„Ik had de hand van Bush kunnen schudden" Onvergetelijke reis voor Griek en Boekei Formatie Delorean met rock-cd op de markt College verzet zich tegi uitbreiding relatienota" Aardappel in de tang Wethouder Barendregt verzeke Opgenomen in hooischuur en varkensstal Excelsior succesvol op concours AROB-procedure: Overheid moet STKA weer subsidiëren PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER :HniUTinv C'l'-r" Noodlanding Op de terugreis beleefde het gezel schap nog een spannend avontuur. Kort nadat het toestel naar New York was opgestegen, klonk een daveren de klap. De gezagvoerder meldde dat er iets mis was, maar dat men niet precies wist wat. Vandaar dat een rondje om de verkeerstoren werd ge vlogen, zodat verkeersleiders konden zien wat er aan de hand was. Twee banden van het landingsgestel bleken te zijn geknapt. Het toestel moest brandstof lozen en een noodlanding uitvoeren. De Texelaars waren niet bang. Griek: „We moesten onze schoenen uit, dassen af en voorover zittend met je handen je hoofd be schermen. Nou, ik heb dat niet ge daan hoor. Ik heb uit het raampje gekeken, want dét wilde ik meema ken. Er stonden ambulances en brandweerwagens klaar." De vaardige piloot zette het toestel echter vlekke loos aan de grond, zonder een bui- ter gelegenheid van hun ere-burgerschap. Boekei en Griek met het document dat zij kregen klanding te maken. Door de vertraging haalde het gezelschap in New York maar ter nauwernood de aansluiting met het toestel naar Ne derland. Boekei: „We hebben haastig afscheid genomen van elkaar. Harold heeft beloofd volgend jaar weer naar Texel te komen. Hij is hier al vier keer geweest. Hij heeft het eiland echt in zijn hart gesloten. Iedere keer als hij er is, wil hij naar het Stoombootkof fiehuis. Daar hebben wij hem inder tijd heen gebracht toen we hem uit zee visten. En dan gaat hij voor het raam staan en vraagt ons: waar ben ik ook alweer in zee gestort?" Vanaf twee december ligt de cd „Just a matter of counting" van de Texelse rockband „Delorean" in de winkels. De formatie boekt daarmee wellicht een primeur, want het is voor het eerst dat een Texelse groep een cd uitbrengt. Delorean bestaat inmiddels tweeë- Bert Keijser uit Ongeren oogstte in De Hemmer deze aardappel, die is vergroeid met een kniptang die ooit op het betreffende land is verloren. Twee uiteinden van de zwaar verroeste tang steken diep in de aardappel, die als curi ositeit zo lang mogelijk zal wor den bewaard. ihmv de Graan Zangeres Pieternel Geurtz van rockband ..De lorean'' in actie tijdens het popfestival dat af gelopen zomer in Oosterend werd gehouden. /Archieffoto Frans Hopman) neenhalf jaar en sinds begin dit jaar is de band overgestapt op zelfge schreven nummers. De band bestaat uit zangeres Pieternel Geurtz, drum mer Hans Vlaming, Jan Siem Dros (toetsen) en gitarist Martin Wiggers. Oud-Texelaar Bob Dros, drummer van de bekende band „De Gigantjes", lanceerde in augustus van dit jaar het idee om een cd te maken. Delo rean beschouwde dit als een uitda ging en begon onder technische leiding van het trio Mark Roeper, Je roen Haak en Patrick Piersma in ok tober met de opnamen. Omdat geen professionele studio beschikbaar was, werd de basis voor de cd gelegd in de hooischuur van de familie Roeper (De Kamp) nabij Den Burg. Varkensstal De solopartijen werden opgenomen in een verbouwde varkensstal, die al eerder door collega-band „Nothing to Lose" als oefenruimte werd gebruikt. Technische problemen die het gevolg waren van