welzijnszaken Ti ne Krijnen-Bays heeft in haar porte feuille veel kwesties die in gewestelijk verband worden bespro ken. De schoolbegeleidingsdienst (SBD) is er daar één van. „Het tus sentijds aanpassen van de hoogte van de gemeentelijke bijdrage is ech ter niet in strijd met de afspraken binnen het gewest", verklaarde me vrouw Krijnen. Zij hield vast aan een korting van 70 procent op de SBD- subsidie volgend jaar. „De dienstver lening is te ruimhartig", aldus de wethouder. Zij doelt hiermee vooral op de begeleiding van leerkrachten. „De SBD is bijvoorbeeld behulpzaam bij het opstellen van schoolwerkplan nen. Je kunt dat één keer laten doen, maar daarna moeten zulke za ken routine worden voor de school zelf. Ik vind dat bij schooldirecties te veel verantwoordelijkheid wordt weg gehaald; het voortgezet onderwijs lost zulke zaken toch ook zelf op?" Mevrouw Krijnen vindt dat de SBD zich vooral moet bezig houden met de individuele begeleiding van kinde ren. Ze gaf toe dat soberder dienst verlening kan leiden tot ontslagen. De gemeente zal dan eventuele wacht geldverplichtingen niet uit de weg gaan. Speciaal onderwijs Tine Krijnen deelt de zorg over de toekomst van het speciaal onderwijs. Ze verwees naar Zwedên, waar dit schooltype is opgeheven en waar nu ook de knowhow is versnipperd. „Op Texel moeten we ons gelukkig prijzen dat we een aparte school voor spe ciaal onderwijs hebben. Ik vind dat we er naar moeten streven om de Kompasschool te behouden. Het aan tal leerlingen is constant en zeker r niet te hoog." Een fusie van de basiseducatie met scholengemeenschap De Hogeberg, zoals de WD had geopperd, is vol gens wethouder Krijnen niet de aan gewezen oplossing. „Er zijn diverse mogelijkheden, we moeten ons niet fixeren op één oplossing. In het vat zit wellicht een integratie van instel lingen op regionaal niveau. Voorwaar de voor deelname van Texel is echter dat alle bestaande onderwijsvoorzie ningen op het eiland worden gehand haafd." Bruinvis Inzake de broodnodige aanpassing van de Bruinvisschool is er wellicht een nieuwe ontwikkeling. De ge meente kreeg een telefoontje van het ministerie met de vage mededeling dat „er andere mogelijkheden zijn als de gemeente de bezwaren bij de Raad van State intrekt". B en w wil len eerst de schriftelijke bevestiging afwachten. Op korte termijn zal in elk geval met de meest dringende aan passingen worden gestart en in 1992 wordt begonnen met het groot on derhoud in het kader van de 60-jarige cyclus. inrwoordei-ikheO vi In mijn vorige artikeltje was een fout je geslopen, waardoor er niet meer uit bleek hoe onzorgvuldig Texels onroerend-goed taxeerde door uiterlijk gelijke woningen zomaar gelijk te taxeren, zónder enige rekening te houden met extra verbouwingen van soms wel f50.000,—. Hoe waanzin nig hoog zij taxeerden, blijkt niet al leen uit mijn woningverhoging van 30% in 5 jaar, maar ik weet zelfs' een gebouw dat zij met méér dan 100% op-taxeerden, dan waarvoor het verleden jaar is verkocht' Dat 18 jaar oude gebouw is door hen zelfs 25% hoger getaxeerd, dan waarvoor dezelfde aannemer het nu nieuw wil bouwen, inclusief BTW enz.II Als je dan ook leest dat de huurwaardeforfait-deskundigen zeg gen, dat die factor zó sterk omhoog moest, omdat de huizenprijzen wei nig gestegen waren (gelijk met de geldontwaarding, is nog geen 10%) en de huurprijzen veel meer! Dan vraag je je toch wel af, hoe Texelse onroerend-goed aan zijn onzinnig ho ge taxaties gekomen is, waardoor je soms driedubbel gepakt wordt! Hoge taxatie, hoge huurwaardeforfait fac tor, hoge vermogensbelasting (om maar niet eens te praten over de On roerend goed belasting en de Water schapsbelasting) Alleen die eerste drie kunnen mij en mijn schoonzoon wel eens f3.000,- per jaar aan extra belasting gaan kosten! „Niets aan de hand", maar Texelaars kijk uw eigen O.G. en Waterschap taxaties er nog maar eens op na. En als u die ook echt te hoog vindt, protesteer dan nu direct nog tegen de Waterschaps- belasting-„grondslag", want dat is de gemeentelijke „economische-waarde" taxatie van uw pand! We zien dan wel wat er van komt. R. Kamstra De Koog. Oud-eilandgenote Angela van Heer- waarden hoopt binnenkort de acade mische titel „doctor" te behalen. Op dinsdag 3 december zal zij in de aula van de Universiteit van Amsterdam in het openbaar haar proefschrift „Orde ring of risks, Theory and Actuarial applications" verdedigen. Eén (ludie ke) stelling luidt: „Het eilandgevoel laat zich niet najagen". Eerder stu deerde zij af als verzekeringswiskun- dige aan dezelfde universiteit, waar ze thans ook werkzaam is. De ANBO gaat volgend jaar weer een reisje maken. Deze keer gaat men van 9 tot 16 mei naar Limburg. Wie mee wil kan zich opgeven bij Annie Huizinga, telefoon 13533. MEDEDELINGEN VAN B EN W Vanavond begint om 19.30 uur de openbare vergadering van de ge meenteraad in het raadhuis. De agen da is als volgt: 1Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 8 oktober 1991, 4. a. ingekomen. b. mededelingen. c. beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven 6 Aankoop Groeneplaats 13. 