Jieuwe ijsbaan wacht ip strenge winter Vlkmaars bedrijf wil [abelnet aanleggen pening wordt een spektakel amenwerking iet Kabeltex? Lezing over vogels Jaap de Wijk op kop in schaakcompetitie IDERDAG 14 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De drie bestuursleden in afwachting van een strenge winter. IFoto Bert Koning) ten." Vooral de zaterdag toen het werk een aanvang nam, waren er meerdere machines tegelijk aan de slag. Meer en meer groeide het opti misme dat alles binnen redelijke tijd volbracht zou worden. Penningmeester Jaap Verhoeve spreekt er zijn opluchting over uit dat er zo weinig neerslag is geweest: „De grond is zó nat dat er zelfs gestopt moest worden toen er nog niet eens tien millimeter regen was gevallen. Als er een zware kraan voorbij kwam, dan voelde je de grond golven." Om plaatsing van de kantine van de surfclub mogelijk te maken, werd de oprit van de weg bij Achtertune naar de ijsbaan opgehoogd. Toch zal de club zich deze winter nog moeten behelpen met een ouderwetse „koek en zopie", omdat de grond te zacht is en eerst nog moet inklinken, alvo rens plaatsing van de kantine moge lijk is. Tenslotte werd het land ingezaaid. Door dezelfde droogte die aanvanke lijk het werk zo bespoedigde, bleef het land er nog lang uitzien als een zandvlakte. Nu echter is het er fraai groen. IJsclub-voorzitter Wieb van den Berg: „Door de regen van de laatste tijd raakt de bodem mooi ver zadigd van het vocht. Als we straks in december de waterafvoer dicht draaien, hoeft het waarschijnlijk maar even te regenen of er staat een mooie laag water op de baan." Subsidiekraan Tot grote schrik van iedereen die de ijsclub een warm hart toedraagt, lijkt er nog iets anders dichtgedraaid te ir de inwoners van Oosterend en omgeving kan de komende ter niet streng genoeg worden. Na jaren van aanmodderen provisorische baantjes ver buiten het dorp, is nu door de in- nningen en financiële steun van bijna alle dorpelingen een se „landijsbaan" met officiële afmetingen gerealiseerd. „De ikes" ligt dicht tegen het dorp aan en had al tien jaar de he istelling van IJsclub Oost, maar de huurder had andere plan- Nu de mogelijkheid daar was sloegen de Strenders de den ineen en in recordtijd was alles voor elkaar. Zelfs een gende afschaffing van de gemeentelijke investeringssubsidie hen niet stoppen. Het verhaal van de totstandkoming van voor Texel unieke ijsbaan. if de oprichting van IJsclub Oost I23 hebben de leden op verschil- 8 plaatsen rond Oosterend ge- iatst. Nadeel was dat veel van de ggende wateren brak zijn, zodat - irs dan bijvoorbeeld voor Den p, dat kan beschikken over zoet- ir in de Horsmeertjes en het pevlak bij Paal 9 - er zelden spra- os van goed schaatsijs. Sinds ile tientallen jaren gingen steeds ire stemmen op voor een defini- oplossing van het probleem. Eveer tie/t jaar geleden leek dat eling mogelijk toen de gemeente nen maakte voor een volkstui- omplex op De Hopkes, een stuk achter de Ankerstraat. Een ijs- i behoorde tevens tot de moge- iden. De plannen moesten echter r in de ijskast toen bleek dat de iter - het land is eigendom van Charitas, een stichting van de iolieke Kerk - het land wilde be ien voor agrarische doeleinden, lat alternatieven niet voldeden een spoedige oplossing een illu- enthousiast en werden eendrachtige samenwerking geboden en lage ver goedingen gevraagd. Besloten werd dat de firma's Dros, Duinker en Wuis het grondwerk zouden verrichten en Duinker Electro bood spontaan aan om de electriciteitsvoorzieningen aan te leggen. Enorm kostenbesparend was ook dat voor de drainage een zinker niet no dig bleek. Het door het Waterschap en Uitwaterende Sluizen geaccepteer de alternatieve systeem was naar schatting zevenduizend gulden goedkoper. Inmiddels bleek dat de omwonenden belangstelling hadden voor de rand van het terrein. Omdat de ijsclub hier toch geen plannen mee