Cjroen ^warL- Jexels in het harL, )orpscommissie: uitstel lerbestrating Hogereind Fazanten met bril illegaal uitgezet Hartverwarmend welkom voor Sint IMicolaas „Ondernemers betalen mee aan nieuwbouw VVV" ie Waal wil méér tijd voor onderzoek kabel-tv ixelaar (21) in 5 rug gestoken Verschil van mening over aanrijding sw Hoogstaand spel op Texels toneel Logiesverstrekkers geven toekomstvisie Sil Boon op zoek naar nieuwe uitdaging Oosterend winnaar in harde derby sw Dokter Coutinho neemt afscheid Waterballet tijdens MAB-motorcross TVO-leden maken eind aan onzekerheid OUDESCHILD OPGELET GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10635 DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 advertenties, abonnementen, etc. ;eveld en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. jctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. (S\ werktijd deze week tot en met dinsdag a s de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar. Los f\.20 sis de kaarten nu liggen, krijgt De Waal de eerstkomende vijf r geen kabel-tv. De animo in het dorp is te klein, zo blijkt uit eerste resultaten van een enquete onder de bewoners. Toch de dorpscommissie een poging wagen om de komst van de iel te bewerkstelligen. Tijdens een gisteravond gehouden in- matiebijeenkomst in dorpshuis De Wielewaal drong voorzitter t Arensman aan op een onderzoek naar bekabeling van sterend. Aansluiting van dat dorp zou de aansluitkosten voor Waalders aanzienlijk drukken. De Kabeltex-directie zegde me- «erking aan een dergelijk onderzoek toe. probleem is echter dat Kabeltex n tijd heeft om de uitslag van een erzoek in Oosterend af te wach- De gemeente wil uiterlijk op 1 irt 1992 met de herbestrating van Hogereind beginnen, een karwei tweemaal is uitgesteld. Als De il kabel-televisie wil, moet de ka- vóór die datum zijn gelegd. Na de lestrating mag de straat namelijk laar lang niet meer worden open- roken. Om de aanleg op tijd af te len, zou Kabeltex begin januari het graafwerk moeten beginnen, bedrijf wil op 1 december aan- mde uitsluitsel hebben. Reacties Ier de bewoners van De Waal is rtoe een enquêteformulier ver- lid. Uit de eerste teruggestuurde nulieren blijkt dat kabel-tv met voorgestelde tarief een onhaalba- aart is. Kabeltex had gisteren to- 22 reacties gekregen, waarvan legatief. Totaal zijn 86 formulie- verspreid. Omdat in de kostenbe- ming was uitgegaan van een sluitpercentage van honderd, kon eravond al worden geconcludeerd de belangstelling in De Waal te i is. Schotel Waalder televisiekijkers moeten extra eenmalige bijdrage van 100,- betalen als het dorp nu dt aangesloten. „Te duur", vinden neeste dorpsbewoners. Een deel hen heeft bovendien al een scho- ntenne op dak staan. Dat is het olg van een onderzoek dat Kabel- in januari 1990 hield. Ervan uit- nde dat tachtig procent van de alders op de kabel zou willen, rol- loen een aansluit-tarief van 600,- uit de bus (uitgaande van t aansluiting; bij 100% zou het if f1.900,- bedragen). Geschrok van dit hoge bedrag, schafte me- lv-kijker in De Waal vervolgens schotel aan. Dat de aansluit- 21-jarige Texelaar is in de nacht taterdag op zondag tussen 00 en 02.30 uur op de Groene- Hs ter hoogte van de Rabobank r een onbekende met een mes in lig gestoken. De man liep een •d op van een paar centimeter fexelaar zag een groep van vijf lens ruzie maken op de bewuste L Hij zei daar iets van, waarna forte woordenwisseling ont- 'd. De jongen wilde weglopen en 'de zich om. Op dat moment d hij door één van de ruziemakers !in onderrug gestoken. Hardlopend J het groepje er vandoor, fexelaar had wel een steek ge- maar het liet zich niet ernstig den. Hij bezocht nog diverse ho- Wegenheden om te proberen B'oepje terug te vinden, wat niet Hij ging per taxi naar huis. wlgende ochtend werd hij wakker ueel pijn in zijn rug. Een dokter d gewaarschuwd. Het mes had ler alleen een vleeswond