de provisorische studio brachten de muzikanten aanvankelijk in tijdnood. De oplossing werd uitein delijk gevonden in de huiskamer van Siem Jan Dros, waarin de zangpartij en toch nog op tijd op band werden vastgelegd. De cd, waarop vijf num mers zijn te beluisteren, is zodoende een echt Texels produkt geworden. Zelfs het drukwerk voor het hoesje van de cd werd op Texel vervaardigd. De nummers werden door de muzi kanten zelf geschreven. Naast vier stevige rocksongs, kenmerkend voor de Texelse „decibellenkrakers", valt op de kersverse cd ook een gevoelige ballad, getiteld „She", te beluisteren. De oplage is voorlopig beperkt. Totaal zijn vijfhonderd cd's „geperst". De cd gaat 714,95 kosten en is alleen ver krijgbaar bij Nauta. „We hebben vandaag een brief van de provincie gekregen waarin staat dat het de wens van het rijk is om de relatienotaplannen verder uit te werken. Wij als college zullen tot het uiterste argumenten aanvoeren om de hoeveelheid landbouwgronden op het eiland in stand te houden", aldus wethouder Barendregt. Hij noemde natuurontwikkeling op landbouwjjer- celen totaal onbespreekbaar. Ter bevordering van de verkeersveilig heid op het eiland wil de wethouder zich inzetten voor oprichting van een plaatselijke Veilig Verkeer Nederland afdeling. Ontwikkeling van een fietspad naar paal 9 kan worden meegenomen in de uitwerking van het bestem mingsplan buitengebied. Als er haast bij is, kan ook een artikel 19 procedu re worden gevolgd. Er is echter geen urgentie, want de subsidiemogelijkhe den voor het fietspad blijven nog wel even bestaan. Barendregt vindt dat het fietspadenplan moet worden aan gepast aan deze tijd. Hij gaf echter meteen aan dat een pad langs de Westerweg voorlopig niet op zijn ver langlijstje voorkomt. TINT-route Doordat het rijk ineens subsidie voor de toeristische infrastructuur heeft afgeschaft, staan enkele ontwikkelin gen op de tocht. Omdat er al veel voorwerk is verricht, probeert de ge meente van de provin cie geld los te krijgen voor de TINT-route en het vliegveld. Maar het opwaarderen van de Dorpsstraat en de Badweg in De Koog vervalt. „Misschien kunnen we dit nog op een andere manier aan pakken. In december komt het hele plan voor verbetering van De Koog aan de orde. Hierover wordt in fe bruari een hoorzitting gehouden." De wethouder beloofde zich sterk te ma ken om contingenten voor sociale woningbouw in De Koog te verkrijgen bij de provincie. Voor de vijftiende maal in successie is het de Chr. Muziekvereniging Ex celsior uit Oosterend gelukt een eer ste prijs te behalen op het jaarlijkse bondsconcours in Zaandam. Het 55 leden tellende fanfarekorps o.l.v. Bet ty Bakker kwam uit in de afdeling uitmuntend en behaalde totaal voor de uitgevoerde werken „Sequensen" van Jan de Haan en „Suite Bohemi an" van J. Ord Hume, 307 punten, de hoogste score ooit door hen in het ruim tachtig jarig bestaan behaald. De jury, de heren Jan van Ossebrug- gen en Jaap Koops, had in het ver slag veel waardering voor de mooie homogene klank van het orkest en het goede samenspel. Veel waarde ring was er ook voor de muzikale uit voering en opvatting van de dirigente. Zij kreeg hiervoor van de jury respec tievelijk een 9 en een 9Vt. In punten totaal is Excelsior geëindigd op de tweede plaats van het gehele con cours. Voor dirigente Betty Bakker was het een dubbel succes, want zij behaalde met het jeugdharmonieor- kest uit Koog a/d Zaan ook een mooie eerste prijs met 296 punten. Excelsior gaat na dit hoogtepunt weer