Cfroen "ZwartsJ'exeU in het harL. öezegging had slechts etrekking op 1e fase m Steunbetuiging via fax naar conferentie Esbjerg Politie stuit bij inval op illegale leliewerkers Commotie over brief Vissersbond grariers en gemeente ontstemd over uitleg GS MNING GELDSERVICE „Wij zijn de dupe van falend overheidsbeleid" srdelig veewagens ïn keuren 1EEMD GELD NODIG? Vandaag besteld, morgen uw geld. MIDNIGHT EXPRESS Auto botst tegen landbouwcombinatie sw PvdA tegen aanpassing van de Redoute sh Vrouwonvriendelijke tunnel onder Pontweg? Van Asselt wil minder verkeer in De Koog sh Oosterenders hopen op strenge winter w Tweede kabelexploitant op Texel actief? ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10632 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 advertenties, abonnementen, etc. .eld en de Rooy B.v, Postbus 11 1790 AA Den Burg, on 02220-12741.. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ;tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741. tie buiten werktijd Graaff, Pater Witteplem 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. 'ostgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr, 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los /1,20 ies jaar geleden gedane toezegging van Gedeputeerde Sta- dat het relatienotagebied op Texel niet verder zou worden [breid, had slechts betrekking op de uitvoering van de eer fase van de relatienota. Deze uitleg geven GS deze week in len aan het gemeentebestuur en de Texelse landbouw. Van rische zijde wordt met boosheid gereageerd op de brief. „Zó it indertijd nooit uitgelegd. GS beloofden dat als we het plan len slikken, we verder overal vanaf waren", aldus woord der Rinus Kuiper van de gezamenlijke Texelse landbouworga- :ies. nelijk is de tactiek van de pro- om over de andere belangheb- m heen te walsen. Op onze nenten wordt niet gereageerd, leeft alleen geprobeerd onder lofte van destijds uit te komen. 3or je niet met elkaar om te Deze reactie vraagt om pro- in; ik voorspel burgelijke onge- aamheid", zegt de twaardigde Kuiper. De landbou- nisaties hebben gisteren een reactie opgesteld, die vandaag rgen naar Haarlem zal worden urd. ouder Klaas Barendregt zegt GS-brief een teleurstelling is het college. ,,Je krijgt de indruk S denken: jullie kunnen inbren- rat je wilt, maar wij gaan ge- door." vergadering van een staten- issie op 27 september j.l. werd lentrailers en andere veetrailers en eens per vijf jaar van over- wege worden gekeurd om de op te mogen. Als gevolg van niging komt de keurmeester uit aar sinds kort niet meer bij de en thuis, zodat men genood- is met zijn wagen naar Alk- te gaan. de Texelaars is dat omslachtig istbaar, wat voor Frans Voskuil Koog aanleiding was om met iuringsinstanties te praten over junstiger regeling. 3ij toonde men zich bereid om weer naar Texel te komen maar noeten minstens vijf wagens te- voor keuring worden aangebo- 3p één plaats: het terrein bij de >oot Voskuil (Pontweg 118, tele- 13296) wil dat regelen en ver- de eigenaars van wagens, van de keuringstermijn binnen nbare tijd afloopt, met hem con- op te nemen zodat een afspraak vorden gemaakt. Voor alle valuta. Thuis afleveren mogelijk. Altijd de scherpste koers. 17333, Nikadel 20. De Koog. w per dag, 7 dagen in de week. Zaterdag 16 november mt weer de bekende band Tiet muziek uit de jaren 60, 70 en 80. Toegang gratis. gesteld dat GS in 1985 niet hebben toegezegd dat na de begrenzing van de eerste fase relatienota op Texel geen nieuwe voorstellen voor vergro ting van het areaal zouden worden gedaan. „Wel is toen gesteld dat het begrenzen van relatienotagebieden duidelijkheid verschaft. Buiten de be grensde gebieden zouden voortaan door natuurbeschermingsorganisaties geen aankopen meer worden gedaan. Dit laatste betekent echter niet, dat er nooit meer nieuwe relatienotage bieden op Texel bij zouden kunnen komen", zo brachten GS naar voren. Tranches In de brieven van deze week geven GS nadere toelichting. Uitgelegd wordt dat de eerste fase relatienota uiteenviel in twee gedeelten („tran ches"). De begrenzingsvoorstellen van 1985/1986 hadden betrekking op de eerste tranche, die landelijk 86.000 hectare omvatte. Daaronder viel ook het relatienotagebied op Texel. Bij de tweede tranche (14.000 ha landelijk) werd Texel echter „over geslagen". Texel is volgens deze uit leg dus wel degelijk ontziên bij de verdere aanwijzing van relatienotage bieden. Verder hebben GS een bundeling van relevante passages uit diverse stuk ken laten maken. Uit dit overzicht blijkt niet dat door GS „harde" toe zeggingen zijn gedaan, zoals gemeen te en landbouworganisaties beweren. Verkeerd beeld? GS schrijven onder meer: ,,We kun nen ons voorstellen dat bij sommigen het beeld is ontstaan dat