veroor- d. er waren geen vitale delen «kt. de dader is een vaag signale- bij de politie bekend. Zijn lengte "geveer 1.85 Cm. Eventuele getui- 'en de ruzie en/of de steekpartij den verzocht de politie te bellen '2222). Tips worden uiteraard 'ouwelijk behandeld. kosten nu, twee jaar later, beduidend lager uitvallen, heeft twee redenen: het abonnementsgeld is hoger en de aanleg valt goedkoper uit dankzij de combinatie met de herbestrating. Onderzoek Als de kabel wordt doorgetrokken naar Oosterend en de aansluitkosten over beide dorpen worden omgesla gen, zal de extra eenmalige bijdrage waarschijnlijk honderden guldens la ger uitvallen. Voor de Oosterenders zal het tarief hoger zijn als De Waal wordt „meegenomen", maar hun na deel is stukken kleiner dan het voor deel voor de bewoners van De Waal. Arensman en de overige aanwezigen (er waren slechts tien belangstellen den) vonden dat de moeite van een onderzoek waard. „Nu wordt De Waal voor het blok gezet. Maar stel dat, wanneer Oosterend ook kabel krijgt, de aansluitkosten dalen tot 7700,-. Dan wordt het toch interes sant voor de Waalders, want een schotel kost al gauw pakweg 71.000,-. En dan praat ik nog niet eens over het zender-aanbod, want dat is volgens mij bij de keuze voor wel of geen kabel van minder belang dan de kosten. Als Kabeltex het aan durft om ook Oosterend erbij te be trekken, zal de dorpscommissie een brief schrijven aan het gemeente bestuur om de herbestrating van het Hogereind tot bijvoorbeeld 1 septem ber uit te stellen", aldus Arensman. Kabeltex-directeuren Jaap Drijver en Gert Jan Schoorl antwoordden dat zij de respons in Oosterend best willen meten. Heel Texel Waarschijnlijk zullen de aansluit kosten voor De Waal dan met alleen worden berekend in samenhang met bekabeling van Oosterend, maar zal heel Texel onder de loep worden ge nomen. Op verzoek van b en w heeft Kabeltex een kabelplan voor het hele eiland gemaakt. Het bedrijf heeft daarbij concurrentie gekregen van Multikabel uit Alkmaar, dat beweert Texel tegen lagere kosten van kabel te kunnen voorzien. Desgevraagd zei den de Kabeltex-directeuren gister avond dat ze de laatste weken geen contact meer hebben gehad met Multikabel. In de zuidelijke duinen van Texel lo pen momenteel fazanten rond die er zeer opvallend uitzien. Ze dragen een soort brilletje, dat er door men sen is opgezet. Dat gebeurt om te voorkomen dat de massaal in gevan genschap gefokte vogels elkaar pik ken. De fazanten zijn hier blijkbaar recentelijk door mensen losgelaten om de „wild"stand voor jagers aan trekkelijk te houden. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft hier met verontwaardiging bekendheid aan gegeven, want het uitzetten van fa zanten is in genoemd duingebied verboden, zeker in deze tijd van het jaar. Het uitzetten van fazanten (ruim schoots vóór het begin van het jacht seizoen onder een reeks voorwaarden van het ministerie) is volgens de ja gers toegestaan in het 900 ha grote gebied van de jachtcombinatie Den Burg en in het 650 ha grote ge bied van de combinatie Kaars Sij- pesteyn (tussen Badweg en Krimweg). Dit seizoen is dat voor het laatst. De overheid streeft naar een totaal uitzetverbod ingaand 31 maart 1992. Daarna mogen slechts fazan ten uit de natuur worden „geoogst". Op dit moment is er sprake van een overgangssituatie. Vergunning voor het uitzetten van fazanten wordt nog verleend voor gebieden die door hun schaal, aard van begroeiing e.d. als een geschikt leefgebied voor de vo gels worden beschouwd. Aan deze voorwaarden voldoen op Texel de ge noemde terreinen. Het uitzetten moet vóór 15 augustus geschieden. Overtredingen Volgens de werkgroep Landschaps zorg worden echter telkens ook in de „verboden" duinen fazanten uitgezet. Het valt op dat bij het begin van het jachtseizoen groepjes opvallend tam me fazanten in bossen en duinen rondlopen. Staatsbosbeheer koestert wel verdenkingen maar