flink aan de studie voor het tra ditionele kerstconcert op tweede kerstdag. De behandeling van het beste mingsplan buitengebied gebeu voor of net na de zomer. „Ma, er middenin", aldus Barendreg deze klus achter de rug is zal gekeken welke gebieden in De kunnen worden gereserveerd i „lichte" vormen van bedrijfslei als aan de Abbewaal in De Mi „We denken hierbij ook aan hi len van gaten in de bebouwinj voorbeeld in Den Burg-zuid." wethouder vertelde dat bedrijv niet in overeenstemming metl stemming opereren worden aa schreven. Het rijk heeft toegezegd wel tl meebetalen aan restauratie va Schans, mits de eigenaar (Nat numenten) dat ook doet. Het echter om een totaalbedrag w miljoen, dus Natuurmonument heeft de gemeente aangeklam college staat niet afwijzend te over het subsidieverzoek en di aan 10 van het totaalbedra Barendregt vertelde dat het ci wel degelijk de leegstandswet doorvoeren. „We willen het vv 'vorderen' niet in de mond ne maar we willen dat begrip od uitsluiten." Hij waarschuwde! omvormen van recreatiewonin permanente woningen de gerr contingenten voor nieuwbou# kosten. Fit Op gebied van huisvesting vai zoenswerkers voert de gemee overleg met het arbeidsbureai denken aan een oplossing op termijn en eentje op lange ter Voorstellen hierover komen bi kort in de commissievergaden ruimtelijk- en huisvestlngsbelf college wil in de toekomst gl( bestemmen om flexibeler te I zijn. De zogenaamde uitwerki nen worden afgeschaft. Het aanpassen van de Redou erg veel geld. Barendregt leg' dat het college echter ook h< keken naar de jaarlasten. „Dn bij een nieuwe weg 725.000 uit, omdat het een betonconi wordt en daar heb je weinig houd aan." Hij staat niet afw tegenover mogelijkheden voo nergie, maar dan moeten eer zochte projecten worden ing' De Texelaars in de waardevolle auto van kious voor hun hotel. Op 19 oktober vertrok het viertal naar Amerika. Kious is in zijn thuis land een geslaagd zakenman. Boekei en zijn vrouw zijn al menigmaal naar Canada geweest, maar het echtpaar Griek had nooit gevlogen. „Prachtig vond ik het", vertelt Griek. „Ik was helemaal niet zenuwachtig." Na zeven uur vliegen landde hun toestel op Kennedy-airport in New York. Boekei: „Daar hadden we af gesproken met Harold Kious, maar we liepen elkaar mis. Wij waren te vroeg en hij was te laat. Dat werd zoeken geblazen, maar het is een im mens vliegveld. Op het laatst heb ik zijn naam maar laten omroepen. Toen vonden we elkaar." Het weerzien was hartelijk. Kious had Griek kort geleden in Oudeschild op gezocht. Boekei zat toen in Vancou ver. De Amerikaan had een geheel verzorgd programma opgesteld voor de reis, ais eerste een bezoek aan Washington. Kious had een auto ge huurd en toerde drie dagen met zijn gasten door de imponerende stad. Griek: „We werden ontvangen door de senator van New Mexico, die be vriend is met Kious. Die had ons in 1987 een dankbetuiging gestuurd. De senator zorgde ervoor dat we specia le VIP-kaarten kregen voor een be zoek aan het Witte Huis. Daarmee mochten we op plaatsen komen waar de gemiddelde Amerikaan nooit komt. President Bush had de Tsje- choslovaakse premier Havel op be zoek en ze hielden toespraken waar wij bij mochten zijn. Bush liep op drie meter langs me, ik had 'm zo een hand kunnen geven." Het gezelschap bezocht onder andere ook nog het IFoio Magareth Kious) graf van Kennedy op de Arlington be graafplaats. Golfbaan Via een tussenstop in St. Louis gin gen de Texelaars naar de woonplaats van hun gastheer en -vrouw: Albu