had, besloot R.K. Charitas dit te verkopen. Toen was alles rond en kon het werk be ginnen. Zo'n drie weken lang werd er in de maanden juni en juli druk ge dempt (de oude sloot die dwars door het land liep), gefreesd, geploegd, gekilverd en gedraineerd. De bestuursleden spreken van een „in drukwekkende landbouwshow, waar bij Oosterend soms tot twaalf uur 's nachts eerste rang heeft kunnen zrt- Voortvarendheid bruari van dit jaar kwam de zaak er in een stroomversnelling toen achter van De Hopkes te kennen piet negatief tegenover een ijs- i te staan, mits hij er buiten de lermaanden vee kon laten lopen, jesprekken met eigenaar en ter hapte de ijsclub graag toe. [op was haast geboden: na om temming gevraagd te hebben bij lemeente, het Waterschap en Uit- ïrende Sluizen werd direct een oting opgemaakt. Dit was nood- ilijk omdat vóór 1 maart bij de eente ingediende voorstellen i maakten op de investeringssub- iosten werden begroot op .700,-, waarvan de grondwerk- nheden uiteraard het meest vroe- In kas zat 77000,-, zodat er een e post „nog aan te wenden mid- n" bestond. Maar creativiteit werd getoond en de bewoners van Oosterend en omgeving werden huis- aan-huis en via het dorpsblad aange zocht om renteloze obligaties te ko pen van minimaal vijfentwintig gulden. „Gelukkig werd er massaal gereageerd", zegt secretaris Jaap Kiewiet. „Slechts vijf procent van de mensen deed niet mee. Sommigen leenden ons wel vijfhonderd gulden." Binnen korte tijd was het geld binnen en ging de vereniging met de ver schillende aannemers van Oosterend rond de tafel zitten. Tot vreugde van het bestuur bleken de ondernemers worden: de subsidiekraan. Leek er bij de indiening van het verzoek in fe bruari nog geen wolkje aan de hemel, nu wil de gemeente, zoals sinds kort bekend is, de regeling investerings subsidie afschaffen. „Dat betekent een enorme strop", zegt Jaap Kie wiet. „We hadden er namelijk op ge rekend tussen de vijfenzeventighonderd en achtduizend gulden te krijgen. Als je nu van te voren weet dat overwogen wordt om de premie af te schaffen, dan kun je daar rekening mee houden, maar nu..." De Oosterenders zijn echter niet voor één gat te vangen „Dan moet de windsingel die we hadden gepland maar even wachten. We kunnen in ieder geval schaatsen. Over maximaal vijf jaar zullen we beginnen met de terugbetaling van de renteloze lenin gen. Het lag in de bedoeling daar eerder mee te beginnen als we ge noeg geld hebben. Maar wanneer de subsidieregeling inderdaad wordt af geschaft, zal dat moeilijk gaan." De recente teleurstelling kan de trots over het geleverde werk echter niet verdrijven. „We hebben voor Texelse begrippen een unieke baan, waar heel schaatsminnend Texel van profi teert", zegt Kiewiet. „Er is niet alleen aan de snelle jongens gedacht, maar voor de jeugd en andere beginners is er een flinke strook over waar naar hartelust kan worden gekrabbeld. De baan wordt bovendien verlicht, komt in het luwtje te liggen en krijgt een kantine. Wat wil je nog meer? En dat allemaal door de gezamenlijke inspan ning van het dorp!" „En we hebben een oranje lelijke eend gekocht, die als sneeuwschui ver kan dienen", voegt Verhoeve er aan toe. „In Friesland gebruiken ze altijd van die kleine ouwe autootjes voor dat werk. En nu wij dus ook. Maar we hebben er eigenlijk nog één nodig. Dus als iemand er nog één heeft staan, dan is,die van harte wel kom!" Het mag duidelijk zijn dat IJsclub Oost klaar is voor de winter. „En nu maar afwachten," zegt Wieb van den Berg. „We willen een leuk spektakel van de opening maken. Met nationale toppers uit de marathonwereld. Ik noem nog maar geen namen, want we zijn nog in onderhandeling. Maar reken er maar op dat ze komen." Het worden spannende maanden voor Oosterend. „Ach, als het niet gaat vriezen, dan zetten de omwo nenden gewoon hun diepvriezers open," zegt Verhoeve lachend. En dan