Dokter Coutinho stopt praktijk 1 januari Jaloezie viert hoogtij i kritisch blijspel Overwinning voor bowlers Verseput O-jarige Vriendenkring pakt uit )dder op de weg orstel: verkoop urwerk langer Muziek visserskoor op cassette vastgelegd Damclub krijgt weer flink klop Casino weer aan kop in zaalvoetbal SDAG 26 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 deel van dat patiëntenbestand bestaat uit jonge mensen die hij de afgelopen 28 jaar ter wereld heeft helpen brengen. Coutinho assisteerde bij zo'n 750 bevallingen. Vrouw De scheidende huisarts wijst er met klem op dat hij zonder zijn vrouw weinig had kunnen uitrichten. Aja Coutinho heeft ontelbare telefoontjes aangenomen, patiënten opgevangen en andere assistentie verleend. De ta ken binnen huis en praktijk waren op bijzondere wijze verdeeld. Het was bijvoorbeeld regel dat Bob Coutinho de dagelijkse maaltijden bereidde. De dokter en zijn vrouw hebben geen angst dat zij zich straks zullen verve len. Hobby's genoeg: tennis, reizen, koken, fotograferen. Ook de kinderen en vooral de kleinkinderen zullen wat meer aandacht krijgen. De afscheidsreceptie wordt zaterdag gehouden in hotel De Lindeboom van 16.30 tot 18 00 uur. IFoto Harry de Graaf) 5-4 van Klif 5 en De Koog 4 won met 11-4 van Oosterend 8. Bij de dames werd het tweede on derlinge treffen tussen beide titelkan didaten Klif en Mantje opnieuw beslist in het voordeel van Klif. Na 8 wedstrijden is de stand nu: 1. Klif 8-16; 2. Mantje 8-12; 3. De Krim 8-8; 4. Casino 1 8-2; 5. Casino 2 8-2. Inmiddels is ook de loting geweest voor de Noordholland Beker. Zowel de heren (Gamma) als de dames (Mantje) spelen thuis. Gamma speelt op vrijdag 31 januari tegen Wim Schaap Verz. en Mantje speelt op woensdag 29 januari tegen Hollandia. Uitslagen: Hoofdklasse Mantje-Jelleboog 4-5; Oosterend-Casino 2-8; Klif-Texel 3-4 Reserve hoofdklasse: Oosterend 3-Texel 2 3-2; Jelle- boog 2-Gamma 2 2-1; De Koog 2-Klif 3 4-4 1e klasse: Casino-Gamma 3 4-5, De Krim 2-Texel 3 4-6; Oosterend 4-Attent 3-6. 2e klasse: ZDH-Texel 4 2-2, Oosterend 5-Casino 4 3-4, Jelleboog 3-Gempo 8-3, De Koog 4-Oosterend 8 11-4; De Koog 3-Klif 5 5-4. 3e klasse: Jelleboog 4-Oosterend 6 5-3 Dames Casino 1-De Krim 2-7; Klif-Mantje 5-3. Junio ren: Texel 3-De Koog 4-4; Casino 2-Texel 1 7-5; Oosterend 1-Texel 2 12-1 Bij bowlingteam Verseput Verzekerin gen was Anneriet Keijser in goede vorm en zo medeverantwoordelijk voor het behalen van vier punten. Hotel de Weal had het in het begin van de league wat moeilijk, maar de laatste tijd spelen ze steeds sterker en deze week haalden ze alle punten binnen. Gre Penha, van Recht voor z'n Raap, was na maanden afwezigheid weer goed op dreef. Ze was echter niet opgewassen tegen het sterk spelende team van Question. De dames van Klavervier gingen op de vroege don derdagmorgen, fanatiek van start, maar ze waren niet opgewassen te gen de T-Fords met een goed gooien de Tiny Kok. Het team van De Beerekuil bij de jeugd klimt omhoog. Deze week gooiden Erik en Neelima beiden zeer goed en haalden alle punten binnen. Uitslagen: All Stars-T.Z.N. 4-1; Champ Sisters-TabakMets 3 4-1; Hocus Pocus-Ex spares 3-2, Boys Team-Drog. Mets 0-5; LB L-Team 26 4-1; Recht voor z'n Raap-Question 1-4; Tabakshop- Bar 't Galjoen 5-0; Tabak Mets 2-Baanbrekers 0-5; IBS Oele-B.B.T. 5-0; Hotel Tatenhove- Strandplevier 3-2, Hotel de Weal-Girls Team 5-0; Verseput Verz -Sommeltjes 4-1; Tabak Mets-M.N.C. 3-1; De Pins-Question 4-0; T- Fords-Klavervier 3-1, Drog. Mets-Strandplevier 0-4; Deurdouwers-Beerekuil 0-4; Garries- Kegelvreters 1-3. Huisarts Bob Coutinho legt per 1 ja nuari a.s. zijn werkzaamheden neer. De practijk wordt op dezelfde voet voortgezet door dokter Willem Vos waarmee Coutinho in maatschaps- verband samenwerkte sinds juli 1990. Zaterdag 28 december bestaat voor patiënten en andere re laties gelegenheid om afscheid te nemen. idetective Punck (Rob