het hier voor eens en voor altijd bij zou blij ven. Maar iedereen wist, en ook op Texel kon men dat weten, dat we toen praatten over de eerste fase van de relatienota en dat de tweede fase er ook wel eens aan zou kunnen ko men." Rinus Kuiper ontkent dit: „Wij hebben altijd begrepen dat de relatienota één geheel was. Er werd ook niet gespro ken over een eerste fase, maar ge woon over de relatienota." Kuiper stelt dat naast de schriftelijke be vestiging van de begrenzing van de relatienotagebieden mondelinge toe zeggingen zijn gedaan door gedepu teerde drs. W.T. van Gelder. „Als de boeren destijds meewerkten, zouden ze daarna overal vanaf zijn. Als dit toen niet zo duidelijk was gesteld, was er van medewerking aan de relatienota niets terecht geko men", zegt Kuiper. Hij heeft over de kwestie inmiddels contact gehad met oud-wethouder Daan Schilling. Die onderschrijft de uitleg van de land bouworganisaties. Definitief Wethouder Klaas Barendregt heeft de afdeling ruimtelijke ordening laten uit zoeken welke formulering destijds is gebruikt. Het blijkt dat de provincie in 1985 sprak over „een definitieve begrenzing" De gemeente ging ervan uit dat dit betrekking had op de tota le relatienota. „Van een eerste fase was ons niets bekend", zegt Baren dregt. „Dat begrip is pas later geïn troduceerd. Misschien wist de provincie er wel van dat het rijk een volgende fase voor ogen stond, maar tegenover Texel is dat nooit gezegd." Wethouder Barendregt beloofde maandagavond in zijn reactie op de algemene beschouwingen dat het Lees verder pagina 5 In de Cocksdorp onstond bij een inrit langs de Postweg maandagmiddag een aanrijding waarbij een auto te gen een landbouwtrekker botste. Een 31-jarige Cocksdorper wilde zijn trekker met daarachter een aardappe loplegger vanaf de Postweg achteruit het land insturen. Een naderende au tomobilist, een 46-jarige man uit Den Helder, dacht nog te kunnen passe ren. Het bleek een verkeerde inschat ting, want de linkervoorzijde van de auto raakte de voorkant van de trek ker. Aan beide voertuigen ontstond schade. De haven van Oudeschild, straks half leeg door malaise in de visserij De brief die de Nederlandse Vissersbond aan de raad had gestuurd bracht de gemoederen dinsdagavond in beweging. De ze bond is verantwoordelijk voor het rapport „Help...de visserij verzuipt". In de brief vraagt de instantie het college en de raad uit te spreken dat de instandhouding van de lokale visserij te vens gemeentelijk belang is. Deze steun voor de visserij staat echter al in het coliegeprogram en B en W willen pas een oor deel over het rapport vellen als visserijvereniging DETV een reactie heeft gegeven. Enkele raadsleden reageerden korzelig op deze houding van het college. Erna Eelman trok fel van leer: „Waar om aarzelt u zo? De brief spreekt toch voor zich? U hoeft helemaal geen antwoord van DETV af te wachten om de visserij steun toe te zeggen Gerbrand Poster vond dat de wethouder in een eerdere raad scommissievergadering deze zaak te luchthartig had afgedaan. „Het is zó makkelijk en u maakt het zó moeilijk. Als de snode plannen van het NIOZ doorgaan betekent dat het einde van een derde deel van onze vloot. Ik heb gebeld met het LEI en het pro ductschap voor de vis en - visproducten. Zij steunen de visserij wel." Wethouder Terpstra waarschuwde dat DETV de vissersbond-nota niet overal goed onderbouwd vindt. „Wij doen juist alles om de visserij te on dersteunen. Maar het gaat niet alleen om de duurzaamheid van die be- Bij een inval in het bloembollenbedrijf van Jaap Hoogenbosch aan de Rozendijk zijn door de vreemdelingenpolitie maandagmid dag twee buitenlandse werknemers opgepakt. Bij controle ble ken zij niet over de vereiste werkvergunning te beschikken. De twee maakten deel uit van een groep van dertig Poolse leliewer kers, die inmiddels ook zijn vertrokken. Het oogstseizoen, dat nog in volle gang is, dreigt voor de lelieteler - die nu in ernstige personeelsproblemen is gekomen - dramatisch af te lopen. De twee Polen zijn inmiddels het land uitgezet. Naast het personeelsgebrek, kan de bollenkweker ook rekenen op een forse geldboete. Eerdere pogin gen om personeel uit Engeland te werven liepen op een teleurstelling uit. Ten einde raad riep Hoogenbosch daarom de hulp in van de werkwillige Oosteuropeanen. Bedrijven mogen echter uitsluitend werknemers in dienst nemen die afkomstig zijn uit EG-landen. Het ministerie van Sociale Zaken veronderstelt dat het structu rele tekort aan seizoenkrachten in de leliesector door inschakeling van werklozen uit de EG kan worden in gevuld. Twee jaar geleden is de stich ting Bolwerk in het leven geroepen om op regionaal niveau te bemidde len in arbeidskrachten. Duidelijk werd dat het personeelstekort tijdens