querque. Boekei: „Hij had alles vooraf voor ons geregeld: vliegtickets, ho tels, alles. Kosten noch moeite wer den gespaard voor ons. Niet te geloven." Na een paar dagen uitrusten vertrok ken de reizigers naar Ruidoso, een natuurgebied annex ontspanning soord. Dat wordt gerund door India nen die er anders uitzagen dan in cowboyfilms. „Gewoon in spijker broek, hoor. Niks geen leren pakken met franje", aldus mevrouw Griek. Boekei trok met Kious twee dagen rond over een gigantische golfbaan. „In een wagentje, want je kon het echt niet belopen. En een klappen dat Harold gaf...." In Santa Fé, de hoofdstad van New Mexico, werden de Texelaars door de loco burgemeester benoemd tot erebur gers van de stad. Het bezoek aan een ^skigebied bij Ta- os verliep voor Griek, die aan zijn longen is geopereerd, niet zo aange naam. Door de ijle lucht op grote hoogte kreeg hij ademnood en moest hij naar een ziekenhuis worden ver voerd. Eenmaal terug in Albuquerque was het probleem opgelost. Gouveneur Ook Gouveneur Bruce King ontving het Texelse viertal. „Het is een eer om door zo iemand te worden uitge nodigd, gewone Amerikaanse burgers Drie jaar geleden kondigde de staatssecretaris van WVC aan dat gemeenten per 1 juli 1990 geen subsidie zouden krijgen voor de STKA-functionarissen. Op Texel wa ren dat gymleraar Nico Stoter en re creatieleider/voetbaltrainer Klaas van der Weiden. Middels een AROB- procedure is dit besluit echter onge daan gemaakt. De STKA-subsidie was door WVC al teruggedraaid van 100 naar 60 En per juli 1990 wilde het ministerie die vergoeding geven aan de landelij ke sportbonden, dus njet langer aan de gemeenten. Hiertoe was overleg gevoerd tussen WVC en die landelijke bonden. De gemeenten zijn niet ge raadpleegd. Verschillende gemeenten in Noordhol land waren het hier niet mee eens. Er werd een provinciale commissie ge vormd, met Texelaar Ger Praamstra van de afdeling welzijn aan het hoofd. Al snel sloten andere provin cies zich aan. De staatssecretaris werd uitgenodigd voor een gesprek met de commissie, maar hij zag daar het nut niet van in. Een schorsings- verzoek van het besluit werd door de Raad van State afgewezen, In augus tus was de hoorzitting van de be roepsprocedure. De uitslag is vorige week binnen gekomen: de staatsse cretaris moet zijn besluit terugdraai en. Als hij alsnog de STKA-subsidie van gemeenten wil overhevelen naar de landelijke bonden, zal hij eerst in overleg moeten treden met de ge meenten. „In één woord geweldig. We vielen van de ene verrassing in de andere." Cor Boekei (70) en Willem Griek (78) zijn het er una niem over eens. Op uitnodiging van de Amerikaan Harold Kious, die zij in de tweede wereldoorlog uit zee redden, bracht het tweetal met hun echtgenotes ruim twee weken door in het land van de onbegrensde mogelijkheden. Overal werden ze als VIP s ontvangen. En bij een bezoek aan het Witte Huis kwamen ze nagenoeg oog in oog met president Bush te staan. komen niet zomaar bij zo'n man. Maar het is geen enorme plechtig heid. Er worden handjes geschud, fo to's gemaakt en dat is het dan. Ze zijn heel amicaal, die Amerikanen", vertelt Boekei. Speciaal voor zijn gasten had Kious tot besluit van* de reis een feest met 54 genodigden bij hem thuis georga niseerd. Daar waren ook verschillen de geëmigreerde Hollanders en Belgen voor uitgenodigd. Griek. „We hebben gezellig gepraat met een Hol landse dokter die al jaren in Amerika woont en een fysiotherapeut."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6