tegen de anderen: „Hij schrijft het nog op ook..." Mensen die lid willen worden van de enige Texelse ijsclub die lid is van de landelijke bond - naar eigen zeggen -, om daarmee verder kosteloos gebruik te kunnen maken van de nieuwe piste, kunnen contact opnemen met één van de bestuursleden: Wieb van den Berg (18243), Jaap Kiewiet (18864) of Jaap Verhoeve (18698). J.R. lAlkmaarse bedrijf Multikabel wil op Texel een tv-kabelnet ileggen en exploiteren. Het bedrijf heeft gevraagd om ge- entelijke medewerking in de vorm van het voor 80% garande van rente en aflossing van de lening die voor het projekt op el moet worden afgesloten en streeft naar een vorm van sa- nwerking met Kabeltex. het doorgaat zouden direct alle ilse dorpen worden aangesloten uitzondering van het excentrisch gen De Cocksdorp dat later aan komt als de exploitatie tot te- lenheid verloopt. De gemeente It het voorstel in studie, maar ijkt tevens een meer uitgewerkt 'dat het Texelse bedrijf Kabeltex It ingediend voor het doortrekken de kabel naar alle dorpen, inclu de Cocksdorp. Groot bedrijf tikabel is een dochteronderne- S van het Gasbedrijf kop van 'dholland en is actief in West rand, Noord Kennemerland, kop Noordholland en Wieringen. To- tvorden daar zo'n 100.000 aan- 'ngen geëxploiteerd. Recentelijk d het kabelprojekt Wieringen vol- d Directeur A. van der Leij: „Het dus logisch dat we toen keken We verder konden doen. Ons viel op Texel, een plattelandsge- dat veel lijkt op de gebieden we tot dusver aan het werk zijn «est. Wij zien natuurlijk in dat het wenselijk is dat twee bedrij- op zo'n eiland los naast elkaar opereren, vandaar dat wij open staan voor samenwerking". Contact Volgens Jaap Drijver van Drijver Bouw B.V. (een van de twee eige naren van Kabeltex) heeft Kabeltex op uitdrukkelijk verzoek van de ge meente contact gehad met Multika bel, waarbij bleek dat het Alkmaafse bedrijf het liefst het bestaande tv- kabelnet zou overnemen. Op dit mo ment ziet het er niet naar uit dat Ka beltex daarop zal ingaan. Drijver: „Na vijf moeilijke jaren zijn we nu eindelijk zover dat het ernaar uitziet dat we over een tijd winst zullen maken, die we kunnen gebruiken om Oudeschild aan te sluiten. Het is niet leuk om er dan mee op te houden, maar we slui ten niets bij voorbaat uit". Alleen als de gemeente financieel meewerkt aan de verdere bekabeling van het eiland kan Kabeltex dit pro jekt zonder betrokkenheid van andere bedrijven tot een goed eind brengen. Voor Kabeltex staat het als een paal boven water dat een rendabele ex ploitatie van een kabelnet dat verder reikt dan Den Burg/Oudeschild (met eventueel De Waal) op korte termijn anders onmogelijk is. Texel telt nu eenmaal weinig inwoners, die op een gemiddeld grote afstand van elkaar wonen waardoor de kosten in wan verhouding staan tot de opbrengsten. De gevraagde gemeentelijke subsidie bedraagt f2,5 miljoen. Multikabel praat echter niet over sub sidie en wekt de indruk het te kun nen oplossen met niet meer dan een gemeentelijke garantie op de investe ringen die gedaan moeten worden. Geen der betrokkenen laat in het hui dige stadium het achterste van zijn tong zien zodat met goed is na te gaan in hoeverre het Multikabel- bedrijf door zijn kapitaalkracht en ver wevenheid met het Gasbedrijf tot meer in staat is dan het Texelse be drijf. Directeur Van der Leij zegt je gens de gemeente een „voorlopige voorzet" te hebben gedaan. Er ko men pas gedetailleerde voorstellen na een positieve reactie en eventueel na der overleg. Oudeschild Onder de huidige omstandigheden durft Kabeltex alleen te denken aan doortrekken van de kabel naar Oude schild en De Waal. Het meest kans rijk lijkt Oudeschild omdat dit dorp het op een na grootste (410 huizen) van Texel is en slechts een paar kilo meter van Den Burg ligt. Beslissingen zullen spoedig worden genomen, af hankelijk van de enquete die momen