Bruijn) wordt ontmaskerd door mevrouw von Wessely (Miranda Bruijn), 'ijmj. jezie loopt als een rode draad ir het blijspel „Wat doet mijn uw tussen 2 en 5". dat zaterdag- nd in De Waldhoorn werd opge- rd. Het blijspel, dat is doorspekt l ironie, viel goed in de smaak in i Hoorn. Het acteerwerk was dan zonder meer van hoog niveau. name hoofdrolspelers Joop «skamp en Gitta Witte waren in drie bedrijven tellende „Wat doet vrouw tussen 2 en 5" werd al 930 geschreven door Ladislaus or en later bewerkt door Henk ker. Regisseur Bert Bruijn had i de tien karakters in de rolprent ujpassende acteurs geselecteerd, blijspel is een ludieke aanklacht In het jaloezie binnen het huwe- Plaats van handeling is de prak- van advocaat Mr. Ernst Faber, die especialiseerd in echtscheidsza- en zelf uiteindelijk ook wordt ver- i door jaloezie. In het laatste lijf volgt een dramatische wen en stagneert het vlotte spel, een rijt wat lauter aan de auteur kan ien toegeschreven. Zijm verplaatste zich uitstekend rol van jaloerse ega, die zijn genote verdenkt van overspel, t zette hij steevast kracht bij met iste houterige bewegingen, die aardig contrast vormde met het irige spel van hoofdrolspeler Joop iskamp (advocaat). Zijm kreeg de ers op zijn hand door opvallende iek - hij jongleerde met zijn snor. en de bedrijven door verliet de ouder Zijm, bij wie een koe op in stond, evenhet gebouw. Zijn e politie kwam vrijdagmiddag klacht binnen dat een deel van losterenderweg vol lag met mod- De vervuiler was een agrariër, nmiddels al bezig was de weg on te maken. komt rond deze tijd van het jaar voor dat weggedeelten tijdelijk besmeurd. Automobilisten doen irstandig aan hun snelheid aan te 3n op zulke stukken. slijk zal vuurwerk dit jaar niet al- op oudejaarsdag, maar ook op wee voorafgaande dagen mogen Ien verkocht. B en w zijn inmid- voorstander van deze verruiming, de gemeenteraad moet hierover icember nog een besluit nemen, fit de raad het met het college zijn, dan is het nodig de Texelse mene Politie Verordening (APV) 'jzigen. Aanleiding is een landelij- 'aatregel die in 1992 van kracht It. In het hele land zal dan de ioptermijn drie dagen zijn. B en ïrden hierop gewezen door advo- mr. P. Traudes, die optrad na- vuurwerkverkoper Bruining uit oog. In hun overwegingen be en b en w tevens dat o.a. reeds Jagen tevoren in Den Helder werk verkrijgbaar is en vuurwerk controleerd met de boot kan ten vervoerd. Het college ver- vt erop dat overlast door vuur- niet sterk zal toenemen, omdat 'Texel een streng verbod geldt het bij zich hebben (lees: afste- van vuurwerk. afwezigheid bleef onopgemerkt... Lin da Zijm speelde Lily, de rijzige tonee lechtgenote die van overspel werd verdacht. Op herkenbare wijze zat ze lekker met haar lotgenoten te buur vrouwen. Miranda Bruijn tekende voor de rol van ex-revuester me vrouw Von Wessely, die van haar lief desleven een spoorboekje heeft gemaakt. Het mondaine type liet geen moment onbenut om een man te strikken. Met veel raffinement en tekstvast speelde ze de hartstochtelij ke lady met de ordinaire tongval. Hoofdrolspeelster Gitta Witte kreeg het als naïef advocatenvrouwtje zwaar te verduren. Zonder het te we ten bracht zij met zoete parfumgeurt jes het hoofd op hol van menig aanbidder. Gitta bewoog met flair over het toneel. De lappen tekst kwamen nagenoeg vloeiend uit haar mond, de kakstem verdween zelden. Yuppie En dan Joop Groeskamp. De alles- kunner verkeerde zaterdag in onge kende topvorm. Ongedwongen en gevarieerd speelde hij de yuppie- Mary Faber (Gitta Wittel en Lily Gruendt (Lin- IFoto Gerard Timmerman) advocaat Faber. Elk woord steevast ondersteund door mimiek en gebaar. Zwierig bewoog hij zich over de to neelvloer, ademloos gevolgd door de toeschouwers. Debutant Ralph Gra- bowski speelde de rechterhand van de raadsman. Grabowski beschikt van nature over de gereserveerde uit straling die nodig is voor deze