kan niets be wijzen. Het is nagenoeg onmogelijk de daders op heterdaad te betrappen. Nu in de zuidelijke duinen fazanten met brillen worden gezien, acht de Werkgroep welhaast bewezen dat ille gaal fazanten worden losgelaten. „Kennelijk heeft men vergeten de vo gels de bril af te zetten alvorens ze haastig de vrijheid te geven, zodat ze enkele uren later „weidelijk" gescho ten kunnen worden... Vogels die de pech hebben dat ze de jacht overle ven, staat de hongerdood te wach ten: het brilletje belemmert ze bij het zoeken naar voedsel". Feodaal Los van de wettelijke (on)toelaatbaar- heid heeft de Werkgroep Landschaps zorg zich altijd verzet tegen de plezierjacht in natuurreservaten. Haar argumenten tegen „dit overblijfsel van een feodaal verleden": het doden van dieren alleen voor de sport is moreel onaanvaardbaar; het jagen in natuurgebieden veroorzaakt ook ver storing van niet bejaagde fauna ter wijl de vegetatie wordt vertrapt; het toestaan van plezierjacht tégen forse bedragen werkt overtredingen zoals het uitzetten van fazanten in de hand. „In een schaars konijnenjaar valt er weinig te schieten, dus dient de voorraad „wild" te worden aange vuld. Zo blijft er weinig over van het argument dat de jagerslobby zo graag bezigt: jacht is natuurlijk". Secretaris W. Munnikhuizen van de Wildbeheereenheid Texel, tevens woordvoerder van de afdeling Texel van de Kon. Nederlandse Jagersvere niging weet niets van het uitzetten van fazanten in de zuidelijke duinen. „Als het waar is, keuren wij het ten zeerste af want het is tegen de regels". Een soortgelijke reactie geeft J.A. van der Slikke van de jachtcombina tie Lampe, die de jacht uitoefent in de zuidelijke duinen waar de gebrilde fazanten zijn gezien. „Het is nieuw voor mij. Er zal wel gedacht worden dat wij dat hebben gedaan, maar dat ontken ik ten stelligste. Dat die fa zanten in ons gebied zijn, hoeft overi gens niet te betekenen dat ze daar ook zijn losgelaten. Een fazant heeft tenslotte poten en vleugels. Per dag kunnen ze zich wel tien kilometer of meer verplaatsen. Ze kunnen best er gens anders vandaan komen. De fa zanten in ons terrein voeren we wel intensief bij. Er zullen heus wel eens fazanten van een andere jachtcombi natie komen eten, maar het omge keerde gebeurt natuurlijk ook. Voor de fazanten met die brilletjes heb ik geen verklaring. Ik kan me niet voor stellen dat ze die beesten loslaten zonder die brilletjes eraf te halen". Iroto Gerard Timmerman) Zaterdagmiddag even voor tweeën zette Sint Nicolaas, in gezelschap van vele Zwarte Pieten, voet op Texelse bodem. Enthousiast toegezongen door hon derden Texelse kinderen, begeleid door het KTF-fanfarekorps, werd de goedheiligman op de kade van Ou- deschild welkom geheten door bur gemeester Schipper. Terwijl gulle Zwarte Pieten kwistig pepernoten in het rond strooiden maakte Sinter klaas even tijd vrij voor een praatje met de kinderen. Rond half drie stapte Sint in een gereedstaande taxi en spoedde zich naar de andere dorpen. Enkelen kinderen maakten in Oude- schild van de gelegenheid gebruik Sinterklaas een tekening te overhan digen. Een ware verrassing voor de de goedheiligman, die op het eerste gezicht niet vermoeid was na de lan ge zeereis uit Spanje. Hele kleine kinderen deden het bijna in hun broek toen ze zijn roodfluwe len gestalte van dichtbij zagen. De verhalen die hen door vaders en moeders over de oude heilige waren ingefluisterd hadden hen kennelijk ontzag ingeboezemd. De goedgeefse Spanjaard stelde de kleintjes echter gerust en beloofde alle kinderen (die niet ondeugend waren geweest) op 5 december van cadeautjes te voorzien. De vraag of Sinterklaas gezien de ve le slechtbedeelde kindertjes in bij voorbeeld het door geweldadigheden geteisterde Joegoslavië en de Derde Wereld toch nog voldoende tijd en middelen heeft ook de Texelse kinde ren te verrassen, wuifde hij weg. „Vanzelfsprekend, ik