7. Beslissing beroepschrift Stichting Ondersteuning Welzijnswerk. 8. Wijziging vergoedingsregeling brandweer. 9. Inconveniëntenverordening Texel. 10. Vijfde en zesde wijziging Het college handhaaft de verlaging van de subsidie voor vervoer van leerlingen van de Strijbosschool. „Dat levert juist rechtsgelijkheid op", aldus mevrouw Krijnen. „Ik geloof niet in een duw over de rand. Het minimum aantal leerlingen voor voortbestaan van de school is 27 leerlingen; dat aantal komt niet in zicht." De wet houder wees erop dat de gemeente al jaarlijks twee ton uitgeeft door uit voering van de Wet Tegemoetkoming Vervoerskosten. Bijzondere bijstand Verder kondigde ze aan dat de ge meente inderdaad een eigen beleid zal ontwikkelen inzake de bijzondere bijstand. Er is inmiddels een ambtelijk voorstel uitgewerkt, dat door b en w akkoord is bevonden. Volgens de# wethouder is Texel hiermee één van de eerste gemeenten in Nederland. Het plan komt binnenkort aan de or de in commissieverband. Naar aanleiding van de kritiek op de verdeelsleutel voor de subsidies voor dorpshuizen zullen b en w overleg voeren met de dorpscommissies. In middels is overeengekomen dat in De Koog een commissie wordt ingesteld die zich gaat bezighouden met de bouw van het nieuwe dorpshuis. Het gebouw zal in het tussengebied in 't Stappeland worden gerealiseerd. Radio Texel Het college heeft besloten af te zien van verlaging van de subsidie voor de Stichting Lokale Omroep Texel. Wet houder Krijnen constateerde „een warme belangstelling" voor de om roep, gezien het grote aantal dona teurs. De afdeling financiën heeft een onderzoek ingesteld naar de toe komstig financiële positie van de SLOT. Verder is het college bereid de raamsubsidie voor het Agrarisch Mu seum niet te verlagen, maar dan moet de raad dezelfde maatregelen treffen ten aanzien van de Stichting Texels Museum. In antwoord op een veronderstelling van de VVD zei me vrouw Krijnen dat het college niet van plan is het contract met zwem paradijs Calluna open te breken. uitkerings- en pensioenverordening wethouders. 11Nieuwe wachtgeld- en uitkerings verordening. 12. Begrotingswijziging in verband met de overdracht scholenge meenschap. 13. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. de Stichting VVV-Texel Promotie voor de bouw van een VVV-kantoor aan de Emmalaan te Den Burg. b. v.o.f. Hemtex voor het gedeeltelijk vernieuwen van een hotel aan de Ko- gerstraat te Den Burg. c. de gemeente Texel voor de re constructie van de Redoute te Oude- schild. d. de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten voor het vernieu wen van de fortificatiewerken „De Schans" aan de Schansweg te Ou- deschild. e. fam Zutphen voor de uitbreiding van kampeerterreinen aan de Kam- perfoelieweg te De Koog. f. Grensweg Recreatie B.V. voor de herinrichting van kampeerterreinen aan de Grensweg te Den Burg. g. Aegon Recreatie B.V. voor vakan tiepark „De Sluftervallei" te De Cocksdorp. 14 Aanbrengen airconditioning in computerruimte. 15. Eindrapportage verkeersveiligheid- senquete, 16. Vervallen. 1 7. Herinrichting Oudeschild 1e fase. 18. Brandpreventieve maatregelen gymnastieklokaal „De Ferrever" en „Beatrixlokaal". 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Nel Eelman-van 't Veer werd giste rochtend in Haarlem beëdigd als lid van Provinciale Staten van Noordhol land. De CDA-vertegenwoordigster werd aan het begin van de vergade ring in het provinciehuis naar voren geroepen door de voorzitter, commis saris der koningin drs. R.J. de Wit. In gezelschap van een ander nieuw ge zicht in de CDA-fractie, mevrouw A. Goyert, legde de Texelse de eed af. De installatie werd bijgewoond door een omvangrijke delegatie „suppor ters", bestaande uit familie en men sen van bestuur en fractie van het CDA Texel. Voorzitter De Wit memo reerde dat thans twee Texelaars deel uitmaken van Provinciale Staten, iets wat in de historie niet eerder is voor gekomen. De andere Texelaar, Piet Zoon (VVD), benadrukte dit feit door Nel Eelman naast een bos bloemen ook een Texels vlaggetje op een stan daard te overhandigen. Het kersverse Texelse Statenlid viel met haar neus in de boter, want gisteren werden in Haarlem de algemene beschouwin gen op de provinciébegroting gehou den. De vergadering duurde zó lang, dat Nel Eelman voortijdig vertrok om dat ze 's avonds aanwezig moest zijn bij de raadsvergadering op Texel.... De combinatie raadslid/Statenlid duurt tot zij over een of twee maanden in de gemeenteraad wordt opgevolgd door partijgenoot Jan Koolhof. (Foto Paul Eelman) krt. Goud Armband van figaroschakels Oorringen, 25 mm Oorknopjes met knoopje Deze artikelen zijn met verkrijgbaar in onze vestigingen in Best, Dordrecht Sterren burg, Gemert, Horst en Wassenaar Aanbiedingen zijn geldig t/m 23 november 1991 Zolang de voorraad strekt H91 312-12/11.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5