rol en zijn timing klopte. Rob Bruijn had als de voyeur annex privé-detective dit maal een rol die wat meer acteer werk vergde. De Mike Hammercreatie rol was hem op het lijf geschreven, maar hulp van souffleuse Annemarie Bakker was nu en dan nodig. De zor geloze, whiskey-verslindende ladykil ler zou beter tot zijn recht zijn gekomen als Bruijn in zijn spel meer afwisseling had gelegd. Drama Jaap Lap verplaatste zich op meesterlijke wijze in de rol van de pedante vrijgezel Charly Urban, die smoorverliefd wordt op de echtgeno te van de advocaat. Anita van der Gracht deed het niet slecht als dienstmeisje. Immer goedgemuts - zelfs tijdens de meest emotionel sce ne's - maakte zij haar opwachting. Tenslotte mag Jannie Schuijl, die te kende voor de bijrol van secretaresse, met op de titelrol ontbreken. Grimeu- se Gerdy Grabowski maakte zich ver dienstelijk door het schminken van het acteertalent. Opmerkelijk was het decor. Tussen de strakke moderne kunst hing een onstuimig werk van bohemien Vincent Noire, geschilderd tijdens het vorig stuk van de Vrien denkring... G.T. In de Rooms-Katholieke kerk ging het er zaterdag professioneel aan toe. Het Shantykoor Oudeschilder Vissers, dat bestaat uit veertig zoet gevooisde zeevarenden, zong prak tisch de hele dag uit volle borst zeemansliederen. De zangpartijen werden op geluidsband vastgelgd door muziekkenner Cor Olavsen uit Zuid-Scharwoude. „Niet omdat we zonodig moeten be wijzen dat we zo goed kunnen zin gen of om geld aan de cassette banden te verdienen", zegt dirigent Alfons Boom uit Oudeschild. De vis sers wilden hun vocale prestaties zelf wel eens terughoren. „Bovendien kwamen luisteraars na een optreden met de vraag of we niet een muziek- cassette voor hen hadden." Het Vis serskoor, dat al een jaar of zes iedere zaterdagmiddag luidkeels in 't Skiltje de spanning van een week op zee van zich afzingt, treedt soms ook in andere dorpen op. De robuuste voca listen werden op accordeon (scheepsklavier) begeleid door de eni ge vrouw in het gezelschap, Corry Witte. Het repertoire van het koor bestaat volledig uit zeemansliedjes. Boom: „Melancholieke muziek, zoge naamde Shanty-nummers, die vroe ger aan boord werden gezongen. Maar ook vrolijke liederen." Oude nummers over het leven aan boord, de zee en over thuis werden uit ar chieven en bibliotheken opgedoken en door het koor nieuw leven inge blazen. Ook kwamen mensen spon taan met langvergeten liedjes aanzetten. Nadat zaterdag geluidsap paratuur in de kerk was geplaatst, in stalleerden de koorleden zich in de gewijde studio. De zangpartijen moesten echter regelmatig worden onderbroken wegens hinderlijke bijge- luiden. De kerkklok werd voor deze gelegenheid stilgezet en de zelfs de luidruchtige verwarmingsketel moest eraan geloven. Straatrumoer - „alsof de duvel ermee speelde" - drong door de muren naar binnen en haalde de verkleumde vocalisten méér dan eens uit hun ritme. Dat het artiesten leven niet altijd over rozen gaat bleek toen tot overmaat van ramp ook de geluidsapparatuur het een keer liet afweten. Uiteindelijk werden toch twintig liedjes, met voorbeeldige so lo's, op band vastgelegd. Boom: „Al zeg ik het zelf, d'r zitten verdomd mooie nummers bij. Het was de in spanning ruimschoots waard." Hoe wel de geluidsman nog bezig is met de montage van de cassetteband zegt Boom dat de band binnenkort te koop zal zijn. De prijs zal liggen tus sen f 20,- en f25,- en is bedoeld om de kosten te dekken", aldus Boom. Hij verzekert dat het zeker niet de opzet is geld aan de opname te ver dienen. Liefhebbers kunnen contact opnemen met Sam Witte uit Den Burg (tel. 137091, de secretaris van het koor. Hoewel Coutinho nog maar 62 is, vindt hij het welletjes. „Het begint in lichamelijk opzicht te zwaar voor mij te worden. Ik heb slechte knieën", verklaart hij. Coutinho is geboren in Batavia en kwam op zijn 17e met zijn ouders naar Nederland. Hij