de oogst van de lelies niet met uitslui tend Nederlanders kan worden inge vuld. Bolwerk nam daarom contact op met een Iers arbeidsbureau. Dat leek aanvankelijk de oplossing te zijn voor het nijpende probleem. Texelaar Jan Kuiper, coördinator van Bolwerk, is nauw betrokken geweest bij de werving van leren. Hoogenbosch, die ondanks toezeggingen van Bolwerk een tekort voorzag, wierf op eigen in- tiatief zelf ook arbeidskrachten uit Engeland en Ierland. Het werd net als vorig jaar een bittere teleurstelling. Huisvesting Allereerst bleek een goede en betaal bare huisvesting niet voorhanden. Po gingen van Hoogenbosch zijn personeel in appartementen op zijn bedrijf onder te brengen kregen in deze vorm geen goedkeuring van het college van b en w. Het arbeidsbu reau deed aan b en w suggestie werkgevers toestemming te geven voor het installeren van verplaatsbare woon-units. Theo Zijm: „Als arbeids bemiddelaar moeten wij door de toe- nemde vraag in de herfst vanuit de bollensector en in de zomer door de horeca steeds meer mensen van de vaste wal betrekken. Tot een jaar of vijf geleden, toen de horecapiek nog niet zo lang duurde, gaf huisvesting voor seizoenwerkers geen problemen. Vaak bood een caravan of vergelijk baar onderkomen wel uitkomst. Nu de verblijfsperiode steeds langer wordt is dat niet meer acceptabel en is er behoefte aan een volwaardig onderdak." Zijms en Kuipers voorstel len vonden een gewillig oor bijwe thouder Barendregt van ruimtelijke ordening en wethouder Terpstra die met werkgelegenheid is beiast. In middels is over deze kwestie een ge sprek met de werkgevers geweest, waarin is gesproken over een locatie. Tegenvaller De firma Hoogenbosch had niet al leen huisvestingsproblemen. Ook bleek een groot deel van de Engelse werknemers niet goed te functione ren in het bedrijf. Van de Britten die door Hoogenbosch zelf naar zijn be drijf zijn gehaald werken nu nog vijf jongens naar volle tevredenheid. Kort nadat het oogstseizoen in september was begonnen zag ook Bolwerk in dat op geen stukken na aan de per- soneelsvraag kon worden voldaan. Hoogenbosch kreeg van Bolwerk aanvankelijk zes Ierse meisjes toege wezen, die al na twee weken naar een bedrijf aan de overkant werden overgeplaatst. „Omdat de kweker daar tot in december werk had, ter wijl Hoogenbosch die garantie maar tot eind november kon geven", aldus Jan Kuiper, die zich moest houden aan de werkperiode die de leren door Bolwerk in het vooruitzicht was gesteld. Volgens de coördinator wer ken van de tachtig leren die dankzij Bolwerk in Noordholland aan de slag zijn, er nog maar enkelen op Texel. Hein Dijt van Westergeest: „Van de vijf leren die ons werden toegewezen werken er nu nog drie, de rest was met geschikt voor het werk." De er varing met de leren blijken in de praktijk nogal eens tegen te vallen. Jan Kuiper van Bolwerk: „Medewer kers van Bolwerk hebben kandidaten in ferland ter plaatse voorlichting over het werk gegeven. Door gesprekken hebben we geprobeerd geschikte mensen te selecteren." Verloop „In Noordholland werken totaal nu zo'n tachtig leren, en bij mijn weten in de meeste gevallen naar volle te vredenheid", aldus Kuiper. „Bij twin tig procent van de mensen blijkt de Lees verder pagina 5 dnjfstak, ook de visgronden moeten in stand worden gehouden." Peter Bakker van Groen Links vond dat zijn mede-raadsleden standpun ten verkondigden die al in commissie verband waren geuit. Hij citeerde een passage uit de algemene beschou wing van Texels Belang waarin kri tisch op dit „playbacken" wordt gewezen. Poster repliceerde dat hij ten tijde van de commissie nog niet had gebeld met het LEI en het pro ductschap. „Het zint me gewoon niet, al dat langzaam-aan gedoe. Wij willen zaken doen", aldus de Texels Belangman, die stemming wilde over het al of niet onderschrijven van het standpunt dat instandhouding van de lokale visserij tevens gemeentelijk be lang is. „En als de meerderheid vóór is, moet er een fax worden gestuurd met deze mededeling naar de visserij conferentie die momenteel in Esbjerg aan de gang is en naar de vissers bond." Aantijgingen Wethouder Terpstra verzette zich he vig tegen deze stemming. „We hoe ven niet nóg eens uit te spreken dat het gemeentelijk belang is, want het staét al in het collegeprogram." Poster uitte zijn twijfels over de steun van het college, waarop Terpstra boos reageerde dat Texels Belang loze aantijgingen deed zonder vorm van bewijs. Hoewel menig raadslid mopperde over het intrappen van een open deur (CDA) en zelfs over verlaging van het niveau van de raad (Groen Links) werd het voorstel van Poster toch breed gesteund. Tot verbazing van menigeen stemde ook wethouder Terpstra vóór....

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1