word toch bij gestaan door mijn ijverige zwarte knechten". Dorpen In Den Burg maakte de goedheilig- Een 27-jarige automobilist uit Nijme gen en een 44-jarige man uit De Koog kwamen zaterdagmiddag met elkaar in botsing op de kruising Ko- gerweg/Georgiëweg. De lezingen over de toedracht verschillen echter, zodat het niet duidelijk is wie de schuldige is. Beide wagens liepen lichte schade op. man, gezeten op zijn schimmel en toegejuicht door vele kinderen, een rondgang door het dorp. Hij had nog even tijd voor een bezoek aan dorps huis d'Ouwe Ulo. Daar was ter gele genheid van de intocht een grote happening voor de kinderen georgani seerd. In de loop van de middag kon den ook kinderen uit alle andere dorpen de stoet met Sinterklaas en zijn Zwart Piet in levende lijve voorbij zien trekken. De Texelse ondernemers zullen net als de andere VVV-participanten - Teso, Texelse Vereniging voor Logies verstrekkers (TVL) en de gemeente - hun steentje bijdragen aan de voor genomen nieuwbouw aan de Emma- laan. De leden van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) waren het daarover roerend eens vrijdagavond tijdens de vergadering in het Havenrestaurant op 't Horntje. Nog onzeker is de wijze waarop het TVO de benodigde f200.000,- bij el kaar wil krijgen, want het geld is er nog niet. De meeste Texelse ondernemers zien de nieuwbouw als een diepte investering die zich in de toekomst zal terugverdienen. „Het huidige on derkomen is te klein en wij vinden de nieuwbouw belangrijk genoeg om ons steentje aan bij te dragen", aldus voorzitter Co Vinke. Hij verklaarde dat naarstig wQrdt gezocht naar een fi nanciële oplossing. „Momenteel zijn 180 van de 5 600 Texelse bedrij ven lid. Het is niet juist om alleen TVO-leden voor de kosten te laten opdraaien. Misschien gaan we aande len uitgeven, maar er zijn ook andere mogelijkheden", verklaarde Vinke. Hij is ervan overtuigd dat het benodigde geld door de ondernemers op tafel zal worden gebracht. Overigens blijkt uit de toename van het aantal bedrijven op Texel (agra riërs meegerekend bijna 800), dat veel Texelaars kiezen voor een eigen bedrijf. Navraag bij de gemeente leert dat de beroepsbevolking op Texel mo menteel uit bijna 3500 personen bestaat (uitgezonderd werklozen en seizoenkrachten). Bijna een kwart van de Texelaars heeft dus een eigen bedrijf. Texel vormt daarmee geen uit zondering op de landelijke tendens. Het eigen bedrijf wordt door werven de advertenties van de overheid vol op aangeprezen en in televisie-programma's worden de voordelen van een eigen zaak in beeld gebracht. Het TVO signaleerde de belangstelling en haalde vertegen woordigers van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) naar het eiland. Frank Roders hield in zijn inleiding de „trekpaarden" van de Texelse economie een spiegel voor. „In de jaren negentig wordt de kwali teit van de onderneming, zowel naar binnen (de medewerkers) als naar buiten (de klant) steeds belangrijker." Roders stelde dat de kwaliteit van een produkt aangeeft in hoeverre de belofte die is gedaan aan klanten (af nemers en medewerkers) kan worden nagekomen. „Niet alleen zal de on dernemer zijn bedrijf anders moeten beoordelen, ook zullen de vestiging seisen omhoog moeten." Enquêtes Roders wees op het belang van en quêtes onder de afnemers en het nut van externe adviseurs. Het aantal ad- viesbureau's dat op deze ontwikke ling inspeelt is dan ook groot, bekende de spreker achteraf. Horeca ondernemer Mans Zegers vroeg zich af waarom kwaliteitszorg nu ineens zo belangrijk wordt. „Alsof we het in het verleden niet goed deden", ver weet hij de spreker. Volgens Roders een verkeerde interpretatie. „Omdat de concurrentie, ook de buitenlandse op de loer ligt." Profiteer nog deze week van onze voorinschrijfactie van de kabel Schilderend 102, 1791 BK Den Burg. Telefoon 12277

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1