vestigde zich in juni 1963 op Texel als opvolger van dokter H. Schalkwijk. Hij heeft daar nooit spijt van gehad want eiland en volk stonden hem best aan. Het was in sommige opzichten wel anders dan een praktijk op het vasteland. „Als huisarts op Texel doe je meer zelf. Je verwijst niet zo gauw naar het vasteland omdat dat voor veel mensen een belasting is. Vooral in de beginjaren speelde dat sterk. Sommi ge patiënten kreeg je met geen stok naar het ziekenhuis". Zomerdrukte Een ander verschil werd veroorzaakt door het toeristische karakter: extra drukte in de zomer. Vooral in de jaren zestig en zeventig gebeurden er soms veel gruwelijke verkeersongelukken. „Op een gegeven moment telden we zeventien verkeersdoden in drie opeenvolgende zomers. In vergelijking daarmee is er tegenwoordig niets meer aan de hand". Een zeer typisch toeristisch ongeluk was een frontale botsing tussen twee wielrijders in de De laatste twee bondscompetitie- ontmoetingen van Damclub Ooste rend waren op een dik verlies uitge draaid. De vrees dat dat afgelopen zaterdag weer zou gebeuren, was redelijk groot. Ondanks het gemis van een paar vaste krachten kon toch een sterk achttal op de been worden gebracht. De tegenstander, het Helderse HDC miste haar eerste- bordspeler. Niettemin was hun opstelling sterk genoeg om Ooster end met 12-4 te kloppen. De start was veelbelovend, Marinus Vittali had na een kwartier al een dam-op het bord getoverd en haalde zonder problemen de winst binnen. Daarna ging het echter mis. Eerst was het Victor Voskuil die achter het derde bord even zat te pitten en ge lijk kon opgeven. Na hem gingen ook Rien Brouwer, Wijnand Bakker, Jaap van Heerwaarden en Gerrit Blom ten onder. De één door schijfverlies, de ander door tempotekort, maar alle maal werden ze genadeloos door de Heldernaren naar de slachtbank ge leid. Zo liep HDC al snel uit naar een 10-2 voorsprong. De twee laatste Texelaars, Piet Bakelaar en Frans Bos speelden allebei een keurige remise. Bos had nog winstkansen, maar tijd nood zorgde ervoor dat de opponent nog net de remisehaven kon berei ken. Voor DC Oosterend wordt het nu knokken voor elk punt, want het degradatiespook komt nu toch wel angstvallig nader. Leden van Shantykoor Oudeschilder Vissers zingen uit volle borstterwijl de geluidsband meedraait Door met 8-2 van Oosterend te win nen, heeft Casino zich weer aan de kop genesteld van de hoofdklasse zaalvoetbal. In het begin zag het er niet naar uit dat Casino een grote overwinning zou halen, daar Ooste rend eerst op een 2-0 voorsprong kwam. Texel handhaafde zich eveneens in de top van de hoofdklasse door met 4-3 te winnen van het onderaan staande Klif. Mantje miste de aansluiting met de top door met 5-4 van Jelleboog te verliezen. In de reserve hoofdklasse kwamen de belagers van Klif 2, De Koog 2 en Klif 3 tegen elkaar niet verder dan een 4-4 gelijkspel, zodat Klif 2 nu met 12 punten riant aan de leiding gaat. Op de tweede plaats staat De Koog 2 met negen punten en op de derde tot en met de zesde plaats staan met acht punten: Klif, Texel 2, Oosterend 3 en Oosterend 2. In de tweede klasse was er winst voor alle drie koplopers. Jelleboog 3 won met 8-3 van Gempo, De Koog 3 won met buurt van hoeve Rembrandt. „Ze hadden elkaar met gezien. De een was een vogelliefhebber die steeds in de lucht keek en de ander een sport visser die voortdurend achterom keek of zijn visspullen nog wel op de ba gagedrager zaten". De sfeer van het werk op Texel werd mede bepaald door de gemoedelijke verhoudingen. Behoorde in andere plattelandsplaatsen de dokter tot de notabelen met een eigen vrienden en interessekring, op Texel is dat nauwelijks het geval. Coutinho heeft op Texel een practijk van 2400 personen, waarvan de helft „particulier", dus niet verplicht verze kerd bij het ziekenfonds. Een groot IFoto Bert Koning)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5