teel in het dorp wordt gehouden en op 30 november wordt afgesloten. Als minstens 80% van de Oudeschil ders zich aanmeldt, gaat het door. Snelle beslissers betalen f125,- een malige entreekosten (naast het abon nementsgeld van f24,- per maand) inplaats van f250,-. Enigszins kostenbesparend is dat de coax-kabel tussen Den Burg en Ou deschild kan worden gelegd in de vroeger door de TEM gebruikte gaso- lieleiding die onder de berm van de Schilderweg ligt. Hierdoor is veel minder graafwerk nodig. De leiding begint bij de vroegere TEM-centrale aan het Schilderend en komt uit in de buurt van het Mieland. Wel moet elke 500 meter van het parcours een kuil worden gegraven om in de kabel een versterker aan te brengen. De ka bel zal dubbel worden uitgevoerd om technische redenen, die verband hou den met de toekomstige invoering van HD-tv. De Waal Ook De Waal heeft kans op korte ter mijn aangesloten te worden op het Kabeltex-net, maar de situatie is hier aanzienlijk minder gunstig. In Texels kleinste dorp staan slechts 90 hui zen. Zelfs als die bijna allemaal zou den worden aangesloten, is exploitatie alleen mogelijk als per aansluiting een forse bijdrage in reke ning wordt gebracht boven het nor male entree- en abonnementsgeld: gedurende vijf jaar f30,- per maand of een eenmalige bijdrage van rond f1400,-. De Waalders krijgen deze week een uitnodiging voor een informatiebijeen komst die op maandag 25 november in het dorpshuis wordt gehouden. Als er genoeg klanten blijken te zijn kan de kabel in het dorp worden gelegd in combinatie met de aan leg van een PTT-kabel en nog voor de her bestrating die de gemeente met het oog op het een en ander twee keer heeft uitgesteld. Op vrijdagavond 15 november organi seert vogelwerkgroep Texel een lezing over vogels in D' Ouwe Ulo. Theunis Piersma, de bekende vogelonderzoe ker van het Nioz, zal deze lezing over kanoet strandlopers verzorgen. Theu nis Piersma heeft vorig jaar de klompprijs ontvangen; een prijs die wordt toegekend aan veelbelovende onderzoekers. De avond begint om 20.00 uur. Informatie is te verkrijgen bij Bob Loos (tel. 15757) of Dick Schermer (tel. 14239). De uit Arnhem afkomstige schaker Jaap de Wijk heeft zijn tweede sei zoen bij En Passant sterk geopend; na acht ronden gaat hij met een score van 7 uit 8 aan de leiding en hij heeft al te kennen gegeven dat hij sterke ambities heeft het al vele jaren in handen van Jaap Dros zijnde Texelse schaak-kampioenschap te veroveren. Of hem dat werkelijk zal lukken is natuurlijk de vraag, want de competi tie is nog niet voor een derde ver speeld, maar in ieder geval nam De Wijk maandagavond in De Witte Burcht een kleine voorsprong op Jaap Dros die niet verder kwam dan remise tegen Piet Bakelaar, terwijl De Wijk een prematuur stukoffer van Wim Hoekman vrij gemakkelijk weerlegde. De Wijk wordt door zijn clubgenoten warm aangemoedigd, want het is voor de spanning in de interne com petitie leuk als de hegemonie van ti telverdediger Dros eens zou worden doorbroken. Of dat werkelijk zal ge beuren wordt in ieder geval door Dros zelf betwijfeld; tegenover de En Passant-schakers verkondigde hij des gevraagd dat De Wijk het zeker niet zal halen, eenvoudigweg omdat zijn speelsterkte dat niet toelaat. Maar wellicht is een dergelijke reactie niet meer dan een stukje psychologische oorlogvoering met geen ander doel dan de sterk en stabiel schakende De Wijk uit zijn evenwicht te brengen. In de subtob speelde Taeke van Lingen een uitstekende partij tegen Harm Broekema, die zich zoals altijd van de Franse verdediging bediende en in eerste instantie de openingsgevaren behendig wist te ontwijken. In het middenspel slaagde Van Lingen er echter in vat te krijgen op de positie van zijn tegenstander en met een fraai en krachtig loperoffer werd een daverende koningsaanval ingezet, die door Broekema niet te stuiten was. Cees van Houten, die aan zijn eerste sefzoen bij En Passant bezig is, boek- Lokale radio. De gemeente heeft besloten de subsidie van de in moei lijkheden verkerende lokale omroep niet te verlagen. Maar het college voelt er niets voor ook nog eens de huur van de studio in de kelder van de Buureton te verminderen. Brandweerwagen. Hoewel er geld voor was gereserveerd zijn enkele ge meentelijke investeringen dit jaar nog niet uitgevoerd. Deze bedragen zijn dus over. Samen met geld uit een ander potje ontstaat het bedrag van ƒ42.000,- dat zal worden gebruikt voor reparatie van de Mercedes- brandweerwagen en -pomp. Tuinwallenregeling. Het rijk heeft, nadat hier vele jaren geleden contact over was geweest, eindelijk toege zegd voortaan het herstel en onder houd van tuinwallen te zullen betalen. Maar dan wordt geen ver goeding meer gegeven voor de rege ling Oude Land van Texel. Het voordeel voor scheelt de gemeente is jaarlijks ƒ39.000,-. Bromfiets terug. Een bromfiets waarvan werd vermoed dat deze was gestolen, is door de eigenaresse te ruggevonden in de PH polder. Vernieling. De buitenspiegel van een in de Molenstraat geparkeerde auto is tussen zaterdag 23.00 en maandag 08.00 uur vernield. De schade bedraagt f200,-. Kotex. Tijdens de keuring in het Kotexgebouw op 19 november kan in tegenstelling tot wat eerder werd vermeld geen publiek aanwezig zijn. Op de 49ste najaarsshow van Klein- dierenvereniging Kotex, die 22, 23 en 24 november, zijn de Texelaars als vanouds welkom. Opgevoerd. De bromfiets die door de politie vrijdag uit het verkeer was genomen, bleek na technisch onder zoek te zijn opgevoerd. Daarnaast maakte de brommer teveel lawaai en had geen bel. De eigenaar, een 17-jarige jongen uit Den Burg, kreeg een proces verbaal. •Bushokje vernield. Een passerende buschauffeur zag zondagavond dat baldadige jon gelui een wachthokje aan de Beatrix- laan aan het vernielen waren. Hij waarschuwde de politie, maar toen agenten bij de abri arriveerden waren de daders al gevlogen. Verkeerde haven... In de vorige krant is een opname waarop een de legatie van Groen Links is gefotogra feerd bij de vernieuwde Nioz-haven onder een artikel over de onder- houdskade van de veerhaven afge drukt. Het werkbezoek van Groen Links aan de Nioz-haven hield echter verband met de officiële opening van het windmolenpark. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen, toestel 247. Bouwvergunningen NV Exploitatiemaatschappij De Krim voor het gedeeltelijk vergroten van een supermarkt aan de Roggesloot- weg te De Cocksdorp; J. J. Leijen voor het plaatsen van een gapage aan de Nooderhaaks te Den Hoörn; C. K. Choo voor het plaatsen van een luifel aan de Groeneplaats 12 te Den Burg; 't Stappeland b.v. voor het plaatsen van een sporthal aan 't Stappeland te De Koog; R. Boom voor het gedeeltelijk veranderen van een bedrijfsruimte aan de De Ruy- terstraat 107 te Oudeschild; Rab On- roerendgoed b.v. voor het plaatsen van 23 seniorenflats aan de Mo lenstraat, Beatrixlaan en Emmalaan te Den Burg; J. F. R Malschaert voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan de Kogerstraat 92a te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. te zijn tweede zege. Tegenstander Dries Veltkamp kwam na de opene- ningsschermutselingen in moeilijkhe den op de damevleugel. Enkele fouten van Veltkamp in een reeds be denkelijke stelling forceerden een snelle executie. Uitslagen A. Zijm-R. Riegman 1-0; J. Commandeur-P. Cornelisse 0-1, D. Veltkamp-C van Houten 0-1, R Riegman-R Daan 0-1; V. Voskuil-H. Tuinema 0-1, R Vittali-T Witte 1-0; A. Terpstra-M. Witte 1-0; T van Lmgen-H. Broe kema 1-0; D. Leegwater-F. Eijgenraam 0-1, W. v.d. Rijke-K Bruimng 0-1; K. Bakker B. van At- tenveldt 1-0; D. Hoekman-J. W. Bakker 1-0; W Hoekman-J. de Wijk 0-1, J Dros-P Bake laar Vi-'/j; P Eelman-Z